Pošetilost mocných

• Francie La Folie des grandeurs (více)

Ó, jak malá postava a jak velké intriky! Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky. Jeden za všechny – všichni za sebe! (Česká televize)

PTuranyi

Veľmi dobrá funésovka zo španielskeho stredoveku, ktorá ťaží z dobrého scenára. Produkcia je dobrý dobový štandard takže dej plynule napreduje a herci majú plnú podporu hoci na nejak hru s emóciami tu nie je miesto. Všetko je podriadené zábave a gagom, ktoré pripravil scenár. Funés využíva všetky svoje herecké finty, aby postave, úlisného a lakomého ministra financií, vdýchol svoj komediálny šarm. Yves Montand v roli sluhu mu výborne sekunduje. Dvorné intrigy a láska dávajú na zábavu dosť veľa priestoru. ()

regulusw

Louis de Funés jako ministr pronesl památnou větu - chudí mají mít svou chudobu a bohatí své zlato... Doporučuji. ()

Fill16

Typická Funesovka, která mi ovšem nějak moc nesedla.. Pro mě jsou daleko lepší četníci :-)) Ale neříkám že bych se nebavil... ()

dawexx

Cink, cink, cink, cink, cink, cink, cink, cink...jeden chybí :-) Co? Zlaťák...jeden chybí - takovýhle sluch pro prašule, to by se, panečku, hodilo! Výborná koprodukce z časů, kdy ještě Francouzi uměli a v tomto případě dokonce v historickém hávu. Aby taky ne, Louis de Funes září v roli nenasytného lakomce Dona Sallusta a Yves Montand mu skvěle sekunduje jako jeho přidrzlý sluha Blase. ()

Georginek

Nejlepsi film Funese....... U jsem hov idel tolikrat, ze si pamatuju cele dialogy :D "Uz jasaji", "tak jasaji, mel jsem jim ulozit vetsi dan, tak" .......komedie vsech komedii...... ()

Standey

Tleskám… Funés v hlavní roli historického filmu což mu neuvěřitelně svědčí. Nesmím ale opomenout ani hezkou výpravu a kvalitní soundtrack. ()

Pythonator

Jedna z nejlepších Funésovin. Mistrovský kousek plný nestárnoucích vtipů. Jedinou námitku bych měl snad kvůli přehnané stopáži. Film mohl být svižnějšího rázu, kdyby byl jen o deset minut kratší. ()

Pan_Kachna

Skvělá komedie, kterou se mi nepodařilo si navzdory jejímu stáří okoukat. Kalousek de Funes v úžasný satiře ze zákulisí politiky. Pátá hvězda za soundtrack. ()

jerrik7

Mohu doslova okopírovat první část komentáře mého oblíbeného uživatele Nascendi, který dal pouze **: "Keď v posledných rokoch vidím filmy s Funésom, Richardom alebo Bourvilom dostavuje sa u mňa pocit trápnosti a zahanbenia, že som sa kedysi dokázal celkom dobre baviť na niečom takom. Nie je to tým, že by som na staré kolená stratil vzťah k humoru. Skôr tým, že v rastúcej konkurencii som stratil vzťah k tomuto prvoplánovému humoru". Mám podobné pocity ale tak černě to přeci jenom nevidím, takže dávám takovým filmům většinou **** protože při nich člověk může úplně vypnout, relaxovat a také je tady nostalgie mládí. ()

baron156

Pro mě nejlepší film s Louis de Funésem. Některé scény např. velbloud jedící jedinou květinu na poušti, zápas s býkem nebo Funésovi kostýmové gagy. A do toho ta hudba, prostředí ze Španělska a dabing Františka Filipovského. „Tohle je pro krále...tohle moje a tohle taky moje, vždyť si to přesně zasloužím." ()

Kivis

Das ist ajne kolosále konspiración. Objektivně asi jedna z absolutně top Funèsovek. Subjektivně mám raděj spíš ty méně výpravné. Škoda, že film nestihl natočit Bourvil, Montand mě moc nebaví a právě on sráží film definitivně o jednu hvězdičku dolů. To ale nic nemění na skutečnosti, že si Pošetilost mocných dám rád znovu a znovu a vždycky mě některé hlášky a situace dostanou. A o tom to je. Perličkou je, že se tento film natáčel ve Francově Španělsku, což vedlo k různým problémům i veselým historkám z natáčení. ()

Nataniel73

V prvom rade musím povedať, že táto komédia je strašne preplácaná. Áno Funes má aj bláznivé komédie, ale tu mi to prišlo fakt, že príliš. O tomto filme platí staré známe: Menej je niekedy viac. Áno Funes je stále perfektný vo svojich scénkach, ale tie fungujú len samé o sebe a nie ako súčasť celku, ktorým má byť dobrý film. Je to taká paródia na španielsku spoločnosť, ale dosť prehnaná. Občas som sa v tom strácal, tak možno to chce len viac pozretí. Každopádne Funes má ďaleko lepšie snímky, v ktorých ani nie je natoľko dominantný ako tu. Najlepšie scénky sú s papagájom a zo psom a to tiež o niečom svedčí. Je to s odretými ušami za 3*. 55% ()

soukyd33

Hláška: Tohle je pro krále. Ne, to je pro mě. Je TOP! 😄 Během pár minut všem dojde, kdo to tu celé vede a táhne. 😄 Herecké výkony excelentní, hlavně hlavní hrdina. No, kdo by ho neznal. 😄 Český dabing 👍 Herecké obsazení 👍 Šílená scéna, střídá další ještě šílenější. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

gizi

První půlka mě celkem nudila, ale pak jsem se začal dobře bavit, pár opravdu dobrých hlášek, hudba moderní, pěkná a kupodivu tam pasuje. 70% a 4*. ()