Císařův pekař - Pekařův císař

• Československo Cisárov pekár a pekárov cisár (více)

ShaoKahn

Pohádkový Fričův dvojfilm, který hezky vykresluje poměry na dvoře mého oblíbeného panovníka Rudolfa II. I přes obludně socialistické vykreslení pekaře Matěje, jde o jeden z nejlepších filmů české kinematografie. Samozřejmě k tomu velkou měrou přispívá vynikající Jan Werich. ()

Wooke

Legndáry Golem ožíva! A s ním aj kráľ, pekár a všetci ostatní. Krásna rozprávka. Milujem českú klasiku. ()

JohnnyBoy

Pořád je tam ta hořká pachuť, že česká filmová pohádka jako žánr vznikla na objednávku propagandistického oddělení KSČ. Jako fóry dobrý ale stejně sorry Panwerichu a omlouvám se Macu.. ()

adamix

Film, ktorý dopĺňal základy môjho detstva, ktorý mi nikdy neprišiel nudný, ktorý ma nikdy neodradil od televízora. Jan Werich je proste pán nadherec. Tak, ako výborne zvláda rolu ufrflaného cisára, tak aj rolu dobrosrdečného pekára. Humor nájdete všade, v každej scéne a nielen humor, ale aj čaro. Golem ma ako malého strašne desil a musím priznať, že scénka, ako cisár Rudolf, sluha a Skota nájdu Golema, ma trošku desí aj dnes. Ale musím priznať, že Golem je spravený perfektne. Film má svoje čaro nielen kvôli Golemovi, ale aj kvôli Werichovej krásnej piesni o práci. Tento film nemá ani jediný nedostatok. U mňa špička klasických českých filmov. Dávam 5* a 100%. ()

MartinTerran

Pěkný film o pověsti o Golemovi, o vladaření, o lásce a také o tom, že všichni dohromady budeme mít moc. Prostě Werich byl pan herec a tedy exceluje. Film je vtipný a pravdivý a hned po prvním shlédnutí jsem si ho oblíbil. Písničky jsou poznamenané agitkou, ale i přesto jsou krásné a pravdivé. Hodnocení: 97/100. ()

JosefTomas

Perfektně naspané Werichem, bravurně zahrané a krásně natočené. Tato pohádka je skvělý příklad, jak se mají dělat pohádky. Jen je k smíchu poslední sloka písně na konci. "Tak budem společně, pro ten svět pracovat..." Kéž by to byla pravda. ()

johnny01

Příjemná pohádka, kterou je třeba brát s patřičným nadhledem. Nikoliv tedy jako např. dělání si srandy z jediného panovníka, který sídlil v Praze, či dobovou propagandu (ačkoliv na oboje lze ve filmu najít scény, z nichž některé úrovni zrovna nepřidávají). Herecky je ve dvojroli skvělý Jan Werich, ocenit lze dále krásné interiéry, jakož i mnohé zábavné scény, hlášky a nedorozumění nebo například tajné průchody. ()

petrik11 odpad!

Aj napriek všetkým kladom spracovania to bola a je odporná komoušská agitka. Tu sa hercom nevytýka, že v čase najväčšieho temna sa prepožičali takejto nehanebnej agitke? ()

Tominni

Film, který mi kazí především druhá část. Dokud do je spíše o císaři Rudolfovi II., tak to jde, ale čím více do toho vstupuje pekař Matěj, tím více mi film kazí budovatelský duch vyšperkovaný závěrečnou písní, jak budeme mít vše dohromady, to už je na mě trochu moc. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,1/10 | Rotten Tomatoes - ? | FDb.cz - 85,5% | Majstrštyk pana Friče. Majstrštyk pana Wericha. Majstrštyk naší kinematografie. Vysoce věryhodné, na úrovni zábavné a poučné pokoukání o královském (nebo spíše císařském? :) dvoře za vlády Rudy II. Jan Werich zaslouženě patří mezi největší osobnosti našich zemí, své idély - ty, které jsou pro šťastný život nejdůležitejší - lidem předkládal prostým, ovšem zároveň inteligentním a humorným způsobem, který ani po letech neomrzí. P.S. Už jsme napsali něco o majstrštyku? :) 100% ()

Gamekeeper77

Velkolepě výpravný a sice trochu s nadsázkou a humorem, ale jinak přesně podle mých představ skvěle vystihnutý obraz té doby. Hokusy pokusy, magie, asrológie a elixíry mládí. Výborná pohádka pro dospělé, o výborném Werichovi ani nemluvě. 90%. ()

regentor

Příběh o pekaři Matějovi, kterého u dvora považují za omládlého císaře Rudolfa II., nebyl pro poúnorovou kinematografii zrovna typický. Stejně tak bylo podivné, že prostor pro natočení tak nákladného filmu dostal zrovna Jan Werich, jehož dlouholetý parťák Jiří Voskovec emigroval do Ameriky. Tehdejší komunistické vedení ale podobný film potřebovalo. Divadelní hra Voskovce a Wericha Golem poskytla skvělý námět, který se mohl vyvézt do zahraničí a přesvědčit západní kritiky, že Československo dovoluje Werichovi svobodně tvořit. Golem vyrobený židovským učencem měl pak Západ ujistit o tom, že ve východním bloku nevznikají žádné antisemitské nálady. Díky tomu, že byl Císařův pekař a Pekařův císař určen pro export do západních zemí, se také natáčelo na barevný film. Rozpočet byl velkorysý, výprava důkladná. Režie se původně ujal Jiří Krejčík, který se úkolu zhostil s pečlivostí sobě vlastní. Pro role dvorních dam vybral přední manekýny z podniku Textilní tvorba, oslovil muzea a galerie, aby pro film zapůjčily opravdová umělecká díla, drahé látky pro kostýmy nechal ušít na zakázku ve Varnsdorfu. Kostýmy a dekorace navrhl mistr svého oboru Jiří Trnka. Notoricky známá veselohra , která je sice velmi poplatná době svého vzniku, ovšem je koukatelná dodnes. ()

ostravak30

I když se dvoj snímek u nás vesele vysílá každý rok na Vánoce, je těžké říct, zda se jedná o pohádku či historický film. V mnoha historických ohledech totiž tvůrci dost přestřelili. Na druhé straně na pohádku je zde asi moc balancování v dospělých tématech. Osobně to beru jako historickou komediální mystifikaci. Kromě vynikajících hereckých herců celé plejády hereckých es a legend zde exceluje především Werich, v té době ve své největší formě. Důležité je, že film sám o sobě je hlavně komedií u které se lze zasmát i po letech a stejně jako u mnoha jiných československých - i zde plno hlášek zlidovělo. Hodnotit na výbornou lze i kostýmy a hlavně hudbu. Navíc se mi zdá, že je film přeci jen trochu nadčasový. I když už nemáme krále, podobných rádců se najde vždycky dost. Je to ale jedna z mých nejoblíbenějších komediálních děl, falešně vydávajících se za pohádku. ()

walkingdead

Žádní Marx a Engels, první komunista byl pekař Matěj Kotrba. I přes povinnou budovatelskou vsuvku je tenhle film jeden z nejkvalitnějších, které u nás v 50. letech vznikly. Werich si užíval obě role, hlavně tu "mladší". Scéna s planetami je geniální. ()

Pitryx

Já to pamatuji jako celý film. To rozdělení na dva díly přišlo později. Nevím proč. Jde o skvělou komedii, ale asi ne pohádku, jak je někde psáno. Výborní herci, skvělá kamera a občasné vtípky poskytují výbornou zábavu. Nelze než doporučit celé rodině.  ---------- 90 %  ()

Anworon

Film, který Jiří Voskovec odsoudil, aniž ho viděl. Z dnešního pohledu klasika, historický velkofilm, ke kterému stojí za to se vracet. Pravicový cizinec z něj bude asi dost vyděšen. Ty bolševické myšlenky můžeme brát jako skutečně upřímné, když jsou z roku 1951. To je vtip, přinejmenším je upřímně nemohly myslet dvě hlavní osoby, Jan Werich a Martin Frič, na to měly příliš rozumu. Ale co dělat, když někdo natáčení financovat musí. Té metráže velmi drahého barevného materiálu... Tento film se nedá odsuzovat, protože kdyby ho někdo natočil dnes s pozměněným scénářem, byl by jistě horší. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014