Burzovní makléř Jeffrey Desange, který po finanční krizi v roce 2008 přišel o veškerý majetek, zavraždí v záchvatu šílenství své kolegy i manželku, se kterou má dvě dcery, tříletou Victorii a roční Lily. Obě dívky odveze pryč z domova. Někde uprostřed lesů dostane na zasněžené vozovce smyk, auto sjede ze srázu a dole v rokli narazí do stromu. Při nárazu se Victorii rozbijí brýle, které musí nosit. Všichni přežijí a Jeffrey odvede dívky do nedaleké opuštěné chaty. Zde má v plánu obě dcery zabít a pak zastřelit sebe. Je ale napaden záhadnou černou postavou, která ho zabije. O pět let později Jeffreyho identické dvojče Lucas najímá záchranný tým, který obě dívky v lese našel. Dívky jsou odvezeny na kliniku dr. Dreyfusse. Hovoří o jakési „mámě“, která se o ně v lese starala. K Lucasovi jsou zpočátku nepřátelské, ale poté, co Lucas dá Victorii brýle, ta ho poznává a obejme ho. Lucas a jeho přítelkyně Annabel získají dívky do své péče… (TV Nova)

Xmilden

Tuhle MAMU bych tedy fakt nechtěl... Atmosféra je výborná, z daného příběhu nešlo snad ani vyždímat více. Děj není kdovíjak objevný. Tady je třeba spíše pochválit kameru, režisérovu práci a herce. Tenhle horor je o drobných a nenápadných detailech, o nasvícených (nenasvícených) záběrech. Vizuál je opravdu moc krásný. Konec je z kategorie slabších, ale do té doby jsem měl několikrát solidně nahnáno. 70% ()

Arbiter

Noc začíná být poměrně nudná kamarádka a chlapi maj těžkej život. Za týden nebudu vědět, o čem to bylo. ()

-bad-mad-wolf-

Mama působí jako film někoho, kdo má vedle nesporného talentu nulové zkušenosti. Andrés Muschietti celovečerně adaptoval svou tříminutovou prvotinu a kvalitativně se rozstřelil ve dví. První půle filmu je atmosférická, napínavá a do jisté míry nevyzpytatelná žánrová pecka, která ví, kdy zasadit úder v podobě standartní lekačky, kdy zasadit lekačku podpásovou a kdy děsivou scénu nechat zcela apaticky plynout v pozadí. V momentě, kdy začne titulní zlo infiltrovat plátno, sice pořád není nic ztraceno, jelikož je panímáma dostatečně škaredá svině, avšak v závěrečné třetině je už fantasmagorie příliš a střídá v objasňování jedno klišé za druhým (stará léčebna, pomatená ženská, duchové, varování/nápovědy zemřelých ve snu apod.), přičemž digitální bubák z plátna téměř nesleze. Nuda. ()

darkrobyk

Průměrný bubácký horror, o kterém se toho hodně namluvilo a napsalo, leč výsledek za pochvalnými komentáři notně pokulhává. Co je především špatně? Že není strašidelný! Lekačky umí každý, ale napětí nulové. Hudba je místy podařená, jenže v momentě, kdy má diváka napínat a děsit, jí dojde dech. Strašidlo nevídaně pixelové, což bych ale nakonec odpustil. Během sledování jsem si několikrát vybavil Truffautovo mistrovské Divoké dítě, které filmaře jistě inspirovalo. Chata v lesích, rozlehlý dům, děsivá historie nešťastné ženy...Dobré motivy, co dohromady dají, bohužel, průměrnou bubákovinu šmrncnutou Asií. Zatraceně, kam se poděla báječná monstra 60.-80.let? Jakoby nestačilo, že čínské už je snad úplně všechno! Ztracený večer to nebyl, na jedno podívání ale dostačující. p.s.chtěl bych vidět, jak najde pes po pěti letech stopu v lese... ()

Hrabka

Dobrá atmosféra a napínavé momenty se solidními lekačkami, tím se film bezpochyby může pyšnit. To možná může stačit nějakýmu svátečnímu hororovýmu divákovi, ale ten kdo už nějaký ten horor viděl přece jenom očekává něco víc. Z mýho pohledu tomu nejvíc ubližuje jednak příběh, který bohužel nemá čím překvapit, jednak Mama, která je zpracováná dosti divně. Navíc ten konec byl prostě trapáckej. 60% ()

chezush

Asi bych lhala, kdybych řekla že nejsem zklamaná. Jsem.. a vlastně docela dost. Začnu ale z té lepší stránky. Na rozdíl od většiny hororů, kde se v první polovině filmu nic neděje, Mama vyniká. První polovinu filmu zdobí mrazivá atmosféra, napětí, zvědavost a tím i (ne)příjemný pocit spolu se strachem. V tu chvíli jsem byla opravdu spokojená, měla jsem takový ten blažený výraz, libovala jsem si v tom, rochnila se, že se má očekávání naplnila. Jenže... tady je jedno velké JENŽE, tenhle můj stav trval bohužel jen první polovinu filmu. Ne, že by to byl nějaký velký průser, ale pokud Mama někde trpí a má nedostatky, tak v druhé polovině, nebo spíše v poslední třetině filmu. Ono totiž to napětí, zvídavost a mrazivá atmosféra opadne velmi rychle a to v důsledku toho, že Mama se na obrazovce objeví víckrát, než by měla. Myslím si, že neměla dostat tolik prostoru, ale měla zůstat ve stínu, neodhalená. To už mě více znepokojila ta malá divná holčička Lily, ta byla vážně creepy. Ale abych se tu moc nerozepisovala.. Mama je originální, co se týče původní myšlenky a nápadu, za vidění určitě stojí a většinu diváků uspokojí, především ty nenáročné. Ale nemůžu takový horor ohodnotit stejně, jako např. The Conjuring. Přijde mi to nefér a tak snižuji hodnocení na 3*. ()

juta

Zprvu jsem se bál, jak si s tím Andres Muschietti poradí. Kraťas byl naprosto super a nakonec ani celovečerák nezklamal. Nechyběla ani scéna z kraťasu, která byla poněkud pozměněna, aby pasovala do filmu. Horor je to opravdu parádní. Miluju horory, kde příšery vydávají nepříjemné zvuky a navíc, když vypadají děsivě a rychle se pohybují, tak to je potom něco! Konec byl dobře pořešen, takže jsem spokojený. ()

Fiftis

Trailer sľuboval temnú atmosféru a tú si film väčšinou aj drží. Muschietti vie využívať kameru, jej uhly, osvetlenie, hudbu aj zvuky vo svoj prospech. Napriek tomu film v podstate ide po žánrových koľajach vychodených podobnými filmami. Pripraví síce niekoľko ľakačiek, no väčšinou sa dá odhadnúť, kedy prídu. Naviac režisér už hneď v úvode vyložil na stôl všetky svoje (digitálne) karty, takže ani v tomto smere sa žiadne veľké prekvapenie s pointou nekoná. Mama ponúka niekoľko zaujímavo vyzerajúcich exkurzov do minulosti a zopár výborných scén – u mňa to jednoznačne vyhráva naťahovanie sa s dekou. K tomu si pripočítajte ešte nejaký bod k dobru za nie úplne tuctové vyústenie natiahnutého finále. Inak ide po obsahovej stránke o čistokrvný priemer. Možno by to chcelo nejaký zvrat či prekvapenie. Žánrovka to je slušná, no druhý Sinister sa veru nekoná. ()

Shakers

Celkom príjemné prekvpáko. Podobných hororov tu už bolo dosť, ale tento ma fajn temnú atmosféru a predovšetkým napätie. Príbeh tiež nie je na zahodenie a dokáže zaujať, podobne ako aj herci. No záver filmu trochu stráca dych a to napätie sa s časti vytratilo. 80% - 4* ()

lamps

Nezbývá než uznale smeknout, protože Španělé se opět výrazně vytáhli a ještě více zatopili hollywwodské konkurenci, jejíž produkce kvalitních hororů v posledních letech značně stagnuje. Mama mě totiž opět dokázala přesvědčit o tom, jak je horor krásný a jedinečný žánr, když se ho chopí nějaký schopný tvůrce. Andres Muschietti odvádí opravdu skvělou práci, od prvních sekund se mu daří navodit velmi nepříjemnou atmosféru a při některých scénách mě zamrazilo tolik, jako už dlouho u žádného jiného snímku. Duchařiny sice moc nemusím, ale tady jsem byl po celou dobu napnutý jak struna od kytary a skutečně mi záleželo na tom, aby všichni hrdinové vyvázli živí a duševně zdraví. Velkou zásluhu lze připočíst i hercům, kteří jsou velmi sympatičtí a uvěřitelní. Škoda závěru, který to už celé hodně přepískl, ale tady s tím příběhem asi nic moc udělat nešlo. Jako celku dávám filmu 4*, ale kdybych měl ignorovat příběh a ohodnotit pouze zpracování a výsledný divácký efekt, bylo by to jasných 5*.. :) ()

Pepinec

Jen houšť, chtělo by se zvolat! Jenže otázkou zůstává, s kým bych potom chodil do kina? Páju jsem po filmu našel smotanou pod sedačkou v prázdném kelímku od ledové kávy a Jirka se objevil o řadu výš, kde týden starým rohlíkem neúnavně mlátil dvě puberťačky, které si spletly kino s dámským klubem na Frekvenci 1. Vážně, děcka, nechoďte nám na horory, když ještě nosíte plenky. Začíná jaro, tak vyrazte s rodiči třeba na kolotoče. Pak vám ještě všem můžu říct, že se docela bojím dalšího setkání s mojí mámou... Nebylo to to nejlepší, u čeho jsem se kdy bál, ale dovolte, abych si tu veřejně obhájil svoje čtyři růžence. Atmosféra - efekty - hudba - holčičky - Jessica. To je dohromady sice pět, ale Jess bych si s dovolením nechal pro sebe. No, a teď jdu zavolat mámě, abychom si ujasnili náš vztah. ()

Big Bear

Jedna dvě, máma jde, máma si jde pro tebe... Dnes mám takové malinké CSFD jubileum, neb jest toto můj 2500 viděný a zároveň komentovaný film zde. A tak jsem rád, že to nebylo něco nad čím bych musel kroutit palci u nohou abych tomu nemusel dát odpad :-). Horory mám rád. Pokud jsem ale náročný divák co se týče válečných filmů, pak u hororů to u mne platí dvojnásob. Já se rád nechám vylekat, ale něčím co není vidět. Spíše tím co si myslím, co mi filmaři vsugerují že tam je ač tam nakonec nic není... Pokud mi ve filmu běhá bubák, pak to musí mít setsakra příběh abych se u toho nezačal smát. Přiznám se, že mamka mně hned od počátku chytla za ruku a už nepustila. Pravda, ve chvílích, kdy už nebyla jen stínem, ale začala se zhusta ukazovat jsem měl krapet problém. Naštěstí příběh probíhal celkem zajímavě a i když leckteré momenty včetně závěrečného setkání byly lehce předvídatelné, přeci jen to bavilo. A když děvčátka běhala po čtyřech v lesní chajdě, celkem jsem se i bál. Opět mi srdce zaplesalo nad přítomností mé dvorní herečky Jessici Chastain, tady s černým účesem byla fakt sexy a já bych se jí sakra rád nechal zahřát po chladné noci venku pod smrkem ! :-). Skvělá byla i hudba, která hlavně na konci byla v pravdě úžasná. Jak zde padlo i níže, je to takový pohádkový horor. Přesto se mi to líbilo i koment Verbala, což byla taková třešnička na dortíku! :-) Dávám za 4 lyšaje ! * * * * ()

JohnnyD

Nádejný námet sa utápa v otrasnom storytellingu (pôvod zla sa hlavnej hrdinke DOSLOVA prisnije!) a mizernom CGI. Ústredná "mama" je pritom geniálne obsadená a jej civilný zovnajšok s trochou mejkapu je určite desivejší než tá jej CGI videoherná podoba. Strašná škoda. ()

Boogeyman

Asi osmset samoúčelových lekaček, kdy se něco objeví, zavřeští, hudba zahučí a ....a pak se vlastně nic nestalo. A debilní příběh, kterej, nevím proč, ale - spoiler - vůbec nenáváže na to, proč očividně milující taťka dětí je odveze na chatu, kde je chce popravit, což se mu nepovede, protože ho sežere Mama, ale ten fotřík následně leze do snů svýho bratra, kde ho prosí, aby jeho holčičkám zachránil život. Pyčovina je to. ()

playboxguest

Díky tomu, že jsem nedávno a hlavně ještě před Mamou viděla Scary Movie 5 jsem měla celou dobu pocit, že už jsem to celé viděla, a co je horší, až do samého závěru jsem se více méně nudila a ani chvíli jsem se nebála. Trochu úsměvný fakt, že parodie mi tentokrát přišla zábavnější, ale nemůžu si pomoct. Po nedávném rozkoukání Sinistera jsem proti své vůli jednu noc prožila ve zlých snech, po zkouknutí Mamy se obávám, že se nedočkám ani vytouženého vlhkého snu, v němž by mi Jesicca Chastain pobíhala v téhle své variaci na Lisbeth Salander. 50% ()

Pilda17

Rok po Sinister další bombastický horor s naprosto skvělou atmosférou. Zpracování MAMY bylo famózní a její postava naháněla strach. Dokonce i pár povedených lekaček, u kterých divák vyletí z kůže. Naštěstí trailer neukázal nic zásadního, takže jsem se i přesto bavil. Mám jedinou námitku a to závěr, mohl být trošku jiný. Sice není typický, ale přesto nebavil na 100% jako celý snímek.. 9/10 = 90% ()

Cappuccino

Gut gut, pomerne dobre odvedená práca. Akurát mi prekážalo zopár logických kiksov. Všetky sa vlastne točia okolo strýčka Nikolaja Coster-Waldaua, ktorý sľúbil, že sa "hneď zajtra vráti z nemocnice", pričom odvtedy prebehli minimálne 2-3 noci. Následne sa miesto návratu domov vydá z nepochopiteľných dôvodov do starej známej chatrče (chce tam ísť kvôli prapodivnému snu, ale nevie čo tým vlastne dosiahne), do ktorej koniec koncov ani nestihne doraziť, lebo ho takmer sprešuje jeho emancipovaná ženuška - na ňu sa prenecháva práca hlavného hrdinu a záchrancu rodiny, čo je viac menej škoda (chcel som holt trochu viac Nikolaja). Polovicu filmu ten chlapík strávi v nemocnici! Sakra, myslel som si, že mu tvorcovia dajú väčší priestor. Ale okrem toho fakt celkom podarený hororík. Lepšie tri hviezdy. ()

-OverLord-

Po letech sucha se hororovej žánr v poslední době se vší parádou staví na nohy a já jsem strašně rád. Mama je pro mě obrovským překvapením. Je to chvilku co jsem jásal u Sinister a tohle je hned na začátek roku další pecka do tý malý sbírky kvalitních hororů posledních let. Film staví na krátkometrážním filmečku z roku 2008, jehož celá nově natočená kopie je i ve filmu, a přitom vůbec nepřichází o tu hrůznou atmosféru, kterou dokázal režisér během tří minut vyhnat do extrémů. Nádhernej vizuál a pohádkovej nádech filmu, o kterej se zaručeně postaral sám producent Guillermo del Toro, jen připomene dokonalej Faunův labyrint. Jessica Chastain hraje svojí klasiku a zbytek obsazení je vážně příjemnej. Jako horor by to na maximum asi nestačilo, ačkoli několikrát zamrazí a vážně dokáže vyděsit. Pět hvězd musím ale dát za emočně vypjatej konec, což jsem sakra kam až moje paměť sahá u hororu ještě neviděl! Pálím tomu plnej počet a rád. Rejža odvedl dobrej kus práce, vymyslel originální záležitost, del Toro to ve svojí hororovo-pohádkový dílně dovedl k dokonalosti a já tleskám. ()

S.Quentin QUALE

Španělsko z toho jenom čiší. Španělsko, speciálně pak rukopis jednoho člověka, jehož jméno si můžete přečíst v úvodních titulcích jako část zdánlivě minoritní informace - "film z produkce Guillerma Del Torra". Celkově jde o tradiční téma (nechci říkat neoriginální) zpracované zase trochu jinak. Samotná postava Mamky i její minulost jsou dobře vymyšlené, její vizuál potom ještě mnohem lépe převedený na plátno. Na stopáži 100 minut se může zdát, že film plyne pomalu, ale je tím dosaženo gradace atmosféry, která film v jeho průběhu skoro neopouští. Nečekejte žádnou krev, na tom snímek nestaví (Sinister byl podle tohoto krvák), dostanete však spoustu v průběhu rozesetých šokantních lekaček, perlou je pak ke konci plně odhalená Mamá, která se svým vzezřením a chováním stává jednou z nejpropracovanějších, nejděsivějších a nejlepších hororových postav poslední doby. Dost nahlas zaskřípe až melodramatické a rádoby smutné zakončení, které mi přišlo celkem laciné, ale vzhledem k předchozímu je to jen malá kaňka. On celý tenhle Mamčin příběh je taková strašidelná pohádka pro dospělé. Chce se mi napsat - vemte tématiku z Prince bez království do jedné ruky, vemte postavu Fauna v celé jeho kráse do druhé ruky a spojte ruce dohromady. Prostě španělská filmařská preciznost skoro ve všech směrech, více než áčkové efekty, výborní herci. Největší díry vidím v i tak výborném scénáři - a) konec, b) nepochopil jsem, proč se udál začátek filmu, tedy proč fotr zmagořil....až na pár drobností super. Doporučuju! 89% P.S.:Ještě jednou na mě vyjde dement, který sedící za mnou v CineStaru má potřebu mít nohy vražený v mojim zátylku či prdeli, prysáhám pry patronu kinematografie, bude odcházet s otevřeným obočím!!! PPS: Po Wanových peckách roku 2013 snižuju o půl hvězdy na konečnej čtveřeček. ()

misterz

Celkovo mám dobrý pocit, avšak ku špičkovému hororu, ktorý by zaujal aj hororových nadšencov, mi tam niečo chýbalo. To ale neznamená, že som si film neužil aj bez kvalitných bubákov alebo gore efektov. Na film sa dalo pozerať, stále sa niečo dialo, proste žiadna nuda. Dokonca bolo aj pár solídnych lakačiek, ktoré fungovali. A nechápem ľudí, ktorí kritizujú záver. Podľa mňa takéto "kompromisné riešenie" bol výborný ťah. Rozhodoval som sa medzi tromi a štyrmi hviezdami, ale práve kvôli dobrému záveru dávam štyri. ()

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

17.06.2023

Druhé To nabírá obsazení

Druhé To nabírá obsazení

14.04.2018

Studio Warner Bros. se adaptace hororu To bálo do takové míry, že vyhnalo původního režiséra Caryho Fukunagu, který film nechtěl natočit za pouhých 35 milionů dolarů. Jeho náhradník Andy Muschietti… (více)

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Horor To je zpátky ve hře

Horor To je zpátky ve hře

20.07.2015

Novou adaptaci románu To od Stephena Kinga měl natočit Cary Fukunaga (Temný případ). Kalifornský režisér se ale nedohodl s producenty na rozpočtu a projekt opustil, což většinu lidí vedlo k závěru,… (více)