Ledová archa

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

• Webb

Jsem tak trochu omráčený tímto filmem, jehož scénáristický funkční systém, jak se záhy ukáže, popírá sám sebe. Nefunguje tu logika, chování a motivace postav, živý časový organismus tu neexistuje. Velice nepodařený film.(12.4.2014)

Ojoj, námet aj prevedenie sa mi fantasticky pozdávali a určitý čas som mal pocit, že odomňa Snowpiercer vyfasuje solídne štyri hviezdy, ale neustále sa opakujúce lacné triky (tie by som však prekúsol) a zbytočne prekombinovaný záver (to už ale nie), ktorý sa zbytočne snažil hrať na čosi ultra-chytrého, snímke celkom nepríjemne podrazil kolená. Navyše nejedna scéna na mňa pôsobila nadmerne exhibičným, priam samoúčelným dojmom (napríklad pani učiteľka so zbraňou, týpci na diskotéke presúvajúci sa na mostík, cez ktorý sa nevedeli/nesnažili ani dostať a iba v pozadí skackali..wtf). A také mi veru nešmakujú. Škoda. Lepšie 3.(19.12.2017)

• IQ Tiqe

Nadchnul trailer a mám rád dystopie. Ale tahle, i když má světlé stránky (hlavně nutí k čistě racionálnímu zamyšlení o přežití lidstva v případě katastrofy), mě zklamala. První půlka zajímavá, byť se tváří docela přímočaře. Ale ty věčné zpomalovačky a ukecaný natahovaný konec mě ubíjely. # Potěšilo mě, že jsem tu slyšel i češtinu. # [monitor, 5.1, EN sub] # příběh *** | hudba *** | humor – | akce ** | napětí * | pustil bych si znovu **(24.3.2014)

Inspirace více Huxleovým Překrásným novým světem, než Orwellovým 1984. Prohnilý dekadentní kapitalistický svět nasáklý totalitními manýry (ať žije vůdce, ať žije Wilford ) je rozmetán lůzou na cimpr campr. A ti zbohatlíci si to samozřejmě zaslouží, ne že ne, páč regulovaná je ona spodina, nikoliv pracháči. Snímek se řadí k těm, kde společnost dosáhla vrcholu, směřuje k úpadku, a proto je třeba udělat revoluci. Na druhou stranu se nedočkáme žádných velkých keců o nutnosti vzpoury, jelikož naštvanost lidí překročila únosnou hranici. Sami ovšem netuší, kdo za onou vzpourou vlastně stojí. Film je jako na velkých vlnách - prudká akce - dumání - akce - přemýšlení - akce - snění.... Jediné, co kazí dojem, jsou naprosto otřesné triky! Zatraceně, to nemohli udělat model vlaku? Ty rozplizlé pixely vypadají hodně levně. Interiéry naopak potěšily (v jisté chvíli jsem si vybavil 2001: vesmírná odysea....).(24.4.2014)

Od tohto filmu som čakal veľa, a som rád, že nie som sklamaný. Mám rád, keď sa atmosféra vybuduje hneď na začiatku a udrží sa čo najdlhšie. V zadnej časti vlaku vládla dokonalá špina a beznádej, presne to, čo v sci-fi postapo hľadám. Ku koncu, ako sa nešťastníci prebojovávali na začiatok vlaku, začala síce atmosféra celkom logicky opadať, ale zase sa to nahradilo slušnou akciou a vôbec nie zlou dejovou linkou. Jednoducho, film mi nedal ani chvíľu vydýchnuť, bavil od začiatku až do konca. Rozhodne ide o zaujímavú myšlienku (vlak ako uzavretý ekosystém), ktorá bola veľmi dobre filmovo spracovaná a preto snímok odporúčam všetkými desiatimi. 85/100(25.5.2014)

Chtěla jsem začít pochvalou za to, že chytrých sci-fi jako je Snowpiercer není nikdy dost. Pak mi došlo, že aby tenhle film fungoval, musíte přijmout jeho logiku (třeba už jenom to, že před věčnou zimou se lidstvo zachrání tím, že bude jezdit kolem celé zeměkoule ve vlaku). Ale tady je ten háček - Snowpiercer není o apokalypse, spíš vypráví o lidském charakteru a o sociálních třídách, a to velice zajímavým způsobem. Po vetšinu filmu jste uvnitř vlaku, takže se musíte soustředit na herce, a je panečku na co koukat. O sympaťákovi Chrisi Evansovi už víme, že bez problému utáhne celý film (tady mi připomínal ne Kapitána Ameriku, ale svou starší postavu z vesmírného horůrku Sunshine). Film má drive a nudit se určitě nebudete. Navíc vás několikrát hodně překvapí, nejen svou temnou gradující atmosférou. A mimochodem tu na dvě vteřiny uslyšíte češtinu!(13.8.2014)

nie je to zle vymyslené, každopádne však z každej minúty filmu cítiť, že JE TO VYMYSLENÉ, že je to nie úplne pravdepodobný autorský konštrukt... na druhej strane to môžete ignorovať a pristupovať k tomu ako k alegórii - to však ale nepodporuje výprava a snaha o diváckosť (akčnosť, výprava, hviezdne obsadenie) a príbehovosť. záver bol zamýšľaný ako polo-prekvapivá pointa s akýmsi morálnym humanistickým presahom, no vo výsledku z neho vzišla žánrovým klišé zaťažená téza. do očí tiež niekomu môže biť aj nie stopercentne zvládnutá štýlová a energetická konzistencia (chápem, že autori chceli ukázať rozdiel medzi plebejskou zadnou časťou a oligarchiou v prednej časti kulisami, kostýmami, rekvizitami a adza aj záberovaním a inými zložkami filmovej reči, ale viditeľne sa od "vagónu ku vagónu" mení aj žáner a spôsob hereckého prejavu a práce s "humorom", čo znova pôsobí ako konštrukt na potvrdenie autorského zámeru, no uberá vierohodnosti celku). za celkový nápad (vo forme námetu) a snahu o invenčný príbeh na poli sci-fi žánru, ktorý paradoxne v poslednej dobe originalitou a invenčnosťou neoplýva a za pár príjemných detailov (ku ktorým patrí skvele karikovaný a štylizovaný výkon tildy swinton, ktorý si musela neskutočne užívať) tento film stojí za pozornosť.(10.10.2014)

Je čas projet se vlakem z roku 2031, co nikde nestaví. No jo, ale dvě hodiny svištět mezi ledem a sněhem po zániku civilizace, není to trochu moc stereotypní?! Byla by to super jízda, kdyby si režisér udržel kvalitu svých nabízených služeb. Idea vměstnat zbytky lidské civilizace do super moderního vlaku je určitě zajímavá. Ke všemu je společnost rozdělena na spodinu a vrchnost. V posledním vagonu je špína, hlad a smrad, na opačném konci si smetánka užívá toho nejvyššího komfortu. Jen s tou zajímavou myšlenkou umět naložit. A to už je horší. Celé se to v podstatě smrskne na to, že se jednoho dne spodina vedená umolousaným hrdinou Curtisem vzbouří a probojovává si cestu k uzurpátorům, se kterými chce jednou provždy zúčtovat. Co na to divák? Střídavě se baví, oceňuje ojedinělou nápaditost i bizarnost jednotlivých scén i téměř comicsově stylizovaných postav, ale nelze si nevšimnout řady nedomyšleností, rušivá je i slabší triková stránka, na které je znát výrazná stopa českých trikových specialistů. To samé třeba platí i o výpravě, kterou má na svědomí Ondřej Nekvasil. Technicky moc film s nákladnými blockbustery soupeřit nemůže. Vlak i ledová krajina je nestydatě a okatě digitální, samotná jízda i její fyzikální vlastnosti jsou občas k smíchu, zvláště když stroji hrozí vykolejení, ale vždy to nějakým zázrakem a vůlí animátorů ustojí. Nemyslím si, že divák je v současnosti připraven dívat se na mrzké triky určené do mateřské školky. Shrnu to takhle: triky jsou otřesné. Na bitkách by se taky dalo notně zapracovat. Představte si, že povstalci mají sekery, ale mlátí s nimi své protivníky jak totální nemehla. Choreografie soubojů veškerá žádná, brutalita se také nekonala. Vše vyřešil jeden dlouhý a zcela stupidně komponovaný zpomalený záběr, ve kterém sekery dopadají kamsi do prázdna. Žádný záběr v hromadných soubojích nestál za moc. Ale pak je zde několik bitek jeden na jednoho. Ty už byly přece jen o něco lépe zvládnuté a výživnější a dojem o nějaké to procento vylepšily. Zábavně je na tom film relativně dobře do dvou třetin, následně začal prudce stagnovat. Od okamžiku, kdy se řady povstalců povážlivě ztenčily a dorazilo se na konec vlaku, respektive na jeho začátek, film hodně polevil. Ať se na mě Ed Harris nezlobí, ale jeho zlosyn v županu mě vůbec nebavil. Ostatní postavy měl ale film zajímavé. Chris Evans a jeho hrdina film táhl, než ovšem začal pronášet kecy o tom, jak ho hlad donutil jíst lidské maso. Tak tohle mohli ze scénáře vyškrtnout. Některé z postav opustí dějiště předčasně. Pozoruhodná je hlavně Tilda Swinton v roli ohavné ministryně, jejíž figura je ze všech nejvíce stylizovaná. S napětím se film moc nepřetrhl. To, že to nebyl moc strhující kousek, ale rozhodně být mohl, kdyby režisér za to uměl pořádně vzít, což uměl jen občas, zapříčinilo, že se divák zamyslel. A to se nemělo stát. Najednou se vyrojily otázky, zda 18 let nepřetržité jízdy po totálně zmrzlých kolejích, na které nikdo technicky nedohlíží, není totální nesmysl, nebo co třeba vlak pohání, nebo jestli lze vůbec přežívat desítky let v takto uzavřeném prostoru. Čím méně otázek si budete klást, tím si tuhle netradiční jízdu užijete. 60%(21.10.2015)

Film, je včlenění do filmového průmyslu - hezky popisuje uživatel BoredSeal - souhlasím s ním, ba napsal to tak, jak to cítím i já, a napsal bych to podobně, kdybych to uměl...Osobně mě zaujalo u toho filmu něco jiného - vlak zde představuje de facto - planetu Zemi, lidi jsou rozdělení do sekcí, a motor vlaku funguje jen, když je vše řízeno...Co mi to připomíná - planetu Zemi, kde pokud by neplatila jen jedna částečka z toho co platí, a my si vše ani neuvědomujeme, či dosud neznáme, tak by zde život nebyl možný. Ve filmu se ale ukazuje člověk, který je za tím, v reálu tomu tak není. ...Vynechávám bojové scény, kdy se lid likviduje, a nakonec tedy dojde ten "vyvolený", až do poslední sekce, kde se seznámíme s tím, kdo ovládá tenhle "vlak". Zestárl, hledá pokračovatele, ale ten naruší systém, ve snaze zachovat kdysi klasické hodnoty prakticky zruší chod "vlaku", tedy obrazně Země, a na konci zůstává jen žena a dítě. Uvidí ledního medvěda, čímž film končí, a má patrně znamenat že je zde život..Film se mi ale líbil, a pokud by tam nebylo tolik bojových scén, často vykalkulovaných, až to bývá legrace, tak by se mi líbil ještě víc...Dávám čtyři hvězdičky za to, že mě ten film chytl, a díky za to.(14.12.2015)

To nejlepší ze stylu Terryho Gilliama (toho Gilliama co natočil 12 opic) se potkává s Chan-wook Parkem (Old Boy) a je z toho fascinující, nádherně syrový, a dokonale vypointovaný sci-fi nářez s překvapivou myšlenkovou hloubkou. Místy je to spíš jak bizarní tripový úlet, to ostatně i premisou, ale i navzdory tomu - ten příběh fantasticky funguje, a to co se tam děje, wow, nevěřil jsem že na tohle má v drahém filmu s áčkovými herci ještě někdo koule. 9/10(28.3.2014)

Neviem kto je Joon-ho Bong ale tento film vyzerá ako nezvládnutý projekt snaživého debutanta. Prvá hodina je veľmi fajn. Originálna, s výbornou atmosférou a zaujímavými akčnými scénami. Ale postupne sa z toho stane prehliadka WTF momentov aby vo finále nastúpila už úplná facepalmiáda. Takže nakoniec to nefunguje ani v dramatickej, emočnej ani myšlienkovej rovine. Hlavne ma mrzí ten premárnený potenciál. Toto mohla byť veľká vec. A tie triky výrabalo nejaké decko v garáži?(15.5.2015)

Jasně! Stěžujte si, že v Pendolínu mezi Prahou a Ostravou nezapli klimošku a že jste v bistrovoze nafasovali gumovej vepřovej řízek. Příště si z preventivních důvodů uděláte výlet Wilfordovo vláčkem. Ten vám do huby strčí kyblík kobylek, rozmašíruje ruku na padrť, sevře koule v pěst a bude je drtit do tý doby, než s váma vytře všechny vágony hypermoderního postkapitalistického rychlíku. Vagóny s posledními vzorky lidstva na zemi, od okousaných funebráků, napříč spektrem sociálních vrstev a hordami žoldáků, až k nafintěným buržoustům sosajícím kaviár brčkem. Joon-ho Bong šoféruje tohle futuristický pendolíno s grácií a až na laciný CGI efekty, servíruje nářezový oldboyvsky vychytaný akční scény, vrcholný holywoodský herecký výkony, zapomenutou Češku ve skříní a krutopřísnou Tildu Swinton, která vám vysvětlí, že bota na hlavu prostě nepatří.(2.7.2014)

Jo, dobré! Stísněný prostor vlaku a navíc nemožnost vystoupit, protože byste umrzli, dělá ze Snowpiercera atmosferickou lahůdku. Přidáme diktátorství vůči podřadným jedincům a touho po osvobození se, nějakou tu vzpouru, osvobození se od útlaku a herce, které sotva poznáte (že ano, Chrisi) a můžu dát plný počet. 80%(5.7.2014)

Wilfordova železniční společnost nabízí last minute non-stop cestu kolem světa, vše hezky řízeno, třídně rozděleno a logicky obhájeno - jak jsme, konec konců, zvyklí. Hlavní rozdíl spočívá v okleštěném životním prostoru a v členění času, kdy gregoriánský kalendář nahrazuje přejezd Jekatěrinským mostem... Ale že je to originální jízda! Bohužel jen do bodu, kdy je ukojena vaše zvědavost, která je sytá přesně s posledním vagónem, dál už jsou jen kosti od hostiny... a taky vám tam zabijou všechny oblíbence! Ačkoliv, někdy je lepší nepřežít.(19.7.2014)

Dost zajímavá dystopická sci-fi. Lidstvo v boji proti globálnímu oteplování nechtě zchladilo Zemi až příliš mnoho. Země je neobyvatelná a poslední přeživší se nacházejí ve vlaku. Děj se odehrává v roce 2031, kdy je vlak na své cestě kolem světa už 17 let. Vynalezl ho vizionář jménem Wilford a ten taky celý kolos řídí. Ve vlaku ale panuje tvrdá totalita a ne všichni jsou si rovni. Film se zaměřuje na skupinu lidí ze zadní části vlaku, kteří už chtějí změnu a nechtějí být neustále společenskou spodinou. Proto zorganizují vzpouru vedenou silným Curtisem. Toho hraje Chris Evans, který se na tuto roli opravdu hodí. Víc už nebudu prozrazovat. Občas se mi některé věci ve vlaku zdály až moc ujeté, ale co už. Konec je trochu zvláštní. Každopádně je to dost poutavý film, který stojí za zhlédnutí. :) "Šťastný nový rok!" :D(5.1.2016)

O tomhle kousku jsem snad nikdy neslyšel, o to víc jsem pak čuměl jak puk. Příjemně potrhlý, plný překvapení, celkově krásná práce.(17.6.2019)

Teplá voda, kafe s rohlíkem a české dráhy dostaly po tomhle filmu zase nový rozměr. King kong kang Song mě překvapivě bavil dokonce víc, než ovulačně preferovaný Chris Evans. A Tilda by v roli odpudivé ministryně excelovala klidně i s vlastním chrupem, no s tím falešným už to byl opravdu apokalyptický výjev. Je to dlouhé (ale originální), strašně špinavé, líbezně drsné a rasově korektní.(1.4.2014)

// Communism is bad, kids. Don't do it.(17.4.2014)

Paní ministryně Tildy Swintonové je parádní, té bych hnedle šla dělat asistentku. Jednoznačně je to nejzajímavější postava z celého značně ujetého filmu. Samotný závěr se stane obrovskou noční můrou pro všechny rasisty, to je od Bonga výborný žertík.(13.5.2019)

Stísněný prostor dělá své a když pominu zákony kinetiky, zbývá dostatek místa pro emoce a fantazii. Zvědavost hnala dopředu nejen mě a protagonisty, ale i samotný vývoj děje, jenž ani nemohl vyústit jinak. A to z prostého důvodu zákona lidství. Génius může mít různá přání, vize a představy, ale nikdy nesmí podcenit zásadní vliv prostředí. Dokonce i velikán Freud uznal na sklonku svého života toto závažné pochybení ve svém celoživotním vědeckém zkoumání podstaty lidského jednání. ;-)(12.12.2015)

1 2 3 4 5 6 7 10 19 28 37