U konce s dechem

• Francie À bout de souffle (více)

Frajerský zlodějíček se na útěku před policií poflakuje ulicemi Paříže dokud nepotká krásnou Američanku... Mladičký Jean-Paul Belmondo v hlavní roli filmového debutu režiséra Jeana-Luca Godarda, v němž se poprvé objevila vzpoura proti konvencím a touha po tvůrčí i osobní svobodě a otevřel tak novou kapitolu dějin kinematografie. Režisér Godard svým celovečerním debutem vstoupil přímo do dějin světové kinematografie a definitivně stvrdil filmové hnutí Nové vlny. Jeho pastiš filmových žánrů zní literaturou, výtvarným uměním, filosofií i noirovým filmem, ale především zní energií a vzmachem šedesátých let. Godard posílá na osudový běh Paříží rebela, který navzdory všem a všemu neúprosně spěje ke svému konci. Godard je anarchista a stejně jako jeho hrdina překračuje pravidla, zažitá klišé a všechna očekávání. (Česká televize)

Chrustyn

Ještě v dobách, než se proslavil jako drsný detektiv, šarmantní dobrodruch a hlavně neuvěřitelný kaskadér zahrál si Belmondo cynického mladíka prchajícího před zákonem. Příběh je sice svým způsobem o ničem a film nemá žádnou gradaci nebo něco co by ho hnalo kupředu ale díky Belmondovi, který je od svých novějších hrdinů k nerozeznání je film lahůdkou, která sice nezachutná všem ale náročnější diváky jistě potěší. ()

Arsenal83

Jean Seberg je jedna z toho mála herečiek, ktorej sedel krátky účes bez problémov. Asi ani plešina by jej pri tej tvári nevadila, škoda, že dopadla, ako dopadla. A škoda tiež, že film je čiernobiely, ale na druhej strane tu pomerne nízky rozpočet asi náklady na farbičky nedovolil. Nemôžem však povedať, že by som bol z filmu nadšený. Žiadnu atmosféru napätia som necítil, a to som mal aj tesné trenky. Polhodinové sledovanie scén, v ktorých opakovane hovorí Belmondo "chcem sa s tebou znova vyspať" mi úplne rozhodilo krimi thrillerovú náladu. ()

Yardak

Základní film Nové francouzské vlny - střih, kamera, slang. U konce s dechem jsem bohužel na konci filmu nebyl, ale tento již kultovní snímek má určité kvality a to nejen pro milovníky Belmonda. Pro mě osobně 75 %. ()

Šandík

Geniální film, který je i po padesáti letech tak svěží, jako by byl natočen včera. Režisér se absolutně nevěnuje vysvětlování podrobností. Nepotřebuje obhajovat svůj příběh konstruováním pravděpodobností. Prostě jen pomocí dynamického střihu, nebo spíše a přesněji, pomocí velmi volné vazby jednotlivých záběrů, které ovšem samy o sobě mohou být i poměrně dlouhé a statické, vypráví příběh. Činí tak pomocí nesmírně poutavé ruční kamery, která těkavě a zdánlivě zcela nahodile a reportážně snímá scénu, pomocí zcela přirozeného a nehledaného herectví, pomocí reálných zvuků a ruchů, ulice, pomocí drobných etud ta téma zcela banálních situací, jakými je zapálení cigarety či zakoupení novin skládá příběh dílek po dílku. Obrovské přirozenosti filmu svědčí i živelné kombinování angličtiny a francouzštiny s anglickým přízvukem v projevu Jean Seberg. Podobně přirozený a nenucený je i herecký projev J. P. Belmonda. Pro ty, kteří jej znají jen jako onoho rošťáka z populárních komedií musí být tato poloha nepochybě nesmírně překvapivá. Přirozenosti kupodivu pranic neubírá ani výborná jazzová hudba, která celý snímek rámuje, dodává mu eleganci a podtrhuje lehkost. Jednoduše geniální film... Ještě malé upozornění na závěr. Máte-li možnost, rozhodně se na něj podívejte v originále s titulky. Český dabing je tradičně špatný a přestárlý hlas Jiřího Krampola mohl pro mladistvého Belmonda zvolit snad pouze člověk bez jakékoli špetky soudnosti v těle... Celkový dojem: 95% Zajímavé komentáře: kinej, gudaulin, Pohrobek ()

jojinecko

Vynikajúca zmeska všetkého možného namixovaná Jean-Lucom Godardom. Perfektná kamera a (na rok vzniku) originálny strih, závratné tempo s množstvom udalostí za určitý časový úsek v kontraste s dlhými dialógmi ústrednej dvojice... Pár skvostných výrokov a myšlienok, odporný a zároveň sympatický macho Belmondo a jedna "osudová žena" k tomu...Tento ospevovaný snímok pre mňa kultom asi nebude, no každopádne kinamatografická chuťovka to je-o tom niet pochýb:) ()

sharky

Belmondo v roli toho největšího filmového drsňáka zdobí dílko, které je naprosto neamerické, obzvlášť velmi vtipné dialogy (-jsem těhotná - říkal jsem ti, že si máš dávat pozor --- to v americkém filmu neuslyšíte) a které i 45 let po svém natočení zaujme a nenudí. 90% To nejlepší co jsem viděl na LFŠ v Uherském Hradišti 2005 ()

BMW12

Začátek skvělý, byl jsem nadšen a výborně naladěn na kriminálku s Belmondem. Ovšem krimi zápletka se velice brzy vytratila a následoval snad půlhodinový rozhovor Michela a Patricie v posteli – vůbec jsem to nepochopil, proč tak dlouho tam blábolí, stačilo 10 minut na to. Následně film pokračoval bez děje, kdy se původní zápletka objevila opět až ke konci filmu. Nelíbila se mi práce střihače, některé scény, kdy se v jedné scéně mluví, jsou nesmyslně stříhány a mluvený projev k záběrům nesedí. Film však má jisté kouzlo, vidíme záběry krásné Francie, sympaťáka Belmonda (tedy až na to, že měl po celý film v hubě cigáro, to mi vadilo) i krásná tehdejší auta. Polovina filmu však trpí absencí děje. ()

poz3n

Dokonalá esence francouzské Nové vlny, tudíž absolutně nic pro mě. Chápu, co všechno může znamenat Godardův debut pro světovou kinematografii, ale pokud budu film vnímat čistě z pozice diváka, bylo pro mě utrpení to celé alespoň dokoukat. Nedokážu v tom vidět nic lepšího, než mizerně udělaný studentský film, který neví, jak má zacházet s temporytmem střihu a jak odvyprávět alespoň trochu pochopitelně jednoduchý příběh. Dialogy jsou dokonalým pseudointelektuálním patlancem, který se běžné výměně vět ani za mák nepodobá, lidé na ulici se každých pár vteřin dívají do kamery a hlavní mužský hrdina je hajzl na přesdržku. Prostě jedno velké a slavné WTF. Magnifique. 2/10 ()

anderson

- POHŔDANIE, BLÁZNIVÝ PETRÍČEK a toto, sú tri zásadné filmy, ktoré diváka alebo unudia alebo oslovia tou neopakovateľnou atmosférou, ktorá je v nich zachytená. Navyše je hlúposť vnímať ich bez kinematografického kontextu. Ale nie o tom som chcel ... Pred časom som v klube DVD BONUS hodil do pléna otázku, či by mi niekto z milovníkov kinematografie dokázal prezradiť akékoľvek informácie o dabingu, ktorý je na DVD od FILM X použitý. Milovníci dabingu (považovaní za intelektuálny odpad) tento film asi ignorovali, a odporcovia dabingu ... no tipnite si. :-) Vzal som teda včera DVD do ruky a dabing dopadol podobne ako u Petríčka. Zostarnutý Krampol sa zúfalo snažil, ale nebolo mu to nič platné, pretože rovnako ako u iných starších snímok distribútor ignoroval ruchový pás a kvôli šetreniu zničil "sound" ktorý by mohol byť zakonzervovaný iba v dobe vzniku, kedy sa ale súdruhovia rozhodli české znenie nevyrobiť (ale pôvodný slovenský ČST dabing z roku 1970 existuje !!!). Každopádne snaha sa cení a prskajúci (pseudo)intelektuáli nech vychladnú :-) pretože na disku našťastie je aj pôvodné znenie a české titulky. (21.7.2009) ()

borsalino

Godardovo již klasické dílko francouzské Nové vlny s debutujícím, životným a přesvědčivým Belmondem v hlavní roli, mířícího výhradně dopředu bez ohledu na to, co je napravo či nalevo, na důsledky nebo na budoucnost. O tom, že právě tento snímek oslovil široké publikum hovoří fakt, že opravdu jen málokdo neví, o čem je řeč (vzhledem ke stáří snímku to považuji za obdivuhodné). Strhující a přímé. ()

ancientone

Len máločo ma dokáže nadchnúť tak prenikavo, ako Godardova tmavá a neúnavná kinematografická kreativita. Slasť podobná jamovaniu na podladenej gitare v durových stupniciach tempom 170 bpm, v celom rozpätí notových dĺžok. ()

vypravěč

Již svým celovečerním debutem Godard prozrazuje, že je jeho výrazový rejstřík bezmála bezmezný. Jako by každá scéna ze života nepochopitelného antihrdiny přitahovala pozornost někoho jiného. Příběh z těch epizod sice povstává samovolně a vzdor polyfonii svědectví působí celistvě, ale těmi švy mezi obrazy lze zahlédnout i nějaké další – a to nejen ta životní dramata lidí, do nichž vrah zasáhl, ale i jeho další, jiné, možné životy. Ty, na něž si netroufl, ale které nablízku tepou a svádí jemu podobné neodvážné a malicherné. Všechny (a nejčistěji) je reprezentuje ta, která jej doprovází při jeho posledních krocích. Neopakovatelně cizí – cizí na kontinentě, v zemi i ve městě, cizí ve svém těle, cizí i v objetí s cizím – hledá pravý vztah, živé pouto, ale nenahmatá nic než lží potaženou dutost. (To lze říci o obou.) – Nejsem si jistý, zda obsazení Jeana-Paula Belmonda bylo šťastné, ale uznávám, že ho nedokážu vidět, aniž bych si nepřipomínal ty jeho přemnohé pozdější role; ba dokonce jsem měl až dojem, že již ony jsou v této hře na zlo přítomny. I tak si myslím, že Jean-Claude Brialy by té postavě (i při její ambivalenci) odpovídal lépe. ()

Sawy

Na filmech o ničem je nejvíc fascinující,že jsou zároveň prakticky o všem.To je i případ filmu U konce s dechem a taky jeho největší problém.Místo toho,aby se film soustředil jen na svůj poměrně jednoduchý,ale působivý děj,nechá ústřední dvojici,aby kecala o ničem,o svých existenciálních strastech a tempo snímku tak někdy značně upadá.Ale to vám nakonec stejně vynahradí skvostný Jean-Paul a krásná černobílá kamera,která se mazlí s pařížskými exteriéry a dělá z města samotného prakticky další postavu snímku.Osobně na mě ten kult,který se ke snímku váže,nijak zvlášť nedopadl,ale jako celek se mi film líbil.K Truffautovi ale budu mít asi přece jen o něco blíž než ke Godardovi. 75 % ()

Shaqualyck

Tarantinova fascinace Godardem je zase o něco srozumitelnější. Paříž a její omamný genius loci, tuny dialogů o hovně, parádní Belmondo jako vychcanej zlodějíček a nevyzpytatelná Jean Seberg. Do teď jsem nepochopil PROČ?! Jenže do ženský a do melounu nevidíš. ()

ScarPoul

Je to naozaj veľmi dlhý čas, čo som si spríjemnil deň francúzkym filmom. A po naozaj dlhom čase, som veľmi rád, že moja voľba padla na prvotinu Jean Luc- Godarda. Je absolútne nádherné si pripomenúť ako inak točia franzúci svoje filmy. Na konci z dychom je v tomto smere absolútne novátorský a podmanivo natočený. Prirovnal by som to k niestrelajte na pianistu od truffalta. Máme tu sympatických hercov. Belmondo s cigaretou v ústach vytvoril štramácky a starosvetský charakter, akéhosi Bogarta Francúzka a Seberg je očarujúco krásna. Ich vzájomné siahodlhé konverzácie väčšinou o ničom a pritom z podmanivým obsahom, tvoria základ tohto filmu. Tieto scény umožňujú vyniknúť fantastickým výkonom aké obidvaja predvádzajú. Kamera, ktorá ich pritom sleduje je rovnako úchvatná, a nie len tým, že nám ukažuje z Paríža viac ako ktorýkoľvek súčasný francúzky film. Doslova sa cítite ako na mieste bohémov a klasikov. Istrú teatrálnosť odpúšťam, lebo bez nej by sa to ani nedalo a aj keď strih nie je v niektorých miestach dokonalý, dá sa to tolerovať, hlavne kvôli pocitu, ktorý máte na konci z filmu. som viac ako spokojný. ()

Iggy

U konce s dechem bylo jedním z prvních „uměleckých“ filmů, které jsem viděl. A po celkem nevydařeném středoškolském filmovém klubu (Andrej Rublev, Satyricon apod.) asi první, který se mi líbil. I když jsem ještě ani nevěděl, kdo je Humphrey Bogart, kterého tu Michel napodobuje. U konce s dechem je film jak pro cinefily, tak pro průměrné diváky, má v sobě drama, romantiku, napětí, umění i revoluci a je tak „ďábelským koktejlem a manifestem Nové vlny.“ Řekl bych „možná“ nejlepší film všech dob, po všech stránkách stejně inovativní jako Občan Kane. ()

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

06.09.2021

Sen noci svatojánské s živým doprovodem

Sen noci svatojánské s živým doprovodem

05.06.2020

K 60. výročí uvedení světově proslulého a mnoha cenami ověnčeného  loutkového filmu Sen noci svatojánské slavného malíře a sochaře Jiřího Trnky připravila společnost JV Classics jeho obnovenou… (více)

Legendární kino Aero slaví dvacet let

Legendární kino Aero slaví dvacet let

31.01.2018

Od 1. do 7. února bude žižkovské kino Aero slavit dvacet let své novodobé existence. Diváci se mohou těšit na filmové předpremiéry, koncert skupiny Tata Bojs, otrlou neděli s Festivalem otrlého… (více)