Mapy ke hvězdám

• Kanada Maps to the Stars (více)

Dr. Stanford Weiss (John Cusack) a jeho manželka Christina (Olivia Williams) jsou typickými představiteli hollywoodské rodinné dynastie. Ale rozhodně nejsou typickou rodinou. On je psychoterapeutem pečující o hollywoodské hvězdy a také autorem úspěšných motivačních knih, které mají jejich čtenářům zajistit více dokonalý a šťastný život. Christina se zase snaží rozvíjet hereckou kariéru jejich třináctiletého syna Benjieho, který je dětskou hvězdičkou a zároveň byl od devíti let na protidrogové odvykací kúře. Kdežto dcera Agatha (Mia Wasikowska) byla pro změnu propuštěna z léčebny, kde se léčila z pyromanie a vrací se zpět do rodiny. Agatha se po návratu stane osobní asistentkou jedné z otcových hvězdných klientek, stárnoucí herečky Havany Segrand (Julianne Moore). Ta se neustále vyrovnává se slávou své mrtvé matky. I proto urputně usiluje o natočení remaku filmu ze 60. let, který její matku proslavil. A aby toho na ni nebylo málo, musí čelit nočním návštěvám matčina přízraku. Jediným, kdo vidí životy hollywoodských hvězd a hvězdiček s nadhledem, je řidič limuzíny Jerome (Robert Pattinson). Ale i on touží po filmové slávě. (Cinemart)

Eržik

Udrželo si mne především to budování příběhu a odhalování hloubky šílenství, kterou tam vlastně všichni trpěli. Většinou se v kině dovedu zdržet hlasitých reakcí, ale tady jsem tolik krát musel vypustit Jesus, že to ani nespočítám. Některé scény a události mě šokovali, asi i díky tomu, že jsem tušil, že k nim dojde, ale pak to provedení... No zhodnotím to jednoduše. Tento film mě vyděsil. Julianne nezklamala, naopak ještě více překvapila, i přesto že ji považuji za jednu z nejlepších současných hereček s velmi stabilními a výraznými výkony, tak zde stejně excelovala. Celá jedna hvězda jen pro ni. ()

Lord.Jim

Vyjma hlavní psychopatky, která byla vlastně dost sympatická, zde převažují odporné samolibé lidské zrůdy. Chápu tu nadsázku, ale nezaujala mě. Jinak ale skvělé herecké výkony a neobvykle romantická atmosféra - recitace básně například... ()

Aljak

Téma super, námet tiež, zápletka ušla, postavy detto, no po dejovej stránke to bolo na môj vkus značne prehnané. Jednoducho úplne prekročená hranica vo všetkých smeroch, a to najmä v závere filmu, kde mi celé to vyústenie všetkých osudov postáv prišlo strašne prehnané a nepochopiteľné. A práve to mi dosť znechutilo celkový dojem z celého filmu, pretože prvá polovica naozaj úžasne vystihla tú povrchnosť, faloš a márnotratnosť všetkých tých veľkých celebrít, ktoré asi v osobnom živote musia predvádzať často väčšie herecké výkony ako na filmovom plátne. No druhá polovica už sa niesla v duchu podivných reakcií, nepochopiteľného správania a ešte nepochopiteľnejších činov. Musím priznať, že z takého showbiznisového prostredia celebrít sa mi oveľa viac pozdával indický film Heroine, ktorý bol o dve triedy výstižnejší, no prinajmenšom sa tam aspoň nediali také prehnané závery... ()

Marqta

Netuším co si mám o tomhle filmu myslet. jestli to má být parodie, výsměch Hollywoodu a všem těm po slávě prahnoucím "voskovým ksichtům" když to tedy vyjádřím trochu expresivněji, nebo jestli to má ukázat, že vše není tak růžové jak by se mohlo zdát. Možná by se dalo najít i nějaké to "všichni jsme sobci" poselství a nebo by to taky mohl být jen "psychologický film, který se náhodou odehrává, tam, kde se odehrává. Možná všechno dohromady. Možná ani jedno, já jen jednoduše nevím co chtěl film sdělit, co byl jeho účel. Bylo to takové od všeho trochu a netvrdím, že by se na to nedalo koukat, to zas ne. Sice byly některé scény na můj vkus až moc odhalující a to doslova, což by nebylo na škodu, ale sem se to prostě nehodilo. Nevím jestli to mělo na diváka zapůsobit a ohromit ho jak už je ten filmový průmysl dnes daleko a co všechno se dá divákovi předložit bez toho, aby byl pohoršen, znechucen, dopálen a nebo všechno dohromady. To co film pro mě zachraňuje je většina hereckého obsazení, opravdu povedeně vybraná, nebýt toho asi bych film nedokoukla. Hodně slabé tři hvězdičky a možná to ještě změním na dvě, až zmizí moje okouzlení nedostatkem zábran a konvencí .... ()

Gee.Rocks

Vy machři s jednou hvězdičkou v hodnocení - neberte se moc vážně a neanalyzujte to jako kdybyste byli nějací profící, pak si nevychutnáte film a jenom machrujete se znalostí odporných termínu, které jste pochytili na Filmový vědě, než vám to přišlo moc těžký a šli jste raději na fildu. Film k zamyšlení i k oddechu. Nakoukání do života hollywoodských hvězd. Nikdo neřekl, že je to lehký. ()

Havaj8

Pro mě jsou tyhle psychologický dramata absolutně nestravitelný. Každá postava ve filmu byla psychopat jiným způsobem. Až na Pattinsona, kterej tam měl ale minimální roli. Tenhle film mu tím nic nedal. Prý to byla narážka na Hollywood, pro mě velká neznámá. Já sem do poslední chvíle nevěděl o co tam jde, a nevím to ani teď. Podle mě všichni u toho natáčení fetovali. Ten mladej kluk, to se mi snad jenom zdálo, nechce se mi věřit, že by takovýhle mladý ˇhvězdyˇ mohli začít žít život showbyznysu už v 9 letech a takhle dopadnout. Stálo mě to můj velmi drahocenný čas, kterej jsem mohl věnovat jinýmu filmu. No, pro příště. ()

Martin741

neskutocne slaby film, Cronenberg si uzas nechal priestor pre svoje uchylky vo filme. Cronenberg ma akusi chut znormalizovat uchylky a akosi ich dat do kontextu s mainstreamom - aby sme sa spravne pochopili, Cronenberg sa snazi tuna dat uchylkam chut mainstreamu, a tvari sa, ze o nic nejde . 7 % ()

Streeper

Filmy Davida Cronenberga jsou divné a mě vůbec nebaví, proto jsem od toho moc neočekávala. Julianne Moore to jako blondýnce sluší a je možná jediná, která to zahrála dobře, ale příběh je děsný. Jet o nepřehledné, nezajímavé a nudné. ()

vykur!

In my school notebook. On my desk and on the trees. On the sand and in the snow, I write your name. On all the flesh that says yes. On the forehead of my friends. On every hand held out, I write your name. ()

dubinak

Maps to the Stars je velice osobitý, ale na druhou stranu kontroverzní snímek, který se mi ale od Cronenberga stravoval nejlépe už jen kvůli tématu a absenci fyzicky zmutovaných výjevů, mluvících brouků atd. Cronenberg se k mým oblíbencům opravdu neřadí a spíše ho zahrnuji do sekce 'dobrý, ale ne můj vkus'. Přesto mě tentokrát zaujal styl natáčení, nenáročnost sledování a i když se mi několikrát zkřivil výraz údivem, krásně jsem si u toho filmu odpočinula a taky se zasmála. Je zde vyobrazeno opravdu hodně jeblých charakteristických postav, které vám k srdci zajisté nepřirostou, spousta vulgarismů, nekalostí, podvodů, černého humoru a sexu. Největším lákadlem je tu samozřejmě skvadra dobře vybraných herců a Jullianne je z nich nejfantastičtější. Uvidím, jestli dám časem čtyři. Zatím tři silné stars. ()

andrii

... k domovu, jedu jednomu hadímu zalitému v celofánu, jménem Hollywood, co se nezdá. Otci, dravci, krkavci. Zbloudilí edenu, upíjejí krvavý sekt pod palmami. Ze snu, který vyšumí, dostávají kocovinu. Za vinu nemoci z emocí, které předstírají. Duše upalují, peklu p/r/odávají na stříbrném podnosu. ()

Martrix

Představte si chlapíka, který nakreslí velmi realistický obraz holého zadku a postaví se s ním na ulici, kde ho hrdě ukazuje. A vy si říkáte: hmm, snaží se upozornit, že jsou zadky důležité části těla? Ne, to asi ne...nejspíš se snaží ukázat, že umí malovat i zátiší.... . Nebo že by byl v mládí zadky týrán? Nebo že by snad poukazoval na škodlivost zadků? Nebo...prostě si z nás dělá prdel?! Nevíte? No já jsem na tom s tímto dílkem pana Cronenberga taky tak. Mapy ke hvězdám je sonda do prostředí Hoolywoodu, která je v naprostém kontrastu s mým nedávno hodnoceným Španglicky snadno a rychle. Zatímco Brooks se pokouší ukázat aspoń něco dobrého na každé své postavě, Cronenberg nám představuje postavy, které jsou ve své honitbě za slávou, bohatstvím, nebo mocí(v libovolném pořadí) pokrytecké, slabošské, brutální a špatné, mimo standardní hodnotová měřítka běžného člověka. A tady se vracím k chlapíkovi s obrazem zadnice. Proč nám to ukazuje? K čemu je dobré si myslet, že se možná někde v LA dějí tak hnusné věci, nebo že tam žijí lidé tak pokřivení a zoufale sami, že se rozpadají zevnitř? Já tam žádnou satiru neviděl...protože jsem schopen uvěřit, že to tak může klidně být, takže co se mi tvůrci snaží zprostředkovat? Jak by měl člověk hodnotit film, kterému nerozumí, resp. se ho netýká? Už vím. Film, který se mě nedotkl, je pro mě film špatný. Jsem to já, kdo hodnotí na základě vlastních subjektivních pocitů. Takže díky za ten obraz prdele, pane Cronenberg...ale já mám raději dobré příběhy, které ve mě vyvolají emoce. I kdyby podobné postavy ve skutečnosti v LA byly...vyvolává ve mě jejich existence pouze chladný nezájem. Stejně jako film o nich natočený. Ale protože jde mnohem pravděpodobněji o imaginaci scénáristy...suše konstatuji, že jde o výblitek, který možná Moorce dopomůže k nějaké ceně, ale divákovi nedá nic. ()

Juto

Cronenbergova mapa nevedie k uspokojivému cieľu v typickom príbehovom zmysle, ale je to pozoruhodné hľadanie. Na film, ktorý má toľko problémov, patrí k tým pozerateľnejším. 6/10 ()

Mylouch

Kdyby si producenti promrskali něco nad rámec hollywoodské matematiky, uznali by, že druhá mocnina něčeho od 0 do 1 nebude větší. A ani v tomhle, dalším zacykleném příběhu z polohvězdného prostředí (viz Apokalypsa v Hollywoodu) divák nedostane víc. Do prachu pokrývajícího lesk Mulholland drive také dvakrát nevstoupíš a tak se nad velmi průměrným scénářem a ambivalentním přínosem režie a výpravy tyčí snaživé, vyrovnané výkony, z nichž si časem vzpomenu nejspíš na Cusacka s Pattinsonem s jejich jakkoliv plochými postavičkami. Minimalistický sounddesign poměrně ve službě konceptu, celkově však velká filmová popíkárna v uzavřeném příběhu, což je asi nejspíš odrazový můstek pro podobně nahodile pojatou dvojku, na kterou nepůjdu. ()

ivet.ka

Naprosto beze studu se přiznávám, že mi zřejmě unikl smysl tohoto filmu. Pokud to měla být hollywoodská satira a jakýsi pokus o "nakoukání do tamější kultůry", tak ten mě zcela minul. A pokud to mělo být mírně nadrealistické rozjímání nad rozpaky dvou (či více) duší, které neměly spatřit světlo světa, tak nechápu, proč se to odehrávalo zrovna v takovém prostředí. No prostě Cronenberg mě baví čím dál méně. P.S. Snad nejhorší cgi oheň ever. ()

Triple H

Meh. Scenár nejde odnikadiaľ nikam a postavy sú len kolekcia rozmaznaných a arogantných magorov, ktorých trampoty vypovedajú o hovne. Žiadna odvrátená strana Hollywoodu či štipľavá satira - len panoptikum podivných kreatúr, ktoré sa motajú hore dole a na konci sa ad hoc začnú všetci správať ako úplní idioti. Scenár potreboval viac štavy, na druhú stranu už táto stopáž bola viac než dosť. Pozrel som to bez ujmy a bolo to spravené profesionálne, ale celok skrátka nezanechal vo mne žiadny dojem. Aby som to povedal inak - neviem čo nám tým všetkým chcel pán Cronenberg réce. Pattinson sa zlepšuje a Mia Wasikowska bola fakt dobrá. Som zvedavý čo predvedie nabudúce. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

13.05.2022

David Cronenberg plánuje seriál

David Cronenberg plánuje seriál

02.09.2018

Režisér Východních příslibů nebo Dějin násilí David Cronenberg si poprvé vyzkouší televizní formát. Na festivalu v Benátkách to oznámil novinářům, podle jeho vlastních slov se pak jedná dlouhodobě o… (více)