Lino Ventura v roli francouzského vědce, který je v politicky složité době donucen "tiše" pracovat pro Rusy. V Británii, kde částečně vykonává svou původní profesi, je zatčen policií a obviněn ze špionáže pro KGB. Ví, že vyjít ze tmy do světla pravdy pro něj bude likvidační, stejně tak, jako být propuštěn bez procesu a očištěn od všech závažných obvinění. Jeho dny jsou sečteny, odkud a kdy přijde smrt...? (LiVentura)

pursulus

"Mlčenlivý" a "Tři dny Kondora".¬         Francouzský snímek "Mlčenlivý" z r. 1973 v režii a se scénářem Claudea Pinoteaua a USA snímek "Tři dny Kondora" z. r. 1975 v režii Sydney Pollacka a se scénářem Davida Rayfiela mají tolik podobných rysů, že je uvádím společně, při čemž vyzdvihnu i to, čím se v zásadě od sebe odlišují.¬                 Režie pracuje podobně — snímky jdou pomalu, ale jistě dopředu, při čemž nit nedrží pouze základní zápletku (jako tomu bývá u prvoplánových a podřadných snímků), je rozvedena, čímž se jednoduché stává zajímavým; to spolu s časovou neakčností vytváří ten správný chod pro toho, kdo má rád špionážní a kriminální příběhy a k napětí nepotřebuje rychlý motor, ale spíše budování napětí skrz prožívání cesty. Střih je pojat stejně — úsečně, okamžitě rozděluje různé části, často s využitím doprovodného zvuku, případně hudby, což zesiluje dynamiku pomalejšího děje a přidává napětí. Kamera Francouze Jeana Collomba i Američana Owena Roizmana je velmi dobrá, používá klasických postupů jako práce s detailem, přibližování atd. Herecké výkony se podílejí na uvěřitelnosti i tam, kde scénář selhává; a scénář, ach, scénář je u obou snímků žel trochu přitažený za vlasy, přizpůsobený potřebě, zjednodušující věc, která při větší složitosti byla by zřejmě nad možnosti tvůrců.¬                 Základní rozdíl obou snímků je národnostní: francouzský "Mlčenlivý" je citlivěji podaný, USA "Tři dny Kondora" chladněji i přes jeho milostné scaeny. Totéž se týká hudby: ta Francouze Alaina Goraguera je vnímavější a přiléhavější než Američana Daveho Grusina, jež je spíše odtažitější, vnější.¬                 Oba snímky by mohly býti špičkovými filmovými díly, kdyby tvůrci spolu s producenty nalezli odvahu a vůli k lepšímu propracování scénáře a jeho co možná dokonalého vyvedení do plochy celuloidu. Takto, zastaveny ve svém rozvinu, jsou pouhou velice dobrou podívanou. ()

MI-380

Mírně nadprůměrný politický thriller z doby, kdy KGB byla v nejlepší kondici. Typ vyprávění, kde si už od desáté minuty pokládáme otázku: přežije nebo nepřežije? 70% (83% je průměr 195 hodnotících přede mnou). ()

Markussis

Další obrovský a téměř zapomenutý klenot francouzské kinematografie. Film má podle mého názoru maličko hluchý úvod, ale to trvá pouze malý okamžik. Poté následuje parádní a obdivuhodně vyvážená krimi - noir jízda, ve které hraje prim jedno z největších a perfektně vystupňovaných napětí kriminálních filmů, které jsem vůbec kdy viděl a cítil. Film nenudí ani oči, jelikož se jeho děj odehrává v rozmanitých prostředích, tu zatuchlá vězeňská kobka ve špinavé městské čtvrti a tu zase pohled do krásné podzimní zahrady na předměstí. Vše podtrhuje výborná hudba. Lino Ventura je ve svém civilním projevu v těchto typech kriminálních filmů o loď ve předu před svým kolegou Delonem. Tohle je zkrátka jeho teritorium. Výborná Lea Massari příběh hlavního aktéra perfektně doplňuje jak scénáristicky, tak samozřejmě v jejím případě i herecky. Lino Ventura zemřel příliš mladý, velká škoda tohoto velikána. ()

Ixbalanke

Klasický kvalitní francouzský snímek, kterému se nedá nic vytknout. Film má duši a opravdu nemáte pocit, že u něj ztrácíte minuty svého života. Má své lehké tempo, vše přichází v pravý čas ale přesto vám nedá ani chvilku čas na nudu. Další film, který mě jen utvrzuje v tom, že dobré filmy už byly dávno natočeny, stačí jen hledat... ()

Rozjimatel

[3,5*]     Špionážna dráma o jednom málovravnom hrdinovi s kamennou tvárou (výborný Lino Ventura), ktorý si podpísal ortieľ smrti vyzradením sovietskej špionážnej siete. Síce to nie je žiaden agent 007, ale vynaliezavosť v tom, ako prchá pred takmer istou smrťou, mu rozhodne nechýba (mnoho krát unikne len o vlások). Film so silne paranoidnou atmosférou, v ktorom sa neustále uteká a veľa sa toho nenahovorí, naberá po počiatočnej monotónnosti postupne na pútavosti až do pôsobivého záveru. ()

kkarx

Hodně přepálená věc nutno říci. Ruští agenti se v západním bloku chovají jako by byli v rodné SSSR, všude mají oči, uši, najdou člověka dřív než řeknete švec. Klidně se prohání po městě a stříli po čem si zamanou. Na své cestě neváhají zabít třeba západního policistu nebo agenta, o civilistech nemluvě. Prostě taková pohádka :D 70% ()

agassi68

Stará dobrá francúzsko-talianska krimidráma. Ventura v roli jemu vlastnej to ťahá až do konca. Veľa sa tu nenahovorí, o to lepšia je ponurá atmosféra bezmocnosti. Akurát na vedca je až príliš dobrý na úteku.. ()

MickeyStuma

Výstižný název snímku pro hlavní postavu, které mistrovsky ztvárnil Lino Ventura. Moc tu toho nenamluví, ale je pravdou, že to ani není třeba. Každý jeho pohled a výraz na tváři mluví za vše. Ponuré hry tajných služeb vždy přitahovali filmaře a tento patří mezi ty nejlepší. I díky samotnému Venturovi, který tu předvedl svoje mistrovské herecké umění. Příběh je plný napětí a nečekaných zvratů, což vnese divákovi dokonalou představu o tom, jak se musel člověk v takové situaci cítit. Paranoia nutí být neustále ve střehu a dát si pozor i na mravence na chodníku. Tady prostě jeden neví. Snímek si drží hustou atmosféru a jedinkrát nepolevuje. To doprovází vcelku povedená hudba, která napětí udržuje a vystihuje svoji dobu. Jedná se o výborné špionážní drama, které stojí za pozornost. ()

Schlierkamp

Francouzský spionážní thriller se strhující atmosférou, jež je korunována vyzrálým a neuvěřitelně přirozeným hereckým výkonem hlavního hrdiny. Lino Ventura v tomto snímku prchá před ruskou státní bezpečností, skrývá se na všemožných místech a uniká různými dopravními prostředky, avšak on sám je přesvědčen, že tato jeho snaha je marná a KGB ho nakonec dopadne. Film obsahuje spoustu zajímavých akčních scén, díky nimž je děj stále napínavý a neslevuje ze započaté dramatičnosti. Jsou vidění mimo jiné působivé automobilové honičky, za každým rohem lze očekávat ruského špiona, který vám ihned jde po krku, jízda v protisměru na dálnici také nebyla zrovna klidná záležitost. Venturův pokus o záchranu svého života ostře kontrastuje s ruským rozkazem k odstranění, jež je v průběhu filmu hlučně psán na psacím stroji. Film obsahuje vše, co má mít kvalitní spionážní drama a Venturovo herectví jednoznačně zasluhuje pozornost. ()

mdouglas

Poslední týdný koukám jen na francouzské filmy, specialně s Venturou v hlavní roli. A film od filmu ho 'žeru' víc a víc. Další počin kde, byl naprosto výborný. A ač třeba příběh nebyl bůh ví jak složitý, tak s Venturou je to pro mě další výborný počin francouzské kinematografie 70. let. Špionážní kriminálka zasluhující 5 hvězdiček. ()

Amonasr

Parádní špionážní thriller z doby, kdy kriminálky měly ještě duši. Napínavé a poutavé drama od začátku až do konce a muziku tvrdí hlavně Lino Ventura v roli, která mu padne jako ulitá. ()

subic

Lino Ventrura jako Clément Tibère (Anton Haliakov) v roli vědce, kterému jdou tak nějak všichni po krku, KGB i britská vojenská zpravodajská služba. Slušný dobový špionážní film. Setkání s bývalou ženou po spoustě let je docela traumatizující. Ukrýt miniaturizovaný text do not na notovém papíře, to bych nečekal. 70% ()

Locksley

Všude ho našli, to bylo až úsměvný. I když ukradl dodávku jeptišce, hned věděli, že to byl on, a v horách mu šli přesně v patách! Ale hovno! ()

ostravak30

Jo, to byly doby, kdy špionáže byly v kurzu. Dnes už to tolik neletí. Ovšem v době studené války a s kvalitními herci se divák mohl pochovat mnohými kvalitním filmy. Lino Ventura bezpochyby kvalitní je a mlčenlivý též a to dokonce i v jiných filmech. Ale přiznám se též k tomu, že místy zůstalo pouze u vysvětlování toho, proč po vědci všichni jdou a jeho obavy k tomu. Na vědce navíc dokázal kvalitně a mistrně prchat a klouzat z rukou, v nichž ho prakticky drželi, jako had. ()