Maniak

• Francie Maniac (více)

Vančura

Áno, samozřejmě, že v jistém smyslu je ten film nechutná řezničina a kdesi cosi, ale na druhou stranu je zde hned několik dobrých důvodů, které z toho podle mě dělají dobrý film stojící za pozornost. A sice naprosto famózní soundtrack, výskyt celé řady hezkých holek (jimž naprosto kraluje úchvatná Nora Arnezeder, do níž se nejde nezamilovat), originální POV nasnímání, a konečně i obsazení titulní role, do níž podle mě Elijah Wood výborně typově sednul (já jsem ho navíc nikdy v žádném debilním Pánu prstenů neviděl, protože jsem těmi filmy zcela nedotčen, takže ho na rozdíl od většiny lidí nemám navždy spojeného s jeho nejznámější rolí). Maniac mě mnohokrát znechutil, šokoval a zaskočil, ale jako celek jsem stejně rád, že jsem to mohl vidět, a v jistém smyslu to byl velmi zajímavý divácký zážitek. Fandům podobných šíleností lze tento nevšední snímek jen doporučit. ()

Omnibus

Ach ano... Takhle nějak by to mohlo vypadat očima vraha. Jenomže je to všechno málo platné, pokud ty běsy v sobě člověk (zde Elijah Wood) nemá. Když si představím, co by s tou rolí provedl Klaus Kinsky! Bohužel, nebo spíš bohudík zatím nereinkarnovaný. Herec od pánaboha a přitom v civilním životě maniak a ďábelský prznitel vlastní dcery. To by teprve byly běsy vypouštěné z očí do zrcadla! Brrr, radši ani nepomyslet. Takhle to sice bylo patřičně psycho a se všemi anatomickými detaily té řezničiny, nicméně to ve mě nezanechalo žádnou hlubší ránu. Pouhá lékařsky erudovaná a krvavá, ale neosobní povídka o jednom pacientovi, z vydaných pamětí primáře v Bohnicích. A navíc bych trochu upozadil tu přeřvanou a až moc návodně dramatickou hudební složku. Zbytečně a nešťastně přebíjela vrčení kafemlejnku, co dělal tomu klukovi z mozku bramboračku... Vypíchnout mu z hlavy víc obyčejných ruchů z ulice a z jeho normálních činností mohlo být přece o tolik strašidelnější. Aspoň pro mě teda jo. ()

kingik

Ženu ani květinou neuhodíš a Frodo Sáček je rovnou morduje. Sám jen v doprovodu svého zvráceného nitra se vydává pravidelně do nočních ulic velkoměsta, aby si vyhlédl své příští oběti z řad krásných žen. Pak následuje skalpování zaživa a nočním tichem se nese křik zavražděné oběti. Sám v bytě jen se svými ženskými figurínami, chorou myslí a pocitem, že by snad mohl být milován krásnou fotografkou, kterou jako jedinou ušetří kruté smrti. Je cítit, že film byl produkován mistrem ve svém oboru a sice pološíleným Alexandrem Ajaem. Rovněž je nepřehlédnutelné podřízení více jak třicet let staré původní předloze, kdy film občas vychází naivně, snímání nočních ulic už dnes takto v moderním hororu není k vidění, archaický motiv figurín a také hudební doprovod jakoby sem zabloudil z osmdesátých let. Nejvíce z pohledu diváka zabírá zvolená P.O.V. forma snímání z pohledu osoby maniaka, kterého zahlédneme jen, když přijde před zrcadlo, anebo se jeho postava odrazí ve výloze nebo skle auta. Byl to opravdu dobrý režijní nápad, který zřejmě nebyl v takové míře ve filmu použit a zde dobře posloužil svému účelu. Vzrušený dech maniaka anebo jeho chůze dokáží u diváka vyvolat mimořádně nepříjemné pocity právě díky tomuto netradičnímu a působivému snímání. Rovněž výběr ženských obětí byl dobrý, když většina z nich nepatří mezi známé herečky, což jen zvyšuje jakousi specifickou autenticitu tohoto díla. Oproti tomu skalpování obětí probíhalo až nějak příliš snadno, některé z nich si nevšimly, že jim někdo stojí za zády a vražd mohlo být i víc. Elijah Wood byl perfektní a šel z něj strach už jenom když promluvil. Původní film jsem viděl tak dávno, že už se ho ani netroufám hodnotit, ale nějaký velký dojem na mě určitě nezanechal. Tenhle remake ho rozhodně svojí intenzitou ve spojení s vlezlou brutálností překonává, ačkoliv v samotném závěru se až moc vymkl kontrole. Mé hodnocení: 90% ()

dr.horrible

Strašná pecka. Ako vážne. Horory a thrillery mám veľmi rád, ale dávam na ne plný počet iba zriedka, to už musí ísť o niečo fakt poriadne, a tie áčkové ma posledné roky ťažko sklamávajú, ale toto ďaleko predbehlo všetky moje očakávania. Treba skrátka byť objektívny, a v rámci svojho subžánru je Maniak rozhodne špička. Wood vyzerá jak úchyl, hovoril som to vždy (už v tom Dobrom synkovi mali byť podľa mňa s Culkinom obsadení opačne) a svoju postavu stvárnil výborne, zakaždým ako sa objavil na plátne, a aj keď je vlastne v každej jednej scéne, nebolo to zas tak často. Film je natočený z pohľadu prvej osoby, čo robí z diváka vouyera, a hlavná postava občas dostane záchvat, kamera sa roztrasie a tej maximálne psychotickej atmosfére to ešte pridáva na intenzite . Režisér odviedol obrovský kus práce, vizuálna stránka je perfektná, celé to pôsobí hodne moderne a každý detail je krásne vypiplaný, či už ide o (skoro) romantickú dejovú líniu, halucinácie, spomienky, gore alebo samotné vraždy, zakaždým to funguje presne ako má. A hudba, to je kapitola sama o sebe. Neustále striedanie nervóznej inštrumentálnej hudby, varhanov, elektroniky, úžasne padnúcich songov, Ave Maríe atď, umocňuje každú scénu presne spôsobom, akým to režisér myslel a výsledok je abso-lút-ny nervák, od začiatku do konca. Výborný thriller, jeden z najlepších za posledné roky a možno aj najlepší. Originál som nevidel, ale plagát poznám a tá citácia ma potešila. Nestáva sa často, že by ma nejaký remake dostal a tomuto sa to proste podarilo. Dokonale. PS: Noru Arnezeder vidím prvýkrát a je to vskutku príjemný pohľad. Vyzerá ako Greta Gerwig, ale krajšia. ()

Šakal

Každý máme nějaké to své hobby. Někdo sbírá známky, někdo pivní tácky a někdo skalpy. Něco mi však říká, že z těhle by ani Aldo Apač radost neměl. Ok, teď zase (chvilku) vážně. Bylo by nesmírně jednoduché tohle odstřelit jako „totálně ujetou samoúčelnou řezničinu“. Jednoduché ano, ale naprosto laciné. Tohle není horor, Maniak je v prvé řadě psychologický snímek aneb cesta do hlubin (nitra) nikoliv študákovi duše, ale dětské, z které by se hl. hrdina rád vymanil, dospěl a navázal plnohodnotný vztah se ženou. Ok, odvážné to tvrzení. Řekněme, že pro začátek by postačilo, aby to nebyla „záležitost na jednu noc“ a nůž zůstal na místě, kam patří, tj., v příborníku. Motiv hlavního hrdiny je zde totiž více než zřejmý, takže slova o samoúčelnosti berou rychle za své a proti samotnému zpracování už lze namítat jen málo.Upřímně, čekal jsem všechno možné, tj; totální řezničinu utrženou ze řetězu, kterou jsem nakonec (i) dostal, ale návdavkem inteligentní (v rámci žánru) scénář (ok, budeme dělat, že jsme si těch naprosto vylidněných ulic, metra.... nevšimli), k tomu šťavnatě psychedelickou atmosféru kopírující stav mysli hl. hrdiny (měrou vrchovatou k tomu dopomáhá synťákový hudební doprovod), nápaditou kameru v čele s originální myšlenkou sledovat dění (i) očima ústřední postavy a ..... E. Wooda. To, že magory umí, vím už od Sin City, ale tohle je „magor deluxe“. Nebál bych se dokonce napsat, výrazně šlapající na paty „to mluvíš na mě“ Travisi Bicklemu resp. R. De Nirovi. Všechna čest. Už to tak vypadá, že (dlouhodobé) nošení miláška, začíná sklízet první plody. A tak hlavní výtka nesměřuje k výkonu hereckému, ale jeho tělesné konstituci. Tu už zde však více než barvitě dopodrobna popsal verbal. Souhlas. Pokud tedy (celý) název nezní: Maniak v ..... Hobitíně. V tom případě, poroto, nemám námitek. 85% [Tohle si velké plátno, Šakale, zasloužilo!... Já vím, ach jo.] ()

Jordan

Musím si pozrieť pôvodný Lustigov film z 1980, tuším, že to bude možno ešte väčší nárez. Ajov a Khalfounov remake je však zdravo nechutný, artový a béčkový, aby ma bavil, s kopou pekných dievčat a mladých žien, ktoré dostávajú, čo im patrí, s naozaj skvelou ála eighties muzikou, ktorá to nádherne dofarbuje, so sústredeným a naozaj úchylným elijahom s dobre urobenými rukami (+ pre masky). celé to je urobené v takom retro štýle, akoby sa to odohrávalo v osemdesiatych rokoch, znovuoživených v súčasnosti. Navyše kopu priamych i nepriamych odkazov na rôzne iné filmy, či už v rámci žánru (figuríny, psycho-sprcha), alebo aj mierne mimo neho, na okraji (zrkadlo na streche - základný inštinkt); zaujímavá je metóda, filmy snímané z vlastného pohľadu hlavného hrdinu sú skôr výnimkou, aj keď takéto snímanie sa objavuje skôr v skrátených úsekoch, scénach a ako subjektívny pohľad častejšie, no aby bol celý útvar (alebo jeho väčšia časť) urobený takto, je to skôr formálny experiment (smack my bitch up od prodigy, enter the void, dama v jazere, skafander a motyl, v kozi johna malkovicha...), ktorý sa dá krásne oklamať spôsobom, akým to robia found footage horory (blair witch, rec...), kde je to to isté, z pohľadu kameramana/postavy filmu, no tam nie sme "vo vnútri hlavy", čo umožňuje väčšiu objektivitu a uľahčuje niektoré problematické technické obmedzenia (pohľady do zrkadla, nakláňanie hlavy, zaostrovanie, žmurkanie...); ()

Carol Pifková

Režisér filmu Franck Khalfoun chcel dosiahnuť, aby sa divák cítil ako uväznený v tele maniaka. To ako fakt? Lebo ja som ten pocit stotožňovania sa nemala. Mňa osobne to otravovalo, nie priam vytáčalo ale uznávam, že boli scény pri ktorých mi to zas nevadilo až tak. A maniak mal dobre zastretý rozum, keď rozrezáva káble nožom, ktoré sú pod napätím. Nevadí! Ďalej by ma veľmi zaujímalo, či v Los Angels býva dokopy 10 ľudí, že keď ženy kričiace o pomoc nikoho na ulici nestretnú dokonca ani v metre a ani ich vôbec nikto nepočuje. Zaujímavé! Dokonca aj cez deň chuderka musela hľadať pomoc a stretla jedno auto a aj to tupaňa preletí cez okno pri nie príliš hrozivom náraze. Desivé! A zaujímalo by ma, či má režisér osobnú skúsenosť. pri ktorej bol zapichnutý do brucha a ešte sa dokázal dostať domov a pri tom nevykrvácať. Hlavne, že keď išiel k autu dobreže mu krv nestriekala ako v dákej Tarantinovke. Hrôzostrašné! Veľa nelogických vecí.. no ale aby som nenadávala jak stará babka tak chválim krvavé scény hlavne tie so skalpovaním a tá čo bola pred koncom. Takže jedna hviezdička z milosti, že niektoré scény boli naozaj dobré ale inak tuposť. ()

Frajer42

Musím se přiznat, že jsem čekal ještě o kapku víc. Nicméně o špatný film se rozhodně nejednalo. Nejedna kurva se po jeho zhlédnutí jistě bojí nadále vykonávat svoji profesi. Hned bude svět příjemnějším místem. Za obdiv stojí určitě i zajímavá first-person kamera, na kterou jsme zvyklí z počítačových stříleček. Pozastavit bychom se mohli i nad maniakovým nepromyšleným a zbrklým přístupem k vraždění, který mu kupodivu dlouho vycházel. Ale co čekat od magora. Sbíral si v poklidu svoje skalpy a kde a kdy ho příliš nezajímalo. Přesto to Hobbitovi v roli maniaka docela seklo. Atmosféra byla fajn. 3* ()

Kudly4

Parádní rozjezd, super gore, výborná hudba, ale postupem jsem se docela nudil (nebo jsem možná neměl náladu .. nevím) ... něco mi tam chybělo navíc, abych napálil plnej počet. Každopádně dobrej krváček s výborným EW. ()

MikeCool

Něco tak dobrého jsem rozhodně neočekával a velmi mě tento snímek překvapil! "Frodo" zahrál v tomto POV psycho-dramatu úžasný výkon a sledovat jeho činy z pohledu jeho očí byl přímo ohromující zážitek. Rozhodně se mi tento Maniak líbil více jak původní a pro všechny "kultovní" verze z roku 1980. Od prvních minut jsem hltal tu úžasnou atmosféru a když proběhla scéna, kde Frank (Elijah Wood) vraždí další ze svých obětí za doprovodu operní melodie AVE MARIA (kterou zbožňuji, a ve filmu ještě více), prožíval jsem tento film s velkými emocemi a doslova jsem hltal každou scénu, každý pohyb v úžasné atmosferické kolébce. ()

giallo

Mnohými obdivovaný a pro někoho do určité míry kultovní Lustigův originál, mě kdysi nechal chladným. Z krvavého béčka s velmi něvěrohodným sériovým vrahem, mi utkvěly v paměti jen povedené efekty Toma Saviniho. Nyní s rokem 2012 konečně přišlo důstojné a velmi silné zpracování hodné pozornosti. Nový remake Maniaka je ve všech směrech minimálně o třídu lepší a nejde je o samoúčelnou brutalitu, která chce šokovat....Jeden z mála filmů, který překonává originál a mě znovu utvrdil v tom, že Aja je jeden z mála tvůrců, jenž umí v dnešní době horrory. ()

dex2man

Že má Frodo kukuč psychouše, kterým je schopný každodenně děsit i sám sebe u zrcadla, předvedl už menší rolí v Sin City a tak jsem rád, že se konečně předvedl jako freak na plný úvazek. Že do scénáře kecal i pan Ája, nám zase dovolí si labužnicky vychutnávat skalpování a ostatní chuťovky bez zbytečně rychlých střihů, abychom nebyli ušetření potřebných detailů. A do třetice, že je to celkem originálně pojaté alá FPS (First person stabber), přemýšlel jsem chvílema i nad plným hodnocením. ()

Campbell

Tak remake Maniaka u nás nebo se mi aspoň zdá protekl neuvěřitelně rychle a bez většího povšimnutí, což je škoda protože si myslím že se jedná o jeden z nejlepších remaků poslední doby. Dokonce bych se nebál označit film daleko lepší než původní. Měl bych pár výtek ale těch je hodně málo, jako třeba minimalistická hudba. Teď ale to co mě překvapilo, když jsem do toho šel čekal jsem něco jako novej Texaskej masakr, nakonec je ale všechno jinak. Film má naprosto vybroušenou atmosféru které dopomáhá naprosto parádní vraždy z pohledu vraha. Krve a gore efektů je tu dost a jsou naprosto dokonalé. Herci jsou výborní a Wood je fakt uchylák, já to říkal už dávno. Khalfoun se předvedl v dokonalé formě a těším se na jeho další film, jen doufám že to bude podobné a nenechá se zlákat nějakou blbostí jako plno tvůrců. ()

Trajektt

Už v době Pána prstenů se Frodo z rodu Pytlíků coural Středozemí se svými oddanými soudruhy z Hobitína, aby splnili svůj úkol a zničili darebný prsten, který probouzel zlo. Párkrát si ho nasadil a tam začali ty jeho migrény a všelijaké halucinace a já jsem poznal, že s ním není něco v pořádku. Dobrodružství s prstenem skončilo a mnozí se ptali, co bylo dál. A odpověď je nasnadě. Frodo se dostal do dnešní doby jako člověk a přinesl si sebou své neduhy, migrény a halucinace, které zúročil v tomto krvavém příběhu o maniakálním sériovém vrahovi. Když Froda začal svrbět jeho nefunkční pytlík, tak začal slyšet hlasy v hlavě, asi nějakej dozvuk z Mordoru a začal lovit v ulicích amerického města šťavnaté ženštiny nejlépe mezi dvaceti a třiceti u nichž bylo jeho hlavní podmínkou, aby měly krásné originální vlasy. Když našel svoji oběť, tak pak teprve začalo to správný rodeo ve kterém vidíme vnitřní pochody tohoto narušeného jedince, který má problém se svou vlastní identitou a kompenzuje si to svými nelegálními hratkami na které se je radost pohledět. Dost mě překvapil herecký výkon Elijaha Wooda, kterému jsem toto vystoupení sežral i s navijákem a začal ho tak trochu podezírat, jestli si v této roli tak trochu neliboval, protože to zahrál fakt důvěryhodně. Největší srandou je, že těchto lidí, kteří trpí různou deviantní poruchou je čím dál více a nikdy nevíte, kdy na nějakýho takovýhleho pytlíka narazíte. Nezbyde vám nic jiného než hodně rychle utíkat anebo si pořídit, co největší zbraň a vykonat vše potřebné k neškodnění agresivního predátora. Za pobavení a vcelku originálního devianta v podání skvělého Elijaha Wooda dávám něco přes 70%. ()

Němi

Městský horor s atmosférou, tuctovým dějem, ale výjimečným zpracováním. Dva aspekty z filmu dělají jeden z mých nejnepříjemnějších hororových zážitků (v tom nejlepším slova smyslu) - hypnotická elektro hudba, která mi zní, jako by někdo znásilnil romantické motivy z osmdesátkových slaďáků, melancholicky zasněná, pulzující snad celou stopáží, je sama o sobě dost depresivní (a nevadí, že jsem ji slyšel už v Drive;) ), ve spojení s tím, že celý film je snímán skrze POV očima hlavní smutné postavy, psychopata brutálně vraždícího ženy, kterému se do aktuálního dění běžně prolínají traumata s matkou i nejrůznější stihomamy, je celek pro silné povahy a snad poprvé jsem u filmového vraždění chvílemi odvracel zrak. Elijah Wood se pro podobné role se svou dětskou tváří a vykulenýma očima narodil, a i když většinu času slyšíme jen jeho hlas a vidíme maximálně ruce, momenty, kdy se jeho psychopatický výraz objeví v odrazu zrcadla nebo při maximální extázi vraždění opouští skrze kameru své tělo, jsou výjimečně mrazivé... ()

PetrPan

Nebyl to obšoust a přitom zvrhlík. Byl to Frodo , ale ne Pytlík. Měl rád dlouhé vlasy s kůží, dívkám je řezal místo růží. Nebyl zlý ani podjatý, bral ty s ofinou i copatý. Řezal a vzpomínal, co život mu odpíral. Mámo, maminko nebuď kurva... ()

Pedestrian

První polovina bez debat za 5*. Film, kde je jeho město nedílnou součástí a společně s hlavním hrdinou tvoří něco dokonale zvrhlého. Tvůrci evidentně vybrali ty nejzašlejší části Los Angeles, protože takhle L.A. rozhodně neznáme ani z filmů. Přiznám se, že jsem si celou dobu myslel, že se film odehrává v nějakém fiktivním New Yorku (kdyby tedy postavy stále nemluvily o tom, že ne), akorát s jinými mrakodrapy a s Central Parkem s palmami. :) Jinak škoda toho již vzpomínaného závěru. ()

eLeR

On vlastne za nič nemohol, on bol chorý ... chudáčik. Celkom zaujímavé spracovanie, ale ako celok nič moc. FILMOVÁ RULETA 2017 ()

SeBig

Rozhodně zajímavý a hodně nechutný film pro lidi se silným žaludkem. Mě to přišlo příběhem zajímavé a není to žádné klišé jako ostatní horory. POV styl kamery byl dobrý nápad stejně tak Elijah Wood do hlavní role psychopata ujetého na ženské vlasy. Original sem neviděl ale někdy na něj mrknu. ()

Chrustyn

Mohl to být standardní moderní horor (nebo moderní remake, chcete-li) o maniakálním vrahovi s temnou minulostí, ale díky nevinné tváři Elijaha "Froda" Wooda a hlavně okázalé vizuální stránce, která je v 95% snímaná očima vraha (a to doslova) se jedná o zajímavý a po vizuální stránce originální horor, který sice nevyděsí, ale častokrát alespoň řádně znechutí (tolik skalpů neuvidíte ani v indiánské rezervaci). ()