Jak vyřešit alarmující míru kriminality? Legalizací všech zločinů. Na jednu jedinou noc v roce se Amerika blízké budoucnosti proměňuje v nejnebezpečnější místo na Zemi. Když se vás někdo rozhodne zabít, nikdo vám nepomůže, protože všechny složky záchranného systému jsou během Očisty mimo provoz. Funguje to náramně, i díky tomu život v téhle zemi v ostatní dny připomíná ráj. Jen se ho nemusíte dožít. Krvavý thriller s hororovými prvky natočili tvůrci série Paranormal Activity, kteří vás budou děsit tak, jak je jim vlastní. Úspěšní a bohatí Sandinovi se na Očistu připravují v bohorovném klidu. James (Ethan Hawke) prodává bezpečnostní systémy, díky nimž svůj dům proměnil v nedobytnou tvrz. Jeho manželka (Lena Headey) a děti, teenageři Charlie a Zoey, proto mohou nerušeně pozorovat prostřednictvím bezpečnostních kamer svět tam venku a výjimečná dramata, která tahle specifická noc přinese. Všechno změní jeden cizinec, který se znenadání objeví u jejich dveří a úpěnlivě prosí o záchranu. Pustit ho dovnitř, nebo nepustit? Rozhodnutí, které učiní, obrátí jejich život naruby. Z nezúčastněných pozorovatelů se stanou hlavními postavami v mimořádně krvavém dramatu, které nemusí ani jeden z nich přežít. Tahle noc bude zatraceně dlouhá. (oficiální text distributora)

BoPo

Očista má dobrý nápad, ktorý však uchopila strašne tuctovo. Obliehanie domu je klasické schéma, ktoré zažilo svoj vrchol v roku 1971 v podobe filmu Strašáci. Mne by sa viac hodil koncept Zombielandu, samozreme bez komediálneho nádychu. Nenudil som sa, ale drbl*sť máničky ma miestami naozaj dožierala. Ale je moc fajn, že Eliza Dushku vďaka tomuto filmu zistila existenciu svojej mladšej sestry (Adelaide Kane). ()

Avalon820

Tvrdit o námětu tohoto filmu, že je za vlasy přitažený, je eufemismus. Očista stojí na totálně ujetém nápadu, že 12 hodin trvající legalizace zločinů sníží celoroční kriminalitu na minimum. V podstatě by to ale ani nemusel být špatný námět na horor, kdyby se však všichni netvářili smrtelně vážně. Obzvlášť v hororu tak jalovém. První hodinu je děj naprosto průhledný (pokud jste viděli trailer, platí to trojnásob), nějaká ta akce přichází až v posledních dvaceti minutách. V závěru nastane také hned několik zvratů - leckdo právě tuto část filmu nejvíce kritizuje, což chápu, jelikož nastalé události nasazují korunu už tak dost nablblým pravidlům filmové reality, ale aspoň se něco děje. Za slabých dvacet minut jakéhosi takéhosi napětí uděluji jednu hvězdu. Tu druhou potom za Rhyse Wakefielda, jehož záporák převálcoval naprosto všechny ostatní postavy (což vzhledem k mizivému prostoru opět něco vypovídá). ()

Litsarch

"Vypusťte tu bestii, hoši! Lov začíná." Říkám bravo! Po všemožných horor bracích, co jsem v poslední době viděl, konečně něco dobrého! Moc pěkná myšlenka, která sice může na někoho působit všelijak, ale já si říkám: Proč ne? Při zamyšlení by to světu dost pomohlo. Na našem sídlišti by ale byla pořádná jatka. :)) Až idylkový začátek se rázem mění při zvuku sirén, které ohlašují začátek Očisty. Tempo se pomalu zvyšuje a při záchraně cizince Charliem jde do tuhého. Hlavní herecká dvojice, Lena Headey a Ethan Hawke jsou obsazeni skvěle. Hrají přesvědčivě a podle mého se film točil chronologicky, jelikož je vidět, jak se více a více ponořují do děje. První hodina je skvělá. Nadcházející poslední třetina skvěle kontruje. Masky útočníků dávají filmu a atmosféře šmrnc, hlavní záporák je skvěle charismatický, s výrazem maniaka a i když se jedná o vyvražďovačku v duchu "Kdo z koho.", tak jsem se vůbec nenudil. Naopak, užíval jsem si každou minutu, protože je to dobře zpracované. Dost jsem uvítal také fakt, že celý děj není jen rodina vs. útočníci, ale objeví se i další postavy. Bohužel ale v poslední třetině je několik nelogických chování postav, několik předvídatelných situací a to snímek trochu sráží. Jsou to takové ty momenty, které dokáží člověka vytrhnout ze sledování, protože si klade otázku, proč se ta postava kecá a kecá a prostě toho druhého sakra neoddělá? No nic. Celkově se jedná o dobrý film, kde je hezky vidět, že se člověk musí spolehnout jen na sebe, nikomu se nedá věřit a zabezpečovací systémy jsou jen otázkou psychické ochrany a klidu, protože kdo se někam chce dostat, tak se tam dostane. Filmu nechybí dobré herecké výkony, dobrá hudba, atmosféra a vůbec mu nechybí dobrý děj, ať si říká kdo chce co chce. Osobně tleskám. Konečně něco, u čeho jsem se upřímně bavil, se zájmem snímek sledoval, nehryzal si nehty nudou a neříkal si, kolik ještě chybí do konce. "Tisíce lidí se sešlo na Time Square a děkují všem, kteří byli v noci zabiti, za jejich oběť, která udělala tuto zemi bezpečnějším místem." ()

Ouwen

Pěkná píčovina. Úplně skvělej námět takhle posrat, to by nenapadlo ani mně. Celej film je jen o tom, jak naháním týpka po baráku, abych ho předal partičce čuráků, kteří ho chtějí popravit, nic víc. Na dvojku se přesto podívám, ale tohle je fakt hrůza. A to chování postav je snad hloupej vtip. 2/10 ()

Hismael

První problém nastává už ve chvíli kdy film začne slibovat co všechno báječného by očista měla přinést. Pokud vynechám všechny politicko-ekonomické části onoho nedomyšleného systému, dostanu pouze dobrý námět pro filmové zpracování. Ten je ovšem postavený na dementním chování postav a taky faktu, že očista z lidí udělala vyšinutý magory. Navíc ani jeden z nich neměl žádný racionální důvod proč někoho zabít. Místo zajímavého motivu dostanete pouze partu psychopatů, jak jen tak v podstatě pro zábavu chce zabíjet lidi. To vše doplňují opakující se klišovité scény, ve kterých je před smrtí vždy někdo zachráněn v poslední možné vteřině. Druhý díl je rozhodně lepší. ()

Lyli

Pokud tvůrcům šlo o to, aby vyvolali pocit stísněnosti a obav, tak se jim to povedlo. Zapůsobilo to na mě. Konečně téma, které člověka nutí k zamyšlení. A konečně myšlenka, která v dnešní době nevypadá jako velké sci fi. Je klidně možné, že to už někoho napadlo. Ti nahoře jsou do jednoho psychopati, kteří s podobným nápadem klidně jednou přijít mohou. Snad jsem jen přehnaně negativistická, ale jeden nikdy neví. Rozhodně si zaslouží vyšší hodnocení... ()

evilmind

Na rozdíl od ostatních si myslím, že by to mohlo fungovat, a že by to bylo veskrze prospěšné. V Čechách tuplem. Nicméně coby film je to bohužel málo uvěřitelné nikoliv pro nápad samotný, ale pro způsob, jakým postavy v hlavní rodině neskutečně vyměknou, přestože musejí mít za sebou už množství Očist, a především jejich mediálního pokrytí. Škoda, nevěrohodné vzorce chování to srážejí do průměru. ()

JohnCZ

Více než samotný film mě zaujala samotná myšlenka Očisty, která mi v tuhle chvíli sice nedává moc logický smysl, ale přesto obsahuje mnoho potenciálu do budoucna. Jinak je to zábavný, leč dost obyčejný home invasion s překvapivě dobrým hereckým obsazením, ale zároveň dost hloupě se chovajícími postavami. Za Adelaide Kane ve školní uniformě nicméně bodíky určitě nahoru. ^^ ()

joehot

Silně nevyužitej potenciál, kde se po většinu filmu hraje hra "tak kolik nelogickejch vymaštěností tam ještě dokážeme procpat?". Bez napětí, bez překvapení, bez zájmu. ()

Petrson17

Jedna hvězda je za ten originální a úžasný námět. Bohužel z mého pohledu se jedná o paskvil. Je to škoda, mohlo to být náramné. ()

Ajinka126

Myšlenka a scénář filmu je jeden z nejhloupějších jaké jsem za poslední dobu viděla. Jeden den, ve kterém se povolí vražedné šílenství?? Řekněte mi, který rozumný člověk by v takové společnosti dokázal žít. Tím, že je to i jeden den, ale dopředu oznámený, to bude pro lidi mnohem více stresující než, když žijí v nevědomosti. A to vůbec nemluvím o samotném příběhu, kterým nás film provází. Je otravný a nepříjemný jak řvoucí dítě v metru. ()

corpsy

Budovanie situácie, atmosféry, fakt výborné. Následné sklznutie do akčných vôd nevadí, ale stráca na napätí ( ktorého tento snímok mohol ponúknuť hory ) a devalvuje celý snímok. Ide o mierne nadpriemernú ´´blumhouseovku´´ ( bez nadprirodzených motívov ), ktorá zbehne rýchlo, ale nezanechá po sebe nič. ()

liquido26

Velmi příjemný horor, který velice hezky variuje zombie filmy. Možná, že by neškodilo tam v rámci té očisty ukázat mnohem větší chaos po celém městě, nejenom v rámci jedné rodiny. ()

PauloZ

Horor? Jestli ve dvou záběrech, tak je to moc. Sci-Fi? Co tam bylo proboha sci-fi? Pomiňme ale naprostou pomílenost uvedených žánrů a není to poprvé, kdy jsou u filmu zcela zcestné žánrové dovětky. Jenže on je absolutně kouzelný i ten děj. Takhle hloupoučký film jsem opravdu už dlouhou dobu neviděl. Jeden synek zralý na pořádné profackování, jehož chování naprosto irituje diváka a bez kterého by vlastně film nemohl vzniknout, no a naprosto debilní děj. O chování postav nemluvě. Už ta myšlenka s jedním dnem "pome se pošalovat" a udělat svět lepším, je hodně crazy a úplně proti humáním zákonitostem, ale i tak věřím, že by se na tom dal postavit mnohem osobitější a když už, tak nekompromisně krvavý hardcore. Který by byl sice za nechutné jatka, ale alespoň by byl naplněn ten jidiný námětový potenciál, co tenhle film má. Tohle je pro mě velmi špatně zvládnutý film. Schází mu dobrá akce, napětí, lekačky, nebo cokoliv, co by mě bavilo. Dějová linka potom už jen stupňuje tu zbytečnost a hloupost. Ethan přeskočil ze skvělého Sinisteru do rozbředlé očisty. ()

ConanVJ

Někdy se fakt divím, že originální film má takhle špatný hodnocení a shitky svítí červeně. Nevím, mě tenhle filmek přišel pěkně natočenej se zajímavým příběhem a několika zvraty. Zezačtku je filmek pomalejší a některé situace si člověk domyslí ještě předem, ale i tak je na co se dívat. Mě osobně se líbila atmosféra filmu, doprovázená pěkným soundem. Herecké výkovy a postavy parádní. Za mě 80% :) ()

Astaroth12

Uprieť originalitu tomuto filmu nemožem.Jedna z lepších Home Invasion ktoré som videl.Aj herecké obsadenie bolo veľmi dobre zvolené.Najviac ma bavil R.Wakefield,bol strašne presvedčivý a ten jeho (ne)sympatický úsmev,ešte teraz ma mrazí.Len tomu synčekovi by som rozbil hubu,strašne ma sral.Len u mňa jedno nepochopenie,ako rýchlo sa útočníci dostali do domu(malej pevnosti),aj keď on pracuje v takej firme čo zabezpečenie ochrany vyrába.Dlhšie som tento film odkladal pozrieť,lebo som veľa od tohto filmu nečakal,ale teraz viem že som urobil zle.Neviem či sa to zdá len mne,ale hororom by som to nenazval. ()

Marsik

Dříve jsem viděl druhý díl, který mě v kině celkem oslovil. Jednička dle mého je horší. Už jen to, že se celou dobu odehrává v jednom domě (dvojka má daleko více lokací). Některé scény jsou celkem dost ohrané a klišé typu, kdy jeden záporák míří na klaďase zbraní a do toho mu ještě půl hodiny před stisknutím spouště povídá nějaké průpovídky (aby klaďas získal více času na záchranu), to mi dost kazilo dojem. Ale dalo se to, 80 minut uteklo jak nic. 60% ()

Tryskomyš

Skvělá hudba. Dobří herci. Jsem s tímto filmem hodně spokojená. Zajímavý námět. Snad každý v sobě má občas touhu někoho zmlátit. Ovšem vyřešit to tímto způsobem není zřejmě to pravé ořechové. ()

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Očista míří do televize

Očista míří do televize

04.10.2016

Kolik znáte hororových sérií, které jsou čím dál tím lepší a výdělečnější? Ano, Očista je spíš thriller než horor, rozhodně ale vydělává „hororové" peníze. Není tedy divu, že mají její tvůrci velké… (více)