Pošetilost mocných

• Francie La Folie des grandeurs (více)

Ó, jak malá postava a jak velké intriky! Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky. Jeden za všechny – všichni za sebe! (Česká televize)

pakobylka

----- "Co si mám počít ? Jsem jen ministr, žádnou práci neumím !" ----- Brilantní komedie, která temperament zrozený pod jasnou oblohou a žhavými paprsky španělského slunce obohatila vpravdě neodolatelným šarmem, jehož původ lze vystopovat ve volnomyšlenkářské a trochu lehkomyslné Francii. ()

zette

Funes ve forme, jeho grimasy jsou nenahraditelne a najde se zde par vybornych dialogu. Zanrove me to ale nijak neoslovilo a misty jsem se nudil. Ouryho filmy nejsou spatne, ja jsem si k nim cestu nenasel. ()

Juto

Film, ktorý prešiel skúškou času, zostáva jednou z najlepších satirických komédií o moci a hlupákoch, ktorí po nej túžia. 8/10 ()

otík

Poněkud netradiční film s Louis de Funesem. Hudba navozuje tradiční western, atmosféra dobrodružnou romanci, jen ten Funes nám to poněkud "kazí". Ale mně se to líbí. Alespoň něco ne zcelaa tradičního. I přesto velmi zábavné, úsměvné a dobově zajímavě zasazené. ()

Mol

Nejlepší role slavného Louise de Funese. Jeho lakomej don Sallusto je naprosto geniální gauner. Okrádá chudé a okrádá i bohaté. Nein mein liebe , ich bin komfortabl. ()

MJMilan

Jedna z nejlepších Luiových komedií. Je tu opravdu v té nejlepší formě. Příběh je o Španělském šlechtici, výběrčím daní, který najednou o svůj post příjde zásluhou cizoložnictví. A myslí si někdo, že by to Louis de Funés takto nechal?!? Pomsta bude sladká.... možná.... ()

vesper001

Vedle Oskara a prvního Četníka nejlepší Funèsova komedie – a na tom trvám. Kromě jeho neuvěřitelného temperamentu je tu kanonáda hlášek („A nyní, Blasi, mi lichoť!“), skečů (je libo budíček v podobě cinkání zlaťáků?), historických kulis a kostýmů (ty klobouky, ty límce, ty krinolíny, ty bambulky!) a perfektního castingu (král je sexy, královna krásná a ta baba je vážně děsná baba) je tu především skvěle hrající, tančící i zpívající Yves Montand a naprosto geniální soundtrack Michela Polnareffa. 10/10 ()

Sabrewulf

A teď babo raď! Líbí se mi ostatní Funèsovy filmy proto, že jsou jednoduše tak dobré, nebo proto, že jsem je v drtivé většině viděl jako nenáročné dítě a už mi ze setrvačnosti zůstala nostalgická příchuť? Tohle je totiž jeden z mála Funèsů, které jsem viděl až v současnosti a zrovna dvakrát zábavné mi to nepřišlo. Místy dokonce přitroublé a naivní. Ale takové jsou přece i ostatní.... Tak jak? ()

fantoci

Jak malá postava a jak velké intriky. Funes už dlouho neudělal takovou komedie aby skoro každá chvíle byla vtipná. Fakt bezva ! ()

TheBalrog

pro mne zcela určitě nejlepší komedie kterou znám, navíc s nelepším komikem vůbec !! Ty jeho bambulky na tom klobouku, nezapomutelný. Kdyby jsme měli i my takovéto ministry.. tak by mi to vůbec nevadilo. ... Zlato, zlatíčko. Je čas vstávat, ranní ptáče dál doskáče.. Zlaťák chybí !! ()

dan.pacino

Did his majesty receive my anonymous letter? Komedie postavená na typickém Funesovském humoru plném grimas, do které zapadl a se vší parádou ztvárnil to nejlepší (nejhorší) ze Skrblíka a Pandrholy. Skvělý herecký výkon. ()

andrii

U všech lišek, bazilišek. Vykutálený loutkář léček, když truhlice jeho truchlí po "milášcích" zlatých. ()

Belbo

"Sklizeň byla loni lepší."/"Ale letos, když byla sklizeň mizerná, měly by daně vynést o to víc." "Ale done Saluste, u nás je teď náramná bída."/ "No správně. Chudí mají mít svou bídu a král své zlato." "Proč mě nepozdravíte? Vy máte jásat!"/ "Ať žije don Salusto(sklesle)."/ "Ať žije váš dobrodinec... Ať žije přítel chudiny... Sláva. Sláva. No dobrý, to stačí." Podej mi ruku. ÓÓ to je úžasné. Nejsi krásný, ano je krásná. Nemáš ani vindru, ona má všecko. Ty si idiot, ano taky. Je ti souzena královna." ()

honza7

Španělský monarcha Don Sallusto? Já si snad začínám myslet, že on Funés nehrál role... on skutečně není herec... on dělal sám sebe! ()

KanjiVital

Funesův magnus opus - nesmrtelná hudba a gagy, které nikdy neomrzí, neboť časem získávají na síle a objevujete další a další... „Vypracoval jsem plán, jak odtud prchnout. Vrátíme se do Madridu. Připravíme spiknutí. Král pak zapudí královnu, baba se provdá za papouška, Caesar se stane králem, já si ho vezmu a budu královnou" :D A co teprve těch paralel k současnému opojení mocí a intrikářství! ()

Mrkvič

Absolutní hodnocení je možná trochu moc, ale Pošetilost mocných staví na stejném základu jako například série četníků. Funés je zábavný záporák a jeho eskapády jsou doplněny chytré blbnutí s kamerou nebo scénou, aby dění na plátně bylo příjemně nerealistické a zábavné. Té druhé ingredience v druhé polovině ve filmu ubyde, ale to vyváží okolní postavy (jako němý a dvorní dáma), které podrží vtip filmu, když se hlavní postavy trochu vytratí a ztrácejí na zábavnosti. ()

PavelR

Pošetilost mocných nestojí jen na de Funesovi. A je to dobře. Film má docela dobrý nosný děj, odehrávající se na španělském královském dvoře, plném intrik a konspirací. Ve hře je místo ministra, královna a kdo ví, možná i mladinká princezna. ()