Sněhulák

• Kanada

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Norsko / USA / Švédsko, 2017, 119 min

• BoPo

5* kniha prerobená na ľahko zabudnuteľný krimi film. Hlavný problém je charizma postáv. U všetkých totálne absentuje. Nie je komu fandiť, nie je o koho či koho sa báť. Navyše postavy sa vedľa seba skôr tak nejako len vyskytujú, než že by na seba navzájom pôsobili či prehlbovali zápletku. Tohto Harryho rozhodne Nesbø vo svojich knihách nevykreslil, a to pritom casting nádeje určite dával. Všetko zostalo teda na bedrách príbehu. Ten je však dosť zjednodušený/špatne vyselektovaný. Záverečné rozuzlenie bolo až bizardne odfláknuté a prinútilo ma ubrať ďalšiu hviezdu. Radím medzi moje najväčšie nenaplnené veľké očakávania!(15.2.2018)

Pane profesore Kardo, tak jsem toho sněhuláka postavil. Ale za mokra (mu) moc nestojí. Spoléhám na Breivika, že mně pošle pytel mrkve. Stavění sněhuláků je totiž ukrutná legrace. Tenhle film bych přejmenoval na Huhuláka. Alespoň v názvu filmu by byl nějaký tvůrčí vrchol, samotný film jej totiž postrádá. Pokud by se jednalo o televizní krimi na odpoledne, ta tvůrčí nejistota a poslepovanost záběrů ústící do nepřehledné změti a mizerné finální rozuzlení, které moc rozumu nepobralo, by nikoho nepřekvapilo. Prostě typický tv standard. Jenže film měl být ambiciozní kino produkcí, v níž vystupuje slavný románový detektiv Harry Hole, který dvě hodiny v ukrutném ledu a mrazu nahání stavitele sněhuláků u domů žen produktivního věku a pisatele zlověstných vzkazů alkoholem načichlému detektivovi v jedné osobě. Liknavý režijní přístup mohl/měl zachránit detektiv v hlavní roli, když ale vyberete herce, který má charisma pohozeného nedopalku na nádraží v Oslu a celou dobu neprojevuje zájem film jakkoliv herecky podržet/podpořit, je třeba odmyslet si tuto postavu a zaměřit svá čidla na někoho jiného. Třeba Rebecca Ferguson byla zajímavá, následně i pátrání se neubíralo úplně blbým tempem a formou. Stále ale platilo, že film měl nepřehledné střihové zkratky/skoky, kdy nevím, jaký vliv měla na děj dvojrole Chloe Sevigny, následně jsem nepostřehl, co se s ní po jejím zmizení stalo, proč byly ve filmu flashbacky s herecky resuscitovaným Valem Kilmerem a jiné "záhady". Určitě měl film nemálo dějových pochybení, přikládám to zhoršeným podmínkám, ve kterých vznikal. Na filmu není znát, že by námět byl až tak špičkový. Vypíchnu zajímavý a nejasný úvod, pak příjemné pátrání po stopách tajemného detektivova "ctitele", i vizuál má něco do sebe. Závěr je extrémně trapný, prostě finále měli jednoznačně přetočit, rozuzlení nedávalo dobrý smysl, napětí se nedostavilo, celé to vzalo rychlý konec. K tíži filmu jde i bizarní přízvuk, jakým herci mluví v originále. Jasně, většina norských postav mluví žvatlavou angličtinou. Výsledek není optimální, je zhola průměrný, tenhle Huhulák totiž s příchodem prvních slunečních paprsků roztaje, respektive za pár dnů se tahle nepropracovaná krimi vytratí z paměti. 5/10(18.12.2017)

Něco mi tam nesedělo a už vím co. Sněhulák totiž, ať se mu to líbí nebo ne, má mít koule tři a ne dvě. Tou chybějící koulí jsou tady chybějící scény, se kterými by to - pravda - být lepší nemuselo, ale podle mě bylo. Častokrát jsem měl totiž pocit, že bych měl mít před sebou rozevřenou předlohu, abych přesně věděl, kdo teď kam a za kým jede a kdo teď odkud a od koho přijel. A největší průser ze všeho je, že vlastně vůbec nevím, proč to ten někdo sakra dělal...(5.11.2017)

Nebýt The Snowman známého spisovatele Jo Nesba, nejspíš by tento snímek sklidil daleko větší ohlasy. Jedná se ale i tak o celkem dobrou dekektivku, které sice chybí atmosféra, práce s postavami, ale na druhou stranu nechybí napětí. Hlavně se dobře sleduje a děj je vyvážený. Pravda je, že k úplné dokonalosti chybí celkem dost .. 6/10 = 69%(18.2.2018)

Na filmového Snehuláka som bol zvedavý už od ohlásenia, pretože excelentná predloha je nielen mojou obľúbenou Nesbovkou, ale aj 1 z mojich najobľúbenejších počteníčok vôbec. A Tomas Alfredson bol frajer, ktorý kedysi bravúrne zvládol adaptáciu "Låt den rätte komma in", no "Snømannen" ostal nakoniec znesvätený. Pomenilo sa čo sa dalo, postavy stratili charakter, zaujímavosť a navyše sú biedne obsadení; Fassbender síce ako Harry Hole obstál (i keď osobne by mi na neho sedel Mikael Persbrandt) a dej je strašne prevzdušnený, zjednodušený, odbitý. A to je zle, vzhľadom k tomu, že predloha nie je žiadna objemná Kingovka a toto je 2hodinový film! A hororári - pozor - Snehuliak nikdy nebol ani nebude hororom, ide „len“ o starú dobrú severskú krimi. Napriek mnohým negatívam ale hodnotím kladne, lebo ma to aj tak bavilo a ten severský snehový vizuál fakt žeriem. Škoda len, že sneh tu pohltil aj obsah. Fajn film, no slabá adaptácia.(12.10.2017)

• - Nabídku na režiji poslali také Mortenu Tyldumovi. Ten režíroval Lovce  hlav (2011), což byla první a dosud jediná  kniha norského spisovatele Jo Nesba, která byla zfilmována. Morten Tyldum to i přes velký úspěch Lovců hlav odmítl. Na post režiséra se také uvažovalo o islandském režisérovi Baltasaru Kormákurovi. Ten ale odmítl. (morgos)

• - Spoiler: Počet viděných mrtvých - 6. (hansel97)

• - Ráchelino (Charlotte Gainsbourg) vyzvánění je melodie „Ve sluji krále hor“ ze suity „Peer Gynt“ Edvarda Griega, nejslavnějšího norského skladatele. (L_O_U_S)