Jak vyřešit alarmující míru kriminality? Legalizací všech zločinů. Na jednu jedinou noc v roce se Amerika blízké budoucnosti proměňuje v nejnebezpečnější místo na Zemi. Když se vás někdo rozhodne zabít, nikdo vám nepomůže, protože všechny složky záchranného systému jsou během Očisty mimo provoz. Funguje to náramně, i díky tomu život v téhle zemi v ostatní dny připomíná ráj. Jen se ho nemusíte dožít. Krvavý thriller s hororovými prvky natočili tvůrci série Paranormal Activity, kteří vás budou děsit tak, jak je jim vlastní. Úspěšní a bohatí Sandinovi se na Očistu připravují v bohorovném klidu. James (Ethan Hawke) prodává bezpečnostní systémy, díky nimž svůj dům proměnil v nedobytnou tvrz. Jeho manželka (Lena Headey) a děti, teenageři Charlie a Zoey, proto mohou nerušeně pozorovat prostřednictvím bezpečnostních kamer svět tam venku a výjimečná dramata, která tahle specifická noc přinese. Všechno změní jeden cizinec, který se znenadání objeví u jejich dveří a úpěnlivě prosí o záchranu. Pustit ho dovnitř, nebo nepustit? Rozhodnutí, které učiní, obrátí jejich život naruby. Z nezúčastněných pozorovatelů se stanou hlavními postavami v mimořádně krvavém dramatu, které nemusí ani jeden z nich přežít. Tahle noc bude zatraceně dlouhá. (oficiální text distributora)

Claw

Je to fajn, když si člověk vůbec nepřečte, o čem má film vlastně být... což se mi náhodou povedlo... Ten nápad s jedním dnem "očisty", kdy je povoleno všechno násilí na světě, je zcela ujetá, bizardní pseudofilosofie, která nás sice nechá na chvíli zahloubat "jestli-kdyby-co by", ale brzy rozjede film zběsilým tempem. Začíná to tím, že rodina brání svůj barák proti maskovaným šmejdům, kteří si šli na "den očisty" pořádně užít... Parádní byl otec, Ethan Hawke se na nějaký herectví zcela vykašlal a působil na mě zcela nejvíc chladně a "podivně", klasicky ke konfrontaci byl donucen okolnostmi, ale moc přemítání mu to rozhodně nedalo, aby se do obrany baráku pustil i s rodinkou a jasně vedl v "body countu"... Závěr filmu byl opravdu slušný nářez, když se tam řezaly ženský, chlapi, hlava nehlava vším, co bylo zrovna po ruce (projet chlapovi xichtem skrze rozbité sklo pinballu a ještě o všechna ta cingrlátka, to musí krutě bolet a nápad fakt suprový!)… Slušně chladné, drsné, pár zajímavých překvapení... no a ta myšlenka, sice je to totální blbost, ale tak neuvěřitelná, až úsměvná... /75%/ ()

Happens

Ten nápad není nezajímavý, šel by trochu víc racionalizovat, což nebyl cíl, nicméně když by se podařilo více racionalizovat Očistu, tak by děj byl uvěřitelnější a vtáhl diváka více. Což ale při béčkově laděném scénáři taky není to, co bylo zamýšleno. Nedochází k provazbě an hlavní hrdiny. Člověk jim nefandí. Syn nás přímo irituje, otec je pracovní egocentrik zahleděný do sebe. Matka je Cersei, takže spíš jsem celý film čekal, kdy už zase osedlá toho draka a všechny spálí (zase). Dcera je pohledná, ale mimo. No a pak tam tu a tam vidíme černošského bezdomovce. Help. ()

klerik

Znesiteľná žánrovka, kde však režisér neukázal príliš veľa talentu. Gradovanie napätia a príbehu moc nefunguje. Pár scén je nepríjemných (príchod magorov s maskami), pár otravných (opakovaná záchrany v poslednej chvíli). FUNNY GAMES sú niekde úplne inde svojou mrazivosťou, STRAŠIACI svojou prirodzenosťou. Ako jednohubka o pár yvstrašených ľuďoch v dome, fajn, ale film mal väčší potenciál. ÚKRYT nie je žiadny zázrak, ale Fincher z neho spravil solídnu vec. Tu nebol nikto, kto by obyčajnú vybíjačku povýšil na niečo viac... ()

SeBig

Tohle bylo fakt parádní! Začátek neuvěřitelně napínavý, pak Hawke jak rasí ty vrahy, aby uchránil rodinu a ten konec naprosto nečekaný! Pecka film..takovýhle thrillery mám rád. ()

Larrysbride

Tak tohle není vůbec špatný nápad. Dokonce si dokáži i zcela přesně představit, jak bych jej využila v praxi. Ba co více, jsem si i jistá, že nejeden student KAE FF UPOL by se ke mně s láskou přidal. Žel zůstává jen u ne příliš vyvedených filmů. Tak snad příště! ()

Crocuta

Průměrný film založený na slaboduchém předpokladu, že feťák zoufale shánějící prachy na dávku, deviant posedlý chtíčem, nebo sériový vrah počkají s loupením, vražděním a znásilňováním na jednu jedinou noc v roce, kdy je to vše legální. Očistíme se tak od potlačené agrese a nastane blahobyt provázený ekonomickým růstem a 1% nezaměstnaností. Bůh žehnej Novým Otcům Zakladatelům! Většina děje prolezlého všemožnými obehranými klišé se utápí ve tmě a tak jsem při jeho sledování chvílemi upadal do dřímoty, z níž mne vytrhl až ten nádherně uvědomělý a opravdu očistný konec. Svůj komentář asi nejlépe uzavřu v duchu českých, anglizmy skrkznaskrz prosáklých titulků: vážení diváci, mějte bezpečnou noc, vážení tvůrci a pětihvězdičkoví obdivovatelé tohoto skvostu, mějte vylízanou prdel! ()

heyda

Po dokoukání i druhého dílu, jsem se musel vrátit k tomuto komentáři a hodnocení. Myslel jsem si, že potenciál zůstane nevyužitý, ale anarchie ukázala, že je to moje špatná domněnka, že námět lze využít i velmi chytře a působivě. Proto tento thriller zpětně považuji pouze za průměrný. 55% ()

VenDulin85

Těžko říct, jestli je to tak špatné, protože v reálu by tenhle systém očisty nikdy nemohl fungovat, nebo tak dobré, že je vám z toho na zvracení. Je v tom jistý mustr, že "ti hodní" jsou donuceni dělat zlé věci, protože je k tomu donutily okolnosti a ještě do toho padají neuvěřitelné hlášky typu "everything´s gonna be okay...". Moji oblíbení sázeli rozptyl 2-5*, což značí, že to nebude zase tak marné, vždyť i já jsem si po traileru říkala- jop, to bude dobrá pakárna, to si musím pohlídat... Ale.. to, že nejsem schopna určit, jestli si Amíci dělali ze sebe legraci jen napůl nebo úplně.. to mě drtí. Abych nebyla brána špatně, jisté okamžiky tam byly geniální, proto jsem to taky nakonec dokoukala, čili úplná kravina to taky není.. Tohle už se mi dlouho nestalo (wtf), takže střelím průměr ;-). ()

rollman1

Velice nadprůměrný film, který si zakládá na skvělém námětu ( někdy bychom potřebovali taky takových 12 hodin ) a skvělém Ethanu tomaHawkovi. Film má spád od začátku do konce, takže Vás nestihne nudit. Sice je plný klišé a asi víte jak dopadne, ale to Vám na zážitku stejně nic nezkazí. Maniaci v maskách byli super a jejich leader byl prostě frajer s ulizanými vlasy i chlupy. Takže za mě slušných 75%. ()

lillien

Z Ethana se vyklubal výborný herec, i z takové celkem nenáročné šarády jako zde dokázal svým přirozeným, civilním projevem zaujmout. Thrillery, horory a dramatické role mu úžasně sedí. Nezvaní hosté se taky zdařili a jistá podobnost z Funny games mě nijak neobtěžovala. Závěr byl hodně předvídatelný a protože jsem napjatě očekávala překvapivější zvrat, tak musím jednu hvězdu sundat. Kvota, kdy musí v každém druhém americkém snímku být černoušek hrdina byla splněna a jen tiše doufám, že jednou nebudou i čeští filmaři točit sci-fi, ve které občan romské národnosti zachrání nejen jednu rodinu, ale raději celou planetu. Možná leda kdyby spontánně vyhynul.. ()

mcb

Mohl z toho být drsný sociální horor a home invasion v jednom, ale zůstalo jen to druhé, a špatně. Očista v prvních dvaceti minutách rozehraje zajímavý námět a utvrzuje diváka o ojedinělém počinu v rámci subžánru - jenže pak se z něj stane jen neskutečně rutinní a laciná vyvražďovačka bez atmosféry se zřejmě nejdebilněji se chovajícími postavami, co jsem kdy viděl (zabte toho synka!). Neskutečně promarněný potenciál. ()

Flego

Rozhodne sa jedná o originálny námet, so spracovaním je to už horšie. Autori sa neubránili zjednodušeným cestičkám, aby ulahodili aj divákom bažiacich po krvi. Pozerať sa to dá, beriem to ako letnú jednohubku. ()

BMW12

Velice zajímavý nápad, je rok 2022 a v USA není žádná kriminalita, žádné zlo, všichni si v pohodě žijí. Ale jednou v roce vždy nastane den, kdy jsou všechny kriminální věci povolené, všichni obyvatelé mohou dostat ze sebe všechnu agresivitu, mohou zabíjet a nic jim nehrozí. Film ale pojednává jenom o osudu jedné rodiny, což je škoda, při takovémto námětu. Původně jsem chtěl dát jenom 3 hvězdičky, ale za překvapivý zvrat ke konci filmu jsem dal o jednu hvězdu více. Každopádně za všechno co se stalo rodině Ethana Hawkeho a Leny Headey může ten jejich pitomej syn, kterej pustil dovnitř toho černocha. Kdyby ho tam nepustil, tak se jim nic nestane. A ta jejich dcera byla taky úplně blbá, no moc dobře je teda nevychovali. ()

honajz

Nemám v oblibě tento typ násilných filmů, snažících se nám vnutit myšlenku, že násilí je vlastně to pravé ořechové a jediné správné, protože hajzlové mají pak na této zemi ráj. Jistě, než se hajzlíci vymlátěj mezi sebou. Tady chápu myšlenku, ale přijde mi její vyznění strašně kostrbaté a neučesané, s jistými logickými mezerami. Podle mne už v samotné premise příběhu je chyba. Pokud by někdo podobný den uzákonil, čelil by dvěma problémům - jedincům, kteří by stejně 364 dní míru nedodržovali, protože je jim násilí vlastní, a pak také problému, že by žádný druhý podobný den nemusel nastat, protože by se celá Amerika stihla za těch 12 hodin povraždit navzájem. Komplet. A i kdyby někdo přežil, asi by byly průmysl a služby zcela ochromeny - jestliže by nějaký magor povraždil v rámci očisty všechny popeláře, protože mu ráno dělají pod okny v pět bugr, nebo pekaře, protože mu nechutnaly housky, byla by Amerika bez popelářů a pekařů. Než nějaká očista, šlo by spíše o vyřizování účtů. A jak dovedně by toho využívaly mafie. Tedy celá ta myšlenka je pasé, je hloupá a stojí na tak vratkých nohou, jako já po dvou litrech slivovice. Inu, a pak je zde ten film, kde máme brát vážně onen výmysl s dnem očisty, i to, že lidé jsou s podobným dnem vlastně spokojeni, protože mohou vybít své nízké pudy. Popravdě, násilné chování a vražedné sklony skutečně nemá každý člověk. Podobným aktem dne očisty by vláda jen vyráběla z doposud nepostižených jedinců postižené. A co kdyby ti chtěli vraždit beztrestně třeba více dní v roce? Ano, myšlenka, že když nám nějaký soused nesedí, neřeší se to zbraněmi, ale mírovým dýchánkem u stolu, je sice hezká. Ale v rámci toho, jak falešně a tezovitě je film postaven, je i podobná myšlenka falešná a jen tezovitá, a nijak rozvinutá. ()

virus10

Jako námět na film je to hodně zajímavý a docela mě to drželo i v napětí. Jenže celkově to působí dost blbě. Samozřejmě že ve skutečnosti by taková očista nemohla fungovat, ale na to kašlu. Horší už je to se stupidním chováním postav. Mládenec nevychází s otcem přítelkyně, tak se rozhodne využít situace a zabít ho. Klučina pustí do baráku lovnou zvěř a i poté, když už by mu mělo dojít co způsobil, se ho snaží zachránit. Rozhodování jestli umře jeden neznámý člověk nebo celá rodina a tak dál. Taky není nejlepší pořád dokola někoho zachraňovat na poslední chvíli. Škoda takových hrubek, hodnocení mohlo být i vyšší. ()

Pítrs85

Takže co mě tenhle film naučil: Kamaraďte se jen s těmi nejsilnějšími, protože ti nejsilnější jsou cool. Pořiďte si zbraň, protože zbraně jsou cool. Neostýchejte se sejmout toho, kdo je slabý a pro společnost nepotřebný, už jen pro ten pocit nadřazenosti, protože nadřazenost je cool (a kdyžtak se vymluvte na nejzákladnější zvířecí pudy, nebo tak nějak, v tom filmu o tom kecaj, takže si to zapamatujte). Nenoste trapný masky, protože v nich vypadáte jak kreténi (výjimky se povolují jen těm, co vypadají ještě hůř než ty masky). Američané jsou stále (i když si to nechtějí přiznat) hrozní rasisté- silnější, co nahánějí oběť, jsou bílí, oběť, co je naháněna silnějšími, je černá- rasismus není cool. Každej usmrkanej záporák musí vypadat jak árijskej fricek, árijští frickové nejsou cool. A co ještě? Jo aha, nevěřte každému komentáři, co si tady přečtete ;-) ()

Thomick

Scénář je možná originální, stejně tak ale naprosto dementní. Student politologie ve mně ještě takovym způsobem nezaplakal. I kdybych si snad uměl představit 364 dní totálního klidu mezi lidma z masa a kostí, rozhodně už nepřistoupim na vizi údajně prosperujícího státu (jak?? protože jsou na sebe všichni jak zlatíčka a pečou si sušenky, proto stát prosperuje?), kterej si udržuje symbolickou jednoprocentní zaměstnanost tim, že se jednou ročně zlikvidujou masy bezdomovců (!!) a chudáků, co nemaj na bezpečnostní systém. Na to se prostě nedá říct nic jinýho než... LOL! --- *SPOILER* A nástavba tohohle pošahanýho nápadu si bohužel neřiká o moc jinačí reakci. Totiž v okamžiku, kdy debilní synáček vpustí do baráku 'černýho cizáka', se DeMonaco fatálně urve ze řetězů podruhý. TÁTA: "Jen mě nech tě připoutat k tomu křeslu." (to je, prosim pěkně, přesná citace) - CIZÁK: "Jasně, brácho ... A vůbec, zachraň svý děti, vezmi mě ven!" - TÁTA: "Ne, víš co, já na to kašlu, jdem bojovat, na synu, tady máš bouchačku a běž do sklepa. Ty negře zůstaneš svázanej, aby si pořádně zařádila akorát moje dosud neposkvrněná rodina slušňáků. A vlastně, když už jsme u toho, radši se rovnou vypař, ať tu moc nezacláníš. Teda ledaže bys nás pak zčistajasna zachránil, no." - MÁMA: "Jo, a když už u toho budeš, nech mě pak tady se sousedama posadit ke stolu, abysme si mohli poklábosit a tak." ... Classic!! ()

SOLOM.

Pointa filmu je sice z řady těch science fiction a není tudíž divu z rozporuplných diváckých ohlasů, ale co tahle se zamyslet nad tím, kdyby to skutečně bylo možné. Hm koho by lidi „lovili“ u nás v republice? „Bohužel“ jde jen o sen a bezbožné přání…Ne teď vážně. Film má opravdu velmi pomalý a táhnoucí se rozjezd, který nehorázně nudí. Ale někde v polovině filmu (ještě před útokem) jsem v něm našel docela zalíbení. Nečekal jsem žádné závratné zlepšení, ale ve chvíli kdy se konečně děj rozjede po akční stránce a začnou padat k zemi první mrtví, jsem se probudil z letargie a film si celkem užíval. Nedočkal jsem se sice žádných morbidních scén, ale tvůrci konečně přitvrdili a občas se objevili i náznaky napětí. Navíc tu hraje Lena Headey, kterou mám docela rád a tady si vůbec nevedla špatně, stejně jako Ethan Hawke.50% ()

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Očista míří do televize

Očista míří do televize

04.10.2016

Kolik znáte hororových sérií, které jsou čím dál tím lepší a výdělečnější? Ano, Očista je spíš thriller než horor, rozhodně ale vydělává „hororové" peníze. Není tedy divu, že mají její tvůrci velké… (více)