Dokonalost sama o sobě. Historické filmy můžu, ale nevyhledávám je. Braveheart jsem však měl v hledáčku již dlouho. Tento tříhodinový válečný opus jsem až trestuhodně dlouho opomíjel, ale nyní už chápu, za co je Mel Gbson tak opěvovaný. Film natočil dokonale, ale co víc, snad ještě lépe to zahrál a já jako divák jsem neměl problém v žádné scéně mu jeho roli nevěřit...právoplatný úspěch...90%(5.12.2014)

Ze začátku to vypadalo, že by se mohl vyskytnout takřka nevídaný jev ve filmové branži. Fiktivní děj filmu odehrávající se ve středověku, zaměřený na obyčejné lidi a jejich drsné osudy bez přítomnosti králů nebo vojevůdců. Bohužel, i když v tomto případě by se dalo použít slovo naštěstí, zanedlouho se všechny tyto "postrádané" postavy objeví a strhává se řada silných, možná i nezapomenutelných scén, co se týče přítomnosti krve a násilí ( i když možná ještě ne 100%) reálných bitev a také konec. U mučeníčka jsem, i přes ne úplně ideální detaily, chrochtal blahem :-)(7.3.2006)

"Budu vám vyprávět o Williamu Wallaceovi. Historici z Anglie budou tvrdit, že jsem lhář. Ale historii píší ti, co oběsili hrdiny." Naštvaný divomužík, toho času vdovec, William Wallace měl velké charisma, ale já jsem příliš líný na to, abych s ním šel bojovat za nezávislost čehokoli. Nicméně fandění, to je jiná záležitost. Takže do zbraně, vytáhnout vlajky, rozezpívat se a celý skotský stadion odpovídá: Modrá - Bílá, Modrá - Bílá, Modrá - Bílá.(20.11.2015)

Hooodně dobrý film, ale ten začátek s Williamem Wallacem coby malým klukem mi přišel ňák televizní. Jak se z něj stal Gibson tak už vše začlo bejt v pohodě. Bitvy jsou natočený dobře, mají takovej drsnej look. A vůbec všichni Skotové mají skvělej barbarskej image a vypadaj fakt hrozivě. Režijně i herecky to Mel zvládl fakt výborně a zvolil i dobrou "lokální" hudbu. Líbila se mi i Sophie Marceau, a Brendan Gleeson by si ty svoje nařachaný fousatý chlápky mohl dát patentovat.(7.3.2006)

Budu vám vyprávět o Williamu Wallacovi. Historici z Anglie budou tvrdit, že jsem lhář. Ale historii píší ti, co oběsili hrdiny. Jeden z najvydarenejších a najmonumentálnejších historických filmov. Stvárnenie hrdinu snáď nemôže byť lepšie. Toľko chutí som mal chopiť meč a ísť do boja po boku Williama. Jeho príbeh bol aj mojím príbehom. Pomsta milovanej ženy a dosiahnutie slobody ma dostalo a prikovalo do kresla. Obrovskou vnútornou silou ma dokázal tento film doslova odrovnať. Pôsobivá zimomriavkopudná hudba ( jeden z najlepších soundtrackov vôbec, mimochodom Akadémia dala Oscara za hudbu animáku Pocahontas, ale nie neprávom). Skvelé bojové scény, ktoré sú uveriteľné a tvrdé - mečom do rozkroku,kladivom po chrbte a guľou na reťazi po hlave. Úchvatná kamera, masky, dobrý scenár, herecké výkony a réžia. Gibson natočil nezabudnuteľný film v ktorom podal skvelý herecký výkon (podobne ako Kevin Costner, lenže Mel Gibson vedel svoje kvalitné režijné remeslo odpracovať aj v ďalších svojich projektoch). Koniec filmu a hlavne Williamove zvolanie - Slobodúúúúú!! považujem za jednu z najsilnejších scén vôbec na ktorú sa zabudnúť nedá. Film, s ktorým sa budú ďalšie historické filmy porovnávať, no zatial sa mu v mojich očiach od r. 1995 vyrovnal len Gladiátor. Ostatné sú len slabým odvarom. Každý človek musí zomrieť, ale nie každý skutočne žije.........................STIRRING BEAUTY.........................95%(2.6.2008)

• - Kapela Iron Maiden sa inšpirovala filmom pri skladaní piesne "Clansman". (firewind)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 184. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Svatba Eduarda II. s francouzskou princeznou Isabelou ve skutečnosti proběhla v roce 1308, čili až po smrti Eduarda I. Tehdy již William Wallace také nežil, neboť byl popraven o 3 roky dříve. Král Eduard I. zvaný Longshanks ve skutečnosti zemřel v roce 1307, čili 2 roky po popravě Williama Wallace. (/Pablo)