"Budu vám vyprávět o Williamu Wallacovi. Historici z Anglie budou tvrdit, že jsem lhář. Ale historii píší ti, co oběsili hrdiny." Nejpůsobivější historický film. " Premenubma ivn dacium... ale divoch jsem! " Překrásná příroda, příběh, vynikající herecké ztvárnění a hudba. Atmosféra velkolepá nepopsatelná. Mel Gibson ve svém druhém nejlepším filmu. " Bůh říká, že mě z tý kaše vytáhne, ale ví, že ty jsi v hajzlu. " Hudbu napsal James Horner . Mel Gibson projednou překonal sám sebe. Bojoval za lásku, spravedlnost a svobodu. To bylo to čemu neochvějně věřil. 100%(22.6.2010)

"I am William Wallace!" Časté odsudky pro přikrášlování dějin, nepřesnosti a poameričtělost jsou absolutně mimo mísu, jelikož si nemyslim, že by Statečné srdce vzniklo z dokumentárních důvodů. Mel Gibson natočil strhující báji o odvaze, pomstě a nezdolnosti (a taky o lásce, přátelství, zradě a nenávisti), ve které mají historická fakta pouze funkci opěrného bodu. Výpravný epos zahlcuje diváka jedním úchvatným obrazem za druhým, čemuž notně pomáhají nádherné exteriéry, naturalistické bitevní scény, dobře obsazení herci a řádka dusně atmosférických momentů (Wallaceův návrat pro zajatou Murron nebo vybíjení zradivších pánů - !!!). Soundtrack se stihl stát klasikou sám o sobě. Hlavním hybatelem všeho je tu patos - můžete ho nenávidět, můžete ho milovat, Statečné srdce ovšem povyšuje přímočaré emocionální útoky všeho druhu na něco neskutečného. Patří to sem, hodí se to sem. A Mel Gibson v titulní roli je... prostě William Wallace.(2.1.2007)

Velkofilm o skotském hrdinovi, který nepostrádá ani spektakulární bitvy ani výtečné herecké výkony. S historickými záležitostmi je to krapítek slabší, ale co už. OST je jedním z nejlepších (a nejoriginálnějších) od Jamese Hornera, a když se sejde skupinka lidí a začne citovat hlášky z filmu, něco to vypovídá když ne o kvalitě, tak alespoň o popularitě. A ta popularita je tentokrát zasloužená.(31.3.2003)

„I am WiIIiam WaIIace! And I see a whoIe army of my countrymen here in defiance of tyranny. You`ve come to fight as free men and free men you are! What wiII you do without freedom? WiII you fight? – „Against that? No. We wiII run, and we wiII Iive.“ – „Aye. Fight and you may die. Run, and you`II Iive. At Ieast a whiIe. And dying in your beds, many years from now, wouId you be wiIIing to trade aII the days from this day to that for one chance, just one chance, to come back here and teII our enemies that they may take our Iives but they`II never take our FREEDOM!“ - - - I po letech to spolehlivě funguje!! Úchvatná gradace..(18.4.2008)

V roku 1995 natočil Mel Gibson svoj druhý film, kde okrem toho, že strávnil hlavnú úlohu, sedel i na režisérskej stoličke. Jedná sa o historický snímok "Statočné srdce". Je to príbeh legendárneho škótskeho hrdinu Williama Wallace, ktorý žil v trinástom storočí a viedol povstanie voči anglickému kráľovi Eduardovi. Mel Gibson to natočil tak bravúrne, že bol tento jeho snímok ocenený piatimi soškami Oscara. "Statočné srdce" sa stalo najlepším filmom. Mel Gibson prevzal cenu ako najlepší režisér. Tretiu sošku si odniesol kameraman John Toll. Ďalšie dve boli udelené v kategóriach: Make up a Strih zvuku. *****(25.5.2016)

• - Skuteční členové rodiny Wallaceů, ze které pochází hlavní hrdinu filmu William Wallace, byli přítomni na natáčení a zahráli si v komparzu. (POMO)

• - Scéna bitvy u Stirling se natáčela přes šest týdnů a byl z ní pořízen záznam o délce 90 hodin. (don corleone)

• - Při náběhu do jednoho ze střetů s anglickými vojsky střídá William Wallace (Mel Gibson) mezi záběry svou zbraň. Nejprve má válečné kladivo, poté běží s holýma rukama. V následujícím záběru běží s mečem, poté opět s válečným kladivem, a na závěr opět s mečem. (orkadimenza)