Na divoké vlně

• USA Chasing Mavericks (více)

Patnáctiletý Jay Moriarty zjistí, že legendární Mavericks, jedna z největších mořských vln na světě, skutečně existuje a nachází se jen kousek od jeho domova v Santa Cruz. Jeho snem je vlnu zdolat. Je ochotný tomu obětovat volný čas i školu. Po dlouhém přemlouvání přesvědčí místní legendu Rickyho Hestona, aby ho začal trénovat. Ten už po prvních hodinách výcviku pochopí, že v Jayovi je skrytý obrovský potenciál. Mezi Jayem a Rickym se postupně vytváří neobyčejné přátelství. Aby Jay dokázal pokořit Mavericks, musí nejdříve absolvovat tvrdou fyzickou i psychickou přípravu. Pak se může i on stát legendou pro další generace surfařů… (TV Nova)

kocik1

Jenom správná americká manželka ví, jak se musí na muže. Správné povzbuzování totiž dokáže zázraky, to vám prozradí kdejaká příručka typu "Jak si udržet manželství nebo alespoň vztah".:-)) Frosty zase ví, jak si ulehčit život, a tak mu Jay tu uklidí cestu, tu zase povzbudí sebevědomí... No, mohl to být hezký film a hezkém sportu, jakým surfování určitě je. Jenže to by nesměl být plný klišé a pseudopochopení. Takhle mohu ocenit maximálně tak pěkné záběry na vlny. ()

vesper001

Všichni pocházíme z oceánu, ale ne všichni jsme pro něj stvoření. Ti z nás, kteří jsou, jsou dětmi přílivu. Musíme se do něj vracet, znovu a znovu. Až do dne, kdy už se nevynoříme na hladinu… Myslím, že je lehčí udělat něco, co je zdánlivě nad naše síly, když je to nezbytné, než když nemusíme. Překonat hranice, když vás k tomu nenutí nic a nikdo, kromě vašich tužeb, snů nebo ega, totiž není snadné právě kvůli možnosti dát zpátečku. A na tu taky dost často dojde – s prvním, druhým nebo dvě stě dvacátým druhým kamenem na cestě. Nebo se může stát, že se ty hranice občas vzepřou. Jenže lidská touha poměřovat si síly s přírodou, je věčná. O moři vím dost, o surfování asi tolik jako o štěpení jádra, vlnobití je ale jednou z věcí, které můžu kdykoli, kdekoli a jakkoli dlouho – zažívat i sledovat. Dokonce jsem kvůli němu v tomto případě vydržela ta mýdlooperní intermezza i fakt, že hlavní protagonista je libový hezounek se sexappealem Kindervajíčka (které ale v neoprenu žádné překvapení neskrývá). Mohl být skutečnému Jayovi podobnější. ()

Radiq

Standardní sportovní film z neokoukanýho prostředí extrémního surfingu, kdy borec povstane z podělanejch poměrů, překonává fyzické i jiné útrapy, samozřejmě se proslaví a myslim, že prozradím velký prd, když řeknu, že pak se taky proslaví tím, že umře mladej... a tím se stane legendou. Nevim, proč si pro roli Jaye vybrali maníka, kterej se skutečnýmu Jayovi moc nepodobá - jako kudrnatej blonďák fakt na fotkách nevypadá. Naopak potěšila Elizabeth Shue, kterou jsem už dlouho nikde neviděl a i když zestárla, pořád je to pěkná baba. Bavilo mě to jednou, podruhé a to mi myslím stačí. Nostalgicky nám k tomu zahrajou několik dobovejch songů, který ve mě vyvolaly vzpomínky na tu dobu, který ale se surfováním nemají vůbec nic společnýho. Toť vše. ()

dan.pacino

And in that moment, I swear, we were infinite. Věta, která mi proběhla při jedné z posledních scén hlavou, zatímco jsem byl ztuhlý a po celém těle jsem cítil husí kůži. Protože Chasing Mavericks je o překonávání strachu, sebe sama a hledání cesty tam, kde ji ostatní ztratili. Nebudu popisovat a vysvětlovat, proč je skvělý, zaprvé se mi stále lehce třesou ruce, což se mi jako následek sledování filmu moc nestává, a zadruhé bych ani nedokázal vyjádřit své pocity. El Nino čeká. ()

Mrkvič

Film o surfování. Docela dlouhý film o surfování. Hodně se v něm surfuje. Surfují všichni. Surfují rádi. Surfují hodně. Je to takový film o surfování. Už jsem psal, že je dlouhej? Kromě surfování je v něm filozofování a laciné, hodný, zlý a ošklivý. Trocha ne moc povedené love story, hraní si na taťku a syna no a hlavně surfování. Ale i tak film stojí za to vidět. Záběry běsnícího živlu jsou pěkné a za zmínku jistě stojí i připomínka v jistých kruzích jistě známého surfaře. Co tak rád surfoval. ()

Lachtaan

Dodneška jedna ze skutečně srdcových záležitostí. Pan Butler je bez diskuze hercem vysokých kvalit, i přesto, že se tenhle snímek dosti vymyká jeho klasickému filmovému působení. Ale i to je právě důvodem, proč je Chasing Mavericks tak výjimečné dílo. Již jen ta neskutečná melancholie sršící z budujícího se vztahu mezi velkým dospívajícím snílkem a kdysi úspěšným surfařem, který za léta životních strastí již ztratil um se usmát. S vědomím, že jsem se zásluhou filmu dozvěděl i opět něco nového o dalším zastíněném skutečném příběhu, je Na divoké vlně zaslouženě mezi trojící nejlepších sportovních filmů na mém profilu. ()

Johnny.ARN

Sterilná športová dráma, s jasnou a vopred určenou šablónkou. O tom, ako sa dostal chlapec z dola hore, ako mu pri tom niekto pomohol a ako si musel prejsť vlastnými osobnými a rodinnými problémami. A celé je to o športe, ktorý nechápem ( prečo nosia napríklad všetci čierne neoprény, keď v tomto filme bolo jasne ukázané, že iná farba by bola vhodnejšia? ) a nedokázalo ma to zaujať a zabaviť. Záver bol ale natočený perfektne a v kine by si to človek užil. 1 z 5 ()

venison

Je to další typický americký "sportovní" příběh, kterak looser nad sebou samým a svým okolím vyhrál.. Ale mě tyhle příběhy baví, protože svět potřebuje hrdiny a dobré konce.. Alespoň na tom plátně.. Surfování je navíc sport, který by mě rozhodně bavil, mít pro to vhodné podmínky, jako je třeba moře za humny.. Pokud má divák rád dokumenty z National Geographic, tak už jenom dvouhodinové sledování obřích vln v HDčku je samo o sobě okouzlující.. Ta dynamika, síla živlu.. Přimíchejme do této polívčičky ještě příběh dvou "ztroskotanců" polovičního sirotka s nezodpovědnou matkou Jonnyho Westona a legendárního samotáře s pochroumaným dětstvím a nevypořádaným otcovstvím křivohubku Gerarda Butlera.. Okořeníme to titěrnou love story a nějakým tím pochroumaným přátelstvím s troškou despotizujících výtržníků.. Podložme to pravdivým příběhem a máme filmeček, na který se opravdu velmi příjemně dívá :-) ()

Pavlínka9

Pro posledních 20 minut tohoto filmu dávám 3*. Jinak si myslím, že by dostal 2*. Musím ale přiznat, že právě díky těmto minutám jsem zažila nevídanou husinu :D Gerard Butler mi do toho nějak neseděl, až moc dokonalá dětská láska v podání blondýny s dokonale natočenýma vlasama mi šla na nervy :D :D A nejvíc sympatická mi snad byla samoživitelka matka hlavního hrdiny :) Režisér věděl, jak dojmout a tím pro mě bylo krátké video pravého Jaya Moriartyho ;) Ale když já tolik nemusím happyendy :D ()

Phietros

Příjemná oddychovka ze surfařského světa, kdy se prolíná život zkušeného surfaře a talentovaného mladíka, který chce pokořit nejvyšší vlnu maverick! Frosty, který už takhle zanedbává svou ženu kvůli surfování, začne mladíka po dlouhých přemlouváních učit a trénovat. Pak ovšem příjde rána a žena mu náhle zemře! V tu chvíli si uvědomí, co ztratil a že jeho jediný opravdový přítel je právě Jay, který se vydává na velkou nebezpečnou vlnu.. Navíc podle skutečného příběhu! 80% ()

Terzeus

Som asi jediný, komu zábery na vlny Mavericks pripadajú hodné plátna. Ale nejde len o Mavericks. Napriek vizuálnej atraktívnosti a nutnej dávky bezproblémovo odvedenej šablónovej práce sa jedná o v prvom rade príbeh podľa skutočnej udalosti a na to akoby veľa ľudí nebralo ohľad. V podstate je to fakt, ktorý vie zmeniť viacero náhľadov na film ako na šablónu, čo jednak ani nie je vyložené negatívum lebo v dnešnej dobe neexistuje film, ktorý by nebol podľa šablóny. Šablóny fungujú skvele a preto sa používajú s ľahkými zmenami alebo inováciami. I mean, who the hell cares? Čakali ste, že dostanete osudovú drámu s heart beat rateom na závratnej úrovni? Nie, Hanson a Apted chceli stvoriť príbeh podľa skutočnej udalosti v štýle, ktorý zaujme teen generáciu a to sa im pekne podarilo. Navyše odstránili mnohé vedľajšie motívy podobných teen šablón ako dávkovanie zbytočného sex appealu na prilákanie audiencie, čím docielili vyváženejší obsah. Ani tá minutáž nie je zlá, skôr ide o prevedenie niektorých momentov mimo tú fajn pohodovú rovinku, ktorej sa film inak drží. Plus je tu fajn hudba, fajn herecké výkony hoci nič oscarovské a predovšetkým technicky výborná kamera. Predovšetkým scény počas surfovania vedia z tejto strany zaujať. Kto čakal niečo nešablónovité tak klamal samého seba, I mean, čo ste chceli aby v príbehu podľa skutočnej udalosti ten chalan tú vlnu nezvládol alebo čo? Zvládol to v skutočnom živote a zvládol ju aj vo filme, koniec koncov, jeho priam "rozprávkový životný výkon" by pre niekoho znel ako klišé šablóna aj keby film neexistoval. Musíte sa jendoducho zmieriť s tým, že niekedy tak funguje jednoducho aj svet a život... Zaslúžených 70% si to zaslúži. ()

sskrblik

Nebýt těch kýčovin tak to není vůbec špatný film. Bohužel pozitivní dojmy přebíjejí hlášky typu " chci být s tebou do konce tvého života" a jiné silné řeči a činy. Snad někdy někdo natočí surfařský film bez všeho toho potasu kolem... ()

harryy

Mavericks: Na divokej vlne- funguje film lepšie, v akčnejších scénach či dramatických?Ťažko povedať. Nie príliš rýchlym tempom (keď má 116 minút, čo je na tento príbeh skutočne veľa) sa posúva od jedného predvídaného bodu k druhému. Zrejme bude uspokojivejšia prvá polovica kde si pekne vyhliadnete jednotlivé postavy, ktoré budú spadať do určitej škatuľky. Druhá polovica, kde sa majú všetky klišé naplniť, je už skutočne iba povinnou jazdou. 75% ()

JohnSmith

Zajímavý příběh a skvělá kamera. Nejsem zrovna fanda surfování a rozhodně bych na to neměl koule. Proto mě asi film tak moc nebral, i když to nebylo špatný. ()

skinny

Jelikož se jedná o rodinné drama, tak s kýčovitými kecy o zdolání životního cíle, strachu a lásce k našim milovaným musíte počítat...jinak celý film stojí na Gerrym Butlerovi, kterému ale role starostlivých zasmušilých chlapíků moc nesluší, a tom mladým, který byl dobrej...Dechberoucí záběry na vlny a za příběh podle skutečné události...respekt Jayovi!! Live like Jay' ()

ZkuKol

Asi první snímek, kde surfaři nejsou parta vyhulených pohodářů, kterým to jde jen tak mimochodem. Vcelku je tu hezky ukázáno, jaký život mají ti, jejichž posedlostí je prkno a vlny. Tréninkové sekvence by mohli být míň spirituání, ale Gerald toho mentora utáhl. Surfing je snímaný nádherně, navíc Hanson a Pope zvolili úžasnou barevnou škálu, takže tu netrpíme reklamní modrou ve vlně, ale je to spíš tmavá zeď, kterou tyhle borci sjíždějí. Nejslabší je asi Johny Weston, není zrovna úžasný herec, furt má neskonale přitroublý výraz (asi kvůli tomu ho obsadili - říkají mu to ve filmu i postavy) a vůbec není podobný hlavnímu představiteli. Každopádně surfařský nadprůměr s celkem standardním sportovním příběhem a vizuálem, při kterém zjistíte, že si děláte z žehlícího prkna to na vlny... 70% ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted