„I am WiIIiam WaIIace! And I see a whoIe army of my countrymen here in defiance of tyranny. You`ve come to fight as free men and free men you are! What wiII you do without freedom? WiII you fight? – „Against that? No. We wiII run, and we wiII Iive.“ – „Aye. Fight and you may die. Run, and you`II Iive. At Ieast a whiIe. And dying in your beds, many years from now, wouId you be wiIIing to trade aII the days from this day to that for one chance, just one chance, to come back here and teII our enemies that they may take our Iives but they`II never take our FREEDOM!“ - - - Sebevědomá režie, excelentní kamera, bezchybná choreografie, absolutně fungující emoce, skvělí herci, kouzelný James Horner a úchvatná gradace. I po letech to spolehlivě funguje – a to je možná tím nejdůležitějším!!(18.4.2008)

Jsem velkou obdivovatelkou historických, akčních a dobrodružných filmů. V tomto případě se mi film o životě významného skotského hrdiny W.W. velice líbil nejen svým zpracování a hereckým obsazením, ale i nádhernou hudbou pana Hornera. Od mládí mi učarovala drsná příroda severu :-) Skotsko jsem i navštívila. Tento film mě chytil za srdce ikdyž tam bylo několik nepravd. Třeba skotské sukně - kilty se na přelomu 13. a 14. stol. ještě vůbec nenosily :-) nebo málokdo ví, že William byl připravován svými strýci na dráhu kněze. :-)(5.8.2011)

"Budu vám vyprávět o Williamu Wallaceovi. Historici z Anglie budou tvrdit, že jsem lhář. Ale historii píší ti, co oběsili hrdiny." Naštvaný divomužík, toho času vdovec, William Wallace měl velké charisma, ale já jsem příliš líný na to, abych s ním šel bojovat za nezávislost čehokoli. Nicméně fandění, to je jiná záležitost. Takže do zbraně, vytáhnout vlajky, rozezpívat se a celý skotský stadion odpovídá: Modrá - Bílá, Modrá - Bílá, Modrá - Bílá.(20.11.2015)

Tak co se týče hereckého výkonu, dal bych Melovi jedničku s hvězdičkou, ale to bohužel nemůžu říct o tom režisérském, kterým mě dost zklamal. Snímek se mi líbil a zajímal mě do chvíle, kdy to William dostal šípem. Pak to začalo být nudné, nerealistické, docela trapné a "pravá" Williamova smrt (co jsem počítal, tak měl předtím umřít alepsoň 2x) byla téměř bez efektu (myslím toho emočního). Hodnotím nakonec 4*, ale je to velmi těsně (přemýšlel jsem o hodnocení 3/4*), a to díky naprosto dokonalé hudbě, která patří dosud k těm vůbec nejlepším filmovým soundtrackům, které jsem kdy slyšel.(9.8.2008)

Hooodně dobrý film, ale ten začátek s Williamem Wallacem coby malým klukem mi přišel ňák televizní. Jak se z něj stal Gibson tak už vše začlo bejt v pohodě. Bitvy jsou natočený dobře, mají takovej drsnej look. A vůbec všichni Skotové mají skvělej barbarskej image a vypadaj fakt hrozivě. Režijně i herecky to Mel zvládl fakt výborně a zvolil i dobrou "lokální" hudbu. Líbila se mi i Sophie Marceau, a Brendan Gleeson by si ty svoje nařachaný fousatý chlápky mohl dát patentovat.(7.3.2006)

• - Během první bitvy U Stirlingu je možné během nájezdu anglických rytířů na skotské vojsko v prostřizích všimnout, že za nimi celé anglické vojsko chybí. (Guilemot)

• - Několik bitevních scén muselo být natočeno znovu, protože někteří herci měli na sobě sluneční brýle nebo hodinky. (don corleone)

• - Ve scéně, kdy W. Wallace (Mel Gibson) poprvé vede svoje muže proti Angličanům, se na plátně objeví letopočet LP 1280. Ale tento skotský vlastenec na sebe poprvé upozornil až v roce 1299. Přestože přesné datum jeho narození je nejisté, v roce 1280 mu nemohlo být více než 10 let. (Patrik256)