Hooodně dobrý film, ale ten začátek s Williamem Wallacem coby malým klukem mi přišel ňák televizní. Jak se z něj stal Gibson tak už vše začlo bejt v pohodě. Bitvy jsou natočený dobře, mají takovej drsnej look. A vůbec všichni Skotové mají skvělej barbarskej image a vypadaj fakt hrozivě. Režijně i herecky to Mel zvládl fakt výborně a zvolil i dobrou "lokální" hudbu. Líbila se mi i Sophie Marceau, a Brendan Gleeson by si ty svoje nařachaný fousatý chlápky mohl dát patentovat.(7.3.2006)

Výborné historické drama o národním skotském hrdinovi Williamu Wallaceovi je natočeno tak mistrně, že by ani člověk neřekl, že je Mel Gibson na režisérské stoličce vpodstatě novic. A on nejen, že exceluje coby režisér, ale září i jako ústřední postava filmu, a to tak, že velmi. Ani mi nepřišlo, že je film skoro 3 hodiny dlouhý, protože jsem se při něm ani na chvíli nenudil.(23.7.2002)

"Budu vám vyprávět o Williamu Wallaceovi. Historici z Anglie budou tvrdit, že jsem lhář. Ale historii píší ti, co oběsili hrdiny." Naštvaný divomužík, toho času vdovec, William Wallace měl velké charisma, ale já jsem příliš líný na to, abych s ním šel bojovat za nezávislost čehokoli. Nicméně fandění, to je jiná záležitost. Takže do zbraně, vytáhnout vlajky, rozezpívat se a celý skotský stadion odpovídá: Modrá - Bílá, Modrá - Bílá, Modrá - Bílá.(20.11.2015)

| Scenár: Randall Wallace / Angus Macfadyen | Hudba: James Horner | Produkcia: Mel Gibson, Alan Ladd, Jr., Bruce Davey, Stephen McEveety | Distribúcia: Paramount Pictures, 20th Century Fox | Štúdio: Icon Productions, The Ladd Company | Rozpočet: 53 miliónov $ | Tržby: 210,409,945 $ | Filmový epos od Mela Gibsna, naplnený neopakovateľným obrovským srdcom a magickou mystikou. A hudba? Jediné soundrackové cd-čko, ktoré som si vedel pustiť viackrát po sebe. Musel som ho už niekoľkokrát zaobstarať znovu kôli veľkému opotrebovaniu... Dakujem, Mel a James! 115% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(9.12.2006)

Co se mě týká, nemám tomuhle historickému velkofilmu co vytknout (tedy v původním znění s titulky). Možná mě ne úplně bavila romantická linie v druhé polovině, ale to je jen nepatrný flíček na dokonalosti snímku Mela Gibsona. Klady: scénář, režie, herecké obsazení a výkony, velkolepé bitevní scény, hudba, výprava, kostýmy, zvuk... no i ta svačinářka byla určitě špičková:-). Zápory: imho žádné, akorát český dabing opět nedosahuje kvality původního znění. 99%, TOP10... a komu se to nelíbí, ať si prcku políbí.(12.11.2008)

• - Celosvětová premiéra proběhla 18. května 1995 na Seattle IFF. (Varan)

• - V roce 1297 ve skutečnosti neproběhla válečná bitva na severních otevřených pláních u města Stirling, jak je ukázáno ve filmu. Anglické královské vojsko čítající přibližně 10 000 vojáků muselo přejít přes úzký dřevěný most na řece Forth, aby se mohlo se Skoty vůbec utkat. Toho si byli Skotové dobře vědomi, a tak se schovali v lesích a čekali, až vojsko přes tento most bude procházet, načež jej začali napadat ze zálohy. Nepřipravená anglická armáda tak byla následně rozprášena skotskými rebely, čítající asi tři tisíce vojáků. Rovněž ani hlavním vůdcem nebyl William Walace, ale Andrew Moray, syn jednoho z nejvýše postavených aristokratů ve Skotsku. On sám již jedno tažení vedl, ale při tomto posledním byl smrtelně raněn, a tak se sláva přenesla právě na Williama Waliace, který tou dobou již vedl druhou část vojska. Do scény, kde se tyto dvě armády setkávají v tvaří v tvář, má tak skutečnost hodně daleko. [Zdroj: The True Story: Braveheart] (CANNIBAL)

• - Wallace a francouzská princezna spolu nikdy neměli pohlavní styk. Potomek Williama Wallace se tak nikdy nemohl stát budoucím králem.  (vyfuk)