Maniak

• Francie Maniac (více)

GrungeChild

Figurínová romance, při které se z pokojíku nevrlého, psychicky nezvykle fixovaného mladého muže ozývá konečně slastné mlaskání, místo pouhých zklamaných povzdechů, jako tomu bylo u podobných dílek poslední doby. Správná dávka nevinné brutality, roztomile vlezlého hlasu Elijah Pytlíka a neobvyklého úhlu pohledu, který dokazuje, že u first person kamery nemusí být nutně nárůst třasu o 300 procent, aby působil autenticky, to vše rozhodně potěší nejednu pokřivenou osobnost, a na zajímavý mix oldskůlového béčkového gore společně s minimalistickým přefiltrovaným piánkem je radost pohledět! Být tato sloučenina ještě o trochu více strhující, s plným hodnocením bych neváhal. Takhle vřele doporučující 4*. ()

berusche

Záběrů, kde je na co koukat či raději nekoukat je tu poměrně hodně. Spojení s Jackem R. bych ovšem zas tak nevyzdvihovala, vzhledem k motivu, který je spíše podobný Psychu, nebo některým jiným motivům sériových vrahů. Také bych ráda podotkla, že ani Elijah Wood se nedá považovat za dokonalého představitele role, i když ten facelift se k vrahovi hodí, v záběrech ho uvidíme zřídkakdy, takže je otázka, do jaké vlastně míry tam vlastně hraje. Hraje tady tedy kameraman. Snaha o inovaci poměrně profláklého námětu se tedy vydařila. ()

ilemas

Jako horor absolutní nuda. Napětí žádné, úchylný příběh o ničem, špatná kamerá, ovšem vynikající hudba a pěkné záběry na město a noční ulice. Ten film by nebyl špatný, ale je to v dnešní záplavě lepších filmů jaksi divné. Kdyby to bylo z roku 1980 tak bych to ještě bral, ale z dnešního pohledu... ()

Jigy

Film skutečně pro otrlého diváka. Velmi silný psycho thriller z pohledu vraha nám představuje jeho svět, jeho myšlení, jeho pohled na ženy a jeho zkroucenou realitu. Velmi těžké téma, mistrně zpracované. Silný zážitek. ()

(mOnkey)

Napsal bych „úžasné“, ale to by bylo asi trochu nedostačující, takže pár slov přidám. Nebudu chodit kolem horké kaše a hned na začátek řeknu, že Maniak je jedním z nejlepších POV snímků, jaký jsem kdy viděl. Sice této metodě padá v některých scénách za oběť logika návaznosti záběrů, ale v rámci zlepšení filmového zážitku mi to vůbec nepřekáželo. Navíc už jsme ve filmovém světě zažili i daleko větší nesmysly a často se nad nimi ani nepozastavovali, protože svět, ve kterém se filmy odehrávají, je třeba oddělovat od reality. Maniak je nečekaně syrový, detailní a místy dost brutální (vážně si nepamatuju, kdy naposledy, jestli vůbec někdy, se mi chtělo při sledování filmu odvracet zrak od obrazovky, scénám skalpování se to ovšem málem povedlo). Původní verzi jsem neviděl, takže nevím, jestli případně jak na ni ta současná odkazuje, ale minimálně tu osmdesátkovou atmosféru se jí daří navodit hned v několika ohledech (nejpatrnější je to asi u zvolené hudby). Překvapivě dobrý je Elijah Wood v hlavní úloze, který vzal roli snad jen proto, aby narušil ten klukovsky neškodný dojem, jímž na spoustu lidí včetně mě působí. Sice hrál už v Sin City nebo Hooligans, ale v obou případech se mi zdálo, že je obsazení Froda pouze nějakým šíleným castingovým přešlapem. Ale jak se zdá, Wood ze sebe chce tu auru nevinnosti mermomocí setřást, o čemž svědčí výběr jeho nadcházejících filmů. Maniak mi nicméně připadal úžasně napínavý i díky obsazení Nory Arnezeder. Celou dobu jsem se totiž bál, aby se její Aničce nic nestalo a tomu maniakálnímu šílenci nepadla za oběť. 85% ()

M.i.k.e

drsná a znepokojivá psychedelická šílenost s výborným Woodem a zajímavým zpracováním.Bohužel pro mě nejsem zrovna velký fanda gore,takže u mě jen solidní nadprůměr...60% ()

Joe321

Vizuál a hudba je skvělá. O tom žádná. Dokonce jsem měl jistý pocti 80. let. I Wood mi na roli šílence seděl. Z filmu jsem měl velmi dobrý pocit a kazily mi to jen krvavé scény. Bohužel se nemůžu přenést přes násilí, které mi v téhle zamýšlené a detailní podobě nedělá dobře. Nevím proč. Je to prostě více bezprostřední než, když Seagal někomu zarazí vývrtku do hlavy. ()

zbyshek

Název Maniak si myslím dokonale sedí ke kontextu celého filmu. Za prvé, je očividné že tohle točil maniak, maniak Franck. To nemusí být zas až tak negativum. Za druhé je jasné, že hlavní aktér byl maniak všech maniaků. Ta brutalita a reálnost mě chvílemi opravdu děsila. Proti gustu žádný dišputát. Někomu se toto líbilo, někomu ne. Já stavím neutrální postoj, tudíž 50%. ()

Hennes

Odborníci na horory si asi přišli na své. Já osobně musím přiznat, že pohled na věc ze strany vraha mi úplně nesedl. Jsem konzervativní a prostě mi tu chybělo to policejní vyšetřování a celková atmosféra kolem. I když jak jsem psal, z hlediska hororu určitě napínavé a mrazivé. ()

Havaj8

No Maniak mě nepřesvědčil o tom, že by to byl jeden z nejlepších thrillerů roku 2012, ačkoli se o něm takle mluví. Byly fajn ty scény přímo z jeho pohledu, brutalita až skoro zvrácenost byla na maximální úrovni, i když, jak tomu rozpočet napovídá, ne nijak kvalitní, ale to nevadí, každopádně jeho úchylky nebyly mnou pochopeny, Chápu, že asi neměl nejlehčí dětství, ale vůbec mi to nešmakovalo. ()

peiton

Sakra Petra, nepobehuj po izbe a sústred sa na film..Nedarilo sa.Elijah Wood a sériový vrah?!Ale toto hádam nemôžete myslieť vážne!!Stále mi totižto rezonuje v mysli ako Frodo z Pána prsteňov.Táto predstava mi nedovolovala stotožniť sa s ním ako zo sériovým vrahom.Pre mňa to bol dosť rušivý efekt.Lenže či s Elijahom Woodom alebo bez neho,toto môže byť ledatak celkom dobrý rozjazd pre začínajúceho hororového fanúšika.Pre skúseného fajnšmekra (a to vravím za seba) jeden z tých slabších priemerov.Príbeh jednoduchý,ktorý sa vlečie na tej istej vlnovej dlžke,nikam sa neponáhľa a neprekvapuje.Aby som len nekritizovala,musím vypichnúť a pochváliť kameru,ktorá po celý čas snímala priestor z pohľadu vraha.Tým pádom nášho Froda bolo vidieť v minimum záberoch.A to sa cení.Lenže to je stále málo.Slabý priemer 3 hviezdy. ()

zdenotvor

Woodovi som toho psychopata úplne žral. Nedivil by som sa keby mal doma v pivnici nejaké tie figuríny. A soundtrack to celé iba podčiarkol. Spokojnosť. ()

Nach

Maniak je skutečně drásavé minimalistické dílo, jak po fyzické, tak psychické stránce. A rozhodně zatím nejlepší režijní počin Francka Khalfouna (pod producentským dohledem Alexandra Aji). Geniální propracovanost, z devadesáti pěti procent navíc přímo z očního pohledu hlavního hrdiny – padoucha v podání Eljah Wooda. Takže jeho tvář moc neuvidíte, ale užijete si jeho výtečný hlas, což je Eljahova skutečně nejsilnější stránka. Ovšem v těch pěti procentech filmu, kde je jeho postava vidět, je znát, že ač zkušený, tak jeho minimalistický herecký projev je pouze maximálně průměrný. V tomto jeho nejsilnější stránka prostě není. Nicméně ve všech ostatních bodech jde o výtečné, drásající hororové dílo, na které rádi fanoušci žánru budou vzpomínat. Nedokáži si lépe představit, jak zahájit hororovou sezónu roku 2013. Možná půjde o skutečně jeden z nejlepších hororů tohoto roku. Ještě uvidíme... 80% ()

bourec

Docela se divim,že i přesto,že scénář k filmu psal sám velkej Aja,tak výsledek je dost slabej.Naprosto ničim zajímavej horror je okořeněnej ne obvyklym pohledem kamery očima Wooda,rutinníma vraždama nožem,a hodinnou vaty,u který by jeden chcípnul nudou.Na obranu filmu musim říct,že sem vlastně nic moc nečekal,a taky sem to dostal.30%. ()

cariada

Čekal jsem dobrý horor podle hodnocení, ale nák jsem po projekci nechápal co na to máte za tak hezkýho? Film se strašně táhne jak smrad ze záchodu. K tomu ona kamera jak home video místy mě štvala. Mimo několika vražd a sklapování pěkných ženských tam nic moc není. Docela mě překvapilo jak lehce je skalpoval, přece tak lehce to jít nemůže? Ten blb byl zralej na podříznutí hned na záčátku a mohl být klid. Od francouzů jsem čekal jiný kafe. Ani atmosféra nebyla nic moc. Já jsem spíš zklamanej. ()

dubinak

Na Maniaka jsem se těšila velice dlouho a v určitých směrech mě každopádně překvapil, ale až tak hluboko se před ním sklánět nebudu. Atmosféru jako takovou buduje už jen myšlenka s osvěžující formou POV kamery, a sice úhel pohledu samotného Elijaha jako sériového vraha. Film potom dává dojem jakéhosi falešného FF. Většina scén stojí na depkoidních základech a ustavičné dýcháni za kamerou taky na klidu nepřidává. Jednu scénu bych dokonce osobně mohla nominovat jako jednu z nejnechutnějších, co jsem kdy v životě viděla. Jako výtku bych stoprocentně měla volbu hlavního hrdiny. U mě Wood vždycky prostě zůstane Frodem. Jeho výkon nebyl špatný, i když se vlastně ani moc snažit nemusel, kvůli již zmíněné kameře, avšak já bych dosadila do role úplně někoho jiného, už jen z důvodu fyzického zevnějšího vzhledu. Byla jsem příjemně překvapená výskytem gore a mírně explicitními scénami a zřejmě mi Maniac ještě chvíli v paměti pobude, dávám ale slabší čtyři. ()

C0r0ner

Nezvyklý POV pohled byl v první chvíli dost zmatečný a otravný, ale již brzy se do něj člověk chtě nechtě ponořil a s Maniakem prožíval dobrodružství, které mu předhazovala jeho pošramocená mysl. Vybroušeným scénářem to sice neoplývalo, ale originalitou, záživnou akcí a brutalitou (kurevskou) to bylo naplněné po okraj. 85% ()