Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

landsman

Hvězda formátu Jacka Nicholsona a režisér jména Miloš Forman by se jistě do špatného filmu nepustili. První věta, která mě nad recenzí napadla a v závěru filmu jsem si ji musel potvrdit. McMurphy, je extrovert na plný úvazek. Chvíli neposedí a vážný zůstává pouze několik minut. Snaží se i v nejnudnějších chvílích přijít něco, co by rozhýbalo davem. Zodpovědností zrovna nepřekypuje, ale jeho elán všechny negativní vlastnosti zastíní. V léčebně si najde nejlepšího kamaráda, který se baví pouze s ním. Vidí v něm naději pro lepší zítřek. Když se však indiánský přítel odhodlá vpustit do svého světa kousek McMurphyho ideí, je již příliš pozdě a zažívá další hořkou zkušenost. Ironický konec dělá z filmu zaslouženého kandidáta o špici filmových žebříků. ()

dandislav1991

všichni víme, že Nicholson umí hrát pomatence,šílence,blázny ( říkejte tomu jak chcete), ale tady svoji roli nehrál, tady jí žil ... ()

PavelZava

S Nicholsonem jsou všechny filmy ďábelský nemůžu si pomoci ! Smutné, ale dobré. Životní sílu dodává samozřejmě But I tried, didn't I ? Goddamn it ! At least I did that . Martini (Danny DeVito) byl taky výborná postava. S Primaverou ovšem nesouhlasím, mám radši VALMONTA, případně AMADEA ()

Majduska

Herecké výkony jsou v přeletu bezchybné. Prostě geniální. Zbytek byl pro mne "klouzání po povrchu". Bylo tam sice pár chvil, ale bohužel jsem se nemohla dostatečně vžít do postav, děje apod... Také hlavní sestra mohla být trochu víc "ďábelštější". Možná po druhém shlédnutí své hodnocení ještě poupravím. Uvidíme! ()

Haide

Nemám ráda filmy z léčeben, nemocnic, atd., protože většinou ukazují to, co si člověk nechce připustit, že existuje. Přesto mám Přelet ráda, i když to je pro mne jeden z nejsmutnějších filmů vůbec. Geniální herecký výkon Nicholsona a skvělá hudba. Něco tak neuvěřitelně nenuceně smutného se vidí ve filmu málokdy. Koho nedojme závěrečná scéna, ten doopravdy nemá srdce. ()

LadyEsik

Poprvé jsem ten film vypla hned po scéně na hřišti a únosu autobusu, protože to se tak liší od knihy a zdá se mi, že by to bylo mnohem lepší přesně podle knihy, že jsem se prostě nemohla dívat (protože kniha mě uchvátila). Podruhé jsem se ale na tento film dívala s odstupem roku od čtení knihy a musím říct, že pokud bych se nedívala na předlohu, herecké výkony, příběh a režie je dokonalá. Přesto, ano, kvůli knize, dávám 4*. ()

HermyJane

Je Jack Nicholson šílenec nebo ne? Možná se šílenství jeho duše odráží v jeho očích a v tom jeho nepřirozeně zvednutém obočí :). Každopádně mu role sedne na tělo. Krásný filmařský výkon z rukou skvělého českého režiséra, který to NĚKAM dotáhl. ()

the_bitch

Tak toto som videl prvykrát cca pred 5-6 rokmi,a po dlhej dobe som si to pozrel opäť. A opäť to vo mne nechalo rovnaké pocity. Jeden velký film,na ktorý sa nikdy nezabudne,alebo inak povedané - životné dielo Miloša Formana. Ešte by som položil rečnícku otázku,ktorú som niekde zahliadol v komentároch - kde by bol tento film bez Jacka Nicholsona? ()

Kingjiri

Já jsem měl dle hodnocení hodně velký očekávání, který zůstaly nenaplněný. Panoptikum tamních bláznů bylo slušný a velmi slušně zahraný, ale příběh jako celek mě vůbec nedokázal oslovit, natož vtáhnout do děje. Jako vždy ale opravdu povedenej hereckej výkon Jacka Nicholsona. Ještě musim ocenit, že dokázal Forman natočit film dlouhej přes dvě hodiny, kterej se odehrává jen v blázinci, aniž by se divák výraznějc nudil. Ale na pět hvězd to fakt neni a ani na ty čtyři. Objektivně je to pro mě tak na dvě velmi silný, ale za Nicholsonův výkon přídávám ještě třetí hvězdu. Pro mě jednoznačně jeden z nejnadhonocenějších filmů na ČSFD (spolu s Pulp Fiction). Možná je to proto, že to natočil režisér z Česka, jinak si to neumim vysvětlit. ()

katmandzoo

v tomto filme je dobre ukázané, ako dokáže silná osobnosť(inak skvelý Jack Nicholson) zmeniť stereotypný život pacientov psychiatrickej liečebne, naučí ich život si vážiť, naučí ich, čo sú to city, pocity, zážitky ale hlavne ich naučí vážiť si samých seba..koniec filmu ma veľmi prekvapil ale musím vyzdvihnúť skvelé prevedenie a hlavne vynikajúci výkon Jacka Nicholsona.. ()

krumpac007

Něco vám řeknu. Tím, že se po Schindlerově seznamu podíváte na tohle, zaděláváte si na pěknou depku. Možná jsem nad tím měl přemýšlet, než jsem si film pustil, ale už to vem čert. Nic to nemění na tom, že je Přelet nad kukaččím hnízdem excelentní film po každé stránce. Jak režijní, tak herecké. Jak již někdo psal, bylo by zajímavé vidět, jak by film dopadl bez Formana nebo bez Nicholsona. To už nikdy nezjistíme, to co víme je, že oba odvedli vynikající práci a udělali tak z tohoto filmu s rozpočtem 3 mil. $ (!) opravdový trhák. Všichni ostatní herci také zvládli svoje role skvěle, hlavně odporná sestřička Louise Fletcher (která mi ovšem ze začátku byla sympatická) a náčelník Will Sampson. Navíc mě tenhle film dokázal jak rozesmutnit tak pobavit (scéna bláznů na lodi byla výborná). Konec na mě zapůsobil tak, jak měl, takže jsem po něm ještě nějakou chvíli musel přemýšlet a moc dobře mi nebylo. Prostě další geniální dílo, které si místo v TOP 20 rozhodně zaslouží. Za mě 95% -> ***** ()

Darckol

Pri pohľade na takmer samé 5* hodnotenia mi bolo viac-menej jasné, že moje bude zrejme podobné. Preto som sa naschvál snažil hľadať vo filme chyby. Takmer žiadne som nenašiel... Na môj vkus to síce malo troška rozháranú prvú polovicu, ale nemám dôvod nedať 9,0/10 Chválim výkony hercov a potrebujem to vidieť ešte raz (kvôli ucelenejšiemu názoru :)). ()

VerenaLord

Je těžké shrnout pocity z tohoto perfektního filmu do jednoho komentáře. Vážně se mi moc líbil, i když mám z něj pořád velmi silný emocionální zážitek. Jack Nicholson se vyznamenal a nejen on, role byly jako ušité na míru! ()

Miany

Je vůbec nutné komentovat klasiku s velkým "K" a kultovní snímek, který pro nás vždy bude plusem tím, že jej natočil pan Forman? Tohle veledílo mluví samo za sebe. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009