Cesta

• Česko Tulák (více)

Děj se odehrá v blízké budoucnosti, kdy už svět jako takový trošku přestává zvládat všechen ten civilizační nepořádek a každý kope sám za sebe. Drsňák Eric v tom má jasno a kašle na všechno, na všechny i na svou minulost. Jediné, co mu zbylo, je auto. Když mu ho ale parta zlodějů ukradne, rozhodne se je v australské pustině vypátrat a zlikvidovat. Překvapivě na to však nebude sám. Pomůže mu totiž Reynolds, trochu naivní a ne zrovna inteligentní člen onoho gangu, kterého parťáci nechali ve štychu. (valmez79)

DwayneJohnson

Snad za tu znepokojivou vizi postapokalyptické budoucnosti. Snad za oba hlavní herce. Snad za výbornou hudbu. Snad za syrový příběh, bez nějakého happy endu. Snad za úplně poslední scénu. Tohle všechno tvoří tenhle film, který uchvátil skoro na pět. Dneska ale pětku nechám v šuplíku a budu ji šetřit na nějaký podobný film, třeba zase s Guyem. Možná se dočkám. Snad... ()

Slarque

10 let po kolapsu vystupuje hlavní hrdina na chvíli z auta, aby si dopřál skleničku. Auto mu zatím ukradne parta grázlů, takže se je náš hrdina vydá pronásledovat. Schválně počítejte, kolik lidí kvůli tomu zařve. Pak se v pitomé pointě dozvíte, proč tak nutně potřeboval vlastní auto a nemohl v klidu jezdit v tom, co tam zbylo po těch gangsterech. Je to tak hluboké, že to ani nestojí za koukání (50%). ()

klerik

Parádny postapo "western". Kým John Hillcoat sa odtrepal do Ameriky a (minimalne mňa) sklamal CESTOU i ZEMOU BEZ ZÁKONA, režisér Michôd to roztočil pekne v klasickom austrálskom duchu (ROAD WARRIOR, PROPOSITION). Priznám sa, že som čakal niečo nudnejšie/umeleckejšie. Aj napriek dlhým záberom na krajinu či do tváre hlavného hrdinu sa toho pomerne dosť deje, prestrelky sú pekne drsné a minimalistické. Mám rád aj KNIHU PREŽITIA, Tulák je menej komerčný a poctivejší film... ()

Chrustyn

Australská atmosféra a minimalistické herectví, zprvu naladí na podívanou, která by mohla vygradovat v něco skutečně působivého, ale v rukou amatérského režiséra a scénáristy zároveň, vznikla nezajímavá nuda, která diváka ani neláká, aby byl zvědavý, co se se všemi zúčastněnými stane. ()

mat.ilda

Je přeci postapo a mááám dost času... zabroukal si Guy Pearce a jal se zabít nudu pronásledováním auta, co mu říkalo pane, a tak trochu si ho přepřáhli pocestní, kteří měli napilno z nějaké horké akce - pro vzduchoprázdno, které snímek vyplňuje, není patrně důležité z jaké... ono zde vlastně není důležité vůbec nic a právě to se nám asi autor snažil sdělit, leč způsobem navýsost ubohým... Nevěřící nechť si sami zkusí plně neužít celou půl minutu trvající startovací scénu, napumpovaní monotónním hlučením didgerida a povzbuzení kusými dialogy, pyšnícími se slovní zásobou minoritních skupin, z čehož lze usuzovat, že slabomyslných přežije nejvíc, alespoň v Austrálii... K tomu si nejde nedloubnout do Roberta Pattinsona, kterému konečně někdo vymluvil mylný úsudek, že se narodil pro role osudových krasavců a tak zkusil prosťáčka, který mu celkem sednul, jenže ve špatném filmu... Guy udělal stejnou chybu a neúspěch jej neminul přesto, že má hodně nakoukaného Eastwooda, prostě, i když je od začátku jasné, že nálada bude chmurná a na jásavé mávání happyendem můžete rovnou zapomenout, stejně vás to žádným způsobem nezasáhne, ale kde tady je přesně zakopaný pes, já rozhodně zjišťovat nehodlám, i když bych to možná zvládla dřív, než se Guy podívá zleva doprava... ()

Roman.Ticka

Sonda do destrukce současné společnosti směrem k zatracení se dá pojmout různě. Možná jako alarm před posledním osudovým krokem k cestě odkud není návratu, možná jako zrcadlo již existující reality nebo úplně jinak. O mnohoznačnosti výkladu této vize autora kam spěje aktuálně svět, jehož zvrácenost dotváří podstata lidské povahy, svědčí ostatně dostatečně jasně závěr, jež svítí v barevném sledu bílé-červené-černé. Což o to, přemýšlení je pěkná věc, ale já ho mám ráda na chutném a invenčně ozdobeném talíři, což v tomto případě rozhodně podáno nebylo. Dvěmi zářícími * oceňuji hluboké procítěné herectví obou hlavních hrdinů. O tom povětšinou nezávislé filmy jsou a obvykle ze stejného důvodu bývají (pod)ceněny. ()

Pítrs85

Což vo to, špinavý to je, drsný taky, ale kurde ten film se táhne jak... jak hovado. Což nemusí být vždycky na škodu, ale tady se díváte půl hodiny na to, jak Pearce někam čumí a pak si žblebtne něco spíš jen tak pro sebe. Pak půlhodinový záběr na jedoucí auto v dáli. Půlhodinový záběr na retardovanýho Patizóna, jak tam pronáší nějaký moudra a... máme konec filmu. Kde je děj?, ptáte se... inu děj není, došel, pošel s poslední žijící osobou v apokalyptické australské poušti. Přesto má tenhle tulák cosik do sebe, byť závěrečná pointa může být sebevíc mokrým snem zarytých pejskařů, pro mě je však pořádným dabljůtýef. A to mám psiska rád. ()

Othello

Co se týče formy a struktury, kde zdlouhavým všedním, kontextu prostým způsobem jsme vedeni k tragikomickému závěru, je ten film vlastně duchovním nástupcem kraťasu Spider, za kterým stojí v zásadě stejná tvůrčí banda. (bůhvíjestli) Post-apo road-movie, ze kterého se dozvíte akorát to, co v něm uvidíte a ono v těch australských Outbacks zas tak toho tolik k vidění není. Musela být sranda tenhle projekt pinchovat studiu, protože to prakticky nejde vysvětlit, aniž by se bod po bodu nepopsal každý kus filmu. Překrásně zaprášený nihilismus. ()

SLOTH

Upocená australská verze Cesty ovšem s tím rozdílem, že Rover postrádá to co drží celou Cestu pohromadě- motivace všech postav. SPOILER- Upřímně taáhnout se přes celou Austrálii kvůli tomu aby mohla hlavní postava pohřbít svého psa ( o kterém nebyla celou dobu ani zmínka a ani jakýkoliv vztah ke psům nebyl nikdy vyřčen) je poměrně stupidní. Tři hvězdy dávám za kameru a kupodivu i výkon Pattinsona který má co nabídnout. ()

JASON_X

Pane jo... Tak po nějakém čase mi zase nějaký film stoprocentně sedl. Příběh drsný jako šmirglpapír, syrový jako tatarák a pochmurný jako katolická mše. Nemůžu se ubránit srovnávání s podobně laděným minimalistickým postapem The Road podle výborné knihy Cormaca McCarthyho, které se mi taky hodně líbilo... No, zprvu jsem to viděl na plichtu, ale postupně jsem dospěl k názoru, že Road je proti Roverovi limonáda. Především se o to zasloužil Guy Pearce, jehož chladnokrevný a mlčenlivý chlápek strčí Mortensenova jemnocitného fotříka do kapsičky na drobáky. A retard Roberta Pattinsona je minimálně stejně dobrá a stejně dobře zahraná postava. Jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků letošního roku. A fakt, že je tu film momentálně v modrých číslech (60%), mě v mém názoru jen utvrzuje. ()

Morholt

Depresivní a špinavé postapokalyptické road movie o chlapíkovi, který umanutě stopuje své ukradené auto. Ta atmosféra v kombinace s nekompromisním Guyem Pearcem měla něco do sebe a odpustit se dá i místy příliš natahovaný děj. Přeci jenom tady Austrálie neukázala ze svých přírodních krás příliš mnoho a záběry na nekonečné dálnice působily místy až příliš monotónně. Jinak se jedná o první film s Robertem Pattinsonem, ve kterém Plochý ksicht nevadil a dokonce se dá říct, že předvedl něco jako slušný herecký výkon. I za to si Rover zaslouží nadprůměrné hodnocení. 65% ()

ScarPoul

Film, ktorý nepotrebuje veľa. Chcete post apo svet? Stačí vám Austrália. Blúdiť prašnou stepou, kde vidno len prach a špinu je ekvivalentom úpadku. Postavy so zlými vlasmi, zubami a svedomím blúdia touto krajinou pripravený hájiť aspoň kúsok ľudskosti, čo v nich zostal, aj za cenu že niekoho zabijú. Uhrančivé a osobité. Michod sa nesnaží o moralizovanie. Ide mu o drsný príbeh, ktorý sa mu darí napĺňať. Každý dejový zvrat je autenticky zmotivovaný. Herci parádny. U Pearcea je to samozrejmosť. Pattinson milo prekvapuje. Jeden z mála filmov pri ktorom zostane po dopozeraní aj pocit. ()

6thSun

BROJLER: To nemoh do prdele těm klukům slušně říct: "Jen si vezmu svýho psa z kufru, abych ho moh pohřbít, prosím." Kluci by mu jistě vyhověli, ještě by byli dojatý. Ale ne, von musel kvůli tomu začít zabíjet jako psychopat. Co by dělal, kdyby byl normální stav věcí, žádný post apo? Motivace k hovnu. ()

Terva

Už jenom z těch divných střihů a příšerného dialogu jsem tušil, že mě to nebude moc bavit. Příběh má spousty logických děr. CITÁT - Hledám svoje auto........ Příběh je nudný, hlavní hrdina má velmi omezený slovních a vlastně celé to herecké obsazení mi nesedělo. CITÁT - Chci svoje auto......... ()

Seabeast

ÚVAHA NAD INTERPRETACÍ: Guy Pierce silně připomínající vzhledem a výrazem Karla Rodena (brát s rezervou) a Robert Pattison jako prostoduchý odvrhnutý mladík. Pro oba velmi zajímavé role, které podnětně zahráli a nutno zmínit, že naprosto bez chybičky. Může se zdát, že na první pohled je příběh prostý a o ničem, kdy krádež auta dovede roli Pierce k tomu, aby ji získal zuby nehty zpátky. Do toho jeho totálně apatická a cynická postava postřílí pár lidí a nekňuba Pattison, který je bratrem jednoho ze zlodějů, ho na společné cestě vede k nim domů. O tom, ale Rover dle mě vůbec není. Svou děsivě antiutopickou atmosférou ve všech charakterech odráží bezcitnost, bezvýchodnost a sklíčenost, která každého v této situaci pohltila a veškerá lidskost je smetena z povrchu zemského. Právo silnějšího je na vrcholu pyramidy. A také rozum a cit je na hromádce dříví spálený na popel, ze kterého Fénix jen tak nepovstane. Právě v tom je přednost Rover, která při té představě, že se lidstvo dostane do takového bodu, dokáže ve mě rozbouřit vlnu emocí. Vzpomněl jsem si malinko na Refnův Drive, přestože se od sebe podstatně liší, ale něco mají společného. Především to rozvláčnější tempo, které zde k dekadentní atmosféře skvěle sedí a hlavně tu znovuzrozenou lidskost, kterou tam přes tu neprůstřelnou skořápku máte na konci spatřit. ()

Zeebonk

Už se ze mě dralo něco ve stylu: "Umouněná road-movie napříč prašným australským prdelovem.", ale pak to ve mně hrklo a řekl jsem si, že mám na něco lepšího. Následující jsem tedy složil na počest tohoto filmu: "Pot, špína a shnilé zuby, mrtvým čoklům smrdí z huby. Pták a víko od kanálu patří dětem do análu. La la la.". Neříkám, že tu mrtvým čoklům smrdí z huby a že se tu rvou víka od kanálu dětem do análu, prostě jenom říkám... Ááá, kurva. To je jedno. Chápete tu myšlenku, ne? Srát na to. Pointa je, že mám tenhle typ drsných, špinavých a brutálních post-apo hovnaření tuze rád. Jasně, je to občas pomalé jako zombík s dělovou koulí zaraženou v prdeli, ale čtvrtou hvězdu kvůli tomu žrát nebudu. ()

Skrk

Špína, zaschlý pot, atmosféra, pomalé tempo, magická kamera a výborný Robert Pattinson. Co chtít víc? Jebat zdejší hodnocení. ()

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)