Pošetilost mocných

• Francie La Folie des grandeurs (více)

Ó, jak malá postava a jak velké intriky! Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky. Jeden za všechny – všichni za sebe! (Česká televize)

Luk Skywalker

Včera jsem to po letech viděl znovu a líbilo se mi to stejně. Nejlepší scéna je jak Funese budí cinkáním zlatých mincí a on pozná, že jedna mince chybí. Herecké výkony jsou velmi dobré a humoru je tam dostatek. A navíc Funes zde hraje záporáka a sedí mu to. ()

MickeyStuma

Vynikající výpravná historická komedie, kde si Louis de Funès střihl záporáka a to způsobem sobě vlastním. Humorných gagů je tu bezpočet, až mu nejeden divák fandí. Westernová hlavní hudba dává snímku punc vážnosti a tak se film může řadit mezi obdobné francouzské dobrodružně-romantické filmy. Funèsova komika nenechá bránici klidnou. Mnohé hlášky zlidověly a staly se nesmrtelnými. Výborně mu sekunduje Yves Montand, ale spíše je to takový nahrávač. Vznikla tu dvojka, která funguje a která nepřestává bavit za každých okolností. Jedná se tedy o jeden z nejlepších Funèsovek, jaký kdy natočil a který svým humorem, zvýrazněný neodolatelným Františkem Filipovským, rozhodně nestárne. ()

lemonova

Mierne cynická variácia na Ruya Blasa. Úloha Dona Salusta je ako šitá na mieru Louisa de Funesa, ale Yves Montand je preňho tentokrát viac než vyrovnaným partnerom. ()

ivamka

Na tyto francouzské komedie s Fuńasem nebo Pierem Richardem a les Charlots jsme kdysi chodili do kina a lidi se smáli ještě když šli z kina. To už dnes nevidím, ale je to asi tím, že než vyjdou z kina nacpou se hamburgry. Nejvíc se mi líbila počáteční scéna se sluhou : Dal bych si vajíčkoo. Ono taky dabing pana Filipovského byl úžasný. ()

GMVajgl

O čem v tom filmu vlastně jde? O to se zasmát na cizí účet - Funésova pomstychtivého lakomce a královniny gardedámy, co vzplane neopětovanou láskou. Také jde o levicovou sociální kritiku. Jinak je to celkem solidní situační komedie / fraška založená na záměně a nedorozumění. ()

Besyn

Místy strašná ptákovina,ale malý mistr se své skrblíkovské role zhostil dokonale a je na něj radost pohledět.Díky němu je mé hodnocení takové jaké je. ()

Joeey

Tance, španělské rytmy, kostýmy, hudba... trochu western? Tak to bude asi důvod, proč mě tohle vůbec nezaujalo. Nejlepší film s Funèsem to rozhodně není. ()

Véronique

Jedna z nejlepších Funesových komedií, která nepostrádá šarm, vtip ani romantiku. Nádherné scenérie "středověkého" Španělska jen umocňují celkovou atmosféru filmu, která je velmi povedená. Gejzír humoru tentokrát nevychází jen z tradičně odzbrojujícího Luise, zdatně mu zde sekundují i sluha Blaz či dvorní dáma. Pro mě již od dětství je nezapomenutelná scéna, kdy sluha myje svého pána - včetně důkladné očisty uší (není nadto je pořádně protáhnout:)). Také hudba báječně doprovází děj a ten, ačkoli tvoří pouhou kulisu situační komice hlavních představitelů, se mi docela líbí. 86% ()

patroklos

Jednoznačně nejlepší film Louise de Funes, samozřejmě podle mého názoru... ale kdo se chce pobavit a tohle neviděl, neměl by opovrhnout takovým filmovým pokladem ()

Torgal

Nedokážem si predstaviť, čo by bol ten film bez Funésa. Jeho excentrický herecký prejav (a geniálny dabing Františka Filipovského) povyšujú tento film z relatívne vtipnej, ale dosť rozháranej a nekonzistentnej bláznivej komédie do prvej komediálnej ligy. Keby to bolo umiernenejšie s normálnejším dejom (ale nie postavami), možno by to bolo aj na plnú pálku. 8/10 ()

Drom

Louis de Funès v nejlepší roli. Charakter sebestředného řvouna je pro něj sice typický, ale chamtivý intrikář Don Salluste je naprostým vrcholem. A co daň že soli, ta je čí? Tu má dostat král. Ne, ne, ta je pro mě. Zloději! Já nejsem zloděj, vždyť je to moje! Takhle nějak si představuju každodenní dilema našich vrcholných politiků. Němý! Němý! Němý! On je k tomu ke všemu ješte hluchý! Celý film je jednou dlouhou zábavnou jízdou, s malou přestávkou na roztomilou Karin Schubert. Á! Ta bába! Co ta tu dělá? Zelená je barva naše a žádný úskok není tabu, pokud to přinese víc zlaťáčků. A všichni - samé nešťastné náhody. Paf paf! Pak já budu král. Mohl bych tu vypsat ještě spoustu skvělých hlášek, ale bez té úžasné vizuální grotesky to stejně nebude celé. Zlaťák chybí! ()

AxelWers

Louis de Funès ako neskutočne lakomý vyberač daní, ktorý tvrdo dopadne na nos a musí sa pomstiť. Komédia zasadená do stredovekého Španielska je zárukou zábavy takej, na akú sme v prípade Funèsa zvyknutí. ()

GIK

Povedených vtipů, kterým se člověk ze srdce zasměje, zde bohužel není tolik jako v jiných Funesovských komediích. Několik humorných situací tam je, třeba Funes převlečený za cikánku, lhaní sluhy Blase: "Našel jsem u vás pět tisíc zlaťáků...". "Kde jsou!!! Kams je dal mizero!!!", nadržená dvorní dáma nebo mluvící papoušek, kterého chce Funés oškubat. K tomu výborná hudba. ()

chrispe

Vždycky mě až překvapí jak moc se u toho filmu bavím (a směju nahlas). Louis De Funés je prostě skvělý bavič a tahle role mu neskutečně sedla. Nehledě na spoustu skvělých scén a hlášek. ()

NiaWolf

,,Vždyť jsem jen ministr, žádnou práci neumím!" • ,,Jak můžeš žít v takovém chlévě?" ,,Tak přece žijí všichni Vaši sluhové." ,,Krásný byt, moc útulný." ()

Trixi

Nikdy bych si nemyslela, že dát tyhle dvě rozdílné osobnosti ....... jako jsou Funés a Montand dohromady, přinese takovou báječnou oddychovku. Doporučuji jako účinný lék na depku........zabírá spolehlivě. ()

Sosak

Trocha té historie, smíchaná s další z řady komedií, založených výhradně na roli Louise de Funese. Ačkoli Francouzi nepatří mezi mistry humoru, tak občas mají světlou chvilku. Tenhle film má u mě sice 4 hvězdičky, ale pořád přemejšlím, jestli bych neměl ubrat...zas taková prdel to totiž není a stojí to jen na zmíněném Funesovi. ()