Grandhotel Budapešť

• USA The Grand Budapest Hotel (více)

Pan Gustave (Ralph Fiennes) je legendou mezi hotelovými zaměstnanci. V bezčasí mezi dvěma světovými válkami, v bohem zapomenuté zemi, kde toho nepříliš funguje, je luxusní Grandhotel Budapešť oázou spolehlivosti, již zosobňuje právě tento šéf hotelového personálu. Přání svých hostů plní pan Gustave, ještě než jsou vyřčena, a většinu z nich navíc zcela nezištně miluje, a to i ve fyzickém slova smyslu. Když mu jedna taková vděčná zákaznice odkáže mimořádně vzácný obraz a vzápětí navěky zavře oči (ne zcela dobrovolně), nejenže náhle závratně zbohatne, ale navíc se stane trnem v oku naštvaných pozůstalých, terčem nájemného vraha a hračkou v rukou místní policie. Ve všech těchto nevděčných rolích mu pomáhá obstát jeho osobní šarm a mladý pikolík Zero Moustafa (Tony Revolori), z něhož chce vychovat svého nástupce. (CinemArt)

murkl

Po tomhle filmu jsem měl chuť vidět všechno co kdy Wes Anderson natočil. Život pod vodou byl docela uspokojivý a říkal jsem si o přídavek v podobě Fantastic Mr. Fox, má to fantastic ve jménu, to nemůže být špatný, jsem si říkal. Po 20 minutách jsem to vypnul s tím, že si dám pauzu a už jsem to nikdy nezapnul. ()

JosefTomas

Až vzácný příklad čistokrevného filmu, dnes již zcela nevídaného. Anderson experimentuje v každém záběru, mění dynamiku a záměrně jde proti divákovým očekáváním a příjemně mate, ať už změnou perspektiv, pohybem kamery a střihem, stejně jako změnu poměru stran podle toho, co se v jaké době odehrává. GB je takovým milým mixem, neboť ohýbá zavedené postupy, hraje si s divákovým očekáváním a utočí na něj nezvyklou formou vizuálních gagů v nepopsatelné geometrii každé scény. I tak se našla jedna věc, která skvělou práci trochu narušuje a to nevyvážené tempo v druhé půlce, kde divák už trochu Andersona prokoukne a ten ho ničím už moc nepřekvapí. Ale stejně je výsledek parádní a takových filmů bych si dal klidně víc do roka. ()

boltCZ

Atmosférická wanna be komedie, zajímavá prostředím luxusního hotelu z konce 30. let (ačkoli fiktivním!) s pár postavami. Neustále v pohybu, hravá, velmi odlehčená výprava, příběhem průměrná ale ne nezajímavá. Místy se režisér ve své hravosti vyžívá moc. Příjemný film. Znovu bych si ale ho nedal. 65% ()

RigorMortis

Omnoho príjemnejšie, vtipnejšie a svižnejšie, než Asteroid City, ktorý pre mňa bol andersonovskou prvotinou (ale mihlo sa tu aj pár hercov z Asteroidu). Sympatické postavy, ku ktorým si človek rýchlo vybudoval vzťah, príbeh plynul rýchlo a farebnosť všade možne neprekážala, ani nepôsobila prepálene. Bolo fajn vidieť Ralpha konečne s nosom po tom, čo som ho mal roky zafixovaného ako čarodejníka, ktorý sa ani na x-tý pokus nedokázal zmocniť strednej školy plnej puberťákov. ()

PlysovyMacko

Problémy hotelového sluhu. Na komédiu málo vtipné. Film má typické znaky režišérovho rukopisu - farebný vizuál, absurdné postavičky a nejasný dej. Nič som nemohla brať vážne. Jediné čo sa mi páčilo ,bola scéna na saniach, inak  sa na to nedá dívať. Som znechutená. ()

garry

Brigmi: "...Grandhotel je prapodivně evropský..." aby nebyl, když ho točil chlápek který se narodil v roce 1969 v texaském Hustonu. To je asi jako by představy o Evropě mezi válkami točil George W. Busch nebo Sheldon Cooper. Určitě to bude hlína, ale podle ukázek to připomíná Kočičku s Pejskem jak pekli dort. Policie má německé uniformy, karlovarský kamzík, země se jmenuje Zubrovka apod. Wes Anderson natočil po návštěvě Prahy a pobytu v hotelu Paříž. Právě jsem shlédl. Naprostá bomba! Roztomile bizardní! Něco mezi Konec starých časů, Postřižiny a rodina Addamsova. Němčina, měna jsou klubeky, cimbál a balalajky. Distingovaný ředitel hotelu pan Gustáv. Občas utrousí "seru na to, kurva, postraný dědici" apod. Doporučuji. ()

DaliborekD

Kritici Andersonovi vyčítají, že se každým dalším filmem vzdaluje od své původní hodně odlišné autorské vize, ale mně je každým filmem blíž a blíž. Grandhotel budapešť je osobitá, výtvarně neuvěřitelně bohatá groteska, která se ale pod vším tím komičnem nebojí tnout do citlivých témat války a totalitního režimu. Osázená výbornými herci, plná chytrých odkazů a umělecké zručnosti. A ikdyž beru vycentovanou kameru jako zbytečnou snahu o odlišnost, Anderson s ní dokáže bravůrně pracovat a dokazuje, že má nápadů na rozdávání. Nepamatuju si, kdy jsem naposled viděl tak evropský film... a od američana :-) Wes se nebojí obscéností ani brutality a ikdyž je film v některých momentech dovedený do absurdity, nikdy nepoužije nic, co by jen na okamžik působilo lacině. ()

mArtinko5MB

Príjemná komédia, mestami mi však niečo chýbalo. Trošku bláznivé, samozrejme vtipné, veľmi bohaté obsadenie známimy tvárami. Najviac sa mi aj tak páčil Fiennes, s jeho výkonom som veľmi spokojný. Dejová línia trošku škrípe, ale v kine sa to celkom dobre pozeralo. Hodnotenie: 70% ()

candie254

Skvěle napsané, s úžasně absurdními komickými situacemi. Navíc jsou výborně obsazené i ty nejmenších rolí a je to úžasně natočené. Nicméně něco tomu ještě chybělo. 4,5* ()

Florentyna

preceneny, preceneny a silne preceneny. mistrovsky natoceny film, ktery po cloveku sklouzne hladce a a beze stopy. pekny film - ale bez obsahu a sdeleni. ()

Lubakus

Film obsahující ten nejlepší a nejzábavnější útěk z vězení, jaký lze vůbec na velkém plátně viděti. ()

generalmagor

Bavil jsem se dobře. Výtah to zabil. (až uvidíte, pochopíte). Moc hezky a ve svém originálním duchu provedený film od Wes Andresona. (pro ty kdo neví, tak např. Fantastický pan lyšák) Trefné, vtipné, originální, zajimavé a Raplh Fiennes hraje prostě skvěle. Příběh je vyprávěn rychlým spádem což velmi potěší, takže se nenudíte a nevznikají hluchá místa. ()

DR.SZ

Dříve mě filmy Wese Andersona upoutaly díky skvělé kameře a hravé konstrukci. Nyní tomu bylo tak, že měl okolo sebe osvědčené úžasné herecké ikony ztvárňující postavy, které zasadil do velikánského hotelu a vybral si doby, jež je naznačována jen okrajově, a to pauzu mezi 1. a 2. světovou válkou. Ovšem v tomto příběhu se řeší bizarní situace, a ani v jednom momentu nemůžeme nic předvídat. Navíc díky kameře se film stává výborným i v meziscénách. Především skvělý výkon podali pánové Fiennes, Revolori a Dafoe. Sice téměř nereálně (jak je tvůrcovým zvykem), ale přehledně a neúnavně napínavě zpracované dílo. Určitě nasbírá spoustu Oscarů, aspoň u mě! 92% ()

spotczek

Amerika objevila střední Evropu a vzdává hold Zweigovi, ale i Hrabalovi - Menzelovi, Jaroslavu Haškovi, Karlu Zemanovi, architektuře, přírodě a geniu loci vůbec, nezapomíná na dějepisné reálie, a celý ten groteskní guláš nejrůznějších žánrů a forem dochucuje změtí světově proslulých hereckých osobností, které se povětšinou jen mihnou, ale zato pobaví. Dokonalé retro, inteligentní zábava, upřímný obraz, proměnlivé tempo, nápaditá hudba a hlavně úžasná ústřední dvojice Fiennes - Revelori. Lepší příklad fungující dekonstrukce už si nepředstavím. ()

Facerr

Nechybí příběh, barvy, hvězdný herecký obsazení (snad s nejkratší rolí George Clooneyho), a svět Zubrowky se vám k tomu dostane pod kůži. Za to všechno přidávám jednu hvězdu. Na druhou stranu mě tu nic moc kromě dokonalýho zpracování neuchvátilo. Každopádě na moje stominutový ubytování v tomhle grandhotelu hned tak nezapomenu. ()

x_ander

Grandhotel Budapešť je hodně "jiný" film, resp. je naprosto normální pro ty, co znají tvorbu Wese Andersona. Je to vytříbená freska a galerie absurdních (a skvěle obsazených a zahraných) postaviček, kterým bez problému vévodí Ralph Fiennes. A vizuálně jde o skvost - takto stylových filmů se moc netočí. Škoda, že dějově je na tom film o stupeň níž. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (více)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz