Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

Mejdzula

Jedna z nejlepších komedií, jakou jsem v životě viděl. Na rozdíl od většiny zastávám názor, že je tento švédský Forrest Gump lepší než všemi milovaný originální Zemeckisův, a to z důvodu vyhovujícnějšího humoru. V mém osobním komediálním žebříčku se pak dostal do Top 5 mezi filmy jako Pulp Fiction, Poslední skaut nebo Připoutejte se, prosím. Více nemám, co bych dodal, protože provádět rozbor humoru či děje postrádá smysl...jo a bez popcornu! Poprvé! (Tento komentář psal někdo hloupý, promiňte mi to) ()

Luq

"Na spoustu věcí mají lidi různé názory, ale na jednom se shodnou - že Gulag je fakt pěkná díra..." Film přeplněný skvělými hláškami, parádně ujetý scénář, který sviští vždy jinam, než člověk čeká a přesto je ve své absurdnosti vlastně uvěřitelný. Scény staříka a jimi se prolínající předchozí život opravdu pobaví, černý humor funguje a hlavně se vše bere z té lepší stránky. Žádná klišoidní dramata z války, žádné afektované scény, prostě jen přirozené, milé a přátelské vyprávění s hřejivým dozvukem (vodky). "Samé SMS od Kýbl, Kýbl, Kýbl, asi jeho nějaký dobrý kamarád. Podíváme se, co mu píše: "Zavolej zpátky nebo tě zabiju!!!" " ()

RomaS

Životní dobrodružství skandinávského Forresta, kde věci nedávají smysl, ale hezky do sebe zapadají, fest opepřený černým humorem a úžasnými absurdními situacemi. ()

kokofek

Bože jak dlouho jsem se tak nebavila a nesmála nahlas.Vydrželo mi to celý týden,protože hlášky a vtípky když se rozleží tak pak jsou ještě lepší.Knihu jsem nečetla tak nemohu posoudit,zda je adaptace dle představ čtenáře,ale film je prostě skvělý. ()

tchempi

Ze Staříka by byl skvělý malometrážní film, kdyby ho tvořila jen linie ze současnosti. Svérázné mapování uplynulého století (života staříka), historických milníků a postav totiž skřípe. Scény nejsou moc vtipné a výběr herců do rolí reálných postav je tragický: Najděte chlapa s tlustým knírem (v česku by zřejmě vyhrál Zedníček) a bude z něj Stalin. Pak nějakého plešatce, tomu kydněte na hlavu kečup a bude to Gorby. ()

wick

Z mého pohledu dosti přeceněný snímek...knihu neznám, ale žádná skvost v tom nevidím. Jako bláznivá komedie ok, pár dobrých vtípků, mě to bohužel zklamalo. ()

RomanT

Začátek vypadal velice nadějně, bavilo mě to, přestože jde o okopírovaný námět. Ale od okamžiku, kdy se na scéně objevil slon, se z toho stala trapná ztřeštěná komedie. ()

v.indruchova

Nevím prč je film tak opěvován, viděla jsem stačilo, už nikdy. Knihu jsem četla je senzační. Film je jiný děj chaotický. Tvůrci vzali něco skvělého, udělali stoho naprosto chaotický výtah. Ani jednou jsem se nezasmála. Maximálně pousmála. Do postav jsme se nedokázala vžít, spíš se tam mihly. Můj partner knihu nečetl a byl také sklamán. Propadák roku. ()

Rogue7

Film není špatný, ale četla jsem nejdřív knížku a to je prostě a jednoduše bomba...nikdy jsem se u knížky takhle nenasmála...v porovnání s tím je film takový dobrý odvárek. ()

Merenre

Když jsem si přečetl obsah, řekl jsem si, no u všech satanů to musí být ale ukrutná pičovina. Zrovna tak mě odpuzoval název. Navzdory tomu jsem si minimálně první třetinu fakt užíval. Jako celek je ale film frustrujícím tovarem z kategorie tisíckrát omletého tématu typu Forrest Gump, Malý velký muž apod. aneb životopisný film o tom jak se prosťáček nechává unášet životem a bez vlastního volního přičinění nebo pochopení se mu daří připlétat se do zásadních dějinných událostí, seznamovat se s významnými postavami historie a někdy nevědomky i ovlivnit běh dějin - prostě klišé jako řemen (Stalin, KGB, CIA, vynález atomovky - ale no táák šmankote, méně je někdy více!). Vlastně onu retrospektivní část si mohli tvůrci klidně odpustit, tím by se i stopáž zkrátila na únosnou mez. Tím ale nechci říct, že linie v současnosti by byla nějaké terno. ()

brodži

A tak jsem si prorazil cestu až do domova důchodců. Skvostně podchycená historie Allana a jeho současných trampot. Nejsem sice fanouškem takových žánrů ale filmové a scénárijní zpracování byl nejvydařenější kousek za poslední dobu. ()

johnnie78

Upřímně řečeno trochu zklamání. Knihu jsem nečetl, ale slyšel jsem spoustu nadšených reakcí, koneckonců i tyhle komentáře tomu nasvědčují. Vtipný začátek a dejme tomu prvních dvacet minut, ale pak to začne být nezáživné, nastavované a... jak bych to řekl? Divné. Podobnost s mým nepříliš oblíbeným Forrestem Gumpem není úplně náhodná (ale tohle bylo o něco lepší, to jo). ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík