Pošetilost mocných

• Francie La Folie des grandeurs (více)

Ó, jak malá postava a jak velké intriky! Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky. Jeden za všechny – všichni za sebe! (Česká televize)

DAF1

Kdybych měl vybrat nejlepší film s Funésem, byla by to jistě Pošetilost mocných. Pro Louise je to jedna z jeho životních rolí. Salluste je prohnaný, vtipný, satirický, škodolobý, prostě takový jakého jej máme rádi. ()

krivkin

společně s filmy o Fantomasovi a těmi s Bourvilem je to asi to nejlepší, v čem se Funés objevil - opravdu geniálně a přitom jednoduše vystavěná zápletka, atraktivní prostředí Španělska plus výborná hudba = skvělá zábava, kterou si vždycky vychutnám :-) ()

(fjw)

Trochu slabší film Funese co se týče příběhu. Ale jinak samotný Funes je opět výborný, na tuto roli se velmi dobře hodil, až moc dobře:) Vždy mi utkví v paměti nepatrná legrační scéna "čištení uší":D ()

rafix

Tenhle film s Louis de Funesem je můj nejoblíbenějším film. Pořád jsem si ten film pouštěl 4x i více krát do měsíce. Pro mě je ten film perfiktní. ()

Bumerang

Jedna z nejlepších komedií Louise de Funése. Je nejen třeskutě vtipná, ale navíc (na komedii) neskutečně výpravná. Louis v roli dona Sallusta válí, ale nutno říci, že celý herecký ansábl mu zdatně sekunduje. Škoda jen, že po brutálním rozjezdu se film ve finále jaksi rozmělňuje a děj už nemá takový tah na bránu jako v prvních dvou třetinách. Přesto ty fóry - ty jsou nadčasové! Pán je krásný muž, papoušek, němčina a´la Funés a závěrečné hledání královny v hrnci... To nemá chybu :-)))) Jo, a má to NAPROSTO BOŽÍ HUDBU!!!! ()

Petr59

Nejlepší film s Louis de Funesem. Skvělá hudba, vynikající herecké výkony, výborný děj, sympatické prostředí a historické období filmu. A hlavně, velký prostor pro Louis de Funese a jeho geniální herecké výkony. ()

martins

Nejlepší Funésův film 70.let, poprvé jako pořádný záporák ,jedná se vlastně o takový remake filmu Ruy Blash s Jeanem Maraisem z roku 1948, ikdyž trošku jinak a pojatý jako komedie. Yves Montand v postavě Blase také vynikající, přesto nedokázal plně nahradit předčasného Bourvila, původně totiž mělo jít o třetí setkání tria Oury - Bourvil - Funes, leč osud rozhodl jinak. Funés jako peněz milující všemocný ministr financí a policie Don Salluste je křivě obviněn královnou, že svedl jednu z jejích společnic a proto musí odevzdat všechny své statky a odejít do kláštera. Vymyslí proto ďábelský plán, jak se pomstít královně a získat zpět moc, využije svého sluhu Blaze, který královnu tajně miluje a vydává ho za svého synovce Dona Césara, ten skutečný odmítl strýčkovi pomoc a za trest byl prodán do Afriky. Do jeho plánu se však zamíchají spiklenci, kteří chtějí krále zabít a také pravý Don César, který uprchl z Afriky. ()

swinevenca

Typicky přehrávající Fuňés, tentokrát spřádající pošetilé plány na udržení dobrého bidla, jakoby měl v sobě něco víc než jen humor přiblbých četníků. Nasmál jsem se dosyta, ale přeci jen premiérové zhlédnutí těchto filmů v pozdějším věku budí i rozpaky z toho, jak ztřeštěně se tenkrát filmy dělaly. ()

Max Q.

Film jsem si oživil po delší době a tady mi ty vtípky opravdu vyprchaly. Ne, že by tam žádné nebyly, ale už jsem na ně tak nebral. Asi stárnu. ()

Gig

Ich liebe dich. Ceasar.... Cýborná historická komedie na motivy románu Viktora Huga Roi Blais. Skvělé scény, skvělé vtipy, španělský dvůr, výtečná hudba. Ach ta baba. Baba je tu. pomooooc. ()

Stanmi

Don Salluste (Louis de Funès), bohatý a mocný ministr policie a financí na dvoře francouzského krále, je jednoho dne naprosto zdiskreditován a příjde o své bohatství, tituly a tím pádem i vliv. Vymyslí však plán jak své bohatství opět získat, jeho nástroji v tomto plánu se stanou jeho sluha Blaze (Yves Montand) a samotná španělská Královna (Karin Schubert)... Louis de Funès nebyl zrovna typem herce, který by zpodobňoval muže z lidu (ale sem tam si je zahrál), jeho hereckému projevu byly bližší spíš role ředitelů, továrníků nebo bohatých obchodníků a to je případ i tohoto snímku. Jak je řečeno i ve filmu Don Salluste je pěkný mizera (i když skoro každý šlechtic je zde minimálně zdatný intrikán) a v rámci káriéry slavného herce se jedná o jednu z jeho nejzápornějších rolí, která mu však naprosto přesně sedí. Tento film však není jenom jeho hereckým koncertem, protože má zdatného partnera v Yvesu Montandovi, který si zahrál jeho sluhu Blaze (a právě on je vlastně hrdinou celého příběhu) a oba se herci se skvěle doplňují (pomáhá tomu pochopitelně i perfektní dabing Františka Filipovského a Josefa Langmilera). O režii se postaral Gérard Oury, který už s Louisem natočil filmy Smolař a Velký flám (později ještě Rabína Jákoba) a opět zde potvrdil, že jeho snímky patří k tomu nejlepšímu v rámci francouzské komediální tvorby. Samotný děj filmu je pak nabitý tolika vtipnými scénámi, hláškami a situacemi od počátečního dukátového budíku až po závěrečné zúčtování v hostinci, že o zábavu je tady opravdu postaráno. Pošetilost mocných je tak skvělou historickou komedií (s trochou romantiky) a opravdovou lahůdkou pro každého fanouška Louis de Funès. ()

Insomniac

Bavil som sa len keď bol na pľaci Funes a to je málo. Priemerný film medzi dva a tri, k trojke to vytiahol záver bez hlasu, kde som sa konečne z chuti zasmial. ()

Aethra

Film jsme viděla v anglickém dabingu s francouzskými titulky, což bylo pro zhýčkaného českého diváka zvrhlé tím nejhorším způsobem. Nicméně opravdu dobrý film snese i toto, takže jinak hodnotit snad ani nemůžu. ()

The_God

Dokonalý Louis de Funés v komedii o tom, co dokáže malý, ambiciózní človíček s trochou důvtipu a spoustou zlých úmyslů. ()