Dokonalost sama o sobě. Historické filmy můžu, ale nevyhledávám je. Braveheart jsem však měl v hledáčku již dlouho. Tento tříhodinový válečný opus jsem až trestuhodně dlouho opomíjel, ale nyní už chápu, za co je Mel Gbson tak opěvovaný. Film natočil dokonale, ale co víc, snad ještě lépe to zahrál a já jako divák jsem neměl problém v žádné scéně mu jeho roli nevěřit...právoplatný úspěch...90%(5.12.2014)

V roku 1995 natočil Mel Gibson svoj druhý film, kde okrem toho, že strávnil hlavnú úlohu, sedel i na režisérskej stoličke. Jedná sa o historický snímok "Statočné srdce". Je to príbeh legendárneho škótskeho hrdinu Williama Wallace, ktorý žil v trinástom storočí a viedol povstanie voči anglickému kráľovi Eduardovi. Mel Gibson to natočil tak bravúrne, že bol tento jeho snímok ocenený piatimi soškami Oscara. "Statočné srdce" sa stalo najlepším filmom. Mel Gibson prevzal cenu ako najlepší režisér. Tretiu sošku si odniesol kameraman John Toll. Ďalšie dve boli udelené v kategóriach: Make up a Strih zvuku. *****(25.5.2016)

Najúchvatnejší historický film, aký som kedy videla. Niet v ňom jedinej slabej scény a filmársky či obsahovo disponuje všetkým, čím hollywoodsky mainstream disponovať musí - od silného príbehu, hrdinských, statočných postáv cez skvelú kameru, bojové scény, nádhernú božskú hudbu Jamesa Hornera, ktorá je plná emocionálnych nuansií a konkrétnym sekvenciám dodáva neuveriteľnú hĺbku (obzvlášť záverečné Freeeedom! je jednou z najúžasnejších filmových scén) až po precítený herecký koncert Mela Gibsona, ktorý sa do svojej postavy rozvážneho povstalca úplne vžil, a jeho perfekcionistické režisérske vedenie.(1.3.2012)

Další z filmů mého dětství, Wallace je tu sice možná až příliš romantizovaný, ale o to tady vlastně jde... Ten film má všechno co má správný historický velkofilm mít - emocionálně statný příběh, precizně zvládnuté bojové scény, velkou myšlenku (v tomto případě boj za svobodu) a HLAVNĚ charizmatickou hlavní postavu... Gibson to zvládl jak herecky tak režijně, k tomu si přidejte démonického Edwarda I., který je skutečně výborně zahraný, krásnou francouzkou princeznu, Williamovi spolubojovníky na život a na smrt, kteří se starají o vtipné momenty (Ir je frajer!) a skvělý soundtrack... vypadne vám epos jak bič. "Milost.-Milost Williame..." "Svobodáááááá!" Citové vydírání, které vždycky rád sežeru i s navijákem a zabrečím si... 90%(18.6.2006)

Jsem velkou obdivovatelkou historických, akčních a dobrodružných filmů. V tomto případě se mi film o životě významného skotského hrdiny W.W. velice líbil nejen svým zpracování a hereckým obsazením, ale i nádhernou hudbou pana Hornera. Od mládí mi učarovala drsná příroda severu :-) Skotsko jsem i navštívila. Tento film mě chytil za srdce ikdyž tam bylo několik nepravd. Třeba skotské sukně - kilty se na přelomu 13. a 14. stol. ještě vůbec nenosily :-) nebo málokdo ví, že William byl připravován svými strýci na dráhu kněze. :-)(5.8.2011)

• - Film byl ve skutečnosti inspirován skotskou basní „O životě Williama Wallaceho“ od Blinda Harryho z 15. století. Současní historičtí badatelé jak pravdivost této basně, tak i filmu vyvracejí. Dokonce i zpochybňují, že byl William Wallace skutečně ženatý, neboť bylo častým zvykem, že bohatí šlechtičtí lordi si pozměnění a propojení se s určitým slavným hrdinou jednoduše zaplatili. (CANNIBAL)

• - Na začátku filmu soutěží William (Mel Gibson) se svým kamarádem z dětství v hodu kamenem. Při tomto soupolení hodí William malý kamínek přímo doprostřed čela svému sokovi a udělá mu tam krvavou jizvu, která v dalším záběru má jiný tvar a velikost, a to aniž by se jí kdokoliv nějak dotkl. (Patrik256)

• - Při natáčení byly použity zbraně z gumové pryže, aby nedošlo ke zraněním. Nejvíce je to vidět při zpomaleném závěrečném útoku, například u sekery. (Marator)