Císařův pekař - Pekařův císař

• Československo Cisárov pekár a pekárov cisár (více)

DR.SZ

Mě nevadí na filmu tak ta aristokracie a lehká komunistická propagace, jako uzavřenost všech postav v zámku. Ale tyhle malé nedostatky a chybičky rázem promíjím, jelikož na scénu vstupuje charismatický Jan Werich jako císř a pak Jan Werich podruhé jako pekař, a oboje názory na vladařství a rozdíly jsem si náramně užíval. Navíc se tu objevilo nesmírné množství génia hodných hlášek (tedy Wericha). Nesmrtelná historická komedie, i díky výbornému provedení tohoto typu zápletky! Další obsazení a parádní výprava s kostýmy navíc dodávají vtipnosti lesk. 89% ()

Meow86

"Jamalalicha? Jamalalicha. Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála. Tasparta maznalika zamáz piskurty, jarda, piskurty, patláma, patláma, patláma a… žbrluch!!" Jestli si bez něčeho neumím představit svátky vánoční, tak je to výroba zlata a rozbíjení atomu olova. Zkrátka císařská zábava! ()

Eire

Prva cast absolutny KULT, druha mierne pokulhava oslavou prace, ale stale je to KULT. Tak trocha ONE MAN SHOW, ale Werich jednoducho prevysoval sucasnikov o 2 hlavy. 90%. ()

MP17

Werich skvělý zejména jako císař, coby sociálně uvědomělý Matěj je dost protivný. Jinak vše funguje tak, jak má, výprava je dokonalá, velkými herci se téměř plýtvá (Kopecký a Kemr pouze štěky), není tu žádné slabé místo, když si odmyslím tu příšernou, ale opravdu příšernou písničku. Ale chápu, doba si to žádala. ()

Stanmi

Dobrácký pekař Matěj Kotrba (Jan Werich) jednoho dne rozdá chudým lidem rohlíky, které byly určeny na císařský stůl. Za trest je uvězněn do hladomorny, ze které se mu podaří uprchnout. Ocitne se v paláci, kde ho všichni považují za zázračně omládnutého císaře Rudolfa II. (taktéž Jan Werich), který mezitím odjel z Prahy a Matěj se rozhodne této situace využít pro dobro všech… Jó ne každý film se může pochlubit tím, že je historickou veselohrou, pohádkou a budovatelským filmem v jednom, ale pokud se jmenujete Martin Frič a máte k ruce Jana Wericha, tak to nemusí být zase takový problém. Tito dva velikáni filmu a divadla spojili síly a natočili ne jeden, ale hned dva filmy odehrávající se v rudolfinské Praze, které tedy známe jako Císařův pekař - Pekařův císař. Scénaristicky se vsadilo na osvědčenou komediální zápletku, a to záměnu, tak trochu ve stylu Prince a chuďase a aby toho nebylo málo tak se přidalo také pár vedlejších zápletek, jako je patrání po Golemovi, nalezení elixíru mládí, stvoření "umělé" ženy Sirael magistrem Kellym nebo nepěkné zákulistní pletichy císařových dvořanů. No je toho docela dost, ale osobně si myslím, že kdyby film nebyl rozdělený na dvě části a měl by tak stopaž kolem dvou hodin, tak by byl ještě údernější, protože takhle mi v hlavně v první části přišly některé scény spíše navíc. Film vznikal na začátku padesátých letech, takže ani on se nevyhnul budovatelskému nadšení (bez toho by nejspíš ani nevznikl) a ačkoliv se Jan Werich hodně snažil, tak přece jen hlavně v druhém díle je to už silně znát, hlavně u notoricky známé pisníčky "Ten dělá to a ten zas tohle". Jedno se ovšem musí snímku nechat, a to, že se na něm rozhodně nešetřilo, protože výprava, kostýmy, rekvizity, interiéry, to vše vypadá honosně, tak jak se na dvůr císaře sluší a a patří. Největší devízou snímku vedle scénáře je bezesporu herecké obsazení, které prostě nemá chybu, film je sice koncertem Jana Wericha, ale i ostatní od komořího Bohuše Záhorského, přes Sirael Nataši Gollové až po alchymistu Františka Černého, nikdo z nich nic nevypustil a na snímku je to znát. Musím se přiznat, že Císařův pekař/Pekařův císař asi nikdy nebude moji srdcovkou, ale pořád je to velmi povedená historická veselohra, na kterou stojí za to se kouknout, a to nejen o Vánocích. ()

PetraMishka

Nádherný velkofilm, díky němuž si Rudolfa II. už vždy vybavím jen jako Jana Wericha. Nejvíce mě tu kromě skvělého obsazení baví výprava, jak by vypadala rudolfinská sbírka, jak by mohl vypadat golem a taky alchymistická laboratoř. ()

FISSSH

Dávej pozor, to bude, jako když se sype železářství... k tomu není co dodat, i když bych snad měla výhrady k tomu, že "všichni všechno budem mít dohromady", ale co se dá dělat? Kvůli tomu ten film zase nezatratím. ()

Mainer

U tohohle filmu jsem měl vždycky jako dítě zvláštní náladu- všechno je tam tak pomotaný... Navíc jsem zas tolik nerozuměl pár věcem, ten dvojfilm je na děcko jako jsem byl já přece jen moc dlouhej :) ale pět hvězd si zaslouží ()

Gwilwen

Tenhle film mi nikdy k srdci nepřirostl, zřejmě je to tím, že mě jako malou pěkně poděsil Golem. Nicméně se tomuto filmu nedá upřít skvělý Jan Werich - a to hned ve dvojroli, krásná Nataša Gollová a v neposlední řadě skvostné autentické kostýmy z dílny návrhů Jiřího Trnky, které jsou pravým pokladem fundusu Barrandov Studia. ()

Gawain

Ano, je to skvělé, škoda jen bolševické propagandy - není jí sice mnoho a není na první pohled patrná, ale o to nebezpečnější... ()

Bugiii

Jeden z nejlepších českých filmů:-) Pan Werich je úžasný a jedinečný herec. Film má vše, co má mít. Vtip, napínavý děj, zápletky i rozuzlení. Pět hvězdiček zcela zaslouženě!!! ()

790511

V 50. letech vznikala spousta budovatelských filmů, které dávaly svou angažovanost hlasitě najevo. O takových dnes ani pes neštěkne, ale Pekař je líbivě zabalený do výpravné pohádky, komunistické poselství je navlečeno do renesančních kostýmů. Díky tomu možná ani spousta lidí nepochopila, o čem ten film vlastně je a pokládá ho dodnes za neškodnou pohádku. Snad už dnešní děti budou vědět, že když všichni všechněm všechno dáme, tak nebude mít nikdo nic. ()

racing666

Císařův pekař - 80% ; Pekařův císař - 95% = ~ 88%. Werich opět výbornej, příběh taky hodně dobrej. Další z nejlepších českých pohádek. ()

paniColombova

Nejkrásnější pohádka spolu S čerty nejsou žerty ( i když dobu nemůžeme srovnávat), kterou znám. Honosná krása zámeckých interiérů a úžasné kostýmy působí na diváka tak přesvědčivě, že si myslí, že je pohádka točena v roce 1590. Werich spolu s dalšími tvoří neuvěřitelnou podívanou. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014