Poslední film režiséra Martina Friče se odehrává na maloměstské poště. Bezvýznamný pražský úředník (Jiří Sovák) vymyslí jednoduchou fintu, jak přijít k penězům. Vypraví se do malého města a na zdejší poště se vydává za experta, který má prověřovat údajné padělky bankovek. V místě, které si pro krádež vytipoval, však narazí na sympatickou poštmistrovou (Milena Dvorská). Půvabná a schopná žena trpí různými komplexy a má konfliktní vztahy s manželem (Zdeněk Řehoř). Právě ona však svou laskavostí přispěje k tomu, že se v cynickém podvodníkovi probudí svědomí... Námět morality s kriminální zápletkou pochází od Jaroslava Dietla a obsahuje autorův typický živočichopis obyčejných lidí. Točí se kolem přehnaných ambicí i partnerských problémů. S jemně ironickým nádechem líčí poměry v provinčním městě, kde nechybí zahořklý udavač a vystrašený zbohatlík. (oficiální text distributora)

heyda

Černobílým filmů se spíše vyhýbám, ale na tento jsem narazil náhodou v TV a spolu s dědou jsme se chlámali smíchy od začátku do konce. Fakt výborný film se skvělým rozuzlením. Určitě doporučuju i mladším generacím! ()

Stanislaus

(LFŠ 2022) Fričův poslední film dokáže hravě zaujmout i dnešního diváka - díky chytrým dialogům a famózním hereckým výkonům. Jedná se v podstatě o herecký koncert Jiřího Sováka (a jeho neuvěřitelně humorného voiceoveru), jemuž skvěle sekundují herci ve vedlejších rolích, z nichž mě nejvíce oslovili Řanda, Dvorská a Janžurová. Nejlepší ženská mého života mě opravdu upřímně pobavila a měl jsem často na tváři potutelný úsměv, podobného ražení jako onen Sovákův. ()

mm13

Pohodový malý film, ktorému by ale svedčali trpkejšie podtóny. To sa ale od tvorcov ako Martin Frič neočakávalo. Skvostný je Jiří Sovák v hlavnej úlohe, ostatní herci nijako nezaostávajú a dialógy tiež nemajú chybu. Nemá ju vlastne ani táto zábavná oddychovka, pokiaľ sme ju ako takú ochotní chápať! [70%] ()

jhrasko

NA POŠTE: ON: "Dobrej den, kde najdu pána poštmistra ? "....... ONA: "No u sebe, ne ?! ".......ON: "Babo nezlob, ja Ti za figuru nemůžu." V OFFICE: ONA: "Víte, já totiž hrozně ráda vařím. A taky hrozně ráda jím. Takže se vzájemně ohromně doplňuju. Jenom můj muž říká, že se prej přežíráme." ON: "Je zle, začínají se mi dělat sliny jako pejskovi pána Pavlova." ()

F.man

Ač rozsáhlou tvorbu velikaná Friče neznám nějak detailně, z toho co jsem viděl, je Nejlepší ženská mého života spíše takovým malým bombónkém - filmem který staví na herectví Jiřího Sováka, který toho utáhne děsně moc, filmem, který staví na kráse a charismatu Mileny Dvorské, filmem, který staví na jednoduché, nekomplikované a neuvěřitlně vtipné zápletce. Bohužel mi v něm ale něco chybí, něco co by mě nějak upoutalo, něco co by mi zůstalo v hlavně, něco co by mi umožnilo hodnotit výše než nakonec průměrem 3 hvězd. ()

topi

Poslední film velikána českého filmu Martina Friče. Výborně promyšlený příběh, perfektní herecké obsazení, skvostná režie - důstojné zakončení Fričovi filmové kariéry. Sovákovi monology jeho vnitřního hlasu nemají chybu. ()

PogoJoe

Super zábavný filmeček :-) Sovák hláškuje ostošest, postavičky okolo jsou nádherně a vykreslené i zahrané. Za mě jednoznačně doporučuji. ()

Chrysopras

Příjemný pohlazení na který jsem náhodou narazil přepínaje programy v tv - a dál už nepřepnul :-). Jednoduchý příběh s hodně kvalitními hereckými výkony snad ve všech rolích. Zase jsem si uvědomil jak silný moment ve filmu je "vnitřní hlas" hlavního hrdiny! ()

tufr

Konec zklamání, ale průběh a hlavně Jiří Sovák mě utvrdily v tom dát i přesto 4 hvězdy. Jen prostě nasaď ten svuj ůsměv... No to je přesně on :-) 75% PS: nesmim zapomenout na Česťu Řandu, kterýho MILUJU :_) ()

rakovnik

Geniální dílko, kterému vévodí příjemný Jiří Sovák se svým vnitřním hlasem. "No tak, hoď tam ten svůj rozpačitej úsměv, na kterej ženský tak letěly". Nadčasově vykreslené postavičky na maloměstě, které přijel podfouknout podvodníček s geniálním plánem, ve kterém ale nepočítal s lidským faktorem. Mladé ženské prostě hlavního hrdinu ničí, tak se tomu musí postavit. Krásné dialogy, i když dobrá polovina probíhá v mysli hlavního hrdiny: Nahlas: "Já jsem z banky, policie půjde až po mě". V duchu dodá: "Což je konečně pravda". :-) ()

Martin741

Ceskoslovenska kinematografia 60. rokov v plnej nadhere a krase. Ovsem, Herzov Spalovac a Vavrovo Kladivo su u mna este vyssie. 90 % ()

cariada

Další z příjemných, ale poměrně nepráven opomíjených komedií s Jiřím Sovákem v hlaní roli. Který vymyslí geniální podvod. On se vydává za kontrola z banky a na malé poště někde v malém městě, bude kontorlovat bankovky a hledat padělky a ty si samozřejmě hodláodvézt sebou. Vše je dobře promyšleno, jenže náš maloměšták mu to vše přinejmenším zkomplikuje. A ještě se do toho zamotá pohledná poštmistrová. Zdařilá komedie. ()

MrPierc

Sovák a jeho vnitřní hlas, který ho během celého filmu provází, utěšuje a dodává sebevědomí. Je připraven na svůj životní podvod s bankovkami a má dokonale připraven krok za krokem. Jde na to od lesa, pomalu a předvídá. Naráží na prosté lidi i podvodníčky. Stává se ale obětí svého svědomí a podlehne krásné Mileně Dvorské. Úsměvná komedie o lidech s bravurním vyčůraným Sovákem. ()

tomtomtoma

Upraveno v červenci 2020. Nejlepší ženská mého života je odlehčenou satirou, zlehka našlapuje a má slabost pro křehký půvab žen. Martin Frič z námětu a scénáře Jaroslava Dietla vyzdvihl jízlivost, a všímá si pokryteckého stavu společenské morálky, neutěšené nálady zlodějského manýrismu i zbabělých stereotypů mužského prvku u partnerských vztahů. Aneb muž v krizi středního věku dostal inovativní nápad k nezbytnému vyřešení dlouhodobé finanční tísně života manželského. Slova si hrají na schovávanou s pocity, jízlivost nepropadá obhroublosti, má kultivované vystupování a zdvořilé způsoby, vzpomíná na romantickou nevinnost a na vědomí dává životní poznání, že žena je v mnohém silnější než muž se ztrátou iluzí. Nástrojem satirické jízlivosti je Vláďa Winter (velmi příjemný Jiří Sovák), technolog středního věku s mladou a dosud nedostatečně finančně zodpovědnou manželkou. Smělý plán je inspirovaný všeobecnou socialistickou realitou, normou je svévolné přesouvání majetku do vynalézavých rukou a pokora před veřejnými a kontrolními orgány. Přesto ale nedokáže překonat ani vlastní zábrany, ani svou vypěstovanou sukničkářskou náruživost. Nástrojem niterného vyznání je Kaplanová (pozoruhodná Milena Dvorská), zastupující poštmistr městečka Bystřice. Patriarchální vedení rodiny dostává mnoho ran a štiplavých zásahů do oblasti slabin a muž vyděšen tančí a snaží se zmenšit do neviditelnosti. Důležitou postavou satiry je Kadeřábek (velmi zajímavý Čestmír Řanda st.), prohnaný vedoucí samoobslužného obchodu potravin. A ten malý náznak osobní finanční ztráty se ve jménu vlastní spravedlnosti ohání pomstou. Významnou postavou je Jiřina (příjemná Jarmila Smejkalová), bývalá Vláďova manželka a nejkrásnější vzpomínka na sladké životní štěstí s niterným pocitem naplněnosti. K výraznějším postavám patří také Marta (příjemná Ivanka Devátá), mladá a v manželském štěstí dětinská Vláďova žena. Z dalších rolí: nebezpečně zapšklý a zákeřný důchodce Koula (Vladimír Hlavatý), zhrzený učitel, pokořený systémem, ale i vlastní zkušeností a tím možným kariérním úspěchem manželky, zástupkyně poštmistra, Zbyněk Kaplan (Zdeněk Řehoř), pomalá servírka Blanka (Iva Janžurová), po zatoulaném inspektorovi vytrvale pátrající paní ředitelka školy (Věra Koktová), místní drbna Honzíková (Věra Tichánková), mladý a nezkušený strážník Veřejné Bezpečnosti (Jaromír Hanzlík), či Vláďův kolega z práce a podnikový referent Karel (Zdeněk Najman). Film Nejlepší ženská mého života je lehkou satirou, nebojí se jízlivé kousavosti, dokonce se dochází i k sebereflexi a vyvolává vzpomínku na lásku a zdvořilou omluvu ženám. Příjemné osvěžení. ()

zette

Velmi dustojna tecka za celozivotni praci Martina Frice. Vyborny Jiri Sovak se svymi myslenkami, ktere si rika sam pro sebe a velice civilni projev Mileny Dvorske. Sice se jedna o takovy " maly " film z maleho mesta, jeho nevtiravy humor a pomale tempo vas ale urcite oslovi. ()

Mylouch

Stranické legitimace neberem. Hezká sonda do Dietlova svůdnicko-scénáristického podvědomí v Sovákově hvězdném provedení s vnitřními monology, které mají v českém prostředí obdobu snad jen ve Vajíčku s V. Voskou (z téhož roku). Nazdar, rodáci. "Je tady nějak moc veselo na těch patnáct stovek, co tu berete brutto." Se slušností nejvíc pokradeš ! Neomylné Fričovo režijní zvládnutí všech detailů hravě překonává občasné rezervičky scénáře a dává prostor bystřické poštmistrové v podání Mileny Dvorské i plejádě ostatních herců velké éry českého filmu. ()

otík

Vcelku průměrná komedie o vychytralém, ale začínajícím podvodníkovi, kterému to zas až tak moc nejde. Nad průměr ho však vytahují osobní průpovídky a vlastní hlas hlavního hrdiny, kterým komentuje, co si myslí. A mnohdy je to zajímavější než celý film. ()