Sněhulák

The Snowman

Snehuliak

Drama / Horor / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Norsko / USA, 2017, 119 min

Vážně mě překvapuje, kolik lidí vlastně film vůbec nechápe. Ano, spousta dějových linek vyzněla do ztracena, zřejmě v rámci proškrtávání už tak tak snesitelné stopáže, ale ve vyšetřování se nebude ztrácet ani nečtenář knižní předlohy. Film má výbornou mrazivou (haha :D) atmosféru, dokonce bych se jí výjimečně nebál nazvat hororovou a ačkoliv jsem si říkal, že skandinávské tvůrčí vedení co do autenticity zážitku může filmu jenom prospět, stejně jsem se nedokázat ubránit pocitu, že takový Fincher a jeho žánrová sestřenka Gone Girl je ještě o něco tíživější podívaná a vlastně jsem se u Sněhuláka nedokázal úplně naladit na potřebnou strunu (haha, další inside joke). Druhá půlka mě překvapivě pohltila více, ovšem jakmile došlo k rozuzlení, tak to pro mě bylo docela zklamání. Takže jsem si vlastně naplno nedokázal užít ani jednu půlku jak jsem chtěl. Nic to však nemění na faktu, že jsme rozhodně dostali nadprůměrnou adaptaci jedné slavné norské detektivní série, ve které jako vždy exceluje Michael Fassbender a vedlejší postavy hrají herci, které určitě odněkud znáte, což mi také tak obvykle nepřipadá a určitě to pomáhá k lepšímu ztotožnění se s postavami. Repete si asi nedám, ale za pár let bych si další případ klidně se stejným tvůrčím týmem a o něco méně zkratkovitějším scénářem s chutí dal.(13.10.2017)

Příběhově neuspokojivé, formálně brilantní. Paradoxně se všichni spíše báli všeho možného než selhání příběhu, když je podle velebené knihy norského frajera Jo Nesba. Alfredsonovo realistické pojetí s nádhernými táhlými záběry na festovně zasněženou krajinu hřejí u srdce. Stejně tak modení vyšetřovatelské postupy, kterým zde ale není věnováno moc času, protože když se začne dít něco co by mohlo být potenciálně zajímavé, střihne se jinam, scénář uhýbá od knihy. V tom je ten problém. Fassbender je výborný, zpustlý chlapík co je zatím ještě ve formě, ale chystá se to zabalit, je Hole jako vyšitý. Druhý nejznámější kluk z plakátu Kilmer na druhou stranu působí až pitoreskně. Herecké obsazení je jinak lahůdkové, ale nemá šanci se na plátně pořádně předvést i díky tomu že spousta scén vyzní někam do ztracena. Strašně rozporuplný film, který sérii asi nenastartuje.(15.10.2017)

Upřímně... nevím, no. Vizuálně pecka, záběry z dronu a letadel nádherný. Mělo to atmosféru, ačkoliv absolutně odlišnou od knihy. Nesbo platí za špičku, přestože se často parafrazuje, takže mi ani moc nevadilo, že ho někdo uchopil jinak. Od Holea jsem čekal jinou šťávu. Genius ala rocková hvězda se vytratil někam mezi mlcenliveho stamgastu a zadumciveho impotenta. Ale jinak ok, pokud si odmyslíme srovnání s knihou. Prostě poutavé krimi. Škoda toho konce, který byl ukvapeny. Ale musím souhlasit, že linka Arve Stop byla divná. Snad to rozseknou příště.(13.10.2017)

Nesbøa mám načteného a prostě to žeru, ale zrovna Sněhulák mi i v knize přišel asi nejvíc odhadnutelný a jedena z míň zajímavých knih. Zato Levhart, na kterého je vábeno na konci filmu s bodnými ranami v ústech, je prostě třešinka na dortu. Na filmu je hloupé, že se jedná o adaptaci 7. dílu knižní předlohy a musíte být seznámeni s postavami, které už familiérně znáte. Proto mi film přišel hodně zkratkovitý a nedokázal tak dokonale vytvořit atmosféru. Jednou z věcí, co mě zklamalo, bylo to že smyčka kterou vrah řeže nebyla rozpálená do ruda a při vrcholné scéně neseděla oběť na tajícím sněhulákovi se smyčkou kolem krku. Chápu, že nejde narvat všechno z knihy do filmu, ale tohle bylo hodně cool a vůbec by to ve filmu nevadilo. Celkem byl plochý a moc negradoval a v podstatě jen tak prošuměl. V knize jsou super Harryho pomyslné komentáře a ty jdou do filmu špatně přenést, takže skoro celý film nic neříká a jen kouká. No nic, podle prvních recenzí jsem to čekal ještě horší, ale jelikož to byl můj neočekávanější film už hodně dlouho, tak jsem zklamaný. Co nadělám, asi si raději půjdu zase pustit Lovce hlav.(14.10.2017)

• Cl3ricK

Tohle bolelo jako už dlouho nic. Člověk si řekne, boží předloha, skvělé obsazení a mrazivý trailer. Tohle prostě musí vyjít.... jenže nevyšlo a to brutálně. Nechápu tu neustálou potřebu překonávat příběhy, aby byly debilní a nedávaly smysl. Já se tolik těšil na ty drobné detaily, lokace a scény, které dělaly Sněhuláka tak skvělou knihou. Nic. Šeď. Nemůžu jinak než jednu hvězdu, protože tohle je zklamání roku. Chjo.(12.10.2017)

• - Ačkoli je Snowman až sedmý díl ze série příběhů detektiva Harryho Holea, který posloužil jako literární předloha, žádný předchozí v době uvedení filmu nebyl zpracován. (Milan25)

• - Nabídku na režiji poslali také Mortenu Tyldumovi. Ten režíroval Lovce  hlav (2011), což byla první a dosud jediná  kniha norského spisovatele Jo Nesba, která byla zfilmována. Morten Tyldum to i přes velký úspěch Lovců hlav odmítl. Na post režiséra se také uvažovalo o islandském režisérovi Baltasaru Kormákurovi. Ten ale odmítl. (morgos)

• - Režie se měl původně ujmout samotný Martin Scorsese, ale moc práce na snímku Silence (2015) mu to nedovolila. Nakonec u filmu zůstal alespoň jako producent. (vyfuk)