František Jech, lupič odborně vyškolený v Americe, nemá pro organizování loupežných akcí potřebnou míru fantazie. Vladimíru Hudcovi, autoru detektivních románu a scénářů, naopak vyčítají jeho kritici, že jeho zápletky jsou nepravděpodobné. Jech po přečtení Hudcových knih je přesvědčen, že spisovatel je ten pravý muž, který jemu a jeho spolupracovníkům může pomoci. Spisovatele navštíví a ten mu v nezávazném rozhovoru o detektivních zápletkách v literatuře poskytne nevědomky návod na krádež vzácné kostelní sochy. Bezmocný Hudec pak pozoruje jak se jeho fantazie stává realitou a chce všechno oznámit Bezpečnosti. Ale Jech dobře zaplatil, a navíc velkou chválou uspokojil Hudcovu ješitnost. Také další loupež podle Hudcova receptu je úspěšná. S finančním výsledkem je nejvíc spokojená Hudcova žena. Hudec se pokusí naznačit všechno příteli Klikarovi, kriminalistovi, který případ vyšetřuje. Ten se mu ale vysměje. Hudec proto napíše televizní hru, kde popíše seznámení s Jechem i průběh všech loupeží. Diváci však přijmou jeho hru jako komedii. Tehdy Hudec převezme velení v gangu a naplánuje uloupení módních modelů. Šéfem ale není dlouho, vedení se zmocní jeho žena, která se inspiruje starším Hudcovým námětem na vyloupení Národní banky s pomocí tanku během fingovaného natáčení filmu z pražské Květnové revoluce. (oficiální text distributora)

Historik

Všechno je v pořádku, nápad je výborný, napsané je to pěkně, zahrané také, ale ten konec je naprosto příšerný. To se vidí málokdy. ()

Sandiego

Příjemná komedie, která trochu postupem děje ztrácí dech, ale skvělí herci ji jistí. Scéna s tankem mě málem vyrazila dech, taková malá přípravka na následující rok. Ve Fričově tvorbě průměrná záležitost. ()

fragre

Zábavná a svižná komedie o kapitalistických metodách zaváděných do socialistické kriminality. Jinak vtipná odpověď na tehdy populární západní filmy o krkolomných a rafinovaných loupežích. Duo Sovák-Řanda celý film opravdu táhne, ale ani vedlejší role nejsou obsazeny druhou ligou. ()

blackrain

Scéna s tankem mi dech vyrazila a ten nápad na vyloupení banky taky. Film by získal mnohem větší švih, kdyby byl natočen o nějakých 30 let dříve než je datum jeho výroby. ()

Maq

Komedie, a dosti podceňovaná, zdá se. Pravdou je, že námět neohromí: páchat zločiny podle literárních detektivek, to už tady bylo mnohokrát. Jenže herci jsou vynikající, režie bravurní, svižná, a scénář jednak plný chytrých dialogů, jednak směřující k překvapivému rozuzlení. A závěrečný fór? No, čím jiným než granátem se to dalo ukončit? --- Nenechte si ujít, je to ohromná sranda. ()

PogoJoe

Výborná komedie s bezva nápadem a skvělými Sovákem, Bohdalkou a Řandou, která mě bavila skoro po celou dobu. Mrzí mě konec, který na mě působí rozpačitě a trapně, jako by tvůrci tápali s tím, jak ho ukončit. Ale mimo to - palec nahoru. ()

dyfur

...v oficiálnych hodnoteniach pomerne zaznávaný film.Neviem prečo ...Má nápad,dobré tempo,humor ,výborné herecké obsadenie....možno ten koniec je taký narýchlo,vedel by som si ho predsataviť i inak...ale i tak výborný film,ktorý dokáže pobaviť. ()

easaque

jeden z posledních filmů Martina Friče si bere téma z amerických detektivek a převádí do našich socialistických poměrů. Námět je dobrý a ve své době originální a připomíná tehdejší éru s populárními Vorlíčkovi filmy. Bohužel ho kazí slabší zpracování - skoro televizní a herci předvádí průměrné výkony, ale i tak je rozhodně zajímavý a stojí se na něj podívat. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

rakovnik

Sovák vynikající, Menšík výborný, jen Kopeckého málo. Originální a zajímavé téma v režii pana Friče. Trochu vzpomínka na bláznivé komedie, jež točil o 25 let dříve. ()

tomtomtoma

Film Přísně tajné premiéry, to je zajímavé použití parodického nadhledu ke ztřeštěnému pobavení, ale občas marně chytá dech při násilném uzpůsobení. Autor předlohy Vilém Hejl si mohl ironií a jízlivostí nepatrně vyrovnat své nevyřízené účty s politickou mocí. A skutečně je tu karikaturní odlehčení a rozverné slovní indikace i kontraindikace a též cynicky nezvedené moralizování tím, čím Martin Frič dlouhodobě bavil filmové diváky. Přesto se kontinuita a bezprostřednost občas bezradně rozhlíží kolem, nalezené zkratky se ukážou být zhoubou intimním potřebám, nakonec se ztratí ve vlastní spoušti, na jedné hromadě sutin si zlomí nohu a do cíle bláznivého závodu se s vypětím posledních zbytků sil jen doplazí. Prvním vladařem notového zápisu parodické kriminálky je František Jech (velmi dobrý Čestmír Řanda st.), šéf profesionálně organizované zlodějské bandy. Zločinec dokáže pragmaticky využít inovativních kriminálních nápadu, které se svým mírně neskromným rámcem vymykají představám duševně omezené elity socialistické reality. Drzost slaví úspěch. Druhým vladařem ironické kriminálky je Vladimír Hudec (zajímavý Jiří Sovák), spisovatel a scénárista komplikovanějších a zamýšleným profitem také ambicióznějších detektivních příběhů. Morální dilema se sice vzpírá, ale nakonec se skutečnost nedocenění a neskromná autorova ješitnost nechají vyprovokovat k akci a k úspěchu. Třetím vladařem, chytře využívající příležitost k převzetí moci, je Lída (příjemná Jiřina Bohdalová), spisovatelova naivní žena. Návyková závislost na strmě zvyšující se životní úroveň je dílem okamžiku. K výraznějším postavám patří také Matýsek (velmi příjemný Vladimír Menšík), spolehlivá Jechova pravá ruka a předák dokonale secvičené lupičské party. S odpovídajícím finančním krytím přeci není nic nemožné. Z dalších rolí: kapitán Veřejné Bezpečnosti a Hudcův kamarád Klikar (Jiří Němeček), k nesocialisticky vedené podstatě zločinu Hudcova scénáře nedůvěřivý televizní redaktor Majer (Jiří Lír), obdobně nekompetentní redaktorka Králíčková (Nina Popelíková), a další nesouhlasný televizní redaktor (Miloš Nesvadba), pražskou zločineckou světovostí překvapený módní návrhář Noiret (Miloš Kopecký), televizní režisér nerozpoznaného spisovatelova přiznání (Lubomír Kostelka), herec v televizní roli vůdce lupičské bandy Jakeše (Zdeněk Dítě), herec v televizní roli spisovatele Richtra (Jan Pohan), či další a schopní členové té organizované zločinecké partičky Mareček (Otto Šimánek), Heran (Jaroslav Cmíral) a Hampejz (Mirko Musil). Přísně tajné premiéry jsou nadány smyslem pro ironii, nadhled a znalostí souvislostí a paralel, přesto nepatří k tomu lepšímu, co Frič během své bohaté kariéry natočil. Intelektuální nádeničina je v socialistické realitě pohanou, v kapitalistické potom nutnou potřebou. Škoda těch zbytečných ztrát tělesného pulsu. ()

zette

Vyborny scenar plny absurdity a humoru. Cestmir Randa v roli mafianskeho bosse exceluje, stejne jako bezradny spisovatel detektivek Jiri Sovak. ()

HonzaBez

Jako komedie to rozhodně není špatné. Akorát z mého pohledu s trošku naivním celkovým námětem a scénářem. Že by v Americe odborně proškolený lupič neměl žádnou fantazii na organizaci zločinů? Že by policisté byli opravdu tak hloupí, jak jsou ve filmu ukázání. Ale když se člověk dokáže oprostit od těch a dalších drobných nelogičností, může si tenhle film docela dobře užít. Zvláště, když je obsazen tolika skvělými herci (Sovák, Bohdalová, Menšík, Řanda). A režie Martina Friče je takový milý bonus navíc. ()

noriaki

Až na ten závěr dobré. Ukecaný Čestmír Řanda a Jiří Sovák s nervy na pochodu by zachránili i mnohem slabší scénář, ale tady to nebylo potřeba. Film šlape od začátku až do osmdesáté minuty. Pak se někdo utrhl ze řetězu, a z vynikající konverzační komedie udělal smyslu zbavenou taškařici. ()

Master19

Výborná komedie s šestihvězdičkovým obsazením. Bohužel v druhé půlce trošku ztrácí dech, ale i tak jde o hodně zábavnou podívanou. ()

Vodou

Dokonce bych řekl, že je to natočené ve stylu film-noir. Pořád pohybující se na hraně konverzační komedie(ale ne jen pouhopouhé, ale dobře, chytře napsané), nikdy neupadající do stylu crazy. Scénáristé filmu si dělají srandu sami ze sebe. Škoda, že tento film u nás zůstal ve svém žánru pozapomněn, mohl se stát divácky velmi oblíbeným.(film je natočen velice širokým objektivem, viděl jsem to v kině, byl jsem až překvapen, myslel jsem si, že tak široké plátno se u nás nepoužívalo.Dobře využité pro mizanscénu.) A taky je ve filmu pár "bezvýznamných" scén, motivů, které dodávají filmu...ještě větší lehkost. ()

mab

Musím se přiznat, že tato skvělá komedie mi zústávala dlouho utajena a to je velká škoda. Geniální námět notně předbíhající čas. Dnes je komedií s podobnými náměty spousta, třeba Danyho parťáci apod., ale tahle komedie je z roku 1967, pane jo! ()

Mackin

Potenciál slibné zápletky o uskutečňování zločinů podle postupů popsaných v detektivních románech se sice zcela využít nepodařilo, ale zásluhou silného hereckého obsazení (dominují samozřejmě Jiří Sovák a jeho protihráč Čestmír Řanda) se stále jedná o nadprůměrně kvalitní komedii hodnou jména režiséra Martina Friče. Ten se jejím prostřednictvím bohužel už také pomalu začínal loučit se svoji čtyřicet let trvající a tím pádem i velmi bohatou režisérskou kariérou. ()

Ironfood

Herecké obsazení celkem luxusní, námět slibný. Bohužel jeho zpracování je už slabší a až na pár výjimek bez větší dávky humoru. A s vymýšlením těch "geniálních" zločineckých akcí si taky nikdo žádnou velkou práci nedal. ()