Reklama

Reklama

Harry Hole (Michael Fassbender) je enfant terrible týmu, vyšetřujícího zločiny v norské metropoli. Na jedné straně je to výjimečně dobrý detektiv, jehož netradiční metody skoro vždy vedou k úspěchu, na straně druhé se však jedná o nezodpovědného alkoholika s tolika prohřešky, že je už dál nechtějí přehlížet nejen jeho nadřízení, ale ani jeho přítelkyně Rachel (Charlotte Gainsbourg), s níž se právě rozešel. Jediné, co stojí mezi ním a pitím, je případ, který by ho přivedl na jiné myšlenky. Ke smůle jedné ženy, která zmizela uprostřed noci ze svého domu a o pár dní později byla nalezena brutálně zavražděná, se Harry právě dočkal. Postavený sněhulák, který na místě činu zůstal jako jediné vodítko, naznačuje, že tenhle pachatel si chce hrát a že si dost možná už párkrát takhle hrál i v minulosti. A že ho to baví čím dál víc a nehodlá s tím přestat. Přestože Harrymu v pátrání pomáhá brilantní mladá vyšetřovatelka Katherine Bratt (Rebecca Ferguson), nepřestávají policisté tahat za kratší konec. Záplava domnělých i pravých stop a hned několik podezřelých vytvářejí pachateli dokonalou clonu, za níž může nerušeně stavět sněhuláky, vraždit a dělat si legraci z Harryho Holea. Jenže skvělému poldovi stačí i vrahova nepatrná chyba k tomu, aby se chytil stopy a už ji nepustil. (CinemArt)

(více)

Videa (7)

Trailer 1

Recenze (711)

Marceloo 

všechny recenze uživatele

Detektív z hlavného mesta Nórska Harry Hole (Michael Fassbender) aj kvôli nedostatku vrážd v meste prepadol alkoholu a prišiel kvôli tomu o svojich blízkych. Jedného dňa dostane úsmevný list, ktorý vyzerá, ako keby ho napísalo dieťa, pretože je podpísaný ako Snehuliak. Keď v okolí mesta začne prichádzať k zmiznutiam a následným úmrtiam a jediné, čo ich spája, je snehuliak postavený na mieste činu, je jasné, že nejde o žiadny vtip a že v meste začal zabíjať zákerný vrah. - Celkom zaujímavý mix hororu s kriminálkou, ale od takejto produkcie som osobne očakával viac. Celé je to situované do velmi príjemného prostredia a záhada okolo vraha a snehuliakov funguje, ale postupne sa to dosť zamotáva a s odhalením a odôvodneniami činov sa určite dalo pracovať lepšie. Michaela Fassbendera som mal v minulosti, keď sa ešte účastnil menej známych hororových projektov, celkom rád, ale v tohtoročnom Alien: Covenant sa mi tým odporným výkonom zhnusil, takže mi v hlavnej úlohe nesedel. Sekundovala mu ale velmi slušná Rebecca Ferguson, ktorá ma tento rok zaujala v Life a tým krikom v závere ukázala, že má v sebe solídny Scream Queen potenciál, takže som ju u hororu opäť rád videl a rád ju uvidím znova. Taktiež potešila prítomnosť Chloë Sevigny a Tobyho Jonesa. Kameraman si zábery na zasnežené prostredie patrične užíval a vznikli z toho parádne scény. V neposlednom rade hudbu robil môj oblúbenec Marco Beltrami, ktorý nikdy nesklame. Napriek mnohým slovám chvály ale toto dielo nejako extra neodporúčam. Mohlo by to byť ovela živšie, kratšie a hororovejšie, pretože režisér už vo svojom žánrovom debute ukázal, že má na poli hororu čo povedať. + herec z Eden Lake, Town Creek a Alien: Covenant + herečka z Life + herečka z #Horror, American Horror Story: Hotel a Antibirth + herec z Dark Skies + herec z The Mist, Tale of Tales a Morgan + herečka z The Neon Demon + herec z When Animals Dream + herec z Regression ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Já čumím jako blázen. Nestává se často, aby na mě film zapůsobil opačně, než na zbytek světa a tohle je po dlouhé době případ takového snímku. A v podstatě nevím, co mám napsat, aby jen nevyvracel negativní názory ostatních. Sněhulák prostě měl všechny atributy severské detektivky, tak, jak je mám rád, takže jsem neměl problém si ho užít, i když samozřejmě s některými výtkami souhlasím (zkratkovitost vyprávění, pachatel ve finále působí jako neschopák). A to si prosím myslím, že knižní Nesbø není nijak zvlášť úchvatný, četl jsem Netopýra a ten mi připadal jako samé klišé. Tady ale ne! ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Na Sněhuláka se chystám už dlouho, protože si stihl vybudovat pověst podobně rozbitého filmu jako třeba Book od Henry. Štáb nestihl natočit asi pětinu scénáře, tak bylo nutné přestříhat a předabovat film tak, aby alespoň nějak fungoval, i když časoprostorová kontinuita prakticky neexistuje a při troše rozmyslu tu vlastně nic moc nedává smysl. Jako bonus nemoc Val Kilmera zabraňující mu mluvit nutila tvůrce nezabírat při dialozích jeho pusu. A tlak studia nutil vše naházet na jednu hromadu v extrémně nízkém čase (setkal jsem se s teorií, že obraz je tak mizerně gradeovaný, protože nezbyly peníze a do kina se nakonec poslal víceméně syrový obraz z kamery). To vše je na filmu velmi vidět, ale rád bych podotknul, že to není žádný nebroušený diamant - vizuální jazyk je nesmírně banální a vůbec to, jak smrtelně vážně se to bere, je rychle nudné. I kdyby se postavy náhodně neobjevovaly a nemizely a i kdyby distribuce informací a kontinuita záběrů dávaly nějaký smysl, pořád by to asi nebyl moc zajímavý film. Možná že takhle je zajímavější. Na podobně zmrzačeném filmu se aspoň krásně odhaluje podstata média, zvlášť když se tvůrci snaží to vše prodat jako standardní krimi bez větších stylistických odboček, i když to prostě nejde. Ale bohužel na rozdíl od Book of Henry je to nakonec pořád jen nudné. (I když musím přiznat, že ty dramatické záběry na sněhuláky byly rozhodně legrační.) ()

Asia_Power 

všechny recenze uživatele

Ať jde, před chvílí zmiňovaný, Wind River ještě jednou do prdele. Takhle má vypadat drsnej thriller z mrazivýho prostředí. Chápu, že se tu najde spousta knihomolů, co chytali infarkt mrdokardu pokaždý když ve filmu bylo něco jinak než v knize a tak se v kině ozývalo třeba ,,Ale takhle to přece na 43. straně v druhým odstavci nebylo !!! " Víte co? Mrdám Vás. Všechny, co si takhle trapně stěžujete a brečíte tady, jak to neni přesně podle knihy Vás mrdám (jen slovně a až na vyjímky, který mi přirostly k srdci hned vedle šelesti) . A mám pro Vás vzkaz. Knihu jsem četla a líbila se mi. Velmi se mi líbila. Je pecková. A proto jsem doufala, že film bude jinej, protože abych koukala na kopii toho, co jsem četla a pak nadšeně chrochtala, že to bylo přéééésně podle knížky a ještě za to vyplázla vlezný do kina, tak to bych musela bejt hodně velká píča. Dexter knihy a seriál dějově brutálně odlišný (knihy celosvětovej úspěch a ze seriálu tu stříkáte) Žena v černém dějově brutálně odlišná (kniha měla celosvětovej úspěch a z filmu tady stříkáte) . Tam Vám odlišnosti nevadily? Kurva zásadní odlišnosti? A tady se můžete posrat, že si pan režisér a scénárista dovolil něco udělat jinak? Že to je jak TV produkce? Co čekat, od lidí, co si honěj péro nebo mastěj frndu nad Wind River, chápu, všichni jste gayniové a já jediná to nepobrala. Tak se fofrem zavřete zase s knížkou, přitiskněte jí k sobě a usedavě plačte, jak jí bylo ublíženo. Já si jí časem moc ráda taky zas přečtu a hned po ní si zas pustím tenhle film. Je totiž bezva. Jo a vzkaz pro ty, co tady škrábou sračky typu - Jak mohl někdo, kdo nečetl knihu z tohohle poznat proč vraždil a proč stavěl sněhuláky? Jste kokoti? Alík knihu nečetl, má jí v plánu teď, a kámoš s kámoškou, co byli s náma jí taky nečetli jelikož nečtou, a Buddho div se...Všechno to pochopili. Zkurvenej zázrak co? Ba ne, žádnej zázrak, jen maj IQ . ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Najväčším problémom boli svojho času asi vysoké očakávania, asi malo ísť o detektívku desaťročia. Každopádne potenciál materiálu je tu vidieť, i keď osobne je pre mňa skôr dôkazom toho, že tvorcovia sa mali rozhodnúť skôr pre minisériu, kde by došlo v polovici k zdanlivému vyriešeniu prípadu, potom zlom a nakoniec prekvapivé rozuzlenie. V súčasných (nielen) severských detektívnych seriáloch to funguje. Priamočiarosť celovečerného Snehuliaka ale tento potenciál brzdí. V očakávaní katastrofy som si ale film celkom užil. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (14)

  • Nabídku na režiji poslali také Mortenu Tyldumovi. Ten režíroval Lovce  hlav (2011), což byla první a dosud jediná kniha norského spisovatele Jo Nesba, která byla zfilmována. Morten Tyldum to i přes velký úspěch Lovců hlav odmítl. Na post režiséra se také uvažovalo o islandském režisérovi Baltasaru Kormákurovi. Ten ale odmítl. (morgos)
  • Režisér Tomas Alfredson sa priznal, že sa im nepodarilo nakrútiť nejakých 10 - 15% scenára.
    (classic)
  • Případy Harryho Holea se skládají z 11 knižních svazků: 1. Netopýr 2. Švábi 3. Červenka 4. Nemesis 5. Pentagram 6. Spasitel 7. Sněhulák 8. Levhart 9. Přízrak 10. Policie 11. Žízeň (Delock)

Související novinky

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

25.06.2018

Tomas Alfredson, režisér univerzálně nenáviděného Sněhuláka s Michaelem Fassbenderem, by si rád napravil reputaci. Autor oceňovaných snímků Ať vejde ten pravý nebo Jeden musí z kola ven se proto… (více)

Co zazdilo Sněhuláka?

Co zazdilo Sněhuláka?

19.10.2017

Už zítra jde do amerických kin Sněhulák s Michaelem Fassbenderem. Mrazivý thriller, jenž natočil uznávaný Tomas Alfredson (Ať vejde ten pravý, Jeden musí z kola ven), byl jedním z nejočekávanějších… (více)

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Zažili jsme i lepší roky než 2016. Nejen co do počtu ztráty lidí, kteří přinesli světu něco hezké a hodnotné, či do počtu překvapivých a znejisťujících politických událostí. On ten rok s šestkou na… (více)

Rebecca Ferguson poletí do vesmíru

Rebecca Ferguson poletí do vesmíru

30.01.2016

Rudovlasý objev z pátého dílu Mission: Impossible dobývá Hollywood. Rebecca Ferguson bude přihrávat Michaelu Fassbenderovi ve Sněhulákovi a Emily Blunt v Dívce ve vlaku, ve sci-fi Life si pak zahraje… (více)

Reklama

Reklama