Válečná generace

• Česko Válka generací (více)

Epizody(3)

Berlín roku 1941. Pět přátel se touží stát hrdiny v dobrodružství, které změní tvář Evropy - a navždy změní i je samotné. Vyrovnaný a uhlazený důstojník Wilhelm odjíždí na východní frontu spolu se svým mladším bratrem Friedhelmem, citlivým snílkem, kterého mnohem víc než válka zajímá literatura. Do Wilhelma je hluboce zamilovaná Charlotte, mladá zdravotní sestřička, která se rovněž těší na své působení ve Wehrmachtu na východní frontě. Greta je talentovaná zpěvačka toužící stát se další Marlene Dietrich - a její židovský přítel Viktor stále nedokáže přesvědčit své rodiče, aby opustili Německo. Z lidských hodnot se začínají drát do popředí odvaha a statečnost - ale také zrada. Friedhelm se stane bezduchým strojem na zabíjení. Wilhelm dezertuje a je postaven před vojenský soud. Charlottina nacistická ideologie se rozpadne, když prozradí židovskou sestřičku sloužící ve Wehrmachtu. Greta zařídí Viktorovi doklady nezbytné k odjezdu tím, že prodá své tělo důstojníkovi SS. Všech pět našich přátel - a miliony dalších - chtělo být hrdiny, ale nikdo z nich se nedokázal představit, co udělá válka s jejich životy a se zbytkem světa... (Filmbox)

helrohir

Každý národ sa so svojou minulosťou vyrovnáva po svojom, pričom Nemci toho majú na rováši asi najviac. V každom prípade je táto miniséria príkladom, ktorý sa aspoň čiastočne snaží rehabilitovať pohnútky a osudy mladých ľudí z Tretej ríše na základe kontextu danej doby. Na všetkých stranách akéhokoľvek konfliktu budú dobrí aj zlí jednotlivci, a hoci určite to tak bolo aj na nemeckej strane, nie je úplne na mieste prezentovať nemeckú účasť vo vojne práve prostredníctvo tých pár vybraných jednotlivcov, a pritom vo veľkej miere zamlčovať niekoľkonásobne vyššie množstvo tých horších prípadov, alebo v horšom prípade alibisticky zvaľovať veľkú časť viny na iné národy. Preto v tomto smere treba na tvorcov vzniesť trocha kritiky, že nepritlačili na pílu a neukázali aj tie zverstvá. Na druhej strane je poňatie príbehu prostredníctvom mladíckej naivity pomerne zaujímavým nosným prvkom, ktorý dáva filmu iný rozmer, a postupné rozvíjanie jednotlivých charakterov a ich osudov napokon posúva celú minisériu do zaujímavej príbehovej roviny. Ak je proste kvalitný príbeh, film nepotrebuje ani extra vysoký rozpočet ani herecké hviezdy, aby dokázal diváka zaujať. 75%. ()

backi

Nezdieľam Zeckov názor. Áno, hlavní hrdinovia nie sú presvedčení nacisti (čo v prípade Viktora ani nebolo možné), ich myslenie dnes už asi nikdy neodhalíme. Napriek tomu si myslím, že aj vo Wehrmachte boli vojaci, ktorí mali s plnením likvidačných rozkazov naozaj problém, čo však neznamená, že by som ich zločiny chcel ospravedlňovať. Nie všetci patrili k presvedčeným ideologickým podporovateľom Hitlera. Mohli sme to vidieť na počiatočnom nadšení väčšiny nemeckých vojakov, ktoré však po prežitých hrôzach a charaktere vojny začalo postupne vyprchať. Film má možno viaceré nedostatky, tie však dokážem prepáčiť. Naopak, oceňujem pokus a snahu o realistické zobrazenie hrôz vojny a človeka v nej, jeho premenu na fatalisticky zmýšľajúcu bytosť v dôsledku prežitého utrpenia. Treba si tiež uvedomiť, že ľudia prešli za necelých 7 rokov 2. sv. vojny obrovskými zmenami a udržať čistý štít musel byť nadľudský výkon. Nemci touto minisériou naozaj milo prekvapili, po filmovej stránke je to bravúrne zvládnuté dielo, o ktorom sa nám môže v našich končinách iba snívať. Ostatné povedal za mňa gogo76. ()

pafka

Nemuzu si pomoct, ale podle me to bylo zkratka skvele. Skvele odehrane, skvely dej (i kdyz jsem musel trosku primhourit oci, kdyz tech potkavacich nahod tam bylo nejak dost), realie, bitvy, prestrelky, zkratka vse tak, ze to bastite komplet a ani jednou se nezastavite. Uz dlouho jsem nebyl z niceho tak nadseny. Vyborne! ()

Stauff

"Válka z nás vytáhne to nejhorší..." Asi nejlepší pohled na válku, jaký jsem kdy viděl. Tleskám a smekám. Viděl jsem to podruhé a kdybych mohl, přidám další hvězdu... ()

warpcore

V Nemecku prešlo cez ozbrojené sily počas vojny zhruba 20 milionov ľudí, z toho len na Wehrmacht pripadá 17 miliónov. Ukázať na všetkých prstom a označiť ich ako vraždiace monštrá je čistá demagógia. Na každej strane, v každom zákope, tanku či v pevnosti, na obidvoch stranách barikád ľudia bojovali a umierali za svoje ideály, vlasť, fuhrera, rasu, z donútenia, za stranu či oboch fúzatých bláznov. Všetko to tu nájdete, je to surové, krvavé, plné bahna a zápachu hnijúcich tiel. Že je nemecký poručík a jeho brat zidealizovaný ? Pri čistení mínového poľa ruskými roľníkmi, či strieľaní civilistov "hrdinami" tohto seriálu, som tvorcom občasné klišé odpustil. Nehrajú sa na svoju pravdu, neidealizujú nemeckého vojaka, rozprávajú príbeh zopár príslušníkov Wehrmachtu, ktorí za svoje opojenie "fuhrerom" a horlivosť pri rozšírovaní novej ríše zaplatili daň. A odpuste mi moju aroganciu vo viere v to, že pri 17 milionóch ľudí, ktorí zdvihli zbraň za nacistické Nemecko, nebolo zopár snílkov a inteligentých ľudí, ktorí pochopili svoj omyl až pri prvom zastrelenom civilistovi. Bodaj by nikto z nás už nikdy nemusel zažiť to, čo prežilo bezpočet Friedrichov, Helmutov, Jackov, Martinov, Borisov či Ivanov. Históriu píšu víťazi......vysvetlite 72 miliónom mŕtvych, kto je víťaz a kto porazený ! ()

smith22

No co k tomu?Perfek­tní.Kdo neviděl, mohu doporučit.Opět skvělá a kvalitní německá kamera jako to můžeme pozorovat u čím dál více nových německý filmů.Velmi dobře zapracovány osudy 5 lidí do období před válkou – v průběhu války a až do jejího úplného konce. Jen doplním, že s těmi žgryndy ve zdejších komentářích o alibismu Němců tedy nemohu souhlasit.Ano mohlo to tak působit – konec konců točili to Němci a je to jejich zpracování – a já jsem za to rád.Ruku na srdce – každá země – USA ,Rusko, Japonsko, Jižní Korea a další, když točí tyto historické válečné filmy, vyobrazí je svým pohledem a tak jak je to přijatelné pro danou zemi.A když něco takového natočí Němci tak se jim to bude hned vyčítat?Tak to ne!To je příliš úzky pohled na svět.Na všech stranách se páchaly zvěrstva, nejen na té Německé! A kdyby se chytráci opírající se ve svých komentářích o alibismus dobře dívali, tak by možná přišli na to, že jedním ze stěžejních prvků tohoto filmu je nést hlavně odkaz.Odkaz jak válka může změnit lidi, jednotlivé osoby – ale tento skutečný argument tito komentující buď nepříjmou nebo nebudou schopni pochopit – ale ve své podstatě se jim nedivím, nepochopí to většina lidí co takovou skutečnou válku nezažila – ale blbě pindat ve svých komentářích budou dál. ()

Sakulnikov

Výborný průřez německou stranou války, který ukazuje rozmanitou povahu motivace německých občanů. Jasně dá se argumentovat, že je potlačená nacistická ideologie, ale je třeba si uvědomit, že je zde zobrazen Wehrmacht, který nebyl prolezlý nacismem jako takovým, ale stál opravdu na vlastenectví a odčinění Versailleské zrady. Fanatismus Němců neprošlých frontou je zde vidět, i když to nejsou nacisté - víra v konečné vítězství, v neomylnost Vůdce. Jistě našly by se i oslí můstky a nepravděpodobné náhody, ale je to film a ne historická rekonstrukce. ()

jack_scott

Velmi pěkný snímek, nemám prakticky kromě několika málo dílčích věcí co tomu vytknout. Velmi pěkně se na to kouká, takže ***** a 90%. ()

mkee

Bravúrne spracovaný príbeh z druhej svetovej vojny, v ktorom všetci herci akoby dostali scenár ušitý presne na ich mieru, a v ktorom len sťažka hľadať filmárske negatíva. Z nazerania kritika možno namietať práve tie scenáristické, pri ktorých je citeľné mierne ospravedlňovanie vojnovej agresie formou kolektívnej viny, či azda cielené vyobrazovanie generácie dvadsiatnikov, ktorá sa o vojnu nemohla pričiniť tak, ako generácia tridsiatnikov a starších, už úradujúcich funkcionárov. Ničmenej, tieto hypotetické a polemické nedostatky divákovi neprekážajú. Je tomu tak zrejme kvôli nemeckej, menej gýčovitej, precíznej tvorbe usilujúcej sa, podľa môjho názoru, o podanie čo najobjektívnejšieho vykreslenia dobovej situácie z pohľadu radových ľudí, kamarátov. Tí si navzdory závažnosti vojny v ružovej vidine rýchleho víťazstva predsavzajú reunion už po 6 mesiacoch od nadchádzajúceho Plánu Barbarossa - na Vianoce v roku 1941. S rastúcou diaľavou konca vojny menia sa aj ich životné kréda, svetonázory, konfesie... Vyváženú kvalitu medzi absolútne kompatibilnou hudbou, kamerou, či veľkolepou epickosťou deja popretkávaného mnohými myšlienkami a umnými dialógmi („Wenn du noch in vier Woche noch lebst, nenn mir deinen Name. Und bis daher: Eins, Zwei...“), pritom naznačuje už prvých 10 minút. Medzi zmienenými výbornými hereckými výkonmi dominuje Volker Bruch, ktorému by nie jeden po tomto snímku predvídal kariéru Madsa Mikkelsena. Ostatným pilierom je vývoj postáv. Ten sa opiera o jednoduché, no emočne silné podanie príbehu dekorované niekoľkými vznešenými myšlienkami. „Die meisten denken, Krieg bestehe v.a. aus dem Kämpfen. Das stimmt nicht. Es ist das Warten“ je z nich pritom tou esenciálnou, kľúčovou k pochopeniu filozofickej výpovede snímky. Tá sa vynára už v kolízii a kulminuje v mnohých osobných krízach, ktoré nenechávajú diváka chladného, a pri ktorých sa človek zamýšľa, či obraz médií a širokej mienky o súdobých Nemcoch nie je(bol) niekedy až príliš zúžený, reakčný... ()

simon111

Tři hvězdy a ještě více výhrad. Svižný děj provází pěkná kamera a hromada "náhod", až to není pěkné. - tolik k samotnému "dílu". Další souvislosti popsal pěkně uživatel "Zeck", já podepisuji, a dodávám, že je to typický nešvar napříč světem. Neviděl jsem film, kde by tvůrci dokázali nahlédnout sami sebe. Škoda. ()

heavy66 odpad!

Ti Krauti do toho ale šlápli! Vždyť přece živí celou EU, tak je potřeba přizpůsobit historii současným politickým trendům a požadavkům. Válečné zločiny páchali ti druzí (nacisti, děvenko!), čestný německý voják zabíjel jenom s krajním odporem, dokonce i Sturmbannführer SS Sylvestera Grotha tady působí jako hodný strýček. Ani s těmi koncentráky to není tak vážné, vězňové přece mohli kdykoliv vystoupit z vlaku! Možná je to tím Habermannem, kde on se objeví, lže se jako když se tiskne.Tvůrci této pohádky by měli být žalováni za popírání zvěrstev na východní frontě. (zajímavý komentář Zeck ) ()

Fíma

Občas se mi nezdály dějové skoky. Mělo uplynout pár let, ale občas mi přišlo, že to bylo jako včera. Jinak to bylo velmi působivé. U německého filmu se tak nějak očekává, že Němci nebudou za úplné zfanatizované bestie, takže to beru. Určitě nějací takoví Němci byli a je logické, že za hlavní hrdiny si nevyberete fanatického esesáka. Jinak Armia Krajowa byla antisemismem pověstná, tam Židy vůbec nebrali. Ti, pokud chtěli bojovat, museli do Armii Ludowej. ()

jfaba

Asi jedno z nejlepší zpracování války. Pohled ze všech stran a bez příkras. Nikomu se nenadržuje. Není co víc psát. ()

swinevenca

Vytknout můžu jen moc malou Evropu, ve které se ta pětka neustále potkává. Válka byla dlouhá, kdo byl na začátku nahoře, dopadl nejhůř ze všech, kdo válkou pohrdal stal se chladnokrevným zabijákem bez svědomí, kdo na začátku věřil, na konci lavíroval mezi vlastizradou a bezradností. Ta bezradnost, kde bylo na každé straně něco špatného a kdy chtěli účtovat všichni se všemi, ta mě poslední díl sžírala asi nejvíc. U nás si technicky si o takových TV filmech asi můžeme nechat zdát, tady tomu nechybělo nic zásadního, super depka. ()

Joostas

Zase se mi potvrdilo,že válečný film dovedou nejlépe Němci,Rusové/když se zadaří/ a Poláci. Holywood můžesáhnout na Indočínu ,Pacifik,ale Evropu by měl nechat ležet. ()

m.xFuck

Na německou televizní produkci hodně zajímavý projekt. Slušná snaha o německou sebereflexi a o reflexi ostatních národů (nutno uznat rusům, že se chovají jako dobytek delší stopáž než němci, což není trochu fér). Nesnaží se hrát chudály němce, ale prostě němce. Za sebe plná palba. Německá televize dokáže natočit lepší válečný film než česká vekoprodukce ach jo. ()