Válečná generace

• Česko Válka generací (více)

Epizody(3)

Berlín roku 1941. Pět přátel se touží stát hrdiny v dobrodružství, které změní tvář Evropy - a navždy změní i je samotné. Vyrovnaný a uhlazený důstojník Wilhelm odjíždí na východní frontu spolu se svým mladším bratrem Friedhelmem, citlivým snílkem, kterého mnohem víc než válka zajímá literatura. Do Wilhelma je hluboce zamilovaná Charlotte, mladá zdravotní sestřička, která se rovněž těší na své působení ve Wehrmachtu na východní frontě. Greta je talentovaná zpěvačka toužící stát se další Marlene Dietrich - a její židovský přítel Viktor stále nedokáže přesvědčit své rodiče, aby opustili Německo. Z lidských hodnot se začínají drát do popředí odvaha a statečnost - ale také zrada. Friedhelm se stane bezduchým strojem na zabíjení. Wilhelm dezertuje a je postaven před vojenský soud. Charlottina nacistická ideologie se rozpadne, když prozradí židovskou sestřičku sloužící ve Wehrmachtu. Greta zařídí Viktorovi doklady nezbytné k odjezdu tím, že prodá své tělo důstojníkovi SS. Všech pět našich přátel - a miliony dalších - chtělo být hrdiny, ale nikdo z nich se nedokázal představit, co udělá válka s jejich životy a se zbytkem světa... (Filmbox)

jirijost

1. 95%, 2. 80%, 3. 65% - Velké rozdíly v kvalitě těchto třech dílů. Ten první byl opravdu výborný, takhle nějak bych si válečné filmy představoval. Výborné bitvy hned několik scén při kterých se člověku tajil dech. Druhý díl už byl o něco horší ale stále dost kvalitní, líbila se mi především ta bitva u Kurska, škoda jenom že jí nebylo o něco více, no a třetí díl ten se vůbec nepovedl. Z války je toho opravdu už minimum a příběh pořád přeskakuje sem a tam, že se v tom člověk sotva vyzná. Nejsympatičtější postava je bezesporu mladší bratr kterého ztvárnil Tom Schilling. Určitě vám tento třídílný TV film můžu doporučit, skvěle ukazuje jaká 2. světová válka doopravdy byla a to ze všech stran, jak z pohledu vojáku, židů nebo sestřiček. Jediným mínusem je opravdu to jak ten děj neustále přeskakuje sem a tam, to byla velká chyba. Přesto dávám pěkné čtyři body. ()

Bobek27

Na mého oblíbence Toma Schillinga a s ním spoustu dalších vynikajících herců bylo opravdu radost pohledět! Naprosto vše mi ve filmu vyhovovalo, s výjimkou na tu moc velkou kupu náhod a setkání (SPOILER: Konec v hospodě mě opravdu rozesmál a smrt Friedhelma mi přišla naprosto nelogická a zbytečná) až na tyhle věci i tak musím hodnotit plným počtem! Myslím si, že v téhle trilogii bylo perfektně znázorněno, jak může válka změnit lidi a osobnost a jak kompletně ovlivní životy lidí do ní vtažené. Určitě se na to brzy podívám znovu! ()

Michalechal

Pro mě, jako fanouška 2. světové války a historie obecně, to byl naprosto neuvěřitelnej zážitek. Někdo může vyčítat málo "války" a bojů, to byla sice od druhého dílu pravda, ovšem vyvažovalo to drama životních osudů hlavních hrdinů. A ten pohled na válku ze strany Němců, následný střet s realitou, dozrání osobností apod. ... Rozhodně by si tenhle "trojfilm" zasloužil větší promo. Super. ()

Stružák

Skvěle natočená minisérie, která vtáhne do děje a už nepustí. Ty tři díly asi budete muset dát naráz, čili si připravte 4,5 hodiny času. Ve výsledku budete odměněni skvělým soundrackem, výbornými hereckými výkony a zajímavým příběhem. Právě příběh je možná v určitých místech trošku kámen úrazu, protože je tu zkrátka až moc a moc náhod. Proto jsem chvíli váhal, jestli nesnížím hodnocení o jednu hvězdu. Nakonec si ale říkám, že je to přecejen "jenom" film, tak se tu nebudu hrabat v tom, jestli se něco skutečně mohlo odehrát. Nejlepší na celý minisérii je fakt ta dechberoucí atmosféra, surovost a cynismus hlavních postav. Člověk si tak nějak uvědomí, že tohle se fakt za 2. světový dělo. Nakonec je z Válečný generace zasloužená pětihvězda, kterou si musím někdy užít v trošku pomalejším sledu. ()

Pttak

Jako rozhodně se na tenhle film či seriál nekoukejte s dabingem! Totálně to zkazí celou atmosféru, poněvadž není nic horšího, než když mluví mezi sebou vojáci wehrmachtu česky. Jedině originál v němčině s titulkami! Jinak já osobně bych skousnul i delší stopáž. Tohle se opravdu hodně povedlo! U mě je to jeden ze skvostů válečné kinematografie. ()

janesX

Som celkom prirodzene zvedavý na každý nový film o II.svetovej vojne pochádzajúci z krajiny, ktorá túto vojnu rozpútala. Ak ma pamäť neklame, iba Stalingrad (1993) sa mi dokázal dostať pod kožu. Po dvadsiatich rokoch prišla trojdielna Válečná generace, ktorá je tu hodnotená značne vyššie (90 oproti 72). Celkovo 270 minút síce nenudilo - jednotlivé cca 2minútové scény sú pridelené piatim hlavným postavám ktoré po celý čas dokola rotujú a ukazujú len to podstatné čo sa v každom z týchto piatich osudov za daný čas dialo. Neskôr tento neustály kolobeh začne prekážať, keď napríklad obľúbená postava prežíva niečo zaujímavé a réžia to bez kompromisu prepne na dianie okolo ďalšej postavy. Celkovo "technicky" dosť dobrý film mne osobne nepriniesol nič mimoriadne. Nemci nevedia točiť dojemné scény, a tak za celé tri filmy je tu skutočne dojemná scéna iba jedna (stretnutie v nemocnici). Záver je podchytený naivnou víziou, že prežije len ten, kto si to (ako človek) zaslúži (ach jaj..). Film ako hovorca všetkých slušných nemcov akoby hovoril - "to všetko oni, to nie ja"... Čakal som film ktorý sa k tomu mohol postaviť viac chlapsky, a ukázať pravú tvár inak normálnych ľudí, ktorí keď sa vďaka nakradnutému môžu mať jak prasatá, tak sa hoci so zavretými očami aj budú mať jak prasatá, do doby kým im nezačne prihárať. Navyše v každom nemcovi je ukrytý kus nacistu. Vo filme len (árijskí) nemci majú modré oči, všetci ostatní (rusi, poliaci...) hociaké iné len nie modré. SS a Wehrmacht vypálili nielen na východnej fronte tisícky dedín. Všetci si mohli brať čo len chceli (jeden z tisíc by nebral), a bolo to také bežné, že mi to v takom serióznom filme trochu vážne chýbalo. ()

Nethar

Minisérie Unsere Mütter, Unsere Väter je často srovnávána s Band of Brothers. Já bych řekl, že Band of Brothers jsou více o akci a Unsere Mütter více o emocích a vztazích hrdinů, ale v každém se najde dostatek obojího. Tato série je velmi povedená a nabízí pohled na válku z německé strany. Že idealizuje německé vojáky bych netvrdil, na obou stranách byli hrdinové, oběti válečné mašínérie i obyčejná hovada a koneckonců je to německý film. Co bych spíš vytknul a proč nemohu dát plné hodnocení, je přílišná přitaženost za vlasy - těch náhodných setkání a náhod vůbec je tam až příliš, někdy to je pospojované až moc násilně. Všechno to tu už tak nějak v různých filmech bylo, tady se to dává dohromady přes pět odlišných hrdinů, přesto vynikající trojitá devadesátiminutovka. ()

Nattynax

"Válka v nás ukáže to nejhorší. " Seriál, který nepopírá hrůzy 2. světové války a nijak neidealizuje nacistické Německo a jeho vojáky. Divák si musí uvědomit, že jde především o pohled na osudy pěti lidí, kamarádů, kdy se každý válkou probíjí po svém. Na začátku má každý svoji představu a své ideály a na konci nikdo nezůstane stejný. První dva díly jsou za plný počet, ale celkový dojem a tím i hodnocení u mě snižuje třetí film, který mi připadá už moc překombinovaný a také četnost náhodných setkání hlavních hrdinů, kdy uvěřitelná jsou asi dvě. ()

Tydyt007

Kdyby takhle vypadali filmy o II. světový, byla by radost se na ty díla koukat. Víc takových filmů, míň slátanin typu Fury, Ryan atd.. ()

mira007

Příběh pěti německých kamarádů během druhé světové války. Čestný důstojník, jeho bratr knihomol idealista, dobrovolná sestra vlastenka, zpěvačka a její židovský přítel a z nich se stanou dezertér, chladnokrevný zabíjející pěšák, rozčarovaná vlastenka, vězenkyně a utíkající žid. Válka lidi mění a tady je to poutavě ( bojové scény jsou na tv film excelentní a děj plyne svižně a bohatě - zdá se dleší) a velice přehledně zobrazeno. Jeden z nejlepších válečných filmů poslední doby, ačkoliv jako sebereflekse bych to úplně nebral ( vojáci wehrmachtu jsou fajn , ti zlí jsou jen SS a jejich pomahači, Poláci jsou výhradně antisemité ...) ()

NJD

Wow! Filmů o Druhý Světový už jsem viděl nespočet, ale tohle bylo tak moc jiný! Válku jsme prožívali pohledem pěti německých kamarádů, přičemž každý z nich měl během té doby jinou úlohu. Díky tomu jsme mohli prožít víceméně každý aspekt toho šílenství. Zcela perfektně jsme tak mohli vidět např. změny v myšlení německých vojáků během tažení do Ruska a během stahování se ze stejné země. Vůbec psychologie všech postav byla zpracována naprosto precizně. Navíc se u každé z nich v průběhu filmu vyvíjela naprosto odlišně, což příběhu dodávalo neuvěřitelné grády. V neposlední řadě mě taky nadchlo, že se nejednalo o nějaký hrdinský epos ve stylu Zachraňte vojína Ryana, ale o naprosto realisticky zpracovaný příběh – a i přesto jsem na konci brečel jako želva. Nebo přesto..kdo by taky po takovém prožití Druhé Světové ve čtyřech a půl hodinách nebrečel, že jo? ()

bobstock

Už jsi fakt nevzpomínám, kdy naposled jsem viděl takhle báječně provedenou válečnou inscenaci. Skvěle napsané s parádní výpravou, inteligentně vyprofilované postavy, které si okamžitě zaberou místo ve vaší hlavě a je úplně jedno, že těch pět kamarádů hrdě a v nadšení vstupují do války rozehrané jedním z nejhrůznějších diktátorů naší historie. Válka je strašná ve všech jejích podobách, ať stojíte na kterékoliv straně a pozici. Tří dílná minisérie vám ukáže skoro každou z nich a současně skoro každou její formu utrpení. 90% ´´válka z vás dostane jen to nejhorší´´ ()

Johny303

Německý skvost o válečných časech z německého pohledu a o zcela rozdílných osudech pěti přátel. Film disponuje velmi silným příběhem, který ani na vteřinu nenudí. Bojové scény jsou rovněž na slušné úrovni. A vynikající je i výběr herců. Opravdu skvělý snímek, všechna čest! Jen škoda, že není ani zdaleka tak známý, jak by si zasloužil... ()

Gulde

Film s velkou hloubkou a relativně apoliticky a objektivně natočený, a ukázal, že ne vše bylo a je jen černobílé. Každý si v tom najde něco - dobrý mix dramatu a válečného filmu, u kterého jsem se vážně nenudil. Jen konec možná byl takový nijaký. ()

blazir1

Je holt jiná doba. Seriály - kdy nejvetší bestiality dělalo jen pár fanatických karikatur německých důstojníků zatímco zbytek hodné posádky wehrmachtu měl soucit, charakter a pomáhal za cenu vlastního života lidem z okupovaných zemí - se začínají rojit jak houby po dešti. Oficiální zdůvodnění už se dávno našlo: "Snaha o realný pohled na válku i z druhé strany". Takže se chlapci a děvčata připravme na to, že ve skutečnosti byli těmi největšíma bestiema ti z druhé strany barikády (hnusní a rasističtí poláci a rusáci likvidující židy) a milí němečtí vojáci[až na pár karikatur] se zoufale snažili jejich práci mařit a nastolit mír. A spálenou zemi za sebou také nenechávali, to je lež! No, koneckonců už i v médiích se dávno nepíše německý vyhlazovací tábor v polsku ale jen o něco historicky přesnější vyhlazovací tábor v polsku či přímo polský vyhlazovací tábor....... Že to vysílá ČT už ani nemůže člověka překvapit. 1 * za dobré zpracování a zahrání, jinak krásná připomínka např. komunistických ala pravdivých seriálů v padesátých létech. ()

Pawlisman

Al jo, je to vlastně natočené tak nějak líbivě a lidsky, tak nějak až přátelsky poklidně. A zase se potkávají a scházejí.... jako dobré, ale skutečně možná spíše televizní. ()

Rambo159

Asi ťažko nájdeme detailnejší, prepracovanejší a pútavejší náhľad do nemeckých zákopov a práve z nemeckej strany. Viem len o Stalingrade (ten sa ale nevenuje v dostatočnej hĺbke problematike akú zvolil tento "TV film" ) a Železný kríž (ktorý ale nie je čisto nemecký). Perfektne vykreslené charaktery postáv, ktoré sa pod vplyvom vojny a utrpenia menia až na nepoznanie. Najviac sa mi páčilo dianie okolo dvoch bratov Wilhelma a Friedhelma Winterovcov, boje v zákopoch, uliciach, ale aj zbytočný boj proti zverstvám vojny. Obzvlášť Friedhelm na to doplatí, avšak čo môžme čakať v tejto vojne, pri toľkých absurdných rozkazoch, pri toľkých mŕtvych? "Na začiatku vojny človek bojoval za svoju vlasť, neskôr keď začal pochybovať bojoval za svojich kamarátov, ktorých nemohol nechať v štichu....ale čo sa stane, keď tu už žiadny viac nie sú?...Keď si sám?....Keď jediný, koho ešte môžeš oklamať si ty sám? Začo bojuješ potom?".....nádherne povedané a môžme s istotou tvrdiť, že je to aj pravdivé (viď pamäti Augusta von Kagenecka v knihe "Válka na východe"). Áno, presne toto si mysleli obyčajní radoví nemeckí vojaci. "Do vojny sme vstupovali ako hrdinovia, no vyšli sme z nej ako vrahovia". A pozorný divák aj vie prečo. Osobne som s týmto dielkom nadmieru spokojný, kiežby niečo takéto vznikalo častejšie. Film ponúka a vysvetľuje toho veľa a presne ako si už niektorí všimli, pýtalo by si to viac dielov. Ale môžme byť radi, že niečo tak geniálneho máme možnosť vidieť. Skvelý komentár: gogo76 a užívateľ Zeck by mohol viac čítať :)) 5*+ ()

dawe787

Po dlouhé době slušné válečné evropské dílo a ještě z německého úhlu pohledu. Bylo moc fajn, že osudy hlavních postav se střídaly a netýkalo se to jen jedné osoby, kdy to po čase může i nudit, tady se prolínaly scény z bojiště i ze zázemí Třetí říše a nechyběli ani partyzáni a nepatrné náznaky holocaustu. Jen více takových.... ()

Horak

Nic víc než slušný TV seriál s výpravou a rozpočtem. Příběhové linie jednotlivých "bylo nás pět" často zadrhávají, a to zvlášť ve chvílích, kdy se propojují. Z tohoto pohledu je asi nejvíc skřípající závěr, který nepříliš dobře balancuje na hraně kýče. Hlavním otazníkem pro mě byla míra kompromisu, míra kompromisu, na který neustále přistupujeme. Znovu a znovu tak snižujeme laťku všeobecně přijatelného nebo toho, co vyzdvihneme nad jiné. Trochu mně to připomnělo debatu o Vyprávěj. Vlastně tu ani tak nejde o historickou interpretaci, která nebyla nějak šokující či objevná, ale o formu. Ta je bohužel určující i v tomto případě, a to ať už měl scénář sebehrubší steh. ()