Pošetilost mocných

• Francie La Folie des grandeurs (více)

Ó, jak malá postava a jak velké intriky! Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky. Jeden za všechny – všichni za sebe! (Česká televize)

Deeus

Tohle je jedna z mála francouzských komedií, která mě dokáže opravdu pobavit bez časté nechápavosti obvyklého francouzského humoru. Na druhém místě se umisťuje Drž hubu, ačkoli nemůžu říct, že by mi obvykle francouští herci nějak přirůstali k srdci... Louis de Funes alias F. Filipovský je světlou výjimkou a Pošetilost mocných je jeho vůbec nejlepší kousek. Role mu úžasně sedla, Montand mu zdatně sekunduje a neznám nikoho, kdo by dokázal zapomenout Donu Juanu... ()

Standey

Tleskám… Funés v hlavní roli historického filmu což mu neuvěřitelně svědčí. Nesmím ale opomenout ani hezkou výpravu a kvalitní soundtrack. ()

MorraEddie

Pošetilost mocných patřila v mém dětství mezi oblíbené filmy . Film nabitý vtipem a to hlavně díky Funésovi,protože on je král komiků. Vždy když je na scéně,tak se můžu potrhat smíchy. ()

Pjotr8

Velmi povedená komedie. Sice ne úplně ta nejlepší z herecké dílny Louise de Funése, ale svůj účel splní - dobře pobaví. ()

Desmi

Už jsem s Luisem viděl mnoho zábavnějších filmů. Tohle španělské divadlo mi zas tak moc nechutnalo. Ovšem hudba se mi vryla pod kůži. ()

v.indruchova

Filmová klasika. TAková příjemná fraška na nedělní odpoledne. Můj děda všechny filmy s Funesem miluje. I v pokročilém věku se díky tomu stává dítětem. ()

brasek

Jedna z mála komédií zo starej a dobrej francúzskej filmovej školy s predstaviteľom L. de Funesom, ktorá ma nezaujala. ()

Kontryhelka

Miluju tuhle nestárnoucí komedii. Vynikající herci,prima hlášky a nestárnoucí model, kdy malý dvorní prevít,který má takřka neomezenou moc a důvěru krále, ho šidí jak může a hrabe do své kapsy. I zde se ucho jednou utrhne a Salluste je pranýřován a vyhnán ze svého ráje. Ale jak je malej,tak je houževnatej a vymyslí opět podlý plán, jak se znovu dostat do popředí a vše pro sebe zúročit. Super oddychovka,kterou mohu vidět kdykoliv. ()

jjjerry

Skvělý dabing. Jinak spíše podprůměrná komedie. Místy přehání vtipů střídající se s nudou. To "Četník" mně sedí daleko více. ()

Teachman

Námět a zápletka: 9/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

Winster

A hele ta baba! :D Dosti rozlýtanej film, který skáček jako by z žánru do žánru. Po hodině absolutně nevím co si mám o tom myslet. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá funésovka zo španielskeho stredoveku, ktorá ťaží z dobrého scenára. Produkcia je dobrý dobový štandard takže dej plynule napreduje a herci majú plnú podporu hoci na nejak hru s emóciami tu nie je miesto. Všetko je podriadené zábave a gagom, ktoré pripravil scenár. Funés využíva všetky svoje herecké finty, aby postave, úlisného a lakomého ministra financií, vdýchol svoj komediálny šarm. Yves Montand v roli sluhu mu výborne sekunduje. Dvorné intrigy a láska dávajú na zábavu dosť veľa priestoru. ()