Najúchvatnejší historický film, aký som kedy videla (Schindlerov zoznam radím viac do kolonky vojnový a Gladiátor je skôr vizuálnou orgiou). Niet v ňom jedinej slabej scény a filmársky či obsahovo disponuje všetkým, čím hollywoodský mainstream disponovať musí - od silného príbehu, hrdinských statočných postáv cez skvelú kameru, bojové scény, nádhernú božskú hudbu Jamesa Hornera, ktorá je plná emocionálnych nuansií a konkrétnym sekvenciám dodáva neuveriteľnú hĺbku (obzvlášť záverečné Freeeedom! je jednou z najúžasnejších filmových scén). Nemôžem nespomenúť precítený herecký koncert Mela Gibsona, ktorý sa do svojej postavy rozvážneho povstalca úplne vžil a zároveň ani jeho perfekcionistické režisérske vedenie. Musím tiež dodať, že špekulácie ohľadne dejovej autenticity sú mi absolútne ukradnuté a nemienim kvôli prípadným nepresnostiam znižovať hodnotenie - Statočné srdce je predovšetkým epickým melodramatickým trhákom a nie učebnicovou látkou.(1.3.2012)

Hodně lidí říká že Gladiátor byl nový start historických velkofilmů, ja bych za tohoto startéra považoval tento majstrštyk Mela Gibsona a dvojitě ,ale ono je to jedno. Tenhle snímek je mimořádný a jedinečný po všech stánkách od hudební stopy Jamese Hornera po neskutečně emoční příběh. Takhle má vypadat Hollywoodský velkofilm !(7.6.2006)

RETRO /// ,,TVÉ SRDCE JE SVOBODNÉ. MĚJ ODVAHU HO NÁSLEDOVAT“...... /// Drsná středověká pohádka, jak se plebejec Williem Wallace, jenž chtěl mít domov, děti a žít v míru, vydal bojovat za svobodu svýho národa, kterej z něj (na oplátku) udělal legendu. Důkaz, že bejt hrdina je pakárna, ve filmu, kterej asi každá generace prožije se sevřenejma pěstma (svěrač? Ehm…). A tak i vy další poslouchejte, dívejte se a šiřte JEHO slávu!(16.8.2005)

Film, který se musí líbit naprosto všem, tedy až na milovníky koní, kteří se samozřejmě po natočení tohoto filmu ozvali. Nezapomenutelné hlášky, nezapomenutelné dialogy, nezapomenutelné scény, a konec konců nezapomenutelný Gibson, který u mě na rozdíl od skotských lidiček udělal fantastický dojem a věřil jsem, že právě on je William Wallace. A k tomu sladká Sophie, jako dobrosrdečná a srdcem čisťoučká francouzská princezna. Prostě nezapomenutelný film.(15.2.2007)

Na modro nalíčené tintítko Gibson ve jménu svobody rozšmelcovává hlavy mečem těžším než on sám a historická fakta míří do míst, co vystrkují Skoti zpod kiltu na anglické vojsko.. Režisér Mel si libuje v mučednictví, stříkající krvi a vzbuzování emocí, nicméně v Braveheart se jen klouže po líbivém povrchu rádoby historického velkofilmu. Nakonec zbude jen Hornerova hudba, zajímavý David O´Hara v roli bláznivého Ira a někde vzadu v hlavě hlodající pocit, že v roce 1995 zůstal Oscar v nepravých rukou.(1.9.2008)