Francouzský film Povídka o policajtovi byl natočen podle skutečné události. Podkladem se stala stejnojmenná kniha vzpomínek někdejšího inspektora Rogera Borniche. Na vzniku filmu se podílel i bývalý příslušník podsvětí Alphonse Boudard a bratr Emila Buissona Jean-Baptiste, vystupující v příběhu pod přezdívkou Le Nus. Emile Buisson proslul již za okupace Francie jako bandita a lupič, po dopadení byl odsouzen na doživotní nucené práce. Pro výrazně psychopatické chování byl umístěn do psychiatrické léčebny, odkud v září 1947 utekl. Byl na svobodě pouze několik měsíců, a za tu dobu spáchal přes dvacet loupeží a téměř deset vražd. Byl dopaden za okolností, které film přesně rekonstruuje. Příběh nelítostného vraha, psychopatického Buissona a „jeho“ policisty, inspektora Borniche je drama dvou hereckých osobností – Jeana-Louise Trintignanta a Alaina Delona. (Česká televize)

Padme_Anakin

Tahle kriminálka nestárne, pořád je výborná, ode mne bez připomínek.. Alain Delon zahalený cigaretovým dýmem je v roli inspektora Borniche skvělý, moc se mi líbí, no a Jean-Louis Trintignant jako vraždící monstrum tak přesvědčivý, že mi z něj a jeho ledových očí běhá mráz po zádech ještě teď.. Film, ke kterému se vracím, dnes večer potřetí.. Pochvalu zaslouží i velice příjemný dabing, zejména Josef Abrhám a Josef Vinklář odvedli znamenitou práci.. ()

bloom

Ten film považuji za jeden z Delonových nejlepších. Stylová výprava, výborná hudba Claudea Bollinga, co teprve herci, protože všichni podávají znamenité výkony, včetně Maria Davida a Henriho Guybeta, kteří většinou hrají spíše v komediích. Velice vydařený je i český dabing, kde Delona nedabuje Pavel Trávníček, jak bývá zvykem, ale Josef Abrhám, který narozdíl od Trávníčka stíhá s Delonem udržet herecký krok. Tvůrci filmu chtěli navázat na film další adaptací Bornicheova románu. Film Gang se ale tak nepovedl. ()

NinonL

Psychopat mi přišel málo psychopatický, polda zase málo rozervaný. Vlastně to byla taková skoro pohodička, včetně konce. Taky mě nenadchla věčná Delonova cigareta, se kterou mluvil a snad i spal. To byla kdysi hrozná móda, propagace dehtu. Proto film hodnotím jako průměr. ()

Historik

Výborný film, který patří k nejlepším ve filmografii Alaina Delona. Nádherné stylové retro, čistá práce.Výborně zahrané hlavní postavy, Trintignant je skutečně ukázkový psychouš, až z něj jde doopravdy strach. A ta scéna, kdy ho dostanou, je dokonalá. ()

Pierre

Delon zde není úplně typický Delonem. Spíš je zde v roli, které většinou hrával Belmondo. Jeho komisaři byli většinou drsnější, ale jinak byli velmi podobní. Chrabří sympaťaci s dobrým srdcem se smyslem pro spravedlnost, sarkasmus a slabostí pro ženy. I když Delon zde má jenom tu svou Ketrin a pouze jednou skáče ze střechy. A ještě k tomu se mu to nepovede. Ale stejně zde má spíš takovou Belmondovskou roli. Možná mi to zkresluje dabing Abrháma. Ten tady z Rogera Bornichea dělá neuvěřitelného sympaťáka a umí výborně podat, ty jeho hlášky. Abrhám by se jinde na Delona nehodil, ale tady sedl výborně a podal špičkový výkon. Vinklář a můj oblíbenec Langmajer podal taky v dabingu výborný výkon. Jinak Jean-Louis Trintignant je sám o sobě naprosto špičkový i tak a hraje snad ještě o něco lépe než samotný velký Delon. Ještě se vrátím k tomu dabingu. Druhý dabing rozhodně nedoporočuji. Trávničkův uspávací rádoby charismatický projev je uspávající. O obsazení zbytku postav, dialozích a kvalitě zvuku ani nemluvím. Buď s prvním dabingem, nebo v originále. Na jiné varianty zapomeňte. A teď už konečně k samotnému filmu, který mě velmi překvapil. Takovou podívanou jsem nečekal. Hrozně mě bavili už jenom ty prvky humoru v podobě pár úsměvných hlášek. Pak se mi líbilo spousta myšlenek a point. Rozhovor Bornichea s jeho drsným kolegou o gestapu je úchvatná scéna, která má v sob ě (i díky tomu dabingu) takovou sílu, že jsem si ji poté přehrál ještě jednou. Vrah je geniálně napsaný a herecky ztvárněný. Výsledkem je špinavec, z něhož jde místy až strach. Ovšem, nic není černobílé. Buisonnonova postava mě nakonci dost překvapila. Finále je celkově napínavé a dobře napsané. Ale napětí netvoří jenom dějová línie s padouchem. Ale i vztek Bournicheova šéfa, kterému už dochází nervy a vy si jenom říkáte, jestli to vůbec Delon stihne dokončit. Jak jste již doufám poznali, Povídka o policajtovi není žádná tuctová nevýrazná kriminálka, se spoustou klišé tohoto žánru. Ten film je velmi chytrý a je v něm i kousek psychologie. Obávám se že tu tam spousta lidí neodhalilo. Musím si stejně rýpnout. Nechápu jak byste si představovali dobré tempo vypravění, když vám tohle připadá pomalé. Ach jo. Já osobně nemám co vytknout, jsem maximálně spokojený. Dávám nadherných pět a jiné hodnocení absolutně nepřipadá v úvahu. 90 % ()

blackrain

Mě taková varianta francouzského policajta, kterou si zahrál Alain Delon vyhovuje. Delon je ke všemu ještě velmi charismatický a šarmantní. Konec filmu jsem si představovala trochu jiný. Mohl ho přece zastřelit v přestřelce. To by bylo daleko zajímavější. Takhle mi to přišlo uměle naroubované a bohužel zbytečné. Viděna verze, kdy daboval Delona Trávníček. ()

kaylin

Ze začátku to vypadá naprosto skvěle. Alain Delon je jako správný policajt prostě klasicky dobrý, ale Jean-Louis Trintignant je jako grázl naprosto skvělý. Bohužel tím jak snímek graduje, se z toho... no vlastně ta gradace se z toho vytrácí a finále mě spíše zklamalo a ty pocity mi vydržely především. Škoda. ()

Maq

Detektivka bez jediného nápadu. Práskač dá echo, tak jdou sebrat zlosyna. Aby to nebylo příliš krátké, tak to párkrát nevyjde. No to je nářez! ()

topi

Film je parádní, ale co z něho dělá ještě lepší zážitek, to je kultovní český dabing. Tenkrát prostě každý herec dodával postavě charismatickou tvář. Nevěřil bych, že Josef Abrhám bude tak suprově sedět Delonovi. Jeho protivníka Trintignanta geniálně, až psychopaticky vystihl Josef Vinklář. Další jména jsou zárukou vytříbených charakterů - Vilém Besser, Jiří Bruder, Jiří Adamíra, Jan Schánilec, Helga Čočková, Jorga Kotrbová, Boris Rosner, Ilja Prachař, Mirko Musil, Jana Andresíková, Miloš Hlavica, Jan Přeučil. Kam se poděl takový dabing? Tam, kam se poděli i herci....do nenávratna. Není dobrých herců, není ani dobrého dabingu. ()

Rosalinda

Skvělé a osvědčené duo Delon/Deray tentokrát doplněné neméně skvělým Jeanem-Louisem Trintignatem. Jeho chladně zabijácký Buisson je velice charismatický. Zabiják se slabostí pro Edith Piaf. Scéna u klavíru před jeho zatčením je téměř dojemná. Delonův Bornich je jeden z jeho nejlepších "fliců", co kdy hrál. Polda lidumil. Typicky odměřený, ale "člověkovitě" barvitý, sympaticky normální jedinec sem tam i ztrácející nervy. Konečně! A Delon je v této roli bravurně přirozený. Dokonale zpracovaná a působivě natočená skutečnost čtyřicátých let. Atmosféra téměř hmatatelná. Minimum hudby, což povídce jen prospívá, i když si svého oblíbeného Bollinga moc neužiju. Vrkám spokojeností, téměř blahem. ()

Foma

Po dalším shlídnutí jsem zvýšil hodnocení na 5. A proč? Kvůli nečekanýmu humanismu, kterej projevuje postava Borniche a kterej se Delonovi skutečně podařilo vystihnout. JInak celý vynikající hlavně taky snahou postihnout psychiku zločince, ne jenom ho odsuzovat. ()

Skip

Dost dobrou kriminálku, v níž si nikdo moc nedělal hlavu s psychologií postav (tihle jsou dobří, tihle zlí a hotovo) poněkud shodil závěr, kdy byl dlouho těžko polapitelný zločinec chycen tak jednoduše. Scénáristické pero se asi nějak unavilo. Bohužel jsem měl tu smůlu, že jsem film viděl dabovaný a Josef Abrhám se k Delonovi absolutně nehodí. ()

dyfur

…..kultový film A.D. , francúzsky ,európsky.....napínavé ,výkony výborné i minimimika A.D. tu viac ako sedela.....J.L.T.- klasika-presvedčivý...nemá sa čo vytknúť tomuto film....vždy dobrý - i do dneška...... ()

kagemush

V sedmdesátých letech nedělal nikdo povedenější krimi než francouzi (no dobře,tak teda ještě američani,třeba).A tohle je ta ještě lepší z nich. ()

lekr

Suchý kriminální film od kterého jsem čekal větší exteriérovou pestrost, trošku víc akce a větší spád děje. Film měl mnohokrát možnost se stát dobrým akčním filmem ale nějak ji nevyužil a stalo se z něj předměstský kriminální a ne moc zajímavý film s nepovedeným koncem. Tenhle film mě opravdu víc zklamal než potěšil.... ()

/Pablo

Pěkně od podlahy tvrdá francouzská kriminálka s neuvěřitelně chladným výkonem Jeana-Louis Trintignanata. Pro mě jeden z nejlepších filmových padouchů vůbec. ()

Martin741

Reziser Jacques Deray /Borsalino/ natocil sympaticku kriminalku zasadenu do 40. rokov v retro style. A kupodivu, nie je to retronuda. Filmu suverenne vladne Alain Delon, ktoreho osobne uznavam, a mam ho aj rad.. Okrem Delona sa ukazal aj Jean-Louis Trintignant /L´attentat/ a Renato Salvatori /Horalka/. Dialogy na urovni, rezia je skusena - proste nie je co riesit, dalsi sympaticky francuzsky film je na svete. 86 % ()

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant