Cesta

• Česko Tulák (více)

Děj se odehrá v blízké budoucnosti, kdy už svět jako takový trošku přestává zvládat všechen ten civilizační nepořádek a každý kope sám za sebe. Drsňák Eric v tom má jasno a kašle na všechno, na všechny i na svou minulost. Jediné, co mu zbylo, je auto. Když mu ho ale parta zlodějů ukradne, rozhodne se je v australské pustině vypátrat a zlikvidovat. Překvapivě na to však nebude sám. Pomůže mu totiž Reynolds, trochu naivní a ne zrovna inteligentní člen onoho gangu, kterého parťáci nechali ve štychu. (valmez79)

3DD!3

Michôd to divákovi příliš neulehčuje a bez vysvětlování pronásleduje Guye Pearce a jeho retardovaného parťáka (Pattinson se konečně herecky našel - v téměř otíkovské kreaci zaujme a je přirozený) v honbě za ukradeným vozem, směle vstříc zvrácené pointě. Veselá budoucnost je samá silnice a písek, či odporná lidská karikatura s flintou. Sledování hodně ztěžuje úvodní půlhodinka, než na sebe hlavní postavy narazí. Pro dost lidí to bude bezbřehá nuda, ale mě ten naturalistický road movie celkem sedl. ()

JitkaCardova

Symbolické hořké postapo o ne dost dobrém člověku v ještě pořád ne dost do mrtě zničeném a zkaženém světě, kde už sice nejde nic zachránit, ale hlavně lidsky a mezilidsky toho v tom houstnoucím napětí pořád ještě jde dost zkazit, jak se hlavní hrdina ke své lítosti ze zakoušeného zmaru znovu a znovu přesvědčuje na každém nezvládnutém, neuspokojivém zastavení své cesty – aniž by ho kumulující se prožitky měly sílu pohnout, aby se vzchopil a změnil to. *** Sledujeme prototyp ne dost odvážně milujícího člověka, sebou se zaobírajícího zbabělce, jehož trpná cesta má podobu sledu prchavých promarněných setkání, z nichž – kdyby překonal vypěstovanou sebestřednou nedůvěru a přinutil se přesáhnout, sám se o cosi zasadit, nenechat nic, aby se to zvrtlo, vložit důvěru – by pořád ještě mohlo povstat něco dobrého, pevného, něco, co by stálo za to sledovat, chránit a rozvíjet až do posledního dechu. Ale k tomu nedojde, muž každou příležitost raději zničí, nebo nechá zničit, neinvestuje se. Jak pokračuje osaměle dál, v těch vypjatých okamžicích, kdy se ho užuž dotýká lidství, se na ztvrdlý povrch dere ne dost potlačované utrpení a stesk, aniž by však něco měnily. *** Přesto je v něm pořád dost síly pokračovat, jež ho přese všechno selhávání a zklamávání nutí pokračovat, k něčemu směřuje, něčemu ta jednotlivá setkání a všechny ty možnosti projevit se lidsky, obětovává. *** Rozuzlení v závěru jeho cesty však už jen odhalí, že její utkvělý cíl byl stejně mrtvý a prázdný jako jeho rezignovaná duše. *** Film o upřednostňování vlastních bolístek před solidaritou s druhými, o neschopnosti soucítit, toužit a přesáhnout, vypráví o světě beznaděje. *** Osciluje to k pěti čistým, ale lidsky se to ve mně bouří je takové vizi světa dohasínajícího v důsledku ničivého, slabošsky rezignovaného lidství udělit. Ačkoli vím, že se tu vypráví o vizi, k níž dnešní většinová společnost valem směřuje, jsem z těch, kteří se až do konce svých dnů nespokojí s ničím, co není dost, a budou se napřahovat se k druhým, aby jim nabídli úlevu a založili vzájemnou důvěru, bolest nebolest. Takže za čtyři, s respektem. *** Soundtrack složený z drásavých zvuků stojí za zvláštní pozornost. *~ ()

Kaka

Pomalejší a méně fungující záležitost než například The Road (avšak podobně nehostinné, špinavé, syrové), jejíž největší chyba je, že chce být občas cynická a záměrně přitažená za vlasy, ale moc to nefunguje. Pearce a i Pattinson kupodivu fungující, nicméně jinak je tahle prapodivná postapokalyptická road movie průměrná a ničím inovativní, ani zábavná. ()

castor

Sebrali mu auto, málomluvného Guye Pearce to solidně namíchlo, takže prostřelení hlavy někoho, kdo bude poblíž a bude mít plnou hubu keců, mu nedělá problém. Já ho měl naopak s celým tímhle utahaným laděním. Pojďme na všechno pomaleji než pomalu, záchytnými body v běhu příběhu jsou Pearce, kterého mám rád, ale tohohle málomluvného Eastwooda mu až tolik nebaštím (ale pozitivem ve zvláštním balení přeci jenom je) a pak pochmurná atmosféra postapokalyptické doby, která není fajn a rozhodně ani fajn vyhlídky nemá. Upocený špinavý osamocený pouštní výsledek vyloženě zklamáním není, koule docela má, ale když prostě po vyběhnutí závěrečných titulek víme, že jednou stačilo, nemá moc smysl se víc rozepisovat. ()

Spooner

Guy Pearce chce zpátky auto. Robert Pattinson si chce nastartovat kariéru po Twighlightu. A já chci na tuhle rádoby drsnou vleklou nudu co nejdříve zapomenout. Myslím, že to nebude tak těžké ()

Wacoslav1

No čekal jsem, že to bude trochu akčnější, ale nakonec mi i tak ten film celkem sednul. Byl správně temnej a syrovej. Jenom možná mohl být přeci jenom, tak aspoň o čtvrt hodiny kratší. Tempo občas trochu drhne. Jinak, ale Australani opět potvrzují, že poslední dobou točí celkem solidní filmy.65% ()

petero

David Michôd ma zaujal svojím Animal Kingdom a ohromne pobavil filmom Hesher, no bohužiaľ Rover je typická festivalovka ktorej tempo je až nebezpečne pomalé, postavy diskutujú medzi sebou ešte pomalšie lebo väčšinou času na seba neprítomne čumia. Napriek tomu film obsahuje pár silných scén a atmosféra je tiež výborná takže záleží od rozpoloženia či pri tom niekto zadrieme v prvej tretine kde divák ešte netuší o čo ide a prepasie to najlepšie a vzdá to alebo mu vyslovene takéto filmy pasujú. ()

Davies182

Zhýčkáni a oblbnuti akčními post-apokalyptickými romány, filmy a seriály, naučili se moderní diváci na populární žánr nahlížet jako na adrenalinové atrakce plné zombíků, vystřílených nábojnic a neustávajícího útěku před nikdy nespícím nebezpečím. Stmívačka. Přichází inteligentní pán jménem Michôd. Všem zmlsaným a ošáleným filmovým labužníkům ve dvou hodinách názorně ukazuje, jak nezáživně, únavně a depresivně by to vypadalo ve skutečnosti. Takže honem! Okamžitě jej ukamenujte, aby náhodou nevznikaly podobně melancholické filmy se srdcem, jejichž tvůrci se nebojí vybočit z davu! ()

Xmilden

Překvapení se nekoná a povedených úvodních 12 minut samozřejmě k lepšímu dojmu nestačí. Mad Max je zkrátka jen jeden. Malinko jsem čekal, že by se mohlo povést to dávné kouzlo znovu oživit, ale marně. Guy Pearce jistě předvádí působivý výkon, jenže mě tenhle Tulák zase tolik nesedl. Přitom potenciál rozhodně měl. 40% ()

darkrobyk

Trochu jiný Mad Max...Postapo depka bez jakékoliv naděje. Špinavé, syrové, hnusné. Všechny postavy jsou magoři a zaslouží si zhebnout. Nebo jinak, hlavní hrdina přetékal takovým množstvím sympatií, že mohl zemřít v kterékoliv minutě filmu, a mně to bylo srdečně jedno. Uhrančivá hudba, místy až dokumentární kamera a nehostinné pláně Austrálie. Spíše artová záležitost, která milovníky akce zřejmě naprosto znechutí. Chvílemi se děj vleče jako líné vody Léthé a přesto pocit znepokojení a nejistoty nemizí. Tvář chladného a odcizeného světa je skličující a varující. Film jistě ne pro každého... ()

Fiftis

Ak sa chcete stať súčasťou Bohom zabudnutej austrálskej pustatiny, tak si nájdite čas a pozrite sa na tento snímok. V opačnom prípade hrozí, že budete zívať nudou. Ten film je skúpy na slová a ani hudba v ňom nehrá prím. Je surový a surový ako tunajší život sám a skutočnosť, že si svoju rodinu nevyberáme len potvrdí. Reálne postavenie charakterov postáv zvýrazňuje drsnú realitu stavu veci na všetkých možných úrovniach. Guy Pierce jednoznačne najlepším hercom tohto snímku, Robert Pattinson už je na tom horšie. Keby bol kvalitnejší scenár a väčšie vysvetlenie apokalyptického príbehu s lepším filmovým štábom, mohol tento film dopadnúť o niečo lepšie. Je to film na premýšľanie a o predstavivosti diváka a tak patrí medzi snímky, ktoré nie sú pre každého. ()

Big Bear

Tak tohle bylo dloooooooooooooooooooouhý jako australská okreska.... Já mám pro australácký věci slabost a jsem tak ochoten i lecos odpustit, tady jsem ale cítil velkou potřebu rejži dávat důraz na cokoliv i když to ani nebylo nutné. Příběh sám je vlastně strašně jednoduchý. Hlavnímu hrdinovi se cosi stane a tlupa zdrhající z loupeže mu ukradne jeho auto. Ten jej z nějakého důvodu nechce tlupě obětovat a tak se vydá po stopě za ní. Cestou se shodou náhod potká s potřeleným maníkem, ze kterého se nakonec vyklube jeden ze členů gangu. Toho navíc jeho bratr nechal postřeleného ležet na silnici a odjel... Postřelený ví kam tlupa i zrádný bratr směřuje ( ta se přesouvá ukradeným autem ) a tak chtě nechtě hlavní hero tohohle postřeleného potřebuje aby se dostal k tlupě a ke svému autu... Postřelný je R. Patizón a ačkoliv ho nemusím, tady hrál velmi dobře lehce přiblblého jedince. Stačilo ho ostříhat a zabrousit mu duté špičáky a hned se na něj lépe koukalo :-). Pohledy na nekonečné australské obzory byly nádherné i hudba se povedla...Jenže - ačkoliv jsem pohnutky hlavního hrdiny chápal, udělat kolem toho tak komplikovanou zápletku mi přišlo trochu moc a hůře se pak příběhu věří... Druhá The Road se zase nekonala... Tři náboje do devítky. * * * ()

Beckett51

Přesně ten typ filmu, kdy hlavní postava je takovej neskutečnej zmrd, že nevíte jestli jí fandit anebo jí přát co nejpomalejší smrt. Jenomže když tu postavu hraje Gáj Pírs tak jí prostě nemůžete nedávidět. Ale musím uznat, že kdyby mi někdo ukradnul takový suprový auto se Spoilerem, tak bych ho taky šel hledat. Musím pochválit taky Pattinzona, kterej zahrál retardovanýho s dírou v břiše naprosto luxusně. Je vidět že herec je to kvalitní, ale jaksi zaostává v umění vybrat si roli.... teďka se mu to konečně po dlouhé době povedlo. Závěr naprosto luxusní a *Malý Spoiler* scéna s Gájem sedícím na posteli se slzama v očích je naprosto odzbrojující. *Konec malého spoileru* . Normálně bych dal čtyři hvězdy, ale protože je film dosti podhodnocen napálím plnou ať mají zdejší pseudo-intelektuálové nad čím vzteky onanovat. ()

S.Quentin QUALE

Špinavý a krvavý postapo film, který ale nemá smysluplný příběh, a to teda já zas pointu chápu, ale i tak je to jen hodně slabá berilčka. Znovu bych si pustil radši něco jiného. 45% ()

misterz

Guy Pearce dokáže prekvapiť v akejkoľvek úlohe, nie je tomu inak ani v tomto snímku. Sledujeme tu príbeh tuláka zasadený do neurčitej postapo krajiny, ktorému ukradnú auto a on si s buldočou zaťatosťou ide poň. Nepochopil som síce prečo, pretože vlastne získal lepšie a vhodnejšie na tamojšie cesty, ale dobre. Príbeh je teda pomerne jednoduchý, ten tu však asi ani nie je nijak zvlášť dôležitý. Filmu totiž kraľuje perfektná, bezútešná a špinavá atmosféra. Všade samý hnus, pot (určite aj smrad) a deprimované tváre. Ľudský život tu už nič neznamená a smrť znamená zbožné vykúpenie. Je vlastne v takomto svete možné nájsť aj kúsok dobra? Ďalším prekvapením bol Pattinson, žeby konečne typ postavy pre tohto herca? Neviem, ale v úlohe mierneho retarda bol vážne skvelý. Jedno z poučení na záver - v takomto svete sa váhavosť vážne neoplatí, prežijú hlavne tí, u ktorých prevažuje horšia stránka, rozhodnosť a stvrdnuté srdce. Žiaľ, našlo sa tu aj pár negatív, tie ale skôr vychádzajú z mojich subjektívnych pocitov. Film bol na môj vkus až príliš "tichý" a hlavne hroooozne komótny, rozvláčnený a uťahaný. Keby nie toho slimačieho tempa, asi by som išiel s hodnotením vyššie. Tiež ten úplný koniec sa mi zdal zbytočný, posledné približne 3 minútky by som jednoducho ufikol. 70/100 ()

liskam

To, že mě Guy Pearce vždy dokáže mile překvapit v nějaké své roli, na to už jsem si zvykl. Ale že se to občas stane i Pattinsonovy...? To je pro mě opravdové překvapení. Jak byl hroznej v Twajlajtu, tak byl dobrej v "Nezapomeň na mě" , pak přišlo "Cosmopolis" kde jsem se z filmu a jeho výkonu málem několikrát pozvracel a hned na to si dá takovouhle parádu.... Tak si začínám říkat jestli náhodou něco nebere (ale jen při natáčení některých filmů...) . Tohle hnusný post-apo. road movie si rozhodně zaslouží 4 slunce. Rozhodně si ale nezaslouží toto 61% hodnocení. Tfuj! Takže udělám vyjímku, dám 5* a film mírně nadhodnotím. Za mě 78% ()

Goldbeater

Quentin Tarantino o tomto snímku řekl, že jde o nejlepší postapokalyptický film od dob původního Šíleného Maxe. A já gratuluji Davidu Michôdovi, že se mu podařilo vyrobit stoprocentní koncentrát prvotřídní nudy. Rover je do sebe zahleděné nic, u kterého budete marně čekat na jakýkoliv zvrat a bezútěšně si budete připomínat báječné chvíle strávené u Šíleného Maxe. Aspoň závěrečná scéna to drží nad vodou a dává tomu smysl. Ale ty, Quentine, že tě huba nebolí! [KVIFF 2014] ()

AppleCore

Od skončení filmu (27.12) chroupu štěrk, z rypáku si tahám prachový koule a seru olovo. Tahle odysea prašnou Austrálií mi naložila víc, než valná většina filmů za letošní rok. V úvodu mě čapla pomyslná pazoura, hodinu a půl mě táhla změtí osudu a sraček, aby do mě v závěru vystřílela zásobník. Nekompromisní palba, jejíž hodnocení je jasnym odrazem inteligence českýho diváka. Už aby tu byl další "Twilight bestseller (s)hit", že jo? ()

Filmmaniak

Hlavní anti-hrdina Guy Pearce se žene post-apokalyptickou Austrálií za ukradeným vozem a pomáhá mu při tom psychicky chorý Robert Pattinson. Kdyby na začátku alespoň utrousil pár slov a vysvětlil, čím je to auto pro něj důležité, tak by celá zápletka okamžitě přestala existovat. Tempo je pomalé a ve filmu je děje sotva na hodinu, leč nějak se ho podařilo natáhnout téměř na dvojnásobek. Pattinsonova postava je charakterově mnohem zajímavější než ta Pearsonova a Pattinson dokonce i lépe hraje. Pearce se totiž celou dobu jen mračí a divák přemýšlí, proč dělá to, co dělá. Asi bych to nedoporučil ani fanouškům post-apa, protože kdyby se na začátku neobjevil titulek vysvětlující, že se film odehrává deset let po blíže neidentifikované katastrofě, tak by mi ani nedošlo, že má jít o post-apo. ()

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)