Sněhulák

Snehuliak

• Kanada

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Norsko / USA / Švédsko, 2017, 119 min

Spisovatel Jo Nesbø píše jeden bestseller za druhým, proto je docela s podivem, že to Američanům trvalo tak dlouho, než přišli s filmovou verzí nějakého krimi-románu. Film táhnou herecká jména i samozřejmě solidní výkony aktérů (zejména skvělý Val Kilmer), ale film poměrně sráží neuvěřitelně zkratkovitý scénář a především nezvládnuté střihání závěrečných scén. Tomas Alfredson to tedy úplně nezvládl jako u svého předchozího filmu; na druhou stranu snímek má opravdu výbornou atmosféru, kdy čekáte, že motiv sněhuláka může vyskočit z každého následujícího filmového záběru:). Přesto čekal jsem o dost více - ale i tak ještě mezi 3/4 hvězdami. Solidní kriminálka, ale slabší přepis knihy...škoda škoda.(30.10.2017)

Nepolíben knižní předlohou jsem měl o vrahovi jasno celkem brzy. Zahradník! Kdo jiný má blíž k zelenině, která se používá při stavbě sněhuláka? Další průběh mi však mé jasno, přiznávám se, poněkud zatemnil.. Tinker Taylor Snowman Spy. Nevyřčenost, náznaky, slepé uličky a přinucení diváka ke hledání ledabyle načrtnutých motivací. Estét Alfredson svým narativním stylem sice částečně zakryl natáčecí problémy, ale dá se předpokládat, že tahle znouzectnost rozmetá nejedno očekávání žánrových standardů a spoustu diváků znechutí. Za mě však má vzhledem k okolnostem absolutorium. Když si přidám Beltramiho dramatickou hudbu, opotřebovaného Fassbendera a Beebeho studie ostrosti a skandinávských mostů, jsem ochoten odpustit i spotřební finále, kdy se všichni důležití sejdou na jednom místě, aby si vše vysvětlili. Ťuky, ťuky na hrníček naznačuje, že za dveřmi je Leopard. Pokud bude mít na sebe víc času, rád jej pozvu dál..(19.10.2017)

• luka4615

Nepochybuji, že knižní předloha je působivou a vtahující severskou kriminálkou, která drží pozornost čtenáře od začátku až do konce. Bohužel, filmová podoba nedosahuje ani ze čtvrtiny výše zmíněným atributům. The Snowman je totiž scénáristicky zmatenou, roztahanou a tragicky podanou podívanou, na níž je snad dobré jen zasazení do mrazivých reálií Norska. Již tak zoufalou situaci bohužel nezachrání ani atraktivní herecké obsazení, z něhož pořádně nehraje snad vůbec nikdo. Jakoby si všichni herci přišli jen postát před kameru, předvést pár napjatých obličejových grimas, dát produkci číslo účtu a zase odjeli pryč. Pomyslným posledním hřebíčkem do rakve snímku The Snowman je velmi chabé finále, které je vším možným jen ne šokujícím. Škoda. „You could save them you know... gave you all the clues and everything.“ (17.12.2017)

Rozpočet $35miliónovTržby USA $6,700,035Tržby Celosvetovo $43,084,060 ▐ Chladné, mdlé, chýba tomu lepší zápal, element, ktorý by lepšie vtiahol do deja. Niektorý herci aj trošku nadbytočný, či mimózny ako J.K. Simmons či ošuntelí Val Kilmer(vypadá fakt strašne). /40%/(15.2.2018)

• johnn333

Až srandovně nepovedené. Alfredson vypráví tak klopotně a neobratně, že potenciálně napínavý případ zazdí asi už po dvaceti minutách, a to s prvním flashbackem s Valem Kilmerem, u něhož jsem regulérně vyprskl smíchy. Fassbender je ještě unavenější než v Assassin’s Creed a Sněhulák je přesně tím typem filmu, který je vždy za divákem a otravně kombinuje stupiditu a děravost zápletky s překombinovaností a zmatečností. Chápu, že to asi chtělo vyplnit klasický podzimní slot po Zmizelý, nakonec to ale končí i za Dívkou ve vlaku. 30%(12.10.2017)

• - Ve filmu se vyskytuje známý norský most Storseisundbrua, který patří mezi nejnebezpečnější mosty na světě. Je to kvůli svému obloukovitému zakřivení, který připomíná horskou dráhu a od jara do podzimu do něj naráží silné vlny. (Yoshitsune)

• - Nabídku na režiji poslali také Mortenu Tyldumovi. Ten režíroval Lovce  hlav (2011), což byla první a dosud jediná  kniha norského spisovatele Jo Nesba, která byla zfilmována. Morten Tyldum to i přes velký úspěch Lovců hlav odmítl. Na post režiséra se také uvažovalo o islandském režisérovi Baltasaru Kormákurovi. Ten ale odmítl. (morgos)

• - Ačkoli je Snowman až sedmý díl ze série příběhů detektiva Harryho Holea, který posloužil jako literární předloha, žádný předchozí v době uvedení filmu nebyl zpracován. (Milan25)