Sněhulák

• Kanada

• Austrálie

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / USA / Švédsko, 2017, 119 min

Jsem přesvědčen, že zdejší nízké hodnocení úplně neodpovídá kvalitám snímku. Zřejmě lidi odrazuje pomalu plynoucí děj, což je ovšem u severských filmů naprosto typické a je třeba s tím počítat a připravit si pár šálků kávy či vhodného druhu čaje. Až tak zlé, jak hodnocení ukazuje, to určitě nebylo. Velice hezky se mi na to koukalo. Zasněžená krajina se vždy příjemně sleduje, nejlépe v zimě z pohodlí a tepla domova. Na bílém sněhu ze všech barev nejvíce vynikne rudá krev. Tento snímek s touto tekutinou nešetří. Během stopáže se nám naskytne pohled na pár hezký vraždiček. Alkoholik Fassbender je ve své roli tradičně velmi dobrý. Příběh je poměrně obsáhlý a na vraha jsem měl hned několik podezřelých, a tak to má být. Bohužel, rozuzlení snímek trošku sráží. Po solidním úvodu jsem přeci jen čekal něco promakanějšího. Nicméně mě to bavilo. Z mého pohledu velice kvalitní krimi. Lepší tři kousky.(18.3.2018)

Na filmového Snehuláka som bol zvedavý už od ohlásenia, pretože excelentná predloha je nielen mojou obľúbenou Nesbovkou, ale aj 1 z mojich najobľúbenejších počteníčok vôbec. A Tomas Alfredson bol frajer, ktorý kedysi bravúrne zvládol adaptáciu "Låt den rätte komma in", no "Snømannen" ostal nakoniec znesvätený. Pomenilo sa čo sa dalo, postavy stratili charakter, zaujímavosť a navyše sú biedne obsadení; Fassbender síce ako Harry Hole obstál (i keď osobne by mi na neho sedel Mikael Persbrandt) a dej je strašne prevzdušnený, zjednodušený, odbitý. A to je zle, vzhľadom k tomu, že predloha nie je žiadna objemná Kingovka a toto je 2hodinový film! A hororári - pozor - Snehuliak nikdy nebol ani nebude hororom, ide „len“ o starú dobrú severskú krimi. Napriek mnohým negatívam ale hodnotím kladne, lebo ma to aj tak bavilo a ten severský snehový vizuál fakt žeriem. Škoda len, že sneh tu pohltil aj obsah. Fajn film, no slabá adaptácia.(12.10.2017)

Nepolíben knižní předlohou jsem měl o vrahovi jasno celkem brzy. Zahradník! Kdo jiný má blíž k zelenině, která se používá při stavbě sněhuláka? Další průběh mi však mé jasno, přiznávám se, poněkud zatemnil.. Tinker Taylor Snowman Spy. Nevyřčenost, náznaky, slepé uličky a přinucení diváka ke hledání ledabyle načrtnutých motivací. Estét Alfredson svým narativním stylem sice částečně zakryl natáčecí problémy, ale dá se předpokládat, že tahle znouzectnost rozmetá nejedno očekávání žánrových standardů a spoustu diváků znechutí. Za mě však má vzhledem k okolnostem absolutorium. Když si přidám Beltramiho dramatickou hudbu, opotřebovaného Fassbendera a Beebeho studie ostrosti a skandinávských mostů, jsem ochoten odpustit i spotřební finále, kdy se všichni důležití sejdou na jednom místě, aby si vše vysvětlili. Ťuky, ťuky na hrníček naznačuje, že za dveřmi je Leopard. Pokud bude mít na sebe víc času, rád jej pozvu dál..(19.10.2017)

Jů Nesbe je největší borec! Málo kdo umí krásně vykreslit zabíjení jako on. Jeho ságu s Harrym Holem miluju a vlastně není moc autorů, které bych si tak moc oblíbil. Jenže... Fassbender není Harry Hole a nikdy nebude. Ať hraje v Xmenech, ať hraje Steva Jobse, ať hraje kurva drát úplně cokoliv, jen ne Harryho. Na to prostě nemá. Sněhulák jako předloha je fantastická. Ale to zpracování je na úrovní lepšího televizního filmu.(6.1.2019)

Ách jaj, tak toto sa mi aj zle hodnotí. Knižku som nečítala (zatiaľ), shame on me, preto to neviem vôbec porovnávať. Ale v mojom prípade o porovnávanie ani nejde. Film mal veľký potenciál ale stal sa akýmsi "one-man show + dve sprosté ženské". Akože, prepáčte, ale to kto kedy videl, takúto logiku ženských postáv? Všetci ostatní herci okrem Fassbendera boli nemastní neslaní. V podstate, on a James D'Arcy bolo jediné na čo sa dalo, čo sa týka hercov pozerať. Na druhú stranu, krásne exteriéry a výborná atmosféra, taká ako v severskom filme má byť. Kamera bola tiež úžasná. Príbeh by stál za omnoho viac, keby sa trošku pohrali so scenárom. No, škoda. 60%(12.10.2017)

• - Ráchelino (Charlotte Gainsbourg) vyzvánění je melodie „Ve sluji krále hor“ ze suity „Peer Gynt“ Edvarda Griega, nejslavnějšího norského skladatele. (L_O_U_S)

• - Ve filmu se vyskytuje známý norský most Storseisundbrua, který patří mezi nejnebezpečnější mosty na světě. Je to kvůli svému obloukovitému zakřivení, který připomíná horskou dráhu a od jara do podzimu do něj naráží silné vlny. (Yoshitsune)

• - Spoiler: Katrine Bratt (Rebecca Ferguson) v knižnej predlohe prežije a v ďalších pokračovaniach sa dokonca zaradí medzi hlavné postavy. (Jello Biafra)