Hamilton: V zájmu státu

Agent Hamilton: In the Interest of the Nation

Hamilton: V záujme štátu

Akční / Drama / Thriller

Švédsko, 2012, 107 min

Švédský Bourne, respektive Hamilton představuje stejně jako jeho inspirativní zdroj, tedy Bournova trilogie, chytrý špiónský thriller, která má charismatického hlavního hrdinu, který sice netrpí amnézií jako náš miláček Jason, ale z jeho práce mu taky docela hrabe, což mu ale stejně jako Bournovi nebrání zůstat precizní v roli, pro kterou se narodil. Kathrine Windfeld se opět podařilo potvrdit, že ve Švédsku se dá natočit snímek hollywoodských parametrů a to ve všech směrech. Hamilton disponuje precizním scénářem, který velmi dobře rozvíjí psychologii postav a zároveň velmi dynamickým dějem s precizní akcí, kterou paní režisérka umí a plně nechá vyniknout svoje eso v rukávu, pro mne doposud neznámého Mikaela Persbrandta. Ten totiž ve své roli doslova válí. 85%(6.4.2015)

Opět jeden ze žánrů, které nevyhledávám, ale někdy se to prostě tak zkoulí, že stejně nakonec film vidím. Tentokrát k tomu přispěla Challenge Tour 2018. Stále trvám na tom, že nemusím viděl prostřelené hlavy ani masakrování. Vím, že existují, ale pokud si mohu vybrat, nepotřebuji být u toho. Na severskou akční honičku jsem byla celkem zvědavá. Nakonec to dopadlo lépe, než jsem se obávala. Démonický Mikael Persbrandt, tahle poloha mu neskutečně sedla. To hlavní pro mě byly sympatie k hlavnímu hrdinovi a dobře napsané figury. Osobní linka byla rozvedena tak akorát, aby podpořila tu hlavní akční. Několik silným momentů, které se povedly. Vyjmenovávat nebudu, abyhc nebyla nařčena z vyzrazování děje. Kombinace švédštiny a angličtiny mi plně vyhovovala. Závěr podtrhl celý průběh.(3.3.2018)

Sakra není to náhoda. Už delší dobu si všímám, že Švéďáci ty akční špionážní filmy prostě točit umí. Tohle je i minimálně o dvě třídy výš než původní Hamilton se Stormarem, kterej se mi taky líbil, ale byl takovej nedotaženej. Tady šlape všechno jako na drátkách příběh promakanej. Hlavní hrdina uvěřitelnej drsňák akce je celkem realistická a není zbytečně přestřelená. Parádní film. Švédové dali na prdel všem těm Jackům Reacherům, Ryanům a Ethanům Huntům. Bondovky mají konečně konkurenci. Pecka.95%(3.2.2014)

Knizni svedsky superspion Hamilton u nas neni neznamy ani z televizni obrazovky. Vysilaliyse u nas vyborne serialy Nepritel nepritele a Vendeta. V zájmu státu je chvilemi strasne dejove neprehledne, jako kdyby nekdo vystrihal pulku dialogu. V nekterych rozhovorech skoro nic nepadne, ale postavy vsechno zazracne okamzite pochopi. Herec hrajici Hamiltona pusobi dost nesympaticky a to, co udela na zacatku filmu v byte sve pritelkyne, me malem primelo film vypnout a dat odpad. Opravdu je tam dost nerealistickych momentu a pri tom se vsechno snazi vypadadat hrozne realne "hlavne aby to ani trochu nepripominalo nadsazeneho Bonda". pro mě spis zklamani, i kdyz tomu nelze uprit remeslnou preciznost. Planuji se dve pokracovani, tak snad se povedou lepe.(15.9.2012)

Akčné filmy nikdy neboli a asi ani nikdy nebudú mojou šálkou kávy. K tomuto filmu ma okrem jedného z mojich obľúbených hercov prilákala aj krajina pôvodu. Film to nie je zlý a dokonca obsahuje aj dejovú líniu , ktorú väčšina takýchto filmov postráda. Zostáva však žalostne nevyužitá čo je škoda. Takže napriek tomu, že to miestami vyzeralo aj na vyššie hodnotenie sa to nakoniec cez tú trojku u mňa neprešvihlo.(26.3.2015)

• - Názov filmu sa objaví v dvanástej minúte. (Johnny.ARN)

• - Mikael Persbrandt se na roli Carla Hamiltona připravoval tréninkem u amerického týmu Navy SEALs v San Diegu, kde se po delší dobu učil speciálním technikám, jako je odzbrojení nepřítele. Absolvoval také trénink švédské elitní jednotky SSG. (Kritiq)