Zajímavosti k filmu (74)

 • - Syn Eduarda I. byl pravděpodobně skutečně bisexuální, jelikož po dobu manželství s Izabelou, se kterou splodil 4 potomky, udržoval i intimní vztah s několika svými milenci, což bylo později i příčinou citového odloučení s Izabelou. (ajaxx)

 • - Intimní vztah Williama Wallace (Mel Gibson) s princeznou Izabelou Francouzskou (Sophie Marceau) je pouze fikcí, neboť v době Wallacovi smrti bylo Izabele pouhých 10 let a žila ve Francii, tedy osobně se nikdy nesetkali. Manželkou pozdějšího krále Eduarda II. se stala až po smrti jeho otce v roce 1307, kdy jí bylo 12 let. (ajaxx)

 • - Bitva u Falkirku ve filmu je spíše spojením několika bitev a potyček dohromady. Ve skutečnosti se na anglické straně irští bojovníci téměř nevyskytovali, tudíž nemohli přeběhnout ke Skotům. Naopak velšští lukostřelci údajně horzili přeběhnutím kvůli nedostatku jídla. Bitva byla ve skutečnosti mnohem více statická. Robert Bruce v této bitvě vůbec nebyl, v té době byl v Carricku na jihozápadě. Vyobrazení Bruce jako „zrádce“ je spíše odkazem na bitvu či potyčku o Happrew, kde Bruce společně s jinými anglickými rytíři měl za úkol zajmout Wallace a jeho spojence rytíře, Sira Simona Frasera. Stejně tak zrada dvou skotských šlechticů je převzata z jiné bitvy, která se odehrála v době, kdy byl William Wallace ve Francii nebo Římě, kam cestoval žádat o podporu po prohře u Falkirku. (ajaxx)

 • - Film ukazuje, že Skotsko bylo v neustálé válce s Anglií, což není pravda. Až do roku 1296, kdy král Jan Balliol povstal proti Eduardovi I., byl mezi Anglií a Skotskem mír. Poslední bitva, ve které Skoti bojovali proti cizím nájezdníkům, byla v roce 1266 proti norům. (ajaxx)

 • - Na začátku filmu je uveden rok 1276 s tím, že Eduard I., král anglický, povraždil skotské šlechtice, když je nalákal k jednání o míru a skotském nástupci na trůn. Historicky je to nesmysl, jelikož v roce 1276 vládl ve Skotsku jako nezávislý král Alexandr III. Ten zemřel až roku 1286 a teprve poté nastalo 6 let bezvládí, kdy zemi spravovali správci. V této době byl ale William Wallace již téměř dospělým mužem. (ajaxx)

 • - Ve skutečnosti nezradil a nevydal Williama Wallace (Mel Gibson) angličanům otec Roberta Bruce, ale skotský rytíř jménem John de Menteith. (ajaxx)

 • - Celosvětová premiéra proběhla 18. května 1995 na Seattle IFF. (Varan)

 • - V ústřední melodii a dalších skladbách soundtracku jsou využívány irské dudy (Uilleann pipes), nikoli typické skotské dudy (Great Highland bagpipe). (Merenre)

 • - Přestože ve filmu hraje James Cosmo (Campbell) otce Brendana Gleesona (Hamish), je v reálu pouze o sedm let starší. (Zmrv)

 • - Gajdy sú staroveký hudobný nástroj. Ich pôvod je prastarý, avšak prvú jednoznačnú zmienku o tomto nástroji máme z dôb cisárskeho Ríma. Všetky informácie, ktoré zaznávajú použitie gájd v tomto filme sú nesprávne. Gajdy sú súčasťou takmer všetkých európskych a ázijských kultúr. Otázne môže byť iba použitie konkrétneho typu gájd vo filme. (Scar)

 • - Kapela Iron Maiden sa inšpirovala filmom pri skladaní piesne "Clansman". (firewind)

 • - Natáčanie filmu komplikovali dlhé dažde, ale aj organizácie na ochranu zvierat, ktorým sa umierajúce kone zdali byť skutočné. (classic)

 • - Skladateľ James Horner pracoval s írskymi namiesto škótskymi ľudovými nástrojmi. (classic)

 • - Mel Gibson ako svoju hlavnú inšpiráciu pri kompozícii bojových scén uviedol Ejzenštejnovho Alexandra Nevskeho (1938) a Kubrickovho Spartaka (1960). (classic)

 • - Málokdo ví, že William Wallace byl svými strýci původně připravován na "dráhu" kněze. (Ainy)

 • - Při natáčení byly použity zbraně z gumové pryže, aby nedošlo ke zraněním. Nejvíce je to vidět při zpomaleném závěrečném útoku, například u sekery. (Marator)

 • - Wallace a francouzská princezna spolu nikdy neměli pohlavní styk. Potomek Williama Wallace se tak nikdy nemohl stát budoucím králem.  (vyfuk)

 • - William Wallace ve skutečnosti nebyl obyčejným farmářským synkem, jak je líčeno ve filmu, ale dalším synem nižšího skotského šlechtice Alana Wallaceho, jenž byl v područí anglického krále Edvarda I. Ale jelikož mu nenáleželo žádné dědictví, neboť nebyl prvorozeným synem, vydal se cestou skotského válečníka. [Zdroj: The True Story: Braveheart] (CANNIBAL)

 • - Pravý William Wallace skutečně v roce 1297 zaútočil a následně zabil šerifa z Lanarku. Nikoliv však kvůli pomstě za zabití manželky, ale z důvodů povstání skotských rebelů v čele se skotským rytířem Richardem z Lundie, jehož byl Walace komplicem. [Zdroj: The True Story: Braveheart] (CANNIBAL)

 • - Skutečný legendární meč Williama Wallace, který je také nedílnou součástí filmového hrdiny, existuje také dnes a je vystaven ve stejnojmeném historickém památníku monumentální věže ve Skotsku. Ovšem se skutečnou historickou postavou Wiliama Wallace némá nic společného. Již při prvním pohledu je čepel meče jinak tvarovaná než-li čepel mečů ze 13. století a při bližším zkoumání lze jednoznačně vypozorovat, že se jedná o meč sestavený z dílčích částí několika dalších. Datován je přibližně do 15. století. (CANNIBAL)

<< předchozí 1 2 3
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace