Probuď se, špione

• Česko Špion, na kterého nezapomněli (více)
TV spot

Sébastien Grénier je francouzský tajný agent, který pokojně žije ve švýcarském Curychu, pracuje jako vysoký bankovní úředník a čeká na případný úkol. Jednoho dne skutečně přichází záhadné zadání, Grénier je však nedůvěřivý. Bezprostředně následující schůzka se Jean-Paulem Chancem, záhadným člověkem, o kterém neví, na čí straně vlastně je, jeho nejistotu jenom posílí. Není jasné, odkud jeho úkol přišel, a také není jasné, co je vlastně jeho obsahem. Každý agent, kterého Grénier kontaktuje, je brzy nato zlikvidován. Grénier začíná pátrat na vlastní pěst, kdo za tím vším stojí, neboť je ohrožen i jeho život. (Česká televize)

nascendi

Film o prebudenom špiónovi som sledoval s potrebným zaujatím. Nielen kvôli výbornému Lino Venturovi, ale aj hudbe Ennia Morriconeho, ktorá príbeh nielen podfarbovala, ale priam dotvárala. Neprehľadná a neľútostná hra ťažko identifikovateľných subjektov neodvratne zomelie zobudených, či bdelých pešiakov, ktorým nie je ani dopriate zistiť v akej hre a akú postavu hrajú. Napriek všetkým kladom, ktoré tento film nesporne má, mu nemôžem dať štyri hviezdičky, pretože k mimoriadnemu filmu mu ešte kúsok chýbal. ()

Rocky62

Tady musím být přísný. Lino Ventura nezklamal a E. Morricone taky ne, ale celkový dojem z filmu mám bohužel negativní. Úvodní scéna s tramvají je perfektní. Poté celý děj směřuje do velkých hnojišť, kde zůstane až do závěrečných titulků. ()

Chrustyn

Další z řady pomalých snímků s Lino Venturou. Dost se mi jeho filmy začínají plést, protože všechny postavy hraje se stejnou buldočí tváří, ale tento thriller je jedním z těch lepších v jeho filmografii. ()

dopitak

Námluvy Greniera s Chancem jsou přeci jen moc dlouhé. Zaujme počáteční atmosféra, lokality starého města plného malých tramvají, skvělý konec, a výrazný hudební motiv. Pochválit musím i výborný dabing (Haničinec, Brousek, Rösner) z dílny ČT 1992. ()

sharky

většinu filmu jsem vůebc netušil, o co běží, naprostá totální nepřehlednot postav, mám pocit, že chvílemi nevěděli kdo je kdo ani autoři scénáře, ono to sice má mít na konci "super nečekanou pointu a velké odhalení" ale předchozí tápání bylo tak vyčerpávající, že mě ten film začal nudit a nebavil dávno před "tou pointou". Navíc Ventura už tady překročil šestej křížek a agent zabiják, kterej běhá a střílí po lese, začíná bejt trošku nevěrohodněj a to ho mám jinak fakt rád. 50% ()

Flego

Agentský film z druhej strany. Poznáme filmových agentov, ktorí sú zväčša neporaziteľní, lenže tento snímok pozerá na život tajného agenta silno realisticky a bez príkras. Lino Ventura je báječný v postave spiaceho špióna, dej je značne ponurý a potemnelý. ()

honajz

MOŽNÝ SPOILER! Čekal jsem do poslední chvíle nějaký zajímavější zvrat. Jak to bylo celé od začátku postavené, bylo zhruba jasné, kdo je kdo a ke které tíhne straně. Proto mi přišlo divné, že hlavní hrdina věřil spíše zabijákovi a nakonec na to fakt dojel. Ten film nemá žádná překvapivá místa, jede v jedné jasně dané lince až do konce bez jakéhokoliv náznaku nečekaného zvratu. Ale jinak je to natočené velice decentně a uměřeně, zajímavě, s dorbými hereckými výkony a samozřejmě hudbou Ennia Morriconeho. ()

borsalino

Napínavý špionážní thriller s přesvědčivým Livo Venturou, plného temných stínů, pochmurného prostředí a chladných agentů zpravodajských služeb. K tomu realistický konec dělá z tohoto filmu opravdou lahůdku. ()

claudel

Lino Ventura je vedle Jeana Gabina mistr jednoho výrazu. Schválně jsem si během celého filmu dával pozor, jestli projeví nějakou emoci. Marně. Je to herec kategorie "stone face". Nechci ale působit jako kritik tohoto známého a uznávaného herce. Naopak jej mám rád a na krimi a thrillery s ním se rád podívám. Přesto mě jeho styl hraní fascinuje a irituje zároveň. Co se týče tohoto filmu, je to mistrovský špionážní lahůdka. Atmosféra houstne, paranoia roste, špionské propletence jsou zamotané a v konečném důsledků možná i nerozluštitelné. Překvapila mě účast polské herečky Jandy. Samozřejmě mile. ()

Tommassi3

"Vypadáte unaveně.." - "Špatně jsem spal !!" - "Špatně jste spal ?? Osm let spánku snad mohlo stačit.. Nemyslíte ??" ;) ()

Dale

Keď je práca špiónov taká neprehľadná, ako tento film, tak im ich prácu nezávidím. Ani po skončení filmu som netušil, o čo išlo tým mladým teroristom, o čo išlo tomu plešatému slizounovi, o čo išlo Piccolimu, o čo išlo Cremerovi (ten asi len plnil rozkazy) a kto stál za všetkými tými vraždami, ani kvôli čomu niekto (netuším kto) "zobudil" Venturu. Je pravda, že som si pri tom aspoň 10 krát zdriemol, no vždy som si to pretočil späť, takže mi nič neušlo. Mám rád filmy, ktoré nútia diváka použiť šedú kôru mozgovú, no musí vám dať aspoň nejaké vodítka, vďaka ktorým si dokážete pospájať tú komplikovanú mozaiku. Tento film je ale ako 1000 kúskov puzzle, pričom každý kúsok je z iného puzzle, čo je teda na filme dosť veľká vada, lebo by mal ako celok držať pokope a dávať aspoň trochu zmysel. Jednotlivé scény sú fajn, realistické, nechýba v nich napätie, ale spolu je to totálny galimatyaš, že buď ani scenárista nevedel, o čo v tomto filme pôjde, alebo to niekto totálne zvrzal v strižni. A spomína sa tu nejaká úžasná pointa, tak by mi ju mohol niekto vysvetliť, lebo netuším o akú pointu ide, koniec bol práveže dosť odfláknutý, keď sa z pomstou hnaného odhodlaného lovca stane tak ľahká lovná zver. Jeden z najhorších Venturovych filmov. ()

Padme_Anakin

Mrazivá špionážní kriminálka, příběh muže, který se po dlouhém oddechovém čase má vrátit do akce, mě zaujal od samého začátku. Hra s divákem či lépe řečeno hra na kočku a na myš mi nedala vydechnout, neb jsem netušila, kdo je ve skutečnosti kočka (predátor). Houstnoucí napětí a utahování smyčky okolo krku hlavní postavy mi vůbec neudělalo dobře.. ()

Una111

Příběh vedoucí odnikud nikam, děj předvídatelný, napětí veskrze žádné. A naprosto mi uniká pointa. Možná že byla až příliš jednoduchá, snad by se dala shrnout takto: Zaplést se do špionáže jednomu moc klidu a pohody nepřidá! ()

Pierre

Zajímavý film. Na první pohled zmatený, ovšem brzy již spatříte tu celkovou chytrost scénáře a nápadité situace. Tuhletu hru s divákem prostě francouzům vždycky smlsnu jako výborný medovník. A když přídají ještě dezertík v podobě vynikajcích hereckých výkonů, pošmáknu si ještě víc. Piccoli je pro mě velmi zajímavý objev, Cremer předvedl svůj dobrý standard a Lino svůj vysoký standard. Lidi vážně si to pusťte v originále. Tomu klidnému samotému projevu Ventury, se nic nevýrovná. A on to umí takhle podat i když hraje špiona. Lino, si prostě herecký bůh. Akorát závěr se nedá lehce pochopit a to mi trošku zkazilo dojem. Ale (drobný spoiler!) to zakopání mrtvoly v lese mnou docela otřáslo... ()

Rosalinda

Nejen stěny mají uši, ale v tomto případě snad i uši poletují jak křidélka kolem vzduchem. Skvělé špionážní drama, které mě sice zpočátku nějak moc nebralo, aby mě pak po chvíli vzalo o to víc. Poněkud neventuriózní konec, nicméně celkem pravděpodobný. Bohužel. Herectví mistra Ventury snad ani není třeba zmiňovat, to je jedna přesvědčivost sama. K tomu pro mě doposud nenaposlouchaný, jako vždy skvělý Morriconův hudební doprovod a přetrvávající móda světle modrých košil. Ještě mám co dodat? ()

Chrysopras

Krtek z východu? Paranoia? Náhoda? Mnichov? Lino ve formě a v zajímavém pohledu do špionážního zákulisí. Francouzi opravdu uměli... ()

OG_Swifty

Poměrně nepřehledný thriller s legendou francouzské filmografie - Venturou v hlavní roli. Film buduje pomalejším tempem stále houstnoucí atmosféru, kdy se divák o hlavního hrdinu (právem) bojí a nakonec dopadne přesně tak, jak bych si přál, aby dopadli všichni ti Bondové, Bourni a spol. ()

Martin741

Stale razim heslo, ze pan Vino Lentura po kultovej Medusa Touch natocil len 3 zivotaschopne filmy, a to Le Ruffian, Espion leve Toi a a este Mec Gideonuv patri k akemu - takemu nadpriemeru. Tento film je z zanru spionaznych filmov. A ide len o nadcasovy kult, napokon rezoiser Yves Boissett /Horko 1984/ je mimoriadne zrucny filmar. To musi vidiet kazdy, co sa odmieta venovat vatovo planym plkom z filmovej teorie a namiesto toho sa radsej venuje filmovej praxi. Ako pise spravne Pierre , film najprv posobi zmatene, a fakt trva kym sa nieco rozbehne .... potom to uz ale ide, hlavnym tahunom je pochopitelne Vino Lentura, paradnych hercov je tu ale viac - konkretne Michel Piccoli /Salto nel Vuoto, Velka Zranice/ a Bruno Cremer. Koniec sa nda uplne lahko pochopit, a je hodne na divakovi aby zapol mozgove zavity : 100 % ()

MrPierc

Bludiště vztahů mezi agenty a stranami, kde si nikdo není jistý, kdo ke komu patří. Chladní lidé v chladné hře, kde umřete tak jako tak. Spící agent proti čilým agentům. Film je výborný díky civilnosti prostředí a hudbe od E. Morriconeho. ()