John Malkovich v roli muže, který miloval lehkovážné hrátky s láskou. Americký snímek režiséra Stephena Frearse z roku 1988 je v pořadí třetí adaptací známého francouzského románu Choderlose de Laclose z konce 18. století (počítáme-li i málo známou japonskou verzi z roku 1978). Příběh vikomta Valmonta a jeho lehkovážných hrátek s láskou inspiroval na konci 80. let i režiséra Miloše Formana a ještě dříve v roce 1959 francouzského režiséra Rogera Vadima, který natočil stejnojmenný snímek s Gérardem Philipem v hlavní roli. John Malkovich v roli Valmonta se pustí do hry plné exaltované vášně s nevinnou paní de Tourvel. Píše jí dopisy a nevynechá jedinou příležitost k vyznání lásky. Nechce však skutečný cit, ale pouze svést kouzelnou ženu. Do krutého plánu navíc vstupuje i protřelá markýza de Merteuil. Nikdo z trojice netuší, pro koho se nakonec stane pohrávání se sexem a láskou osudné. V dalších rolích zazáří Glenn Closeová a Michelle Pfeifferová. Snímek byl oceněn třemi Oscary za scénář, výpravu a kostýmy. (oficiální text distributora)

CaptNemo

Určitě povedenější než Formanův Valmont - jasnější, přehlednější, po všech stránkách lépe zpracované. Jediné minus vidím v obsazení jindy výborné Glenn Close. Její markýza de Merteuil tentokrát nebudí zájem, důvěru a touhu už vůbec ne. Těžko uvěřit, že by tato fyzicky neatraktivní, zatrpklá a v podstatě nudná osoba osudově hýbala vztahy v pařížské společnosti. Představoval jsem si, jak by v té roli vypadala taková Kathleen Turner, která v té době oplývala krásou a charismatem přímo ničivým... ()

LencaN

Zpočátku mi to přišlo jako honba za tím, tu či onu dostat do postele a pochlubit se tím. Ale postupem času, jak se příběh rozvíjel, se rozehrávala i jakási šachová partie. Postavy se doslova ubíraly směry jako nějaké figurky, tak aby mohly zasadit závěrečný tah protihráči. Byla to samá intrika, nástraha, pomluva a provokace. Akorát jsem měla velké problémy s obsazením hlavních rolí. Uma Thurman tady je ještě mladičká, stejně tak Michelle Pfeiffer, které jsem tu cudnost věřila, přitom jinak ji mám za sexbombu a Keanu Reeves byl taky šikovný. Ale John Malkovich se mi do role takového svůdce vůbec nelíbil. Jednak nechápu, co na něm všechny ty ženy viděly... nebo by ve filmu měly vidět. Možná měla jeho postava ale jiné přednosti, dost pravděpodobné... mě však spíš způsoboval nepříjemné pocity. Stejně tak Glenn Close ve mě evokovala nějakou vražedkyni z béčkového hororu. ()

Scaevola

Snímek je ošperkován hereckou elitou a košatými dialogy, věčnými zvraty v chování, jejichž význam si musíte vysvětlit až dodatečně, i překrásnou výpravou, kostýmy a jinými šidítky. Vyznění cynického příběhu je však krutě bolestné a silně negativní, přesto přese všechno však nelze jinak než film pochválit. ()

r007

Nějak jsem se nemohla přenést přes Johna Malkoviche v hlavní roli. Nechápu, která by se od něj nechala svést. Jeho nejlepší role je asi potrhlý Marvin v RED. Také způsob vyprávění příběhu mi neseděl, i když příběh samotný byl pravděpodobně lepší než ve Valmontovi. Ale film neobsahuje vůbec žádné scény, které by byly něčím výjímečné a člověk by si je pamatoval ( ve Valmontovi je jich hned několik ). Moc by mě zajímalo, jak by film dopadl s Alanem Rickmanem ( který by se na to hodil určitě líp ) v roli Valmonta. Jeho podmanivý hlas je tak nádherný....když si vzpomenu, že už není mezi námi, tak mi vždy ukápne slza. ()

bazmat

Už volba první titulkové scény je skvělá, jen tak mimochodem přesně navozuje smysl celého díla. Nabubřelost, pokrytectví a úpadek předrevoluční francouzské šlechty se pak prolíná každým obrazem i gestem až do hořkého konce. Perfektní zpracování. ()

Tomulka

V tomto filmu mi vadí akorát Glenn Close. Ta se do tohoto příběhu moc nehodí. Lepší by byla Annette Bening. jinak je film dle mého názoru temnější a zápletka je více vulgární a to se pro ní velmi hodí. Bravo režisérovi a hercům. ()

lapatata

Tento film jsem si pustil pro srovnání s Formanovým Valmontem a můj konečný verdikt je fifty:fifty. Doufal jsem, že to nakonec neřeknu, ale bohužel by bylo nejlepší spojit ty dva filmy v jeden. Glenn Close hrála sice skvěle, ale pro tuto roli by to chtělo ženu, která je aspoň trochu hezká. Zato John Malkovich byl naprosto nenahraditelný a jeho absenci v nominacích na Oscara opravdu nepochopím. Zatímco Forman se typicky věnoval podrobnějšímu vykreslení charakterů a vztahů mezi nimi, zde byly zase podrobněji popsány intriky, zejména ty Valmontovy. ()

stefaton

Pro mě Forman jednoznačně vede. Příliš dlouhé dialogy činí z filmu konverzační divadelní drama, místy nevhodně volená hudba. ()

Kivis

Toto zpracování oblíbené předlohy stojí především na silném hereckém obsazení. I s relativně krátkou stopáží se však občas dostavuje pocit zdlouhavosti některých dialogů a scén. Chvílemi Nebezpečným známostem chybí šmrnc. Pohodička smetánky z 18. století se (bohužel) do tempa filmu prolíná na můj vkus až příliš a možná mě někdo ukamenuje, ale modernější Velmi nebezpečné známosti toho jiskření nabízejí víc. I tak se jedná o dobře odvedené filmařské řemeslo a hlavní pětice postav svými výkony posouvá Nebezpečné známosti do jednoznačného nadprůměru. ()

teckax

Musím souhlasit s názorem mnohých, že je tento film o mnoho lepší než "moderní" verze námětu z roku 1999. Příběh je strhující a herecké výkony jsou dechberoucí. John Malkovich je uhrančivý a charismatický, ačkoli není žádný prvoplánový krasavec. ()

Xmarc

Malkovich perfektní, kostýmy, výprava super.... ale nějak mě to stejně moc nezvzalo a trošku jsem trpěl nudou. Ale to asi není úplně filmem, jako spíš samotným příběhem. ()

Beyoung

Malkovich i Close hrají pohledem. Tahle Frearsova varianta je oproti Formanově pečlivější a víc se zaměřuje na detail. Je tak perfektně kompaktní a má hlubší psychologický efekt. Funguje jako sonda do osobností, potažmo myslí dvou narcisů, mezi nimiž je jediný rozdíl: markýza de Merteuil je žena, a Valmont muž. Jeho řídí testosteron a touha dobývat, jí zas touha se mstít. Oba dva jsou absolutně pohlceni potřebou po kontrole ostatních lidí, v jejímž zájmu si vnitřně ospravedlňují manipulace, lži i ztráty, které jejich činy ostatním přinášejí. Klíčová je jejich vzájemná 'výpomoc', vyžadování protislužeb, ale i soutěžení,  díky čemuž rozehrávají brilantní šachové partie. Nezapomínají tahy promýšlet dlouho dopředu, takže jim uniká, že i mistr se jednou utne. Zábavná hra končí ve chvíli, kdy je Valmontovi jasné, že to je tentokrát on, kdo prohrál, stal se směšnou figurkou, a že přitom obrovsky zradil sám sebe! Když později pláče nad tím, že nadarmo roztrhal srdce "vzácného jednorožce", nastává moment k zamyšlení nad zbytečností celé situace. Dojemný závěr a poučná podívaná. ()

Otakara

Chtě nechtě musím srovnávat s Valmontem, který se mi líbil víc. Merteuil byla zahraná dobře, ale na Annette Bening prostě nemá. Zato mladá Uma Thurman dobrá. ()

bratr_jezek

"Sonda do vztahů, o kterých by bylo lépe mlčet, protože jsou příliš pobuřující." Tak nějak by se mohl uvést film na plakátu. Velmi dobré herecké výkony se zdařile vyrovnají Miloši Formanovi s jeho Valmontem, příběhem na stejné téma ()

Christissimo

Filmové adaptace, nestává se často, aby se dorovnaly knize samotné, ale musím uznat, že Frearsovi se to povedlo bravurně, možná dokonce tak, že předlohu de Laclose překonal. Skvělé herecké výkony, postavy skvěle vystižené. Nemám, co dodat. Rozhodně lepší než Formanův Valmont, více autentický. ()

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky