Válečná generace

• Česko Válka generací (více)

Epizody(3)

Berlín roku 1941. Pět přátel se touží stát hrdiny v dobrodružství, které změní tvář Evropy - a navždy změní i je samotné. Vyrovnaný a uhlazený důstojník Wilhelm odjíždí na východní frontu spolu se svým mladším bratrem Friedhelmem, citlivým snílkem, kterého mnohem víc než válka zajímá literatura. Do Wilhelma je hluboce zamilovaná Charlotte, mladá zdravotní sestřička, která se rovněž těší na své působení ve Wehrmachtu na východní frontě. Greta je talentovaná zpěvačka toužící stát se další Marlene Dietrich - a její židovský přítel Viktor stále nedokáže přesvědčit své rodiče, aby opustili Německo. Z lidských hodnot se začínají drát do popředí odvaha a statečnost - ale také zrada. Friedhelm se stane bezduchým strojem na zabíjení. Wilhelm dezertuje a je postaven před vojenský soud. Charlottina nacistická ideologie se rozpadne, když prozradí židovskou sestřičku sloužící ve Wehrmachtu. Greta zařídí Viktorovi doklady nezbytné k odjezdu tím, že prodá své tělo důstojníkovi SS. Všech pět našich přátel - a miliony dalších - chtělo být hrdiny, ale nikdo z nich se nedokázal představit, co udělá válka s jejich životy a se zbytkem světa... (Filmbox)

Pan.Antonin

"Válka v nás ukáže to nejhorší." Německá trojdílná televizní minisérie popisuje život pěti mladých kamarádů, které rozdělila druhá světová válka. Dva odjeli na frontu jako vojáci, jedna jako sestra, jedna se stane zpěvačkou a jeden musí před režimem utíkat. Celkově musím říct, že seriál mě velmi příjemně překvapil. Je to výborně natočené, hodně dobře zahrané, má to tempo i napětí a dobře napsané postavy (jejich různá setkání v průběhu války mně docela překvapila). Trochu se mi nelíbil závěr (zejména konec Friedhelma), ale když to hodnotím jako celek, dám tomu pět hvězd. "Mein kleines Herz schlägt nur für dich" ()

Pavelkedar

Takřka bezchybná a velkolepě výpravná válečná trilogie, evidentně s velkým rozpočtem. Perfektně odvedené řemeslo ve všech směrech - výběr ne až tak moc okoukaných protagonistů a jejich výkony, plenér, kamera, střih atd. Od doby Vilsmaierova Stalingradu tu už léta nic tak kvalitního z německé produkce ani náhodou nebylo a navíc v této "metráži". Potěšilo mě to............ ()

MartinSTFC

Už dlouho jsem neviděl tak silné válečné drama, jako bylo toto. Ano, bezpochyby je zde cítit místy alibismus a snaha polidštit německé vojsko za druhé světové války, ale přesto ve mně snímek zanechal kladné pocity a jsem moc rád, že jsem na něj, leč zcela úplnou náhodou narazil. Určitě si jej ještě někdy pustím. Všechny tři díly na sebe krásně navazují a já bych rád vyzdvihl především role Toma Schillinga a Miriam Stein. Závěrečný díl mě místy i dojal, především když jsem s odstupem pozoroval změny osobností našich pěti hrdinů a jejich pohled na válku a svět jako takový. Škoda, že film měl pouze tři díly, jedná se o skutečně kvalitní kousek. A ačkoliv je to silný paradox, němci prostě točí ty nejlepší filmy z období druhé světové války a vše s tímto tématem spojené. Nemám nic, co bych vytkl. ()

caniferus

Nie je, co dodat. Nemecko opat potesilo. Spolu s Loren, jeden z najlepsich filmov z nemeckej produkcie, ktore som na tuto temu v poslednej dobe videl!!! ()

chytri

Toto úžasné dílo je zpracované neuvěřitelně syrově a bez jakýchkoli hrdinských okecávaček. Celkově se jedná o 270 vynikajících minut, kde člověk ve finále začne litovat všech národů, kteří si prošly válečných svinstvem. ()

trpk1

Film, ktorý sa určite oplatí pozrieť. Minimálne kvôli tomu, že nám približuje ako obyčajní mladí Nemci mohli vnímať vojnu. Aj napriek tomu, že sa určite dá mať námietky (viď komentár od Zeck) hodnotím tento film veľmi kladne. ()

Vozy

Skvělý německý třídílný film, který nic nepřibarvuje ani nic nepřekrucuje. Válka je svinstvo, lidi jsou svině a je jedno, zda jsou Rusové, Němci či Poláci. ()

Davule

Jeden z nejlepších válečných filmů, co jsem viděl. Konečně také z druhé strany! P.S.: Natočte Hassela! ()

Esszed

Skvělý válečný snímek ukazující i druhou stranu zákopů a to, že tam byli taky normální lidi a , že všichni nebyli stejný jak fuhrer. O to jak je film libovej je vtipnější jak všichni, kterých se film mohl jen okrajově dotknout kolem sebe kopou. Šilink zahrál oskarově. ()

WikingVik

Televizní film srovnatelný s tím nejlepším co jsem viděl. Dokonalý popis toho co válka udělá s lidmi. Mlýnek na osudy mele a mele, takže lidé nakonec dělají to, o čem by se jim nezdálo ani v tom nejdivočejším snu. ()

Broen

" PŘED TŘEMI ROKY JSME VYRAZILI NA VÝCHOD, ABYCHOM ZACHRÁNILI NÁŠ NÁROD. A MÍSTO TOHO JSME PŘINESLI SMRT, UTRPENÍ A SPOUŠT MILIONŮM NEVINNÝCH LIDÍ. TEHDY JSME BYLI HRDINOVÉ, DNESKA JSME VRAZI." Tak tohle mě dostalo. Německo se ukázalo a jednou pojalo 2. sv. válku z jiného pohledu. Z pohledu německých lidí, kteří byli po skončení války zatraceni. Pět mladých přátel, plných nadějí a s myšlenkou, že život patří jen jim, že oni válku změní. Jeden Žid, dva vojáci, zdravotní sestra a nadaná zpěvačka. Zamyslíte se nad tím, co byste vy, jako němečtí občané udělali. A co musíte udělat, abyste přežili. Tohle vážně stojí za shlédnutí! ()

tomas665

Nie som zrovna milovníkom vojnových ani historických filmov, pozrel som si ho len kvôli hodnoteniu, ale musím povedať, že ma milo prekvapil bol vcelku v pohode. Ale tým že tento žáner ma až tak neberie, dávam 4 hviezdy ()

Swallowdale

Film vzbudil obrovskou nevoli v Polsku a Rusku, a nedá mi si nerýpnout, že to nedokazuje nic jiného, než že míra sebereflexe je u Němců zdaleka nejvyšší, a jinde téměř nulová. Jako ano, chápu ještě trošku Poláky, protože vojáci Armie Krajowe jsou zde vylíčeni jako děsiví antisemiti, jenže. Antisemitismus byl v Polsku silně přítomný už před válkou a ještě hůře se projevil po válce, stačí si najít např. masakr v Kielcích. Vojáci AK zde navíc jen antisemitisticky kecají, nic konkrétního nespáchají. Ale chápu, že na AK se prostě nešahá v dnešním Polsku, byli to hrdinové a tečka. Mnohem více nepochopitelnější mi přijde nevole, kterou film vzbudil v Rusku. Že prý závěrečná scéna z lazaretu, kdy sovětští vojáci postřílejí raněné a znásilní německou sestřičku má znevažovat zločiny Wehrmachtu? Jako by jich nebylo ve filmu ukázáno dost... Ne, "ideologicky" s tím nemám problém. Není pro mě nijak těžké si uvědomit, že i německá strana měla své oběti, a že jich kurva nebylo málo! Film nijak nezastírá všechny hrůzné prvky režimu, a navíc mě potěšil závěr filmu, kdy je ukázáno, že v novém poválečném režimu (zde západoněmeckém) se dovedli uchytit i nejhorší nacistické kreatury. Takže "střílení do vlastních řad" film předvedl dost... Teď ovšem začnu vytýkat. U tak náročného díla bych asi ledas co odpustil, ale když je nějaká nelogičnost co 5 minut, už to prostě bije do očí. Není prostě možné, aby byl německý lazaret v městě Ostrołęka (severovýchodně od Warszawy) vyklízen až poté, co se spojenečtí vojáci setkají u Torgau na Labi na samém sklonku války. Není možné, aby Friedhelm bojoval proti sovětským vojákům tři dny před kapitulací Německa na Šumavě. Není možné, aby dva účastníci transportu vyskočili z vlaku mezi Gliwicemi a Osvětimí, aby je nechytili vojáci, když už po nich v lese stříleli, a aby tvrdili, že jdou směrem do Německa a ocitli se v Lubelském kraji na východě Polska. Není také možné, aby polští partyzáni v Lubelském kraji operovali v horském lese, bo tam hory nejsou. A dále je opravdu nepravděpodobné, že by si inteligentní Friedhelm neuvědomil, že když uteče ze sovětského obležení tak, že si oblékne sovětskou uniformu, že ho pak pravděpodobně Němci picnou, když se k nim bude chtít vrátit. Co se týče pětice hlavních postav. Pominu-li to, jak nepravděpodobně se tyto postavy setkávají, jako když by celá východní fronta byla v jediném lese, jsou vypracovány a propracovány cekem dobře. Jako asi by se dalo vytknout, že jsou všechny tak málo nakažené nacismem, kamarádí se s Židem a při první příležitosti začnou o vítězství Německa pochybovat, pokud v něj vůbec kdy věřili. To je řekněme dost přitažené za vlasy, no ale budiž. Nejzajímavější je rozhodně bratrská dvojice Wilhelm a Friedhelm jako důkaz toho, že válka nás všechny změní k nepoznání. Z inteligentního a citlivého Friedhelma se stane stroj na zabíjení, cílevědomý a sebevědomý Wilhelm naopak skončí jako dezertér v trestném oddíle. Příběh Žida Viktora je opravdu strašně přitažený za vlasy, ale grády mu nechybí. Postava sestřičky Charly je trošku nedokreslená. Chybí u ní důvody, proč ona přestala nacistické propagandě věřit, zvláště, když ona jí věřila ze všech pěti nejvíce. A Greta? Její chvilkové opojení z role slavné zpěvačky dojde ke krutému vystřízlivění... () (méně) (více)

jerrik7

Z hlediska líbivosti 5* z hlediska politicko - ideologicko - morálního 1*. Jen výjimečně existuje jedna obecná pravda. Němečtí otcové a německé matky si skutečně prožili to, o čem film vypráví. Jejich potomci je jistě právem mohou politovat a z německého pohledu je film velmi pravdivý včetně toho, že velká většina Němců zbožňovala Hitlera a nacionální socialismus z pouhé hlouposti. Proti té německé pravdě ale stojí pravda půl miliardy ostatních Evropanů, která právem konstatuje, že Hitler a jeho strana byli zvoleni drtivou většinou německého národa ve svobodných volbách. Skutečnost, že tato drtivá většina šla potom do války za Vaterland s nezměrným nadšením z pouhé hlouposti, není naprosto polehčující okolností z hlediska miliónů zmasakrovaných a umučených obyvatel Evropy. K čemu těm desítkám miliónů mrtvých a umučených je skutečnost, že ta zvěrstva snad velká většina Němců dělala z pouhé hlouposti? K čemu je to zdecimovaným národům, k čemu je to Evropě z velké části srovnané se zemí? Ještě víc děsivé je to, že německá mentalita opět, už potřetí, vede Evropu do děsivé katastrofy přesně stejným sledem událostí (způsobem) jako tehdy. Tehdy šli Němci jako jeden dav, jako jedno stádo ovcí na porážku ve jménu Vaterlandu a Lebensraumu pro Herrenvolk (životní prostor pro německou panskou rasu) a vehnali tím sebe i celou Evropu do strašlivého masakru. Dnes jdou podobným způsobem za jinou chimérou, chimérou odčinění tehdejší viny, chimérou lidských práv, chimérou multikulturalismu a politické korektnosti. Že ani dnes nejdou za Angelou všichni, stejně jako před druhou světovou válkou nešli všichni za Adolfem, nám může být nulovou útěchou. Rozvrácenou Evropu se po obou válkách podařilo s nezměrným úsilím stamiliónů přeživších opět vybudovat a dokonce dál rozvíjet. Evropu muslimskou už ale nepůjde „znovu budovat“. Kdo ji bude budovat, když drtivou většinou „Evropanů“ budou muslimové arabského původu doplnění černochy z Nigérie, Etiopie, Somálska, Súdánu ... a jejich potomci ? ()

mERRth

Němečtí tvůrci tohoto velkolepého tří dílného válečného dramatu realisticky zobrazili jednak tehdejší dobu z pohledu nacistického německa, dále postupnou přeměnu lidí v bezcitné stvůry, které už neznají skoro žádné hranice. Dávám plný počet, poněvadž mi nic nechybělo a film jsem si bezpochyby užil. ()

paax

Toto válečné téma točené Němci bude vždy kontroverzní... snažili se to vykreslit tak nějak neutrálně, což ovšem nejde. Natočeno docela suprově, chytlo mě to hned... bohužel tématicky bída a fakticky dost bída. ()

TURPIA

Konečně seriál, který ukáže i druhou stranu barikády. Libí se mi, že Němečtí vojáci nejsou vykreslení jako amatéři jdoucí na smrt tak jako v Bratrstvu neohrožených. Je zde popsán život běžných vojáků Wermachtu. Mají své sny, touhy, cíle, né každý byl tehdy fanatik. Ve chvíli, kdy začne člověk i Němcům fandit příjde ukázka, jaká zvěrstva dělali. Tento seriál je vyvážený a snaží se vykreslit atmosféru a smýšlení té doby. Za mne nejlepší seriál z 2.sv.války ()