Zneklidňující vidina smrtící záplavy pronásleduje Noema (Russell Crowe) ve snách čím dál častěji. Tu i další podivná znamení mu pomůže rozluštit moudrý Metuzalém (Anthony Hopkins). Země se ocitla na kraji propasti, kam ji zavlekla lidská rasa. Nejvyšší se rozhodl pro kompletní restart v podobě gigantické potopy a pro obnovu člověčího druhu si vybral právě Noema a jeho početnou rodinu. A protože Noe ví, že zkáza přijde s vodou, začne stavět archu, obří loď, na níž by se on i jeho rodina zachránili. Během stavby se musí potýkat nejen s nedostatkem času, vlastními pochybami, obavami svých blízkých, ale i s otevřenou nenávistí soukmenovců v čele s krutým potomkem slavného bratrovraha Kaina (Ray Winstone). Kromě toho musí na plavbu přizvat i zástupce všech živočišných druhů, aby život na „nové" Zemi mohl být úplný. Největší katastrofa v dějinách planety v tu chvíli může začít. (Cinemart)

Pugo

Biblický príbeh o Noemovi poznám. Ale len v skratke. Teda že postavil loď a zachránil zvieratá a nezachránil dinosaurov. Nič viac. Aronofskeho spracovanie som teda prijal so všetkými možnými kúzlami a fantasy prvkami. A pravdu povediac, páčilo sa mi to. Dobrodružno-akčný blockbuster sa v poslednej polhodinke zmení na nečakanú rodinnú(?) drámu, ktorá na mňa celkom zapôsobila - od osudu potenciálnej nevesty, cez výborné vykreslenie vzniku sveta a hlavne originálne poňatá agresia skrývajúca sa v ľuďoch, až hororové výjavy zúfalstva po Noeho rozkol primárnych hodnôt. Možno sa mohlo ešte viac pritlačiť na pílu v rámci vzťahu otec-synovia. Inak výborní Crowe a Winstone. Celkovo mi film kúsok pripomínal Fontánu a nebolo to len neutíchajúcou a výbornou Mansellovou hudbou. ()

Rocky88

Když se člověk podívá na Darrenovu vyjímečnou filmografii, tak musím uznat, že Noah je jeho nejslabší kousek. Nutno ovšem podotknout, že pro spousty režisérů by toto bylo životní dílo a že se nejedná o žádnou hrůzu. Režisérsky to zvládnul a téměř každá scéna srší podněty k přemýšlení. Herci jsou tradičně velice dobří (tím myslím Russella a Jenny), výprava a snové sekvence jsou uhrančivé a patřičně temné. Nejvíce oceňuji vykreslení Noeho a jeho morálního dilematu a z toho vyplívající rýpance do současného lidského pokolení. Co jsou minusy? Především padlí andělé - i když tam nějaké vysvětlení k jejich podobě bylo a při sledování jsem to ještě jakž takž akceptoval, tak věřím, že zrovna oni se dali udělat méně blockbusterově a temněji. Vůbec všechny bitky mi připadaly, že tam jsou jen pro to, aby tam byla nějaká akce. Noe byl chvílemi Neo. Za vysloveně trapné považuji sledovat Hermionu, jak se snaží předstírat porodní bolesti, když o tom ví pitchu. A vůbec všechno její neherectví je tak špatné, že i Aronofsky je na ni krátký. Dojem kazil i dabing, ale s tím jsem už dopředu počítal (holt jindy nebylo kdy jít na originální verzi). Dávám za tři. Chvílemi jsem přemýšlel i o čtyřech, protože podstata příběhu je zfilmovaná suprově, nicméně všechny ty minusy, které jsem tu popsal, mi zážitek degradovaly. Navíc ani Mansell se nevytáhnul... ()

BarryLyndon

Už jsem viděl lepší fantasy. Ač neznaboh a pravověrný ateista, tak Bibli jsem četl, abych nebyl označen za prvoplánového hatera. Spoustu náboženských filmů jsem si docela užil. Ale tohle fakt ne.... Bavili mne snad jenom Hlídači. Až na Crowea a Winstona naprosto katastrofální casting, Hopkins se ještě dal, ale byl tam bohužel tak málo. Ale Emma Watson a Logan Lerman? To byl špatný vtip a parodie na herectví. Absolutně mne nebavilo přenesení biblických "fantasy" prvků, tady bych od Aronofskeho čekal větší nápaditost ve fabulacích a imaginaci. 4/10 ()

carlos 2010

Sorry, ale mňa ďalší zbytočný film za veľké peniaze. Slabučký scenár, priemerné výkony hercov, nuda... Nerozumiem niektorým hodnoteniam. ()

Nach

Tak již vím proč si Darren Aronofsky vybral toto filmové téma. Ovšem než tak pochopíte, uběhne polovina filmu, kdy se karty rozdají tak, aby vznikla ona tíživá Aronofská atmosféra a vy si vychutnali další geniální rozklad osobností ala Černá labuť či Requiem za sen. I když pravda, zde ne tak geniálně jdoucí do hloubky. Noe je daleko více blockbusterovým kouskem, než artovým dramatem. Postavy jsou v něm výborně zahrané (bravo Russelle Crowe a Emmo Watson), ovšem nejvíce si jich vychutnáte od okamžiku, kdy povodeň pohltí vody a uvnitř Archy začíná růst napětí. Paradoxně tedy se mi více líbila ona druhá část filmu, která rozhodně má na to mít plný počet hvězd, než první fantasy polovina s opravdu epickou bitvou. Než však země zmizela pod vodou, musel jsem přečkat množství zajímavě natočené hlušiny s několika poutavějšími částmi (všechny s Anthony Hopkinsem například). Ve výsledku tedy jde o film, který na jedno zhlédnutí mé oko potěšil, ale již ho zřejmě nějaký čas vyhledávat nebudu. 75% ()

bourec

Já osobně za svejch víc jak čtyřicet let života věnoval bibli uctihodnejch 120 minut .Pro někoho ostuda,mě je to jedno.Takže z mý strany nářky na debilitno toho filmu,a že se to vůbec příběhu Noeho nepodobá a bla,bla nečekejte.Film je samozřejmě natočenej dost dobře,herecky taky první liga,Crowe mi tady vlastně v první půli nevadil,pak ale přišel twist vo 180stupňů i se spoustou nablblejch keců,a měl sem toho plný zuby..30%.Jen by mě zajímalo s čim idioti,který tomuhle dali odpad,do kina šli. ()

Streeper

Od tohoto filmu jsem očekávala hodně a vlastně jsem dostala i to, co jsem očekávala a chtěla vidět. Nebylo to nic úžasného, ale líbilo se mi to. Je to dobře natočené, skvělé herecké obsazení, úžasné herecké výkony, atmosféra ve filmu je trochu chladná, ale jinak s filmem nemám problém snad jen, že místy to bylo někdy dost utahané, ale převažovaly spíše ty zajímavé scény. ()

joker.george

Odklonění od předlohy a to, že se s ní naložilo volně, se jsem nakonec bez problému překonat a bral jsem to čistě jako fantasy. Různé pojetí obou polovin mi nevadí, dokonce to kvituji. U mě vede ta druhá, více psychologická a s tím spojený vývoj postav, který, přestože se jim v první půlce věnovalo minimum prostoru, nebyl uspěchaný a některé okamžiky s nimi byly našponované do maxima a zachování se postav bylo pro mě často v prvním okamžiku překvapivé. Lví podíl na tom mají hvězdní představitelé, bez nich by asi postavy nebyly tak dobře prokreslené... Pár okamžiků však bylo přitaženo za vlasy, některé události vyvolávaly nechtěný úsměv na rtech a pár prohlášení působila docela směšně, což výsledný dojem kazí a tudíž to jsou slabší čtyři hvězdy... ()

Crawler-D

Noe se neodklání od svého biblického původu a jeho největším hříchem je, že zdrojový materiál nedokázal závažně pozměnit, přistoupit k němu s odlišnou optikou a všeobecně známé vyprávění přestavět do nového mýtu, který by přinesl diskusi. Rozčilovat se může jen ortodoxní, fundamentální katolík, který je papežtější než papež, že film místy připomíná fantasy. Russell Crowe je v roli Noeho neobvyklý a uchopení jeho postavy je jedním z nejpřínosnějších aspektů filmu. Crowe ho málem zbavuje vší lidskosti, většinou jako by byl spíš ztělesněním nadpozemské božské síly, která koná v zájmu většího dobra a nedisponuje obyčejnými lidskými city. Russell Crowe kuje hrubost a ohání se hrůzou. Ztělesňuje neznalost božích cest, která ústí v absolutizaci Jeho přání - v tomto případě myšlenky konce všech lidí ve prospěch světa. Přestal být jednoduchou jednorozměrnou postavou a v průběhu filmu se mění spíš v Jacka Nicholsona z Osvícení. Zvláštností je, že zrození světa je podáno se střízlivou smírčí teorií (nemálo podobně jako Terrence Malick ve Stromu života), kde slova Bible nejsou doslovná, ale jsou metaforou, a tak sedm dní trvá mnoho miliard let, nikdo přeci neříká, že těch sedm dní musíme chápat z lidského vnímání času. Jde tedy o prvek kloubení kreacionistické a evoluční teorie o vesmíru. Zatímco zde se projevuje schopnost pojímat Bibli jako nikoli doslovnou historickou kroniku, Noemova velká potopa je vůči tomu v protikladu. ()

cubajz

vizuálně promakané a přes ne zrovna strhující biblickou předlohu i poměrně myšlenkově bohaté - milé překvapení! ()

boblig

Převyprávění Bible pro masy, v níž si v první půlce užijeme budovatelského nadšení a rodinné pohody a v té druhé se zaměříme na příčiny post-traumatické stresové poruchy vyvolané za a) tím, že musíte několik týdnů bydlet na malém prostoru se stále stejnými lidmi a spícími zvířaty, a za b) tím, že trpíte špatným svědomím z toho, že jste nesplnili ten jediný úkol, který po vás chtěl váš přísný šéf. ()

laik_60

zaujímavé "videnie" scenáristu a režiséra na jednu z významných udalosti Starého zákona. Premena osoby ako bol Noe od zbožného Noaha, cez takmer ortodoxneho konzervatívca ochotný zničiť svoj rod až takmer po povaľača a alkoholika. :) Ale to je len taká malá vnútorná "stránka veci" inak film budí dojem veľkofilmu s dobrou grafikou nápaditým scenárom fajn hercami a celkom sympatickou hudbou. Vyčítam prísne vojensky "na ježka ostrihaný" strih vlasov Russela od tretiny filmu takmer do konca ... vyzeral tam miestami ako žoldnier americkej námornej pechoty s pilkovanou kudlou v ruke. :) ()

C0r0ner

Plusy: dalo se na to dobře koukat a v podstatě to celé bylo stejně pravděpodobné jako verze z Bible. Byla to menší sračka, než jsem čekal. Mínusy: i tak to byla sračka. Ty náboženské kecy mě fakt nebavily. Místy to byla docela nuda, protože Aronofsky dost přepálil stopáž. Dohromady to ale tak děsné nebylo. 60% ()

Topco

Biblický príbeh podľa Aronofského. Kapitoly o Noemovi nie sú obsiahle, čo režisér využil na svoju interpretáciu a príbeh o Noemovej arche obohacuje o scény ako zo sci-fi (apokalyptický úvod, sekvencia o zrode sveta) a nadprirodzené, fantasy prvky (Kameňožrúti v bitke nemôžu nepripomenúť Pána prsteňov). Nechýba preňho typický psychologický rozmer – motív nepokoja, posadnutosti a nekonečnej dilemy. ()

necisty

No tak se nám Darren naučil točit i trochu jiný styl filmů :). Nezatracoval bych to jen kvůli typu a tuctovosti. Podle mě to bylo hezky zpracované a odehrané. Taky hezké vizuálno při vykládání historie nebo příběhu v podání Noeho a ještě plus za vážnou Hermionu :). I když ten začátek teda fakt nezaujal. ... ČSFD projekce Černý Most ()

Pajky3

Chichester Cinema - Pokud se někomu líbila Fontána, tak bude určitě nadšen i Noem, protože mě ji tenhle film silně evokoval. A to hlavně díky svým vizuálním hrátkám a efektům, které byly opravdu promakané. Překvapila mě i surovost, která byla neservírována, ale ne že bych si na ni stěžoval. Příběh však není žádný zázrak a tak lehkému nadprůměru pomůže pouze fakt, že jsem ho viděl na velkém plátně a že tam hrála Emma Watson. Pro mě a za mě tedy smířlivých 70 % ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si vybral svůj další film

Aronofsky si vybral svůj další film

16.04.2016

Darren Aronofsky (Fontána, Wrestler) nám naposledy představil biblické drama Noe a příští rok konečně uvidíme jeho další film. Jak se bude jmenovat? To zatím nevíme. V příběhu o mladém páru, jehož… (více)

Aronofsky a motorkář Tatum?

Aronofsky a motorkář Tatum?

15.09.2015

Emma Watson nepřítelem státu