Hamilton: V zájmu státu

Agent Hamilton: In the Interest of the Nation

Hamilton: V záujme štátu

Akční / Drama / Thriller

Švédsko, 2012, 107 min

Ono je naozaj otázne, čo je v záujme štátu. Pretože štátny záujem určujú vždy interesy vládnucej soldatesky (demokracia, rôzne typy skupinových diktatúr) alebo jedinca (diktatúra jednej osoby alebo rodiny). Nuž a ako vieme z histórie aj súčasnosti záujmy najbohatších a najmocnejších sú až príliš často so želaniami podriadených otrokov a robotov (alebo slobodných občanov, to je jedno) v príkrom rozpore. Hamilton zastupuje ako tajný agent záujmy švédskej demokracie. Neštíti sa ničoho. Pričom neustále je v strehu a paranoi z možnej zrady niekoho v okolí. Niet sa čo diviť, záujmy iných štátov a firiem sú tiež riadne vysoké. Toto všetko ho za roky tajnej služby poznačí. A spôsobí tragédiu, akej by James Bond (kvôli zachovaniu mravného profilu) nebol schopný. Hamilton sa však čiastočne vykúpi akciou, tvoriacou ústrednú os filmu. Akciuo svižnou, striedajúcou štáty i bojové formy. Celkovo oveľa sympatickejšie než celá bondovska séria.(27.6.2020)

ŠVÉDSKÁ TAJNÁ SLUŽBA NEMÁ AGENTY S POVOLENÍM ZABÍJET. S VYJÍMKOU SEBEOBRANY, NEBO POKUD JE TO V ZÁJMU STÁTU.... /// Nejdřív je to tady samej frajer. Frajerští Rusáci, frajerští Somálci, frajerští žoldáci… ale nás, co už něco viděli, neojebou – ve filmu o tajným agentovi může bejt frajer jen jeden! Carl Hamilton není žádnej svatoušek. Sympatickej ksicht – to ano, ale uhlazenost či noblesa agenta Jejího veličenstva se na severu tolik nenosí. Není ani čas, páč zrovna vyprovokoval největší soukromou armádu na světě a špiónsko - politická konspirace může propuknout… Dobře se na to kouká, páč to vodsejpá víc než solidně. Může za to především scénář, kterej sice není zas takový ,,nóvum“, ale umně promíchal soukromí, zájem státu a práci (hlavně tu práci). Švédská bondovka, který k dokonalosti chybí jen americkej rozpočet a kdybych se měl rozhodnout mezi tímhle a odkazem starýho Bournea, tak nakonec stejně …asi nevím. A snad proto ty 4*. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,I nationens interesse“, kterou napsal Jan Oscar Sverre Lucien Henri Guillou v roce 1988 číst nebudu. 2.) Dostal jsem za úkol zjistit, co všechno je ve švédským státním zájmu. 3.) Jmenuji se Bond. (James Bond). A někde jsem promrdal dvd s Bournem. 4.) Thx za titule ,,jeriska03“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(11.9.2012)

Je skutocne pravda, ze tento film moze pripominat Bournovsku predlohu. Avsak napriek tomu je v mnohom originalny a vdaka nepretrzitej akcii, neopozeranym vybornym hercom a absencii vyslovenych nelogicnosti, ci hluposti, som sa vyborne bavil. Technickej stranke taktiez nemam co vytknut a casta zmena lokacii tiez tesi.(21.9.2012)

Hurá, hurá a ještě třikrát hurá. Konečně někdo natočil normální bondovku! Nikdo v ní není debil a všichni jsou "pouze" lidé. Když dostanou nakládačku tak mají modřiny a když mluví, tak jim z huby nepadají dementní fráze. Evropský přístup a uvažování mě natolik šokovalo, že jsem místy i radostně tleskal- to proto, že to prostě byl úplně normální (!!!) film. Přímočaré, rychlé a vcelku i chytře vymyšlené. 90%(26.6.2013)

Ani v hyperakční bourneovce si Švédi neodpustili depresivní atmosféru a citově rozervaného hrdinu stíhaného těžkým osudem. Hamilton si od svého vzoru vzal téměř vše, a přesto nevznikla jen laciná sterilní kopie, ale zůstal typicky skandinávský. Proto jsem mu rád odpustil občasná hluchá místa, nejspíš poplatné snaze příliš nešponovat rozpočet, a skvěle se bavil. Kathrine Windfeld akci točit umí, a i když bylo bitek na můj vkus málo, tak jsou přehledné a hlavně pořádně efektní. Kinematografie Tre kronor zase překvapila, a ukázala mi že zdaleka není omezená jen na filmy o silných tématech, ale dokáže nasávat moderní trendy a točit snímky podle vzoru Hollywoodu.(21.9.2012)

• - Názov filmu sa objaví v dvanástej minúte. (Johnny.ARN)

• - Mikael Persbrandt se na roli Carla Hamiltona připravoval tréninkem u amerického týmu Navy SEALs v San Diegu, kde se po delší dobu učil speciálním technikám, jako je odzbrojení nepřítele. Absolvoval také trénink švédské elitní jednotky SSG. (Kritiq)