Největší showman

• Austrálie

• Nový Zéland

Muzikál / Životopisný / Drama

USA, 2017, 105 min

Na Barnumův životní příběh jsem sice byl zvědavý (mám v oblibě příběhy silných osobností, obzvlášť umělců a taky příběhy o tom, jak daleko je někdo ochoten zajít pro naplnění svého snu), ale bez jeho zabalení do muzikálu bych se obešel. Zajímavé je, že Barnum na začátku vypráví/zpívá o úžasném snu a vizi, který nosí v hlavě od dětství, jenže v první fázi přijde jen s nudným muzeem a na opravdu zajímavou vizi ho přivedou až poté jeho dcerky. Ale tak ono je to celé hodně naivní, což ale patří k věci vzhledem k tomu, že jde o romantickou pohádku se zpěvy (s dost jalovými texty) a ne o seriózní životopisný film. Každopádně mi to nečekaně sedlo a nechal jsem se dojmout asi nejlepším letošním feel good filmem.(30.12.2017)

Chvíli trvalo, než mě to do sebe vtáhlo, a ani pak jsem nešel úplně za těmi emocemi, které to chtělo vyvolat - nemůžu si pomoct, ale mám z celého filmu takový nepříjemný pocit jakési povrchnosti či nevěrohodnosti (navzdory tomu, že jde o životopisný žánr), a to především v hraných (nezpívaných) sekvencích, kdy to na mě působilo hodně uměle, ateliérově a digitálně. Nesedly mi ani některé herecké výkony, především v případě tria Zac Efron, Zendaya a Michelle Williams (která zde vyloženě nemá ani moc co hrát). Když odhlédnu od těchto drobných výtek, byl jsem z toho jinak v podstatě bezvýhradně nadšený - především po muzikální stránce ten film strašně dobře funguje, všechny písničky do jedné jsou úžasné, choreografie je nádherná, a některá pěvecká čísla představují naprostý vrchol filmu (mě osobně ale přece jenom asi nejvíc zasáhla píseň Never Enough, která je v podání oslňující Rebeccy Ferguson naprosto dokonalá a skoro jsem u toho nedýchal, jak krásné to bylo). A vůbec, prostě celý soundtrack v tomto případě je neuvěřitelně povznášející a strašně mě baví, a už jenom kvůli němu by si ten film zasloužil plné hodnocení. Za mě obrovský respekt k řemeslné dokonalosti, s jakou to bylo natočeno (která mě mj. přiměla k myšlenkám o tom, že mi muzikál přijde jako bytostně hollywoodský žánr, a to se mi na něm právě líbí, a je mi současně trochu smutno z toho, že u nás se muzikály v podstatě netočí, a pokud už občas nějaký vznikne, je to většinou naprostá sračka), a velká radost z tak příjemného předvánočního dárku od CinamArtu.(21.12.2017)

Ja treba mam moc rada Moulin Rouge, kde děj krásně plyně a hudba prijemne navazuje, ale tady, prestoze tanecni cisla jsou krasna, tak to proste nedrži pohromade. Jak kdyby udělali nejdříve jen taneční čísla a pak se to snažili slepit dohromady, takže jsem spíš měla pocit, že se dívám na směsici klipů. Škoda.(22.12.2017)

Hugh Jackman je mi známy predovšetkým ako drsný Wolverine zo série "X-Men". V roku 2017 však zhodil zopár kíl, oholil si bujné bokombrady a stiahol svoje adamantiové pazúry. Znenazdajky sa objavil v hlavnej úlohe amerického muzikálu "Najväčší showman". Stvárnil postavu Phineasa Taylora Barnuma, ambiciózneho manažéra netradičnej estrádnej show. Prekvapivo mu to seklo. Dokonca i jeho spev sa mi zdal vcelku znesiteľný. Rozhodne nie som obdivovateľom filmových muzikálov, ale občas mi niektorý z nich padne vhod. Tak tomu bolo i v prípade snímku "Najväčší showman". ****(16.3.2019)

Vizuálně nádherný vánočně laděný muzikál, kde Hugh Jackman maximálně proživá všecko, co se děje na plátně a nevím úplně, jestli jde pouze o to, že je muzikálů tak málo, ale všechna taneční čísla, a že jich je možná až moc, stojí bez výjimky za to a díky chytlavým písničkám a vymazlené choreografii dokáží člověka naprosto odzbrojit (Zendaya je naproso úžasná). Bohužel, k vytouženému pětikvaltu možná chybí schopnější dějová dramaturgie, přičemž některé zásadní události se možná stanou až moc rychle a problémy se zas až moc rychle vyřeší, skoro jakoby původní sestřih měl něco kolem 3 hodin. Samozřejmě je možné, že výrazně zasáhly střihačské nůžky, ale to mě zkrátka občas vytrhlo ze zážitku. PS : Už jsem si myslel, že jsem Rebeccu Ferguson viděl ve všech možných rolí, ale tahle operní pěvkyně jí sedla naprosto maximálně.(21.12.2017)