Arogantní a sobecký rozhlasový diskžokej Jack Lucas se dostane do těžké deprese, když zjistí, že nepřímo zavinil smrt několika lidí. O tři roky později pracuje ve videopůjčovně, jejíž majitelka Anne Napolitanová se o něho stará. V jedné ze svých sebevražedných nálad je u Manhattanského mostu zachráněn Parrym, bývalým profesorem historie, který živoří na pokraji společnosti. Parry se chová jako blázen. Ve svých představách je ohrožován zlověstným Rudým rytířem a snaží se přesvědčit Jacka, že jeho úkolem je získat Svatý Grál, schovaný v domě miliardáře Carmichaela. Když Jack zjistí, že Parryho manželka byla mezi obětmi, za jejichž smrt se cítí zodpovědný, snaží se bývalému profesorovi pomoci. Seznámí nesmělého Parryho s dívkou jeho snů, osamělou sekretářkou Lydií. Po první schůzce s Lydií je Parry přepaden několika násilníky a končí v nemocnici. Jack, který dostal novou chuť k životu, se chce vrátit ke své bývalé práci. Navštíví Parryho v nemocnici a nalezne ho v katatonickém stavu. Jediný způsob, jak ho zachránit, je přinést mu Svatý Grál. Jack se v noci vydává do miliardářova sídla jako lupič... (oficiální text distributora)

RajAthen

Všechny palce nahoru. Tragika a kouzlo bláznovství vidět věci prostě, včetně věcí které ostatní přehlíží. Další důkaz, že R.Williamse je na komedie škoda. ()

Freemantle

"The Fisher King" je relativně příjemný odpočinkový film, u něhož jsem ovšem našel dvě velká negativa. Zbytečně dlouhá stopáž a neucelenost příběhu. Pro jeho vysoké hodnocení jsem nečetl obsah a těšil se. Pravda, zažil jsem zklamání. Scénář byl zajímavý, ale jeho zpracování by, vzhledem k více než dvěma hodinám, potřebovalo poupravit. Spojení drama a fantasy je popravdě docela odvážný kousek. Režisér T. Gilliam si ovšem v tomto případě vzal na svá bedra příliš velké břemeno. Zažíval jsem pocit, že už už se blížím něčemu, co na sebe bere podobu fantasy snímku, nicméně za několik vteřin jsem byl z této skutečnosti vytržen a hle, ono se to tváří trochu jako filosofické drama s prvky romantiky. Herecké výkony chválím, převážně R. Williams v roli vyšinutého blázna exceluje. ()

karlee

Ale jo, celkem se mi to líbilo, i když příběh nenabízí nic moc nového, zpracování je zajímavé. I když by mohlo být trochu vyrovnanější, první půlhodina je dost magořina, druhá polovina zase na nějaký ten ujetý humor prakticky rezignuje a zaměřuje se spíš na dojímání. ()

For Fun

Odvážná sonda do hlubin lidské duše odhalující myšlenky a vzpomínky, na které by člověk rád zapomněl, lépe řečeno, jeho mysl je sama potlačí jako duševnímu zdravý nebezpečné. Herecký koncert Jeffa Bridgese a Robina Williamse vás vtáhne do děje, a i když sice nemáte přímo epileptický záchvat, chvílemi se necítíte ve své kůži. Příhoda o králi rybáři je klíčem k pochopení celého filmu. A co vy? Už jste našli svůj Svatý grál? ()

Mykhaluu

No, tak ono se to nakonec musí nechat, že ten skutečně Terry točí i docela "normální " filmy... :) Chtěl jsem ten film vidět dlouho. Četl jsem o něm v jednadevadesátém a dostal se k němu až o dost později a nezklamal mě... Ano, není to o rybaření. Výprava je na prosté občany New Yorku, či kde to bylo trochu divoká, ale neva, když je v hlavě osudem ztýraného Williamse... Svědomí může hryzat i v pokojíku nad videopůjčovnou pana Bridgese... No a kdo mohl tušit, jak to nakonec s chuderkou Honey Bunny dopadne u Tarantina?!? :) ()

Burrows

Základem filmu je relativně profláklý příběh o nápravě života a vykoupení, kdy já jsem ti způsobil příkoří a pokud mě pustíš k sobě, pokusím se jej napravit. Ovšem to by nebyl Gilliam, kdyby jednoduchý základ neokořenil něčím speciálním, něčím, co by Krále rybáře odlišilo od jiných filmů s podobným tématem. Tím je legenda o Svatém grálu, jakémsi poháru, který hraje ústřední roli ve vztahu dvou hlavních představitelů dj Jacka a v této době už na okraji společnosti nacházejícího se Perryho. Druhou perličkou je vizuální stránka, a to zejména Perryho "démoni", kteří představují traumatizující okamžik z jeho minulosti a stále se vracejí v podobě rytíře na koni. I přes tato fakta a uvěřitelnost tohoto lidského příběhu na mě Král rybář nezapůsobil dojmem, jakým měl. Obdivuhodné scény: tanec na nádraží a společná večeře. ()

blowup

Byl to jeden z mých nejmilejších. Dlouho jsem ho neviděla (dnes v tv). Oba perfektní herci sehráli od té doby plno rolí, některé lepší, i horší.Mám ráda symboly a touha po grálu mne dojala. Budu se muset znovu podívat, jestli neztratil na síle, ale myslím, že možná získal. ()

svetylko

Film na hranici šílenosti a geniality, který komentovat důstojně nedokážu, ale který doporučuji shlédnout s dabingem původním - to jest s Viktorem Preissem v roli Parryho - to byl myslím dabing ČT. Dostupná DVD verze filmu ubírá o tolik, že už ji vidět nechci. Venku se nějak zatahuje, jdu rozhánět mraky :-) ()

iz67

Druhá polovina se trošku pokazila, odešlo to do limonády. Přesto první půlka je naprosto úžasná, takže nakonec proč ne. ()

kubilov

V souladu s tím, jak se Amerika z ulítle šílených osmdesátých změn transformovala do klidnějších, ale drsnějších let devadesátých, změnil lehce svůj režisérský styl i Terry Gilliam, který před Králem rybářem ve svých filmech hodně dával důraz na vizuální stránku, jenž se zde poněkud uklidnila. Místo tradičních bláznivých komedií plných bizarních postaviček a činů se tak pustil do více dramatických vod, podobně jako u Brazil, ale s úplně jinou problematikou. Řeší zde rozdíl mezi člověkem normálním a psychicky narušeným, přičemž v průběhu více než dvouhodinové stopáže tyto dva stavy na obou hlavních postavách střídá a různě je proměňuje, takže ke konci se vlastně může zdát, že je normální být blázen. K tomu používá faktory jako romantické sbližování dvou nesmělých lidí, prostředí bezdomovců či mentálně postižených lidí na okraji společnosti a s tímto ještě navrch s předchozím zdánlivě neslučitelnou pověst o hledání Svatého Grálu. Ve výsledku tak jde o pěkně rozmanité a kvalitní dílko. ()

PAVLIS

70% Jeden z nejpodivnějších filmů o vyrovnávání se s minulostí, co jsem kdy viděl. Natočil někdy Gilliam nějaký "normální" scénář? Během první půlhodiny filmu jsem měl chuť ho zásluhou výjimečně vysoké koncentrace otravných bláznů a podivínů vypnout. Nicméně později se objevivší roztomile roztržitá postavička Amandy Plummer vše zvrátila do plusu a tuším, že je tu slušný potenciál pro další růst na druhé zhlédnutí... PS: Vyhněte se oficiálnímu textu distributora. Nechápu, proč musel v kostce vyžvanit skoro celý příběh. ()

Hawaj

Film z doby, kdy ještě Jeff Bridges zřetelně artikuloval, pořád někde neseděl a měl tolik charisma kolik neposbírá Brad Pitt za celej život. Pořád ve mě zůstala ta nálada z tohodle filmu. Už ani přesně nevím o čem to všechno bylo, ale teď po 25 letech, když jsem to znovu viděl jsem se ihned napojil na stejnou vlnu. Gilliam je skvělý, stejně jako herci co v tom hrají. Opravdu balzám na duši vidět zase nějaký pořádný příběh a né ty současný prázdný kliše splácaniny. Strašlivá škoda úžasného Robina Williamse. ()

Kortexo

Nádherně melancholické a romantické zároveň s luxusním obsazením.Zaručené slzavé údolí pro romanticky založené dívky a ženy... ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall