Největší showman

• Kanada

The Greatest Showman

Muzikál / Drama / Romantický / Životopisný

USA, 2017, 105 min

The Greatest Showman bol v mojich očiach od prvých trailerov čierny kôň, čo sa týka najlepších filmov roku 2017. La La Land ma tak nejako naštartoval na úvode tohoto roku, takže moje očakávania pre muzikály sa tak nejako znásobili. Nie je to zrovna fér to priznávam, ale nemohol som si pomôcť. Nablýskané trailery, Hugh v hlavnej role, Zac vo vedľajšej, soundtrack ktorý prehrávam na Spotify dennodenne - HYPE bol zrodený. Avšak po prvých recenziách, moje nádeje značne klesli, a uvedomil som si, že by som sa mal držať na uzde ak nechcem byť prílišne sklamaný. Deň premiéry nastal, usadil som sa v kine a ja som sa absolútne stratil v žiare reflektorov podobne ako P.T. Barnum, lenže narozdiel od neho, mňa z tejto snovej reality vytrhlo viacero vecí. Príbeh je príliš urýchlený, je neskutočné klišé, a aj keď sa započúvate do soundtracku, je hneď jasné čo sa kedy stane, ako to bude prebiehať, a akú váhu to bude mať. Film až prílišne vsádza na hudbu, choreografiu, niekedy až rozprávkový vizuál aby zakryl tieto nedokonalosti. Niekedy úspešne, niekedy až tak moc nie - obzvlášť keď CGI vyzerá v niektorých momentoch ako z nízkorozpočtového študentského filmu. Tieto veci ma proste vytrhli z inak veľmi emotívneho zážitku ktorý The Greatest Showman ponúka. Milujem soundtrack k tomuto filmu, viem ho takmer naspamäť. Skombinovaný s opojným vizuálom a peknými choreografiami (Hugh & Michelle na streche) ma nechalo v stave omámenia kde som neraz potláčal slzy. To všetko takmer bolo zakaždým zruinované, keď film poskočil ďalej bez doznenia toho momentu, či ďalším otrepaným klišé. Nechcem to mať filmu za zlé ... lenže keď je viac než jasné, že niekto sa snaží mať vo filme len tie "veľké" scény spojené ako takým príbehom, je zložité si to užiť, a ešte zložitejšie hodnotiť, lebo tie "veľké" scény sú tak setsakramentsky skvelé, úžasné, rovnako všetci zúčastnený. The Greatest Showman má ďaleko od dobrého filmu, no napriek tomu ho zbožňujem. Soundtrack budem počúvať do nekonečna, no k filmu sa určite tak skoro nevrátim. 4* berte s obrovskou rezervou. Moje srdce je naprosto opantané do nepríčetnosti, no vsádzať na rozum šiel by som výrazne nižšie.(26.12.2017)

Muzikály moc nemusím, taký La La Land ma napríklad vôbec nebavil, ale toto áno. Neviem prečo. Príbeh je v podstate jednoduchý, ale bavil ma hlavne Hugh Jackman, ktorého je že vraj toto vysnený projekt a musím povedať, že mu to sadlo. Niektoré skladby sú celkom chytľavé a ten cirkus okolo Huga je celkom zábavný. 80% - 4*(10.1.2018)

• Lucjen

Hneď na začiatku očarí Showman nádherným vizuálom. Piesne a choreografie sú chytľavé, energické a aj to zakomponovanie modernej hudby prekvapivo funguje. Jackman svoju päťdesiatku šikovne skrýva a aj jeho spev je tu akýsi lepší, než v Bedároch... zrejme ho technológie podržali. ;) No tu už pomaly končím s plusmi, pretože film má dve línie a ani jednej sa dostatočne nevenuje. Je tu tá s Barnumovou rodinou, ktorá je veľmi príjemná a asi najviac rozpracovaná - príbeh však načne aj osudy "divnoľudí", ktorí by si rozhodne pozornosť zaslúžili, ale v celom ponímaní tu tvoria skôr spievajúce a tancujúce rekvizity, čomu vôbec nerozumiem. Tvorcovia absolútne nevyužili možnosti, ktoré im podivní ľudkovia ponúkali. A pokus o ozvláštnenie so zaľúbenou švédskou speváčkou bol vzatý z rýchlika a vyznel úplne to prázdna. A zakončím ešte s plusom; s najväčším prekvapením, ktorým bol pre mňa výborný Zac Efron - či už ako spevák alebo jedna z hlavných postáv; bol najzaujímavejší a trochu neochotne priznávam, že zatienil aj môjho obľúbeného Hugha.(1.1.2018)

| Rozpočet: 84 miliónov $ | Tržby: 194.7 miliónov $ | Dolby Atoms ma zatlačilo do sedadla. Špičkový, moderný soundtrack. Skvelý Jackman a Efron. Paradoxne, jediná chyba je, že sú spievané aj niektoré scény, ktoré možno mali byť len povedané. K dokonalosti chýbalo viac životopisného príbehu a o štipec viac dialógov. Dejové prehĺbenie sa stalo jasnou obeťou dynamickému napredovaniu a rytmu filmu. Takto to bol "len" dvojhodinový parádny videoklip s dokonalým zvukom. Pre mňa najviac scéna choreografia Jackmana s Efronom s póldecákmi v krčme :D Ps: Hneď po kúpe soundtracku som ho v ten deň dal asi 8x za sebou :D(5.1.2018)

To, co je v trailerech přesně odpovídá tomu, co bylo ve výsledku ve filmu :) A byla to naprostá bomba. Já jsem byla během již úvodní písně spokojená, natěšená a tohle se prostě neskutečně povedlo :) :) Stává se mi málokrát, že film skončí a já to chci okamžitě vidět ještě jednou :) Doufám, že Hugh za tohle získá Globus a pokud projde nominacemi na Oscara, tak i tam si film něco získá, protože tohle - je krásný, svěží, barevný, silný, úžasný hudební dílo s hereckými výkony, které nejsou zbytečně patetické (i když to k tomu mnohokrát směřovalo) a je to prostě něco tak svěžího a svižnýho, že to byl skvělý nápad to vidět první den v roce :) Asi z toho vytvořím tradici :) Ten film za mě nemá plno silných momentů - on sám o sobě je prostě neskutečně silný a pevný. Je to určitým způsobem pohádka, sen, jít si za svým, probojovat se i těžkými cestami, ale hlavně je to ohromná show, která mě tak neskutečně vtáhla (a i mého nejlepšího přítele, který nemá rád muzikály a poté, co to viděl mi poděkoval, že tam se mnou šel, jelikož mi sdělil, že to bylo super a dokonce se mu to líbilo víc než poslední Star Wars :D - a to je od něj opravdu již co říct). Ten film neměl žádné prostoje, ani vám nedovolí se "nudit" či prostě stát na místě - pořád to jede a jede a jede. A je to jeden z nejlepších hudebních zážitků a celkových takovýchto show co jsem v průběhu roku viděla :)(1.1.2018)

• Zendaya