John Malkovich v roli muže, který miloval lehkovážné hrátky s láskou. Americký snímek režiséra Stephena Frearse z roku 1988 je v pořadí třetí adaptací známého francouzského románu Choderlose de Laclose z konce 18. století (počítáme-li i málo známou japonskou verzi z roku 1978). Příběh vikomta Valmonta a jeho lehkovážných hrátek s láskou inspiroval na konci 80. let i režiséra Miloše Formana a ještě dříve v roce 1959 francouzského režiséra Rogera Vadima, který natočil stejnojmenný snímek s Gérardem Philipem v hlavní roli. John Malkovich v roli Valmonta se pustí do hry plné exaltované vášně s nevinnou paní de Tourvel. Píše jí dopisy a nevynechá jedinou příležitost k vyznání lásky. Nechce však skutečný cit, ale pouze svést kouzelnou ženu. Do krutého plánu navíc vstupuje i protřelá markýza de Merteuil. Nikdo z trojice netuší, pro koho se nakonec stane pohrávání se sexem a láskou osudné. V dalších rolích zazáří Glenn Closeová a Michelle Pfeifferová. Snímek byl oceněn třemi Oscary za scénář, výpravu a kostýmy. (oficiální text distributora)

seba

U mne zvítězil Forman. Tato verze je o něco syrovější a nejspíš i reálnější. Ale i přesto a možná kvůli tomu, že Formanovu verzi jsem viděl několikrát. Tady mi chyběla například postava budoucího Cecillina manžela (knižní předlohu jsem nečetl, možná se tam také o ní pouze mluví?). ()

knotie

S. Frears je pre mňa dosť spoľahlivý režisér, avšak jeho filmy - aj keď vizuálne krásne - sú trochu citrovo vzdialené. Dobový dialóg prenáša mnoho na plecia hercov, čo niektorí zvladajú excelentne (Glenn Close, Malkovich) a niektorí sú ako z inej planéty (Uma Thurman, Keannu Reeves). ()

Víteček

Pro mě jednoznačně lepší než Valmont i než moderní remake (nemluvě o děsné dvojce). Sledoval jsem zaujatě od začátku do konce, přestože jsem dříve viděl všechny ostatní verze. Musím ovšem přiznat, že hlavní devízou pro mě byl brilantní John Malkovich, který v mých očích pozvedl film jasně nad úroveň těch ostatních. 85% ()

cromagnon

Pro fandy Johna Malkoviche absolutní předpis. Dekadentní namachrovanej hajzl, ležérní proutník, exkluzivní gigolo. A když není po jeho, dovede se pěkně nasrat, pak je z něho démon. Žral jsem ho od první sekundy, co se objevil na scéně, ba co víc, od chvíle, kdy jsem z něj viděl jen ruku milostivě povystrčenou z pod přikrývky, aby mohla být lokajem ošetřena pravidelnou manikúrou. Samozřejmě, že zásadní rozměr jeho postava dostala v okamžiku, kdy si uvědomil dopad svých činů, zranění, která způsobil a sám sobě vystavil účet. Tohle si pan Malkovich evidentně užíval. Naproti tomu je Glenn Close opravdu velmi odporná, odpudivá a škaredá jak hroší prdel a nikdy nepochopím, že tohle všechno Valmont dělal pro pochybnou krásu jejích zapudrovaných stydkých pysků. Nutno však podotknout, že protřelost staré zhýralé kurtizány v sobě nepopiratelně má. Vztahy neprožívá, jen využívá. „Čas nemá žádnou logiku, když nejsem s tebou. Minuty jsou jako staletí.“ „Už jsem ti říkala, drahý, že bychom na tom byli mnohem líp, kdybys nemluvil jak z románu.“ Pfeiffer je cudně krásná a docela chápu, že díky ní v sobě Valmont našel zbytky toho dobrého, co dávno zabil svou arogancí a ješitností. A docela mě pobavil Keanu Reeves svou roličkou hloupého, ale naivně počestného rytíře. Z kostýmů přechází oči, vypiplané obrazy, krása pohledět. Ostré dialogy, radost poslouchat. To bučení v závěru mě děsí ještě teď. Ty krávo, drsný…! Nenapadá mě, co bych vytkl. Plná palba! ()

nikkittka

Miloš Forman si na Valmontově příběhu vylámal zuby,novodobá teenagerská variace se hrubě nepovedla,takže Nebezpečné známosti od Stephena Frearse jsou v podstatě jediným důstojným zpracováním dané látky.A nutno říct,že velmi důstojným,byť občas doplácí na svou přehnanou divadelnost.Mají ale skvělé herce,brilantní scénář a jen těžko můžu říct,že by se to dalo natočit výrazně lépe.Dobrá práce. ()

blanic

Frearsovi Nebezpečné známosti nelze nesrovnávat s Formanovým Valmontem a musím hned na začátek dodat, že u mě prohrávají snad po všech stránkách. Jsou typickým důkazem toho, že i když máte film napěchovaný hvězdami, nemusí to vždy přinést ten nejlepší výsledek. Glen Close je na tuto roli příliš stará a o její tělo bych se rozhodně nesázel. John Malkovich zase na krále svůdníků působí až oplzlým dojmem. Uma Thurman měla v té době už 18 let a věřit v její patnáctiletou naivní nevinnost bylo hodně těžké. V celém snímku v podstatě není žádná pořádná kladná postava, které by bylo možno držet palce. Malkovichovi jsem na rozdíl od Firtha porážku přál a mimochodem ten souboj na konci byl dost trapný. Scénář mají zřejmě propracovanější, ale celkově jsou Nebezpečné známosti oproti Valmontovi příliš chladné, monotónní, chybí mi tam ty drobné Formanovi odpočinkové prvky. Na víc jak 3 hvězdy to pro mě není, i když ta poslední scéna s Glen Close je výborná. ()

DePompon

Klasika nad klasiky. Alebo, ako intrigy vedia poprepletať jednotlivé osudy, keď zopár ľudí ťahá za tie správne šnúrky. Herecké výkony par excellence. Navyše prvý film, v ktorom John Malkovich ukazuje neskutočný sex appeal. Samozrejme, za to celé môže najmä Laclosova kultová predloha. ()

gédé

Mile záporné postavy, brilantní dialogy, ale i duchaplná konverzace dovede po dvou hodinách unavit. Profesionálně zvládnutá nuda. ()

Amatér1921

Úžasný film, chvíli mi dělalo problém vyznat se v postavách. Skvělé herecké výkony, nejvíc mne zaujala postava Johna Malkoviche, o které si až do konce filmu nejsme jisti, co vlastně cítí i když můžeme hádat. Scénář je výborný. 5* plným právem. ()

Katy19

Je to silnější než já! Výborní a známí herci, nádherné kostýmy, krásný příběh a celkově vynikající film. ()

djerba

Malkovich skvělý, Close nepřekonatelná intrikánka a Pfeiffer tak něžná a zranitelná, že mě skoro rozbrečela. Tohle je můj oblíbený film a ač Formanova Valmonta můžu, tohle se povedlo víc, ze zahrávání s city tady mrazí, kdežto u Formana se spíš bavíte a usmíváte. Frears u mě vede. ()

Snooper

Problémy tehdejší šlechty opravdu ostře kontrastují s bídou venkovanů, kteří neměli co do úst, zatímco napudrovaní panáci dávali všechnu svou energii do toho, jak dostat někoho pod peřinu. Holt některé věci se nikdy nezmění :-) Pokud budu posuzovat pouze film a ne jeho povrchní téma, musím uznat, že téměř vše funguje na výbornou. ()

StrixCZ

Výborná záležitost! Perfektní herecké výkony, silná atmosféra, skvělá hudba... Nemám, co bych vytknul. 90% ()

klapqua

Mám rada aj Formanovho Valmonta, myslím, že obaja herci (Malkovich aj Firth) vdýchli Sebastianovi to osobité zo seba. Pravdou ale je, že tú atmosféru čohosi škandálneho, nemravného a temného v sebe lepšie nesie práve toto spracovanie. Malkovich daroval Valmontovi zmes čohosi zákerného, temného, laškovného a popri tom mu udržal jeho charizmu, šarm, vtip a sexepíl. Tým pre mňa posunul túto postavu do ozaj príťažlivých vôd a nedá sa mi tomuto hrdinovi v parochni odolať. Skvelá kniha, skvelý film, herci, hudba, výprava, pre mňa je to jeden z mojich top filmov, ktoré si vždy rada pozriem znova a znova a mám ozaj u riti, či tam nejaké nedostatky sú, alebo nie. ()

EddieIron

Já se přiznám,že moc nechápu tak vysoké hodnocení.Herecké výkony skvělé,výprava ohromující,ale děj je prostě k uzoufání nudný! ()

Kybela

Budu si to muset pustit asi ještě párkrát... já se nikdy nemůžu smířit s výběrem těch herců. Malkoviche ještě zvládnu, ale Close je tak ošklivá, že mě to pokaždý ruší v přijetí její postavy. Takové charaktery si prostě představuji s jiným obličejem. Tak snad příště. ()

Leník

Tak nevím, jestli je to problém toho, kterou verzi člověk viděl první, ale mě na rozdíl od většiny rozhodně zaujal víc Formanův Valmont. Malkoviche jsem si v hlavní roli vůbec nedovedla představit (proto jsem to taky viděla až teď) a skutečně mi tam vůbec neseděl, a to ho mám jako herce moc ráda. Pro mě byl tento Valmont příliš cynický, až zákeřný, víc se mi líbí Formanovo hravější a odlehčenější pojetí. ()

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky