Vynikajici historicky velkofilm a nejlepsi film rezirovany Melem Gibsonem. Latku nasazenou timhle filmem uz asi neprekona. Navic je sam v hlavni roli naprosto uzasnej, jeho lehce silenej vyraz sem skvele sednul. Pribeh je zajimavej, prvnich 120 minut se porad neco deje a film ani na moment nenudi a bitvy jsou zpracovany hezky realisticky, i kdyz krapet neprehledne. Hlavne uvodni bitva jsou pekny jatka. Posledni hodinka uz je sice krapet roztahanejsi, ale nuda se nedostavi ani na okamzik. Navic tu je super kamera a uzasna hudba, hlavne dudy nemaj chybu. Trosku mi film pripomnel Robina Hooda. I kdyz ma film tri hodiny a uz sem ho videl nekolikrat, vzdy na nej rad znovu kouknu.(1.1.2005)

ač z Williama Wallace dělají chudinečku malou na kterou jsou všichni moc zlí, pravdou je ve skutečnosti to byl válečník (to že byl z vysoké šlechty asi Gibsonovy nešlo do krámu) který chodíval oděn v šatu z lidských kůží, je film vážně dobrej [0´= ps: kdyby vážně měl něco s princeznou, byl by to zvrhlý pedofil, ve skutečnosti jí v době děje filmu byli asi dva roky, ale takových historických nepřesností je tam asi bžilíon(30.6.2012)

Tak co se týče hereckého výkonu, dal bych Melovi jedničku s hvězdičkou, ale to bohužel nemůžu říct o tom režisérském, kterým mě dost zklamal. Snímek se mi líbil a zajímal mě do chvíle, kdy to William dostal šípem. Pak to začalo být nudné, nerealistické, docela trapné a "pravá" Williamova smrt (co jsem počítal, tak měl předtím umřít alepsoň 2x) byla téměř bez efektu (myslím toho emočního). Hodnotím nakonec 4*, ale je to velmi těsně (přemýšlel jsem o hodnocení 3/4*), a to díky naprosto dokonalé hudbě, která patří dosud k těm vůbec nejlepším filmovým soundtrackům, které jsem kdy slyšel.(9.8.2008)

Na modro nalíčené tintítko Gibson ve jménu svobody rozšmelcovává hlavy mečem těžším než on sám a historická fakta míří do míst, co vystrkují Skoti zpod kiltu na anglické vojsko.. Režisér Mel si libuje v mučednictví, stříkající krvi a vzbuzování emocí, nicméně v Braveheart se jen klouže po líbivém povrchu rádoby historického velkofilmu. Nakonec zbude jen Hornerova hudba, zajímavý David O´Hara v roli bláznivého Ira a někde vzadu v hlavě hlodající pocit, že v roce 1995 zůstal Oscar v nepravých rukou.(1.9.2008)

Další z herců, kteří nikdy nedostali Oscara za herecké výkony, ale za režii (Kevin Costner, Robert Redford). Gibson nám naservíroval opravdu velmi působivé drama, kterému nechybí nic. Skvělá režie, herecké výkony, kamera, scénář, hudba atd. Pět naprosto zasloužených Oscarů, ale já osobně bych dal Oscara i scénáři. A na konci, kdo neukápl alespoň trochu slzičky tak je necita............(11.12.2007)

• - Po souboji Hamishe s Wallacem (Mel Gibson) v hodu kamenem můžeme v jednom ze záběrů na okamžik vidět procházejícího člena štábu s kšiltovkou. (orkadimenza)

• - Skuteční členové rodiny Wallaceů, ze které pochází hlavní hrdinu filmu William Wallace, byli přítomni na natáčení a zahráli si v komparzu. (POMO)

• - Hrát hlavní roli byla podmínka studia pro Gibsona, aby film mohl vůbec vzniknout. (don corleone)