Řbitov zviřátek

• USA Pet Sematary (více)

Doktor Louis Creed (Jason Clarke) se s manželkou a dvěma dětmi přestěhoval z velkoměsta na venkov, do velkého domu na kraji lesa. V něm se ukrývá hřbitov domácích mazlíčků, na kterém místní děti odnepaměti pohřbívají svá zvířata, ať už uhynula přirozeně, nebo se stala obětí rušné silnice protínající městečko. Zatímco lékař Louis se ke smrti staví pragmaticky jako k definitivnímu konci, jeho žena Rachel (Amy Seimetz) má po hrůzostrašných zážitcích z dětství s tématem smrti obrovské problémy a hlavně chce před „vědomím konečnosti“ chránit své děti. Když soused, Jud Crandall (John Lithgow), najde ležet u cesty mrtvého Churche, kocoura jejich dcery Ellie, rodiče najednou nevědí, co dceři říct. Je to právě Jud, kdo Louisovi prozradí, že když kocoura co nejdřív pohřbí na zvířecím hřbitově, nebudou jí muset říkat vůbec nic. Kocour se vrátí. Ale trochu jiný. Divočejší. Nebezpečnější. (CinemArt)

RUSSELL odpad!

Ostuda a naprosté nepochopení podstaty Kingovo knižní předlohy. První adaptace z roku 1989 od Mary Lambert je sice značně béčková, ale ve svém zpracování zcela úchvatná. Mám rád Johna Lithgowa, ale jako Judd byl příšerný. Poslední hřebíček do rakve tomu zatloukla nechutná dívčí cover verze „Pet Sematary“ od Ramones. Úroveň filmu 0/10, nasrání z filmu 10/10. A to jsem myslel, že nic horšího než Pet Sematary II už z této látky nelze vyprodukovat. ()

silentname

"Pet Sematary" je druhou filmovou adaptáciou rovnomenného Kingovho románu a musím povedať, že ak bola kniha plná skutočne nepríjemných momentov a veľkého pocitu zla, tak to bude práve toto dielo. Musím povedať, že bol som zvedavý ako sa to tvorcom podarí dať dokopy a mám pocit, že odviedli skutočne kus poriadnej roboty. Sú tu určité aspekty, ktoré mi trochu vadia, no k tomu sa dostaneme. Pozrime sa na pozitíva filmu. V prvom rade podľa mňa skvele zachytil celkovú atmosféru. Je málo hororov posledných rokov, z ktorých dokážeme precítiť poriadne atmosféru a dostať sa do nich. A cítiť všetko to zlo okolo nás. No tu sa to podarilo skvele. Myslím si, že dokonca to dokážu aj niektoré monológy. Keď zaznejú nejaké výčitky, tak sú to skutočne poriadne temné momentky. A fungujú dobre. Jeté Laurence je vynikajúca. Som veľký fanúšik jej staršej sestry Oony a keď som to pozeral, mal som pocit, že mi ju pripomínala. Teraz keď som si to doma poriadne čekol, je mi jasné prečo. A podáva skutočne skvelý výkon. Bolo to fakt veľmi silné. A potom je tu ešte John Lithgow. Skvelá voľba na túto postavu a myslím si, že aj najlepšie spracovaný charakter podľa knihy. Pri ňom som nemal jediný problém. A ešte je tu Church. A hoci na mňa v knihe pôsobil trošku strašidelne, tak myslím si, že v tejto adaptácii ho urobili skutočne desivého. Na mňa určite pôsobil silne svojou prítomnosťou. Teraz poďme na tie negatíva. Skákačky sú staré. Je síce pravda, že v tomto filme sú využité celkom dobre, no niekedy ma to vie otravovať už aj keď je to správne použité a neklame to. A na môj vkus ich tu bolo občas moc. Jason Clarke nie je miestami veľmi presvedčivý a čakal som od neho asi trošku viac. Nepodáva to vyslovene zle, no mohol skúsiť s tým čo mu scenár ponúkol pracovať trošku viac. Kamera je občas sktuočne divná a miestami sú tu strihy, ktoré mi prišli trošku neprirodzené. Je mi jasné, že so zvieratami nemôžeme docieliť to čo s ľuďmi, no potom to miestami pôsobí trošku divne. A potom sú tuu aj nejaké zmeny oproti knihe. Aj čo sa týka konca, aj čo sa týka jednej pasáže v strede. A keby to bolo viac podľa knihy, bolo by to podľa mňa zaujímavejšie. Nemôžem povedať, že by koniec filmu nebol skvelý. Dokonca je podľa mňa ešte temnejší a desivejší. No akosi som mal pocit, že v koniec v knihe bol viac otvorený a bol tam lepší priestor na to niečo predviesť. Minimálne ostal viac v pamäti. Ako celok film funguje. Je strašidelný, je dobre spracovaný a rozhodne má čo ponúknuť. Aj ako adaptácia aj ako film sám o sebe. Ak máte radi strašidelné horory... myslím tie ozaj strašidelné, toto by vás mohlo potešiť. Čeknite si to a uvidíte sami. Hodnotenie: B ()

Yoshitsune

Ach ty dnešní děcka, furt někde dělají parkour, vyrábí si děsivé zvířecí masky a hrají si s Wendigem, kdyby raději seděli doma a hráli by Fortnite.......ohh pardon Apex Legends, tak by udělali líp. A dá se říct, že sem zase po dlouhé době, zažil jeden z těch nepříjemných hororů, přesně takovýhle zážitek, sem chtěl dostat od filmu US, který podle mně skončil, až moc šťastně. Tahle nová verze, oproti staršímu filmu, má pár změn a ty změny sou fajn, líp to tady smysl a všechno lépe do sebe zapadá. Příběh šokuje spíše až ve finále a na postavy, je tady kladen větší důraz, sou tady víc upřednostňovány, působí mnohem lépe a dobře se s nimi dá ztotožnit. Tajemství okolo samotného (h)řbitova, je dobře vykresleno a film oddaluje vstup na ono prokleté místo, ta atmosféra se tady buduje o dost pomaleji, ale celé to pak působí mnohem lépe, tahle neuspěchanost a pečlivé budování zla, je nejvíc silné na celém filmu. Za pochvalu stojí, všichni herci, obzvlášť můj oblíbenec Jason Clarke, jeho pomalá (opět) proměna, je parádně zpracována a výborně zahrána. A byť to neni tak krvavé, jak sem očekával, zanechalo to na mně lepší dojem, než z filmu US, i ty tajemství a celková mystičnost, zde působí mnohem lépe. A samotný závěr, ten udělá pořádnou díru do hlavy. PS: Mačku vzít lopatou po hlavě a byl by klid. ()

Ratemus

Další Kingova kultovka, která prošla výtěrem řitního otvoru do filmové podoby... Jako první půlka ještě dobrá, ale pak už to je čisté zlo... ()

PetrPan

Předem si píšu poznámku, že v dohledné době musím znovu kouknout na Lambertové verzi, kde se mi nějak nezdá mé vlastní hodnocení. Kinga jsem kdysi nadšeně čítával a směle můžu prohlásit, že jsem toho stihl zhltat docela dost. Zrovna Pet Sematary ale osobně neřadím k tomu nejlepšímu, co jsem od něj četl, ale už mi na ty vzpomínky sedá prach, pana Krále tak bude třeba si brzy připomenout. Po delší době jsem se dostal i k nějaké jeho filmové adaptaci a tady trochu smíšené pocity. Na jedné straně stojí řídká atmosféra, v níž se rozplývají jakékoliv náznaky kingovského tajemna a hrůzy z neznámého. Až do překvapivě povedeného finále je to totiž ničím nepřekvapivá limonáda a pásová vycpávka, kde se není čeho a o koho bát. Ani zmrtvýchvstalý Church či mrtvý (černý, ach bože) Pascow moc adrenalinu nepřinášejí a třeba taková pokřivená sestra Zelda měla v knize i původní adaptaci docela významnou a děsivou úlohu. A tady? Téměř nic, maximálně zvednuté obočí, jemně. Až to vlastní finále s lehce (a z mého pohledu zdařile) prohozenými rolemi konečně přináší vlastně i fajn hororové pokoukání, najednou zhoustne atmosféra a máme tu čertovsky poťouchlé zlo. A tomu ty tři hrobečky i rád vykopu. ()

Arsenal83

Silná kópia filmu z roku 1989, čo je vzhľadom k rovnakej predlohe aj pochopiteľné, ale táto verzia má horších hercov a dokonca ani ľakačky za 30 rokov nikam nepostúpili. Atmosféra staršieho filmu takisto oveľa lepšia. Stephena Kinga proste nevie natočiť len tak hocikto. ()

Chrustyn

Z hlediska současných hororů, nadstandardní kousek, kterému však vyjma závěru chybí inovace a větší drive. Takhle dokáže občas vyděsit, ale stupňovanou atmosféru, nikdy nedokáže řádně vygradovat. A v mnoha ohledech je to opravdu škoda, protože potenciál na hororovou pecku tu byl, přestože tu už jedno filmové zpracování bylo. ()

SeBig

Neřekl bych uplně horor, ale psycho to celkem bylo. Bavil jsem se stejně jak u originálu, leč příběh mě fakt trochu děsí. Nic neposrali. Je to při nejmenšim dobrý prostě. ()

classic

Ďalší tuctový horor, ktorý som si pozrel v kine. Hrá v ňom „populárny” austrálsky herec, Jason Clarke, keď si začínam postupne uvedomovať, že jeho filmografia v podstate (väčšinou) nestojí ani za fajku dymu, čiže je to v prvom rade herec na jedno pozretie, s tým, že nemáte absolútne žiadnu chuť sa k nemu znovu vracať, ale to je iba môj uhol pohľadu ! Zaujímavejšia sa mi jednoznačne videla jeho filmová dcéra Ellie (Jeté Laurence), ktorá sa musela popasovať s neľahkou dvoj/rolou úplne normálnej i psychopatickej, mladučkej postavy, čo je akási kombinácia dcéry nadovšetko mixovaná - s pravnučkou Victora Frankensteina a typickým predstaviteľom „živého-mŕtveho” . _Sledovanie rodiny Louisa Creeda, kedy pohodovú existenčnú harmóniu vystrieda intenzívny teror, nemá konca kraja, keď na rad prichádzajú už klasické, „infarktové sekvencie” , ktoré sa snažia, aby bol divák spoľahlivo vydesený na smrť, sú najúčinnejšie práve, v čo najlepšej kinosále - s veľkým plátnom a dynamickým zvukom ! Občas som si n. myslel, že príde zástava srdca, pretože tá strašidelná razancia sa len zvyšovala, až to nie je zrovna úplne najideálnejšie ? Takýto druh žánru je určený predovšetkým teenagerom, odchovaným na sociálnych sieťach (FACEBOOK = virtuálni zombies), a tí sa v ňom istoistne nájdu. Mňa osobne, viacej oslovila prvá, psychologická rovina filmu, než tá druhá, ktorá smerovala už k vopred predvídateľnému finále, a to skončilo tak nemastne-neslane, skrátka, dalo sa to čakať ? Knihu Stephena Kinga som nečítal, pôvodný film spred tridsiatich rokov som taktiež nevidel (vraj, ani ten nie je bohviečo extra), a keď by som mal na záver skonštatovať výsledne dojmy: tak najmä kocúr Church (pomenovaný podľa britskej osobnosti Winstona Churchilla ) neustále vytváral nepríjemnú, dusivú atmosféru, ktorá stojí za povšimnutie, t.j. rozpútanie pekla má na svedomí práve táto mačkovitá šelma, a je naozaj extrémne - nebezpečná ! Tých faktorov je tu viacero... ()

korbitch22

65%? Za co? Ani rok 2019 prostě neudělá ze špatné Kingovi knihy dobrý film. Po úvodních recenzích sem se docela i těšil, ale nová verze nenabídne vůbec nic nového. Dvě slušný lekačky a občas lehký nádech atmosféry, jinak strašně rutinní práce a debilitě scénáře ani nemluvím. Dědek ví, že se z hrobu vrací zlo, ale z fleku pošle souseda pohřbít kočičku na zlé místo. Ke konci už to nemá atmosféru vůbec a ani finální twist prakticky nelze nazvat twistem. Když navíc na konci nehrají Ramones, ale nějaký teploušký boyband, šel jsem ještě o hvězdu níž. Ještě že jsem na to nešel do kina. Stejně zbytečné jako nový Poltergeist. Díky bohu za IT. 45%. ()

Marze

Kingovy předlohy se tvůrci drží celkem přesně, až do chvíle, kdy děj začíná být opravdu morbidní. Pro ty, kdo Kingovu knihu nečetli, může být sledování filmu napínavé a myšlenkově podnětné. Vizuálně snímek působí trochu sterilně a zaměnitelně. Zamlžené bažiny a prastaré indiánské pohřebiště by si určitě zasloužily přízračnější ztvárnění . Herecké výkony tento solidní film táhnou. Ani ne tak nevýrazného Jasona Clarkea v roli Louise, spíš veterána osmdesátkových thrillerů Johna Lithgowa coby starousedlíka a Louisova souseda Judda. Výtečný výkon podává také Jeté Laurencová, která hraje Louisovu dceru. Okolo jejího návratu z mrtvých se točí vrchol filmu a mladá herečka předvádí skutečně mrazivě přesvědčivou kreaci dětského monstra. Jenže pak autoři od Kingovy předlohy uhnou bezpečnějším směrem a právě tady se ukazuje, co je Řbitov zviřátek zač - kingovka přizpůsobená dospívajícím divákům duchařských hororů typu série V zajetí démonů. Namísto zneklidňujícího strachu ze smrtelnosti, o němž pojednává originál, stojí spíš na laciných "lekacích" efektech a zlovolných nadpřirozených démonech ploužících se do našeho světa. ()

Flego

Fajnová "kingovka", ktorá poteší oddychujúceho diváka. Dobre navodená atmosféra, slušné tempo, ale aj zopár hlúpostí. Nič prevratného som nečakal, a v tomto je film silný. ()

Jinny

Solidní atmosféru i vizuál zabilo posledních patnáct minut, které z filmu dělají spíš parodii na všechny ty horory, kde oběti jsou debilní a disponují silou batolete. Škoda. Herci si zasloužili něco lepšího, včetně kočičího představitele (představitelů) kocoura Churche. ()

TheEvilTwin

Jóó tak tohle se povedlo, knihu ani film jsem nečetl ani neviděl, takže jsem nebyl nijak ovlivněn spojlery a mohl jsem si užít překvapivého děje. Ze začátku asi do půlky to bylo takové spíše seznamovací a pomalejší, což se mi až tak nelíbilo a pomalu jsem s filmem ztrácel slibné naděje, ale pak se to zlomilo a až do konce to byla teda brutální jízda, u které mi srdce bilo 200/minutu a málem jsem nedýchal. Hodně překvapily nečekaně drsné scény (týpek v nemocnici, vraždy ke konci) a taky emocionálně vypjatá smrt Ellie. Další věcí, co filmu drželo tempo, byly docela povedené lekačky a zajímavá mytologie tamního lesa. Samotné finále a závěr filmu mě teda dostal a nebýt pomalejšího rozjezdu, pálil bych tady plný počet. ()

SOLOM.

Jak už jsem napsal u původního Pet Sematary, Kingova kniha mě bavila mnohem více, než filmové zpracování, přesto originál režisérky Mary Lambert považuji za lehce nadprůměrnou záležitost, na rozdíl od tohoto nového remaku. Zlo z indiánského pohřebiště mělo zůstat už navždy pohřbeno v lesích a nevracet se v novodobém kabátku jen proto, aby si dnešní generace užila vylepšené efekty a triky. Ty totiž ještě neznamenají vždy úspěch a zvláště upraví-li si jeho tvůrce množství věcí dle obrazu svému, aby tomu dodal „šmrnc“. Osobně jsem nikdy nebyl a ani asi nikdy nebudu příznivcem remaků, protože většina z nich jen przní originály a přestože tady nejde vyloženě o průser, tak jsem z nového Pet Sematary moc odvařený nebyl. Jenže v posledních letech a zvláště tento rok nastal doslova „boom“ zfilmovaných Kingovek a tak bylo přeci potřeba vyrýžovat, co se dá na námětu, na který už řadu let sedal jen prach. Vždyť většina puberťáků dnes ani nečte, natož aby se dívali na staré klasiky. Nechci však tento film jen hanit, protože měl i pár slibných momentů a v některých pasážích se objevila i zajímavá atmosféra, okořeněná o dávku toho potřebného napětí či slušných scén. Taková kočička vzbuzovala hrůzu i tady, matčina postižená sestra taky neměla chybu, nechyběla ani trocha toho hnusu z nemocnice, nebo emoční závěr, který ovšem páni režiséři až nechutně překombinovali. Navíc se mi nelíbila ani změna ústřední dětské postavy, kdy byl malý Gage odsunut do pozadí a místo něj tu hrála prim jeho sestra. Nový Řbitov zvířátek však vidím jen jako obyčejný průměr, který si už asi nikdy znovu nepustím. 50% ()

Othello

Je to jakoby někdo četl moje komentáře k současným hororům za posledních pět let. A neměl mě rád. Co jsou zač ty lidi, o který se mám bát? Co je baví? Proč by mě mělo zajímat jejich strádání?; To je tak opravdu náročný natáčet lesní horor v opravdovém lese? Vážně nikomu nevadí, že noční exteriéry vypadají jak digitálně omlazená ruská studiová pohádka z 80. let?; Neříkejte mi, že nikoho z tvůrců ani jednou nenapadlo, že ta vysokofrekvenční kamera u hororu vypadá naprosto příšerně. Já vím, že se vám líbí, jak to rychle a jednoduše umí přeostřovat, kolik to nasnímá barev a jak monumentální to má rozlišení, ale pusťte si například ten záběr jak Jason Clarke běží po srážce s kamionem pro svoji dceru. A pak si ho pusťte znovu. A pak se zastřelte. Nahned!; Osobně nejsem kdovíjakým příznivcem Kinga, zároveň však vím, že on svoje postavy nenávidí a považuje je za pitomce. Ale i on si dává práci s motivacemi jejich zdánlivě debilních rozhodnutí. Zde postavy jednají permanentně jak po stisku autodestrukčního tlačítka. Zjevně tam chybí nějaké knižní dovysvětlovačky k oněm důvodům jejich chování. Z filmu se vyčíst každopádně nedají. Je totiž strašlivě špatně natočenej, hrůzyplně napsanej a lidi tam moc nevědí, jak mají hrát.; Ale hlavně tam jsou lekačky! Jupí. Jsou skvělý, je jich asi dvěstě, když si do ticha kvákne žába, tak vám slezou vlasy. Rychle jedoucí kamion dělá zvuk pouze v okolí jednoho metru kolem sebe a krom něj když objevíte klíč k tomu jak fungujou, tak máte vystaráno, protože vždycky to znamená, že scéna naznačí, že něco vyskočí z jedné strany, ale ono to pak vyskočí z jiné! Panečku! ()

ARI50

Povedlo se o proti minulému pokusu a to dost, ale bral bych si více strachu a možná krve a taky kdyby to bylo zasaženo do starší doby mělo by to temnější a děsivější atmosféru. Stejně si chválím celý způsob točení a konce, na pár maličkosti málo hororové ale super. ()

Necrotongue

Udělal jsem si ze svého dnešního odpoledne piknik na Řbitově zvířátek, abych mohl oba filmy, které od sebe dělí dvacet let, v klidu porovnat. Pro remake toto srovnání nedopadlo nejlépe. Pobavil mě už dětský smuteční "průvod", jak znám Američany, byla by taková akce podnětem k druhému Salemu, tohle přece jasně zavánělo pohanskými rituály, a proto to nemá v nejdemokratičtější zemi planety místo. Black Pascow vypadal, jakoby ho napadl rozčílený Wolverine, Jasona Clarkea dvakrát nemusím a John Lithgow, kterého mám naopak rád, dostal se svým Judem příliš málo prostoru. Nemohl jsem si ani vychutnat případnou atmosféru, protože tvůrci nesmyslně vsadili na ty nejstupidnější lekačky a závěrečný cover od Starcrawleru byl jako špatný vtip. ()

luka4615

Knižní předloha z pera Stephena Kinga je úžasně vtahující a skvěle vypointovanou záležitostí, pročež je mi tedy záhadou, proč se tomuto ideálu neblíží i její filmový přepis. Snímek Pet Sematary je totiž vyjma úchvatného vizuálu hřbitova a počátečního budování atmosféry opět jen další šablonovitou a průměrnou záležitostí, na níž si za pár měsíců vzpomene jen málokdo. Škoda. ()

Paramount zkracuje exkluzivní okno v kinech

Paramount zkracuje exkluzivní okno v kinech

26.02.2021

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018