Sněhulák

The Snowman

Snehuliak

Drama / Horor / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Norsko / USA, 2017, 119 min

Bylo tam mnoho nevysvětlených vedlejších postav, které se vůbec nevázaly k hlavnímu ději a zbytečně tak natahovaly celý film. Hlavní zápletka byla nakonec málo propracovaná bez jakéhokoliv napěti. U filmu jsem se nenudil, ale zároveň mě za celých 120 minut nedokázal na plno vtáhnout do děje a vytvořit nějaké napětí. Kladně hodnotím prostředí, hudbu a výkon hlavních postav.(14.10.2017)

Scénář, scénář, scenář. Je jasný, že oproti knize muselo dojít k nějakým zjednodušením, což není vyloženě problém. Ten nastane, když kvůli tomu celej případ vypadá triviálně a všechno mezitím tak docela zbytečně, jakkoli to slušně vykresluje minulost, postavy i slepý vyšetřovatelský uličky, člověk má prostě pocit, že kdyby ten LEGENDÁRNÍ Harry Hole nebyl lempl, tak to mohl vyřešit do pěti minut, případně do půl hodiny (hudba!). O uspěchaným konci ani nemluvě. Přitom je to tak skvěle natočený (až teda na nějakej lepší důraz na toho titulního sněhuláka), mrazivě ponurý, dobře obsazený a zahraný (dokonce i ta Charlotte Gainsbourg, kterou nemusím, mi tady moc nevadila)...(21.10.2017)

Nesbøa mám načteného a prostě to žeru, ale zrovna Sněhulák mi i v knize přišel asi nejvíc odhadnutelný a jedena z míň zajímavých knih. Zato Levhart, na kterého je vábeno na konci filmu s bodnými ranami v ústech, je prostě třešinka na dortu. Na filmu je hloupé, že se jedná o adaptaci 7. dílu knižní předlohy a musíte být seznámeni s postavami, které už familiérně znáte. Proto mi film přišel hodně zkratkovitý a nedokázal tak dokonale vytvořit atmosféru. Jednou z věcí, co mě zklamalo, bylo to že smyčka kterou vrah řeže nebyla rozpálená do ruda a při vrcholné scéně neseděla oběť na tajícím sněhulákovi se smyčkou kolem krku. Chápu, že nejde narvat všechno z knihy do filmu, ale tohle bylo hodně cool a vůbec by to ve filmu nevadilo. Celkem byl plochý a moc negradoval a v podstatě jen tak prošuměl. V knize jsou super Harryho pomyslné komentáře a ty jdou do filmu špatně přenést, takže skoro celý film nic neříká a jen kouká. No nic, podle prvních recenzí jsem to čekal ještě horší, ale jelikož to byl můj neočekávanější film už hodně dlouho, tak jsem zklamaný. Co nadělám, asi si raději půjdu zase pustit Lovce hlav.(14.10.2017)

Nepolíben knižní předlohou jsem měl o vrahovi jasno celkem brzy. Zahradník! Kdo jiný má blíž k zelenině, která se používá při stavbě sněhuláka? Další průběh mi však mé jasno, přiznávám se, poněkud zatemnil.. Tinker Taylor Snowman Spy. Nevyřčenost, náznaky, slepé uličky a přinucení diváka ke hledání ledabyle načrtnutých motivací. Alfredson se drží své estetiky a narativního stylu jako klíště a to může nejedno očekávání žánrových standardů šeredně rozmetat. Když si přidám Beltramiho dramatickou hudbu, opotřebovaného Fassbendera a Beebeho studie ostrosti a skandinávských mostů, jsem ochoten odpustit i spotřební finále, kdy se všichni důležití sejdou na jednom místě, aby si vše vysvětlili. Ťuky, ťuky na hrníček naznačuje, že za dveřmi je Leopard. Rád jej pozvu dál..(19.10.2017)

• berusche

Každá adaptace má prostě svoje ALE. A udělat adaptaci Sněhuláka by stálo spoustu práce a hry, aby divák dostal vše, co dostal čtenář. Takže vám nezbývá nic jiného než hodnotit Sněhuláka úplně mimo jeho původní námět, protože jinak byste to museli odpadovat. Tak moc se film nepodobá, tak moc je oproti knize prázdný a tak moc vás z něj nemrazí. Nepovedlo se to úplně stejně jako dle mého Hypnotizér. Pokud bych to pochopila jako kriminálku samotnou, je mi moc líto, že nikdo netuší, proč Harry chlastá, že motiv je poněkud zkrácený a jednoduchý, že postavy postrádají svou nutnost v ději a že se na konci nedozvíte vůbec nic kromě toho, že se chytil vrah. A vůbec je tam těch vražd nějak málo a moc nejsou vidět. To je skoro málo!(18.10.2017)

• - Ačkoli je Snowman až sedmý díl ze série příběhů detektiva Harryho Holea, který posloužil jako literární předloha, žádný předchozí v době uvedení filmu nebyl zpracován. (Milan25)

• - Nabídku na režiji poslali také Mortenu Tyldumovi. Ten režíroval Lovce  hlav (2011), což byla první a dosud jediná  kniha norského spisovatele Jo Nesba, která byla zfilmována. Morten Tyldum to i přes velký úspěch Lovců hlav odmítl. Na post režiséra se také uvažovalo o islandském režisérovi Baltasaru Kormákurovi. Ten ale odmítl. (morgos)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v nórskom hlavnom meste Oslo a ďalej v mestách Bergen, Drammen a Rjukan. (Jello Biafra)