Apostle

• Velká Británie Apostle

Rok 1905. Tulák se vydává na nebezpečnou misi zachránit svoji sestru ze spárů náboženského kultu na izolovaném ostrově. (Netflix)

TheDarKnig

Možná bych film zkrátil o pár minut, ale jinak jsem si uvědomil, že fakt miluji Evansovu režii. Ten jeho cit pro parádní záběry, ať už budující atmosféru nebo naopak budující dechberoucí akční/hororové sekvence... to je fakt něco. A celej tento film má prostě úžasný set design, který sám o sobě přispívá k nepříjemné atmosféře. Výborně využívána je taky hudba, zvlášť pekelně skřípající smyčce. Na Dana Stevense a jeho mírně zdrogovaně působící herecký výkon jsem si chvíli musel zvykat, ale pak to náhle ve spojení s gradací děje do krvavé lázně začne dávat smysl. Druhá polovina je místy na úrovni japonských hororových děl (když už jsme u toho, srovnání s Outlastem není alespoň v určitých konturách úplně od věci). Mimo již zmíněné výborné řemeslo se mi líbilo užití flashbacků při expozici, což dodalo filmu nejen jednu fakt stylovou scénu, ale i míru komplexnosti. Scénář by vlastně bez toho mystéria byl docela průměrný, ale právě celé to tajemství kolem jedné stodoly z toho dělá pořádně chutnou hororovou nechutnost. Evans po Raidu a Berandalu rozhodně nezklamal ani tentokrát. 8/10 ()

Spiker01

Gareth Evans je bůh a ať kouká točit filmy s železnou pravidelností, jelikož jsem si Apostle strašně užil od začátku až do konce, navzdory tomu, že je to občas extrémně pomalé a má to 130 minut. A zároveň je to taková řežba, kterou bych rozhodně nedoporučil nejen lidem se slabší povahou, ale pouze těm obrněnějším, jelikož například hollywoodské horory jsou proti některým scénám v Apoštolovi vyloženě čajíček. PS : Dan Stevens vyloženě musí iritovat svým pokřiveným kukučem spoustu lidí, a možná právě proto ho neskutečně žeru. Legion a tohle ftw! ()

castor

Autor dvou neučesaných, brutálních a čistokrevných rubaček Gareth Evans, začátek minulého století, podivná komunita a rozhodně žádná procházka sluncem zalitou loukou. Evans vysílá na odlehlý ostrov Dana Stevense pátrat po své unesené sestře, po celou dobu sází na velmi nepříjemnou atmosféru a hlavně vůbec nikam nespěchá. A to je (i u mě) krapet problém. Kdo vydrží, coby bonus získá poměrně výživné krvavé finále. Už v nahoře zmíněné řežbě ukázal, že se násilí rozhodně nebojí, navíc je poměrně „chytré“. Nevím přesně proč, ale párkrát jsem si vzpomněl na bizarní Slunovrat režiséra a scénáristy Ari Astera, u kterého čekatelé na „klasický“ horor asi mnohé nestrávili. Tady tradičně pojatý horor rovněž nelze čekat. Střídání nálad a emocí, nespočet bizarních scén, nekompromisnost. A taky pořádná porce minut. ()

*CARNIFEX*

Thomas Richardson, prichádza na opustený ostrov, aby zachránil svoju sestru, ktorú uniesla nebezpečná, náboženská sekta. Čím dlhší čas trávy v tamojšej komunite, tým viac si uvedomuje, s akými šialenými ľuďmi má dočinenia. Záchrana súrodenca, je však prvoradým cieľom, ktorého sa za žiadnych okolností, nemieni vzdať .. “Netflix”, svojimi projektmi váľa “o sto tristo”, a Ja som nadšený, že sa im všetko takto krásne darí. “Apostle”, je opäť jeden z nesmierne vydarených počinov bez mimoriadnej “reklamy”, no zato vďaka svojej kvalite, absolútne zaslúžene zdieľa (a bude zdieľať) ovácie. Napriek tomu, že dej plynie pomalšie, je skutočne náročné naraziť na akékoľvek negatíva. Ja zbožňujem, tieto dobové snímky, zaobalené do rúška tajomstva, obohatené o podivnosti, ktoré sa pomerne slušne pohrávajú s mysľou diváka, pričom keď k tomu prirátam tú “chorobnú šialenosť v zmýšľaní”, nedá sa inak, ako byť z celkového hľadiska, skrátka spokojný. Toto je rozhodne lepší priemer, aj keď nie každý, tento snímok vďaka dlhej stopáži, zrejme docení. ()

Davies182

Jack Ketchum a S. Craig Zahler by měli z Garetha Evanse velikou radost, Stephen King by už ale tolik do stropu neskákal. Režisér parádních Zátahů se totiž dál hrozně rád drží úsměvných absurdit typu nesmrtelní hrdinové (umřeš až přijde tvůj čas, ne dřív!), a navíc si sem tam nově pomáhá i zvláštní teleportací postav na místa, kde je zrovna chce dle scénáře mít. Jako béčkový mysteriózní thriller to funguje parádně, jako hororové drama ale bohužel o dost hůř. Bizár, krev a různé nechuťárny však naštěstí spolehlivě upoutají k bedně kohokoliv, kdo se poslední dobou rád mazlí s Netflixem. Jen tak dál. ()

Xmilden

Za horor bych tohle neoznačil. Spíše za film s hororovými prvky. Každopádně Evans se dokázal zase trošku jinak přiblížit Zahlerovi a jeho Bone Tomahawku. Apoštol je krásně nečitelný Netflixovký snímek, kterému jsem tipoval malinko jinou zápletku, ale nakonec to zase tolik nevadilo. Lepší herci by určitě nebyli na škodu a brutalitu si Evans dokázal bezproblému udržet. 70% ()

darkrobyk

Fanoušky žánru jistě napadne podobnost s The Wicker Man, jenže tady jsou navíc temné síly. Pokud si bohové často žádali krev, pak bohyně na tajemném ostrově není výjimkou. A když přestane fungovat zvířecí krev, je třeba sáhnout po lidské. Celým filmem se vine zneklidňující nit, která postupně sílí, jak napětí roste. Fanatismus, sektářství, touha po moci, nereálný ideál svobodné komunistické společnosti. Výborná kamera se plíživě sune po ostrově a zprostředkovává tajemné obrazy noční vesnice, lesního chrámu i podzimního labyrintu. Ač snímek sází hlavně na atmosféru a pomalejší tempo, dojde i na vyhrocené situace plné krve - podřezávání, probodávání, lobotomie, lis na lidská těla, rozpárání. Ale přes to všechno je nejhorší způsob, jak je zacházeno s nepohodlnými a nepřáteli, jejich psychické týrání a ponižování. Zajímavou vsuvkou jsou flashbacky prozrazující, kterak se trosečníci zmocnili bohyně či události v temném Japonsku. Za mě tedy spokojenost. ()

juta

No všude samá chvála, ale mně to nijak zvlášť nezaujalo. Dan Stevens se mi sem moc nehodil, měl jsem s ním nějaký problém v tomto filmu a příběh se docela dost táhne. Stopáž mohla být o půl hodiny kratší, ale říkat tomu horor, to v žádném případě. ()

MISSha

Dobový mysteriózní thriller od Netflixu. Děj pojednává o sektě ze začátku 20.století, která žije odříznutá od světa, téma fanatických skupin rozhodně není vyčerpáno. Má to nesmírně bezútěšnou, pochmurnou atmosféru a je to na můj vkus zbytečně dlouhé. Při sledování mi vyvstaly na mysli filmy jako např. Rituál (1973), Vesnice (2004), Černá smrt (2010) nebo Slunovrat (2019). Vcelku jsem byla natěšená na něco na způsob Slunovratu, ale toho jsem se bohužel nedočkala. První polovina filmu je lehce zneklidňující, zato v té druhé režisér přepne na opravdu expresivní gore mód, který se nezastaví až do konce. Při sledování některých scén jsem trpěla (středověká lobotomie, mlýnek na maso). Choreografie akčních scén byla dobrá viz. rvačka s břitvou v chatě. Není to špatně napsané ani natočené, ale moc mě to nezaujalo. ()

Shakers

Škoda tej dlhej minutáže, inak ma to celkom zaujalo (napätie by sa dalo miestami krájať) a zároveň aj celkom prekvapilo nielen príbehom, ale aj svojou brutalitou, ktorú nám Evans vie veľmi pôsobivo naservírovať. 80% - 4* ()

JohnnyD

Solídny pohanský horor, ktorý ohúri hlavne v prvej atmosferickej polovici skvelo kombinujúcej mysteriózno, drámu a špiónsky thriller v prostredí tajomného kultu. Ani zvyšok nie je vyslovene zlý, no až príliš stojí na deus ex machina zvratoch a pomerne jednorozmerných masakroch. ()

Rover

Opravdu vynikající hudba! Po dlouhé době jsem byl uspokojen i po této stránce, such a pleasure. Jinak se jedná o dost znepokojivý snímek, který by si zasloužil rozvinutí snad i formou minisérie nebo rovnou seriálu. Potenciál je nemalý. ()

Cappuccino

Výborný rozbeh a skvelá atmosféra takmer opusteného ostrova s niekoľkými desiatkami vyznávačov prapodivného božstva sa v druhej v polovici zmení na priemernú naháňačku na mačku a myš. Mačke ale začne onedlho trochu šibať ( spoiler - inak povedané, vodcovia kultu sa začnú medzi sebou zabíjať, čím Thomasovi celú situáciu dosť uľahčia... keby sa radšej zachovali ako sektári z Wicker Mana, bolo by to väčšie žúžo - koniec spoileru ). P.S. Celkom ma taktiež mrzí, že záhada okolo "bohyne" nebola dostatočne objasnená. ()

Ruut

Totální psycho, velmi zlý film a zárove%n ne moc dobře natočený. Čím dál víc si začínám myslet, že The Raid byla náhoda a Evans prostě není dobrý režisér, jen psychopat. ()

misterz

Musím priznať, že som čakal niečo ďaleko lepšie. Mne by ani tak nevadila dlhšia stopáž, ako skôr to, že len máločo v tomto filme mi dávalo nejaký zmysel. Od hororovej stránky som tiež čakal niečo ďaleko lepšie, aj keď treba uznať, že atmosféra spolu s vizuálom neboli zlé. Ale o čom to vlastne bolo ani sám čert nevie - o starej žene, ktorá suplovala matičku zem? Len to namlsalo na celkom zaujímavú legendu, o ktorej sa ale divák nedozvie nič bližšie. Koniec mi tiež prišiel nevýrazný a bol sklamaním. Skrátka chcelo to viac šťavy - napätia, hororových scénok a hlavne nejakú tú pointu a zmysel. Priemer. 60/100 ()

pornogrind

Že Gareth Evans umí už přesvědčil když natočil jedny z nejlepších a zároveň nejbrutálnějších akčních snímků The Raid 1,2. Zajímalo mě ale jak si poradí s hororem. Že by to nemuselo být špatný předvedl už v kraťasu Safe Haven. Teď už k samotnýmu Apostle. Rozhodně jsem čekal větší hororový orgie. Vůbec mi ale nevadí že to má blíž k mysterióznímu thrilleru než k hororu. Když už se hororové prvky ve filmu objeví, stojí za to.  Takže jsem nakonec z toho co mi Evans naservíroval zklamanej nebyl. Možná, že určité zkrácení stopáže by nebylo na škodu, ale za sebe musím říct, že jsem se u filmu ani chvíli nenudil a nakonec jsem koukal jak těch 130 rychle uteklo. A to podotýkám, že dlouhá stopáž mě od filmu dlouho odrazovala. ()

Goldbeater

Gareth Evans se částečně vrací k tématu, díky němuž zazářil se svým segmentem v hororové antologii V/H/S/2. Zábavně přehrávající Dan Stevens přijíždí na ostrov, kde vládne sekta nebezpečných fanatiků v čele s excentrickým Michaelem Sheenem, aby zde našel svou sestru, jež byla unesena. Nachází ovšem daleko hrůznější věci, než vlastně čekal, což pro většinu ostrovanů nedopadně vůbec dobře. Ačkoliv má Apostle více než dvě hodiny, už v prvních minutách nabírá svižné tempo a bez zbytečných keců nás vrhne do napínavé hry na život a na smrt. Ke konci se bohužel nevyhneme klišé, kdy hlavní záporák musí vysvětlit všechny své pohnutky, které ho vedly k činům, nicméně na zábavnosti to snímku neubírá a ohnivé finále rozhodně stojí za vidění. Navíc má Apostle neskutečně podmanivou výpravu a všechny scény v exteriérech vypadají opravdu skvostně. Gareth Evans se vyšvihl a rozhodně si nenechám ujít další jeho režijní počiny. [Sitges 2018] ()

Omnibus

"Bohyně přírody, zbaví vás pohody. Nic už vám nevzklíčí, úroda je v pí..." A očekávaný filmový zážitek tamtéž. Ach jo. Přitom zajímavý ostrov, sympatická sekta a náčelník šik pošuk (český herec pro tuto roli - Jaroslav Dušek!), to vše infiltrováno drsným Thomasem, s tak přesvědčivýma očima psychopata, že by mu i Charles Manson mohl závidět. Role průvodkyně dějem a prima štolami se (prý nedobrovolně?!) ujala samotná Bohyně Přírody, zde strašidelná bába, střídavě holka v rozpuku nebo v rozkladu, to podle množství a kvality krmě (zde krve). Úspěšný převrat a uchopení moci otcem Quinnem, který svou kvalifikaci pro funkci náčelníka prokázal vykucháním vlastní dcery a zvědavým nakouknutím do mysli dceřina milence, za pomocí vykružovacího vrtáku do zdi (zde hlavy) o průměru 12 cm. A prima závěr s výměnou rolí, sestřička už ne na ostrově na semeno, místo ní bratr na hnojivo. JENOMŽE... ta hrozná délka! Ta uondanost... Majznout se do rypáku válečkem na nudle, pustit čůrek krve do květináče na kaktus a pak ho dvě hodiny upřeně pozorovat, jestli vykvete... přibližně stejná zábava. Njn, když on si to stříhal režisér Gareth Evans sám... Normálně kecá, vůbec nic nestříhal! Škoda, cca půl hodiny dolů a mohly jít hvězdy nahoru. ()

InJo

Náramně drsný (a vizuálně velice působivý) sektářský hororový thriller od jednoho z nejpozoruhodnějších režisérů nastupující generace. První půle je především "seznamovací" a lehce mysteriózní, ve druhé už děj a napětí gradují takřka každou další scénou. A nepřekvapivě také hodně masitými gore výjevy... Jsem rád, že Evans jen líně neobšlehl příběh Wicker Mana či jiné "sektářské" klasiky, ale přišel s vlastní (aspoň doufám) a vcelku zajímavě a neotřele se vyvíjející historkou. Celkově Apostle sice není taková pecka jako Evansovy strhující Raidy, ale pokud máte osobitý a poměrně nekompromisní styl tohohle talentovaného chlapíka rádi (já ho miluju), určitě tenhle jeho další ambiciózní kousek zkuste. 75 % ()

Režisér Raidu a Tom Hardy míří na Netflix

Režisér Raidu a Tom Hardy míří na Netflix