Fotbalové opojení

• Česko Ve fotbalovém kotli (více)

Protiklady se přitahují. Snad proto v sobě ti dva, kteří nemohou být rozdílnější, nalezli zalíbení. Paul Ashworth, žijící víc než svým učitelským povoláním fotbalem, do nějž každou volnou chvíli nadšeně zasvěcuje své žáky. Paul Ashworth, dvacet let věrný londýnskému Arsenalu, k němuž jej kdysi přivedl jeho stále nepřítomný otec, dvacet let nepočítající život na roky, ale na sezony. A Sarah Hughesová, nejnovější posila Paulovy školy, upjatá, puntičkářská mladá učitelka, které ta hra, nutící dvaadvacet bláznů honit se po hřišti za kulatým nesmyslem připadá jako nejzbytečnější věc na světě a Paulovo nadšení pro ni naprosto nepochopitelné. Jenomže jiskra, která mezi nimi přeskočila, vykonala své a láska, jak známo, je mocná čarodějka. Bude ale mít dost sil i v tomto případě?

Svěže natočený snímek, zábavným a nevtíravým způsobem hlasující pro lidskou toleranci, byl inspirován autobiografickým románem Nicka Hornbyho, líčícím jeho celoživotní vztah k londýnskému Arsenalu. Scénář, který si Hornby podle své knihy napsal, se Nickova (ve filmu Paulova) dětství dotýká pouze okrajově, většina děje se odehrává v průběhu sezony 1988/1989, v níž měl Arsenal po dlouhých osmnácti letech reálnou šanci vyhrát ligu. Což se mu, jak znalci jistě vědí, nakonec podařilo. Příběh filmu proto není postaven ani tak na zápletce, jako na charakterech, které se režisérovi i oběma hlavním představitelům podařilo vystihnout zcela beze zbytku. Colin Firth i Ruth Gemmellová dodali svým postavám opravdovost a přesvědčivost, takže divák věří tomu, že Paul i Sarah díky tomu druhému pochopili něco, co by se dalo nazvat dalším rozměrem života. (oficiální text distributora)

mcb

Příjemná oddychovka, která si na nic nehraje. Jenom je až příliš postavená pro skalní fanoušky a normalnímu divákovi se bude zdát ona fotbalová závislost mírně "over-the-top". Právě proto nemůžu posoudit, jestli to tak je či nikoliv. Ono už i to Firthovo šaškování s Arsenalem působí na pozadí vážnějších událostí příliš prehnaně, snad i nereálně. Trefa do brány nebo snad jen tyčka? ()

Pítrs85

Předloha tohoto filmu od anglického spisovatele Nicka Hornbyho je pro mě něco jako osobní bible, každý fotbalový fanoušek se určitě nad nejedným odstavcem pousměje, když se ve všech těch pro nechápající okolí „bláznivinách“ najde. Snímek režiséra Davida Evanse, pro který napsal scénář sám Nick Hornby a přetvořil pro film těžce uchopitelný knižní materiál spíše směrem k romantické komedii o dvou lidech a jejich velmi rozdílných světech, těží z charismatu hlavního hrdiny (alter-ego Hornbyho) v podání Colina Firtha. Přestože Fever Pitch- film za Fever Pitch- knížka pokulhává, nedá se mu upřít tah na branku a časté skórování, navíc citlivě zobrazená scéna tragédie na stadionu Hillsborough a dobové zápasy Arsenalu dávají nahlédnout, jak to vypadalo v době, kdy na fotbal v Anglii chodili opravdový fotbalový šílenci a ne byznysmeni v kravatách. ()

Necrotongue

Sice nejsem fotbalový fanoušek, na rozdíl od Sarah mám ale pochopení pro lidi, kteří se dokáží pro něco opravdu nadchnout. Dokonce chápu, když se nadšení změní až v úchylku, takže mi byla postava Paula Ashwortha po celou dobu sympatická, na druhou stranu jsem velice dobře chápal i opozici, a celý film jsem si tak užil jako nestranný divák. Velice mě bavil nenápadný, ale výborný Mark Strong. ()

Kamca_

Colina Firtha mám hodně ráda a fotbal miluju, ale tady to k sobě nějak moc nepasovalo. Chvílema to byla hodně velká nuda. Třeba film Hooligans byl natočený mnohem líp než tohle. Dokázalo to zaujmout. Fotbalové opojení se mi pod kůži bohužel nedostalo. Dávám slabých 45%. ()

Skip

Colin Firth v tak krátké době za sebou (včera jsem totiž viděl Dívku s perlou), to na mě bylo moc. Něco tak bez emocí se ploužící na plátně v každém filmu, kde se objeví, se jen tak nevidí. Komedie to byla dost špatná a jak hrál špatně Firth, tak špatně hráli i ostatní. No a tak jediné, co za něco stálo, byl ten poslední zápas Liverpool vs. Arsenal, což je dost málo. ()

Chrysopras

Zajímavá sonda do duše fanouška a jeho střetu s mimozemštany z té nefotbalové planety. Bavil jsem se velmi dobře, ikdyž "je to jenom hra" :-) ()

kinderman

Tenhle film naštěstí není až zas tak dalece o fotbale o fotbalových fanoušcích...asi tak stejně jako Marley a já není jen film o psovi a pro pejskaře. ()

Tomik12345

Hraju fotbal od malička a musím říct, že když jsem měl možnost tohle skouknout, tak jsem si uvědomil, že jsem prd fanoušek. To co předvádí Colin Firth je skoro fotbalové šílenství, to, jak mu zasahuje jeho milovaná hra do osoního života, je prostě přesné vyjádření toho, jaký je rozdíl mezi námi a Anglií. My nikdy nebudem praví fanoušci. Na druhou stranu když tenhle film uvidíte, tak si možná řeknete: ale to je taky dobře :-). ()

DruidKarel

669. hodnocený film: Překvapení? Ani ne... Angličani jsou patrioty a svůj fotbal milují nade vše. Byla by to obrovská ostuda, aby se jim nepodařilo natočit film o jejich vášni. Vynikající příběh o chlápkovi, který žije fotbalem a dává mu víc, než ženě, která ho miluje. 4* jsou pro tenhle film namístě, protože dokázal pobavit i přinutit člověka se zamyslet, jaký je fotbal krásný. 4* a Sparta Praha, olé... 4* ()

pakobylka

Nejlepší byly autentické záběry z finálového utkání … Jinak nereálně vyhlížející nezábavný příběh, kde motivaci hlavních postav sice chápu, ale rozhodně ne díky zpracování tématu. Nemám zhola nic proti fotbalu ani jeho fandům - naopak, zasloužili by si lepší film. ()

darm

Adaptace dokonalé knihy sice nemohla být tak dokonalá, jako kniha samotná, nicméně fanatické fotbalové prostředí... To na mě prostě působí.. a jak! :) ()

Juto

Sladko veselá romantická komédia o futbalovom fanúšikovi, ktorého nečakaný úspech obľúbeného profesionálneho tímu hrozí, že ho vytlačí za hranu.Ale ak nebudete vychádzať z predpokladu, že futbal je najdôležitejšou vecou vo vesmíre, nemusí sa vám film páčiť. 8/10 ()

kumpi

Tenhle film je stejně jako knižní předloha taková moje srdeční záležitost, protože prostě Arsenal Till I Die! :) ()

Mrkvič

Fotbalovou horečku od Hornbyho jsem četl před lety a stále mám chuť si ji někdy přečíst znovu. První polovina filmu je fajn. Zapálení fotbalového fanouška, neurvalý Colin Firth a zajímavě strohá učitelka dějepisu. Ale proti předloze jsem necítil nic víc zajímavého, než je součástí běžné romantické komedie. V druhé polovině se ale konečně projevuje ten pravý střet názorů a zápal pro Arsenal. Stejně tak uvažování hlavního hrdiny a postupné opouštění svého snu trvajícího dvě desetiletí. Závěr je super a to hlavně díky fotbalovému výsledku, který jsem netušil, jak dopadne. ()

rudeboy

Málo kedy sa mi stane, že tu niekto napíše komentár, s ktorým sa môžem absolútne stotožniť. Pri tomto filme to bol HonourUK: "Z pomerne hluboke, mezniky anglickeho fotbalu a zivot jednoho fanatika popisujici predlohy udelali tvurci naprosto lacinou, knizku jen vykradajici a hlavni myslenky nectici adaptaci. Fuj tajbl!!!" - kámo vystihol si to dokonale! Na záver len dodám, že kto nečítal predlohu nemôže pochopiť naše opovrhnutie :-) ()

Bobik9

Miluji filmy, kde jde o fotbal a těšil jsem se na tento, protože jsem si myslel, že uvidím konečně nějaký příjemnější fanouškovský film z jiné tribuny, než ze které jsou Hooligans nebo Green street. Ze začátku to vypadalo, že to tak bude a byl jsem spokojený, ale postupem času mě ten děj začal uspávat a hrozivě nudit. Colin Firth nemůže hrát přece fotbalového fanatika! On je dobrý herec, ale ne pro takovou roli. Bylo to moc dlouhé, bez pořádného příběhu a se špatným obsazením. Možná, že kdybych to viděl v devadesátých letech, tak se mi to líbí víc. ()

JoseBenes

A sakra...pro fanouška Arsenalu je docela těžký hodnotit film, který je o jeho oblíbeném klubu, a kdyby pojednával třeba o Chelsea, Spurs, nebo jiných haluzácích:-), tak by rozhodně tak zajímavý nebyl a byl by shledán nudným a nezábavným. Jenže skutečnost je jiná, a já prostě nemůžu jinak než dát pět hvězd. Navíc, jestli chcete ukázat těm, kteří nechápou proč svůj víkendový program máte naplánovaný tak, že fotbalové přenosy jsou na prvním místě, možná díky tomuhle konečně pochopí. Knížku jsem samozřejmě četl... ()