"DĚLÁŠ TO PROTO, ŽE SI MYSLÍŠ, ŽE ONA SE NA TEBE SHORA DÍVÁ." - "NEMYSLÍM SI TO. JÁ TO VÍM." Husarský kousek a to (Mel promine) především scenáristy Randalla Wallace, protože vytvořit svému předkovi takový pomník, to tedy klobouk dolů. O tři roky mladší KRÁLOVNA ALŽBETA je pro mě nejlepším nebitevním historickým filmem, STATEČNÉ SRDCE tím nejlepším bitevním, i když než nečekaně brutálními bitvami mě okouzluje neméně velkolepou a silnou romancí. Možná vypočítané na efekt, ale pak tedy vypočítané velmi dobře.(21.9.2011)

Na modro nalíčené tintítko Gibson ve jménu svobody rozšmelcovává hlavy mečem těžším než on sám a historická fakta míří do míst, co vystrkují Skoti zpod kiltu na anglické vojsko.. Režisér Mel si libuje v mučednictví, stříkající krvi a vzbuzování emocí, nicméně v Braveheart se jen klouže po líbivém povrchu rádoby historického velkofilmu. Nakonec zbude jen Hornerova hudba, zajímavý David O´Hara v roli bláznivého Ira a někde vzadu v hlavě hlodající pocit, že v roce 1995 zůstal Oscar v nepravých rukou.(1.9.2008)

Historický film není mým oblíbeným žánrem, a pokud nějaký upoutá mou pozornost, tak se tak většinou stane díky kultovnímu statusu, hereckému obsazení či hudbě. To je i případ Statečného srdce. Nesmírně a s velkým očekáváním jsem se těšila hlavně na hudbu Jamese Hornera. Ta se také stala prvotním důvodem mých slz, které se mi při sledování draly do očí. Měla jsem pocit, že v tomto případě tvořila hudební stránka snad více než polovinu jeho celkových kvalit, stejně jako se zapříčinila na mém výsledném dojmu z tohoto oceňovaného snímku. Nebýt těch magických Hornerových melodií, bylo by pro mě Statečné srdce jen lehce nadprůměrným dílem. Mel Gibson je výborný, stejně jako jeho režie a výprava, ale příběh sám o sobě není zase tolik jedinečný. Když v úvodu filmu malá holčička utrhla kytičku a nesla ji malému Willu Wallacemu, do toho začaly hrát ty úžasné tóny, do očí se mi vlily slzy a byla jsem dojata na nejvyšší míru. Hornerova hudba dokáže divy:)(10.11.2010)

"Budu vám vyprávět o Williamu Wallacovi. Historici z Anglie budou tvrdit, že jsem lhář. Ale historii píší ti, co oběsili hrdiny." Nejpůsobivější historický film. " Premenubma ivn dacium... ale divoch jsem! " Překrásná příroda, příběh, vynikající herecké ztvárnění a hudba. Atmosféra velkolepá nepopsatelná. Mel Gibson ve svém druhém nejlepším filmu. " Bůh říká, že mě z tý kaše vytáhne, ale ví, že ty jsi v hajzlu. " Hudbu napsal James Horner . Mel Gibson projednou překonal sám sebe. Bojoval za lásku, spravedlnost a svobodu. To bylo to čemu neochvějně věřil. 100%(22.6.2010)

V roku 1995 natočil Mel Gibson svoj druhý film, kde okrem toho, že strávnil hlavnú úlohu, sedel i na režisérskej stoličke. Jedná sa o historický snímok "Statočné srdce". Je to príbeh legendárneho škótskeho hrdinu Williama Wallace, ktorý žil v trinástom storočí a viedol povstanie voči anglickému kráľovi Eduardovi. Mel Gibson to natočil tak bravúrne, že bol tento jeho snímok ocenený piatimi soškami Oscara. "Statočné srdce" sa stalo najlepším filmom. Mel Gibson prevzal cenu ako najlepší režisér. Tretiu sošku si odniesol kameraman John Toll. Ďalšie dve boli udelené v kategóriach: Make up a Strih zvuku. *****(25.5.2016)

• - Spoiler: Záverečná poprava Williama Wallaca (Mel Gibson) býva kritizovaná, pretože z nej nie je nič vidieť. V skutočnosti Mel Gibson celú popravu naturalisticky natočil, ale skúšobné publikum nezvládlo otváranie hrdinovho tela, a tak to vystrihol. (classic)

• - Mnoho z herců, kteří tvořili komparz byli ve skutečnosti z Irska, i když měli hrát Angličany nebo Skoty. (don corleone)

• - Svatba Eduarda II. s francouzskou princeznou Isabelou ve skutečnosti proběhla v roce 1308, čili až po smrti Eduarda I. Tehdy již William Wallace také nežil, neboť byl popraven o 3 roky dříve. Král Eduard I. zvaný Longshanks ve skutečnosti zemřel v roce 1307, čili 2 roky po popravě Williama Wallace. (/Pablo)