Jsem velkou obdivovatelkou historických, akčních a dobrodružných filmů. V tomto případě se mi film o životě významného skotského hrdiny W.W. velice líbil nejen svým zpracování a hereckým obsazením, ale i nádhernou hudbou pana Hornera. Od mládí mi učarovala drsná příroda severu :-) Skotsko jsem i navštívila. Tento film mě chytil za srdce ikdyž tam bylo několik nepravd. Třeba skotské sukně - kilty se na přelomu 13. a 14. stol. ještě vůbec nenosily :-) nebo málokdo ví, že William byl připravován svými strýci na dráhu kněze. :-)(5.8.2011)

• flanker.27

Jojo, jako malej jsem si taky s klackem hrál na rytíře. Božský Mel měl navíc k dispozici celkem ucházející ocelovej. Teda klacek. Teda meč. Prostě zbraň. Já nikdy nepřičichl k tomuhle typu heroických filmů, které si vyšťourají z historie holou událost a zabalí ji do holywoodského pláště ušitého z příběhu o hrdinovi bez bázně a vany, přitom čistém jak horský potůček. A aby nebyl sám, hodí se mu k přízni princezna z růže květ, radost pohledět. I když ve skutečnosti se Isabela do Anglie dostala asi dva roky po Wallaceově smrti, rozhodně nebyla žádné pupátko, svého muže Eduarda II. nechala zlikvidovat vražením rozžhavené trubky skrze konečník a dokonce se pokusila odstranit i svého syna (Eduard III., který je zde prezentován jako Wallaceův syn s bezostyšnou samozřejmostí, jako by šlo o nepopiratelný fakt). Filmařsky slušné, ale ani to ho v mých očích nezachraňuje od shovívavého "přišel, viděl, zvítězil." A já se tážu: jak dlouho si sakra my Evropani necháme vykládat evropskou historii podle představ Hollywoodských producentů (a amerikanizovaných Australanů)? Hanba nám, volám rozhořčeně. Je čas na změnu. Nechť se evropská kinematografie začne opět zaobírat vážnými tématy, žádám. To mi to zas nějak ujelo. Dodatek: dne 3.12.2006. Po shlédnutí pěti minut - je to ještě větší sračka, než si pamatuju. Nechutnej kýč. Hodnocení jde o jednu dolu. P. S. Kilt se začal nosit až v 16. století. Druhý dodatek 11.12.2013 speciálně pro uživatele E=mc2: Ty se nebavíš, ty kážeš, proto nemám nejmenší potřebu ti něco vysvětlovat. Jen když někoho začneš ty sám otravovat, nebuď pak dětinský :)(6.3.2006)

Ak existuje lepšie a dokonalejšie historické spracovanie niečoho, tak neuverím, pretože toto je filmový skvost! A nielen toho, aj osudovej lásky, nádherného a srdečného patriotizmu a mnoho iných citlivých tém. A kebyže môžem, tak drastický koniec zmením pre potešenie diváka, lebo to utrpenie som cítil akoby som tam vtedy bol namiesto Willa. Tak reálny snímok to je. Nádherné vykreslenie pomsty a túžby po spravodlivosti a slobode, so záverom, pri ktorom chtiac-nechtiac slzu vyroníte. Gibson sa kupodivu prekonal nielen ako režisér, keď som sa pri trojhodinovej neodlepil zrak z obrazovky ani na sekundu, ale hlavne ako herec. 100%.(18.5.2006)

Co se mě týká, nemám tomuhle historickému velkofilmu co vytknout (tedy v původním znění s titulky). Možná mě ne úplně bavila romantická linie v druhé polovině, ale to je jen nepatrný flíček na dokonalosti snímku Mela Gibsona. Klady: scénář, režie, herecké obsazení a výkony, velkolepé bitevní scény, hudba, výprava, kostýmy, zvuk... no i ta svačinářka byla určitě špičková:-). Zápory: imho žádné, akorát český dabing opět nedosahuje kvality původního znění. 99%, TOP10... a komu se to nelíbí, ať si prcku políbí.(12.11.2008)

„I am WiIIiam WaIIace! And I see a whoIe army of my countrymen here in defiance of tyranny. You`ve come to fight as free men and free men you are! What wiII you do without freedom? WiII you fight? – „Against that? No. We wiII run, and we wiII Iive.“ – „Aye. Fight and you may die. Run, and you`II Iive. At Ieast a whiIe. And dying in your beds, many years from now, wouId you be wiIIing to trade aII the days from this day to that for one chance, just one chance, to come back here and teII our enemies that they may take our Iives but they`II never take our FREEDOM!“ - - - Sebevědomá režie, excelentní kamera, bezchybná choreografie, absolutně fungující emoce, skvělí herci, kouzelný James Horner a úchvatná gradace. I po letech to spolehlivě funguje – a to je možná tím nejdůležitějším!!(18.4.2008)

• - Po souboji Hamishe s Wallacem (Mel Gibson) v hodu kamenem můžeme v jednom ze záběrů na okamžik vidět procházejícího člena štábu s kšiltovkou. (orkadimenza)

• - Skutečný legendární meč Williama Wallace, který je také nedílnou součástí filmového hrdiny, existuje také dnes a je vystaven ve stejnojmeném historickém památníku monumentální věže ve Skotsku. Ovšem se skutečnou historickou postavou Wiliama Wallace némá nic společného. Již při prvním pohledu je čepel meče jinak tvarovaná než-li čepel mečů ze 13. století a při bližším zkoumání lze jednoznačně vypozorovat, že se jedná o meč sestavený z dílčích částí několika dalších. Datován je přibližně do 15. století. (CANNIBAL)

• - Skuteční členové rodiny Wallaceů, ze které pochází hlavní hrdinu filmu William Wallace, byli přítomni na natáčení a zahráli si v komparzu. (POMO)