ač z Williama Wallace dělají chudinečku malou na kterou jsou všichni moc zlí, pravdou je ve skutečnosti to byl válečník (to že byl z vysoké šlechty asi Gibsonovy nešlo do krámu) který chodíval oděn v šatu z lidských kůží, je film vážně dobrej [0´= ps: kdyby vážně měl něco s princeznou, byl by to zvrhlý pedofil, ve skutečnosti jí v době děje filmu byli asi dva roky, ale takových historických nepřesností je tam asi bžilíon(30.6.2012)

RETRO /// ,,TVÉ SRDCE JE SVOBODNÉ. MĚJ ODVAHU HO NÁSLEDOVAT“...... /// Drsná středověká pohádka, jak se plebejec Williem Wallace, jenž chtěl mít domov, děti a žít v míru, vydal bojovat za svobodu svýho národa, kterej z něj (na oplátku) udělal legendu. Důkaz, že bejt hrdina je pakárna, ve filmu, kterej asi každá generace prožije se sevřenejma pěstma (svěrač? Ehm…). A tak i vy další poslouchejte, dívejte se a šiřte JEHO slávu!(16.8.2005)

Tak co se týče hereckého výkonu, dal bych Melovi jedničku s hvězdičkou, ale to bohužel nemůžu říct o tom režisérském, kterým mě dost zklamal. Snímek se mi líbil a zajímal mě do chvíle, kdy to William dostal šípem. Pak to začalo být nudné, nerealistické, docela trapné a "pravá" Williamova smrt (co jsem počítal, tak měl předtím umřít alepsoň 2x) byla téměř bez efektu (myslím toho emočního). Hodnotím nakonec 4*, ale je to velmi těsně (přemýšlel jsem o hodnocení 3/4*), a to díky naprosto dokonalé hudbě, která patří dosud k těm vůbec nejlepším filmovým soundtrackům, které jsem kdy slyšel.(9.8.2008)

V roku 1995 natočil Mel Gibson svoj druhý film, kde okrem toho, že strávnil hlavnú úlohu, sedel i na režisérskej stoličke. Jedná sa o historický snímok "Statočné srdce". Je to príbeh legendárneho škótskeho hrdinu Williama Wallace, ktorý žil v trinástom storočí a viedol povstanie voči anglickému kráľovi Eduardovi. Mel Gibson to natočil tak bravúrne, že bol tento jeho snímok ocenený piatimi soškami Oscara. "Statočné srdce" sa stalo najlepším filmom. Mel Gibson prevzal cenu ako najlepší režisér. Tretiu sošku si odniesol kameraman John Toll. Ďalšie dve boli udelené v kategóriach: Make up a Strih zvuku. *****(25.5.2016)

Film, který se musí líbit naprosto všem, tedy až na milovníky koní, kteří se samozřejmě po natočení tohoto filmu ozvali. Nezapomenutelné hlášky, nezapomenutelné dialogy, nezapomenutelné scény, a konec konců nezapomenutelný Gibson, který u mě na rozdíl od skotských lidiček udělal fantastický dojem a věřil jsem, že právě on je William Wallace. A k tomu sladká Sophie, jako dobrosrdečná a srdcem čisťoučká francouzská princezna. Prostě nezapomenutelný film.(15.2.2007)

• - Keď prechádza Robert the Bruce (Angus Macfadyen) medzi mŕtvymi vojakmi po bitke pri Falkirku, ja tam záber na plačúcu ženu a chlapca. Keď žena zdvihne hlavu, je vidieť, že neplače, ale sa smeje. (rezanec1003)

• - Svatba Eduarda II. s francouzskou princeznou Isabelou ve skutečnosti proběhla v roce 1308, čili až po smrti Eduarda I. Tehdy již William Wallace také nežil, neboť byl popraven o 3 roky dříve. Král Eduard I. zvaný Longshanks ve skutečnosti zemřel v roce 1307, čili 2 roky po popravě Williama Wallace. (/Pablo)

• - Mel Gibson měl hrát ve filmu Terryho Gilliama "A Tale of Two Cities", který ale nikdy nevzniknul. Roli odmítnul, ale nabídnul Gilliamovi režii Statečného srdce. Ten nabídku nepřijal. (don corleone)