Hamilton: V zájmu státu

Agent Hamilton: In the Interest of the Nation

Hamilton: V záujme štátu

Akční / Drama / Thriller

Švédsko, 2012, 107 min

Severský filmy jsou dobrý, protože jsou drsný, tam se prostě nikdo s ničím nemaže (aneb neusínejte s nožem v ruce, když máte výcvik speciálních bojových jednotek). Nicméně i přes všemožný reálno, který se v tomhle filmu objeví, i přes obstojný herecký výkony a zajímavou tématiku prostě tu 4. hvězdu nedám. A to z toho důvodu, že ten příběh je trochu přitaženej za vlasy, má prostě mezery a taky proto, že v tom má člověk tendenci hledat Bourna (takže nijak zásadní originalita). Vlastně by to mohlo mít škatulku "bourneovka", ten holt nastavil laťku vysoko.(24.8.2014)

Čahounovitý švédský Michael Keaton ve službách její ministerské předsedkyně. Postrádá to sice ten bondovský nadhled i snahu vyhnout se thrillerovým klišé (last second záchrana), ale oceňuji, že báječní pihovatí američtí hoši jsou protentokráte ti špatní či odvahu zakomponovat nestandardní linii o důsledcích reflexu „padni komu padni“, kdy se vyšší zájmy bez okolků nadřadily spravedlnosti. Mikael Persbrandt působil až aristokratickým dojmem a spolu s Craigem by kromě tajných agentů klidně zvládli i důstojníky SS..(2.5.2016)

Ta tisíckrát viděná linka o stárnoucím elitním agentovi s osobními problémy není vůbec nudná. Má to tempo, švih a ideální stopáž, takže nebyl vůbec čas na to se nudit. I přes menší scénaristické berličky (plány mostu na stole,...) to je dobrej akční thriller, víc takovejch filmů. A titulková písnička taky není zlá, viz youtube.com.(2.11.2012)

Hned jak jsem v úvodních titulcích zahlédl, že v tomto filmu hraje nějaký pan Flemyng, bylo mi jasné, že půjde o řádně tvrdou bondovku. A nebyl jsem zklamán. Není to sice tak efektní, jako veselé eskapády agenta Jejího Veličenstva, nicméně o to uvěřitelnější. Pro roli ústředního masomlýnku s prošlým záručákem byl navíc velmi vkusně vybrán úžasný exemplář, který má bezpochyby ve Valhalle rezervované místo po Odinově pravici jen za svůj xicht, a ne zase nějaký Matný Démon. Škoda jen, že Švédové neudrželi kulervoucí počáteční tempo až do konce, nicméně i tak je to na silnější 4 hvězdy. Za interesantní hrdinovo trauma však nemohu než zaokrouhlit nahoru.(7.12.2013)

Je to dosť dobrý akčný thriller zo švédskej produkcie. Má celkom dobrý príbeh o špičkovom agentovi švédskej tajnej služby, ktorý po poslednej nie až tak vydarenej misii dostane za úlohu spolu s americkou vojenskou jednotkou oslobodiť vedca uväzneného v Somálsku. To sa mu aj podarí, ale čoskoro si uvedomuje, že sa stal súčasťou rozsiahleho sprisahania, v ktorom ide o rozpútanie vojnového konfliktu a atentát na švédskom území, pričom stojí práve proti samotným Američanom a tak spolu so svojimi priateľmi musí urobiť všetko preto, aby celú situáciu zachránil. So spracovaním som nadmieru spokojný, film síce na prvý pohľad pripomína viacero podobných špionážnych filmov, ktoré pritom až tak moc nemusím, ale toto mi sadlo. Dej je po celý čas až prekvapivo dobre prepracovaný, takže sa neustále niečo deje, často sa striedajú zaujímavé lokácie a vystupuje plno výrazných postáv, takže dynamika filmu je na tom veľmi dobre a ani na okamih som na nenudil, ale predsa len je to aj niečím výnimočné. Poteší zaujímavý hlavný hrdina, ktorý už v prvej tretine má aj jednu scénu, ktorá mi svojou netradičnosťou vyrazila dych, niečo takéto sa pri hlavných hrdinoch teda len tak nevidí, ale aj napriek tomu som si k nemu vytvoril kladný vzťah a nemá problém to celé s ľahkosťou ťahať a veľkým plusom, čo ma tiež veľmi príjemne prekvapilo je rozhodne aj to zobrazenie Američanov, ako záporákov a pritom úplne reálne bez žiadnych nezmyslov, čo by to narušovali. Takže celé mi to sadlo veľmi dobre. Akcie je tu pomerne dosť a páči sa mi. Jedine ma trochu mrzí, že tu chýbajú dlhšie akčné sekvencie, v ktorých by hlavný hrdina zneškodil väčší počet protivníkov, ale inak je akcia kvalitne natočená, pôsobí realisticky a aj celkom drsne a navyše je ideálne rozložená po celom filme. Nájdu sa tu nejaké tie súboje, prestrelky alebo naháňačky, ale najviac mi aj tak sadli všetky tie rýchle efektné drsné zneškodnenia protivníkov pomocou pár chvatov, na tie sa pozerá skvelo. Herecké obsadenie je na tom dobre, Mikael Persbrandt v hlavnej úlohe mi jedine miestami prišiel až moc chladný, ale inak charizma mu nechýba a v akcii pôsobí presvedčivo, takže ma bavil, k tomu plno zaujímavých vedľajších postáv prevažne z rôznych agentúr a slušní záporáci, aj keď Jason Flemyng sa na toho hlavného moc nehodí, no to je iba maličkosť. Réžia a technická stránka sú výborné, veľmi dobrá vizuálna stránka a celková dynamika filmu, tu nemám najmenší problém. Síce skôr uprednostňujem akčné film s osobnejšími zápletkami, než tieto špionážne s medzinárodnými komšpiráciami, ale aj tak ma to veľmi bavilo, Hamilton patrí v tejto kategórii medzi to najlepšie, čo som zatiaľ videl, splnil všetky potrebné štandardy a ešte aj pridal pár kladov navyše, hlavne tých záporných Američanov a tak si to ešte s radosťou niekedy pozriem znovu. 78%(18.5.2014)

• - Mikael Persbrandt se na roli Carla Hamiltona připravoval tréninkem u amerického týmu Navy SEALs v San Diegu, kde se po delší dobu učil speciálním technikám, jako je odzbrojení nepřítele. Absolvoval také trénink švédské elitní jednotky SSG. (Kritiq)

• - Názov filmu sa objaví v dvanástej minúte. (Johnny.ARN)