Sněhulák

• Austrálie

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / USA / Švédsko, 2017, 119 min

• tron

50 %. Má to náznak studenej atmosféry a niektoré zábery sú veľmi pekné, ale producent Martin Scorsese (!) nimi dosť šetrí. Ako celok to nefunguje a vlečie sa to. Veľakrát vôbec netušíte, koľká bije. Postavy sú nezaujímavé a herci nesympatickí (až na Vala Kilmera). A celé je to značne prestrihané (nepredstavenie členov tímu a urobenie z nich len skupinky náhodných anonymov, to ich tam radšej ani nemuseli dávať), absurdné (to sa chlapík fakt nebál uprostred megazasnežených veľhôr strieľať a riskujúc tak spustenie lavíny?), neuveriteľné (týpek je na koncerte so synom, čo si veľmi váži, lebo je s jeho matkou rozvedený. Volá mu kolegyňa kvôli novému prípadu. Týpek kvôli tomu syna odvezie k matke... a kolegyni povie, že k prípadu pôjdu až ráno a suverénne ide domov spať!) a WTF (u filmových sériových vrahov som už videl skutočne všeličo, ale stavanie snehuliakov je Top 10 chujovina). Má to pár zaujímavých nápadov, ale ozaj len pár (SPOILER hlavná ženská postava brutálne zavraždená 20 minút pred koncom SPOILER). Najviac na mňa zapôsobil Kilmer stojaci na zasneženom útese a lanovka s deťmi. Troška málo, či?(23.12.2017)

Mrazivá a bezútěšná atmosféra za milion, přesný Michael Fassbender (stačí chvilka a jeho Harrymu věříte, že je tam, kde je - totiž na dně), zajímavý případ a velmi mazaný scénář a Alfredsonova režie. Stejně jako v Jeden musí z kola ven je divák přímo tlačen k tomu, aby si všímal detailů, vnímal dialogy, byl neustále ve střehu... Ale je tu důležitý rozdíl - ve Sněhulákovi ho taková pozornost ve finále nijak neodměňuje, naopak ho má rozptýlit falešnými vodítky, chce ho zmást a nachytat. A daří se to na jedničku, musím říct. Záleží pak už na každém, jak moc to bude mít tvůrcům za zlé. Já si ten příběh (jehož předlohu jsem nečetl) užil se vším všudy.____P.S. Soundtrack Marca Beltramiho rozhodně stojí za samostatný poslech.(30.7.2019)

• Cappuccino

Pri záverečnom "dolapení" vraha som sa už naozaj musel chytať za hlavu. V priebehu filmu mi neuveriteľne chýbalo akékoľvek stupňovanie napätia, naviazanie vzťahu k postavám (v knihe som si Harryho obľúbil, tu mi bol ukradnutý.. o ostatných ani nevravím) a celkovo som mal dojem, že scenáristi z Nesbovej predlohy vybrali úplny základ a všetko zaujímavé a podstatné tvrdo odflákli. A pritom potenciál bol naozaj tak veľký! Ach, nerozumiem tomu. Na Snehuliakovi azda môžem pochváliť iba miestami slušnú atmosféru (za čo môžu tvorcovia vďačiť parádnym exteriérom) a vhodne zvolenú hudbu. Ale.. to je asi tak všetko..(7.1.2018)

Vážně mě překvapuje, kolik lidí vlastně film vůbec nechápe. Ano, spousta dějových linek vyzněla do ztracena, zřejmě v rámci proškrtávání už tak tak snesitelné stopáže, ale ve vyšetřování se nebude ztrácet ani nečtenář knižní předlohy. Film má výbornou mrazivou (haha :D) atmosféru, dokonce bych se jí výjimečně nebál nazvat hororovou a ačkoliv jsem si říkal, že skandinávské tvůrčí vedení co do autenticity zážitku může filmu jenom prospět, stejně jsem se nedokázat ubránit pocitu, že takový Fincher a jeho žánrová sestřenka Gone Girl je ještě o něco tíživější podívaná a vlastně jsem se u Sněhuláka nedokázal úplně naladit na potřebnou strunu (haha, další inside joke). Druhá půlka mě překvapivě pohltila více, ovšem jakmile došlo k rozuzlení, tak to pro mě bylo docela zklamání. Takže jsem si vlastně naplno nedokázal užít ani jednu půlku jak jsem chtěl. Nic to však nemění na faktu, že jsme rozhodně dostali nadprůměrnou adaptaci jedné slavné norské detektivní série, ve které jako vždy exceluje Michael Fassbender a vedlejší postavy hrají herci, které určitě odněkud znáte, což mi také tak obvykle nepřipadá a určitě to pomáhá k lepšímu ztotožnění se s postavami. Repete si asi nedám, ale za pár let bych si další případ klidně se stejným tvůrčím týmem a o něco méně zkratkovitějším scénářem s chutí dal.(13.10.2017)

Jsem přesvědčen, že zdejší nízké hodnocení úplně neodpovídá kvalitám snímku. Zřejmě lidi odrazuje pomalu plynoucí děj, což je ovšem u severských filmů naprosto typické a je třeba s tím počítat a připravit si pár šálků kávy či vhodného druhu čaje. Až tak zlé, jak hodnocení ukazuje, to určitě nebylo. Velice hezky se mi na to koukalo. Zasněžená krajina se vždy příjemně sleduje, nejlépe v zimě z pohodlí a tepla domova. Na bílém sněhu ze všech barev nejvíce vynikne rudá krev. Tento snímek s touto tekutinou nešetří. Během stopáže se nám naskytne pohled na pár hezký vraždiček. Alkoholik Fassbender je ve své roli tradičně velmi dobrý. Příběh je poměrně obsáhlý a na vraha jsem měl hned několik podezřelých, a tak to má být. Bohužel, rozuzlení snímek trošku sráží. Po solidním úvodu jsem přeci jen čekal něco promakanějšího. Nicméně mě to bavilo. Z mého pohledu velice kvalitní krimi. Lepší tři kousky.(18.3.2018)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v nórskom hlavnom meste Oslo a ďalej v mestách Bergen, Drammen a Rjukan. Natáčalo sa od 18.1. do 1.4.2016. (Jello Biafra)

• - Nabídku na režiji poslali také Mortenu Tyldumovi. Ten režíroval Lovce  hlav (2011), což byla první a dosud jediná kniha norského spisovatele Jo Nesba, která byla zfilmována. Morten Tyldum to i přes velký úspěch Lovců hlav odmítl. Na post režiséra se také uvažovalo o islandském režisérovi Baltasaru Kormákurovi. Ten ale odmítl. (morgos)

• - Režisér Tomas Alfredson sa priznal, že sa im nepodarilo nakrútiť nejakých 10 - 15% scenára.
    (classic)