Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

Verka13

Kdyby kniha nebyla skoro úplně překopaná, například změna pohlaví postav, přidání zbytečných a naopak odebrání důležitých charakterů a vypuštěno spoustu zajímavých a zábavných věcí a film měl aspoň o hodinu více, byl by to dobrý film. Takhle nedosahuje ani zpoloviny kvalit knihy. ()

Tirion

Z nějakého důvodu jsem se u toho strašně nudil. Buď to bylo tím nezajímavě podaným vypravěčským stylem, suchopárným humorem, tím, že jsem nejdříve četl knížku nebo tím, že jsem se na to v letadle nedokázal tolik soustředit? Možná vším dohromady. Tři hvězdy tak dávám hlavně kvůli tomu, že mám rád skandinávské filmy a že mám rád předlohu. ()

kaylin

Jsem ovlivněný předlohou a nedá se nic dělat, ten film vypadá, jako kdyby tvůrci knihu ani nečetli. Naprosto se z toho vytratila poetika postav, které jsou těžko uvěřitelné a právě proto jsou krásné. Tvůrci z nich dělají realistické postavy a děj tak ztrácí své kouzlo a vlastně i napětí. To, že se děj přizpůsobil, to je jedna věc, ale tohle pojetí mi prostě vadilo, otravovalo mě a hlavně mi nepřišlo ani trochu vtipné. ()

blackrain

Když on je ten severský humor natolik specifický, že nesedne každému. Mně teda ano. Do dnešní doby se tenhle úlet hodí naprosto dokonale. Sice jsem chvilkami u toho kroutila nevěřícně hlavou, ale ve finále si tenhle film užívala. Allan se mi trefil do nálady, takže zalovím po knize. ()

Maq

Málokdy se u filmu tak nasměju. Předloha musí být fantastické čtení, ale i z hlediska čistě filmových hodnot je tenhle film mistrovským dílem. ()

Neffy

Doporučuji! Švédský Forrest Gump a možná ještě lepší. Jiný humor, ale dobrý. Nemusí však každému sednout. Mě se líbilo a chci vidět znovu. ()

Dr. Hawkeye

Upřímně váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, protože jsem udělal dosti kardinální chybu - film jsem viděl asi dva dny poté, co jsem dočetl SKVĚLOU předlohu. Jistě, je to adaptace, ne doslovný přepis knihy do filmu, ale byl jsem překvapivě dost zklamaný, co všechno se do filmu nevešlo... Ale i tak jsem se bavil. ()

rt12

Čekala jsem silný, chutný vývar z báječně vtipné knížky, u které jsem se řezala smíchy. Dostala jsem slabý, několikrát vylouhovaný odvar. Tak to bylo rychle spíchnuté a ochuzené. Je mi jasné, že je vždy knížka očesána a ostříhána do jednodušší filmové podoby. Ale tady to bylo až moc a předloze Jonase Jonassona bylo hodně uškozeno. U některých scén jsem si blahořečila, že jsem knížku četla a vím co se vlastně ještě událo. Pro mně slabý průměr. ()

Kaluž

Bezvadná gangsterka s podezřele namaskovaným důchodcem. Cimrmanovsko-Gumpovská poetika "u všeho byl a všechno viděl" se zde mísí s černohumornou svérázností mrazivého severu či rozverným temperamentem balkánských oddechovek. Místy lenivé schéma epizodního charakteru občas zaperlí historickým šťouchancem do bránice, případně pobaví jemnou absurditou. Kusturica to není, ale berme co je… stojí to za to. ()

major.warren

Skvělá komedie. Jonase Jonassona mám moc rád a všechny jeho romány jsem četl. Na filmovou verzi "Staříka" jsem se strašně těšil, a také to byl jeden z vůbec prvních filmů, co jsem navštívil v kině. Ano, je to evropská obměna Forresta Gumpa, ale je to tak vtipné a jako celek tak geniální, že zkrátka nejde udělit nic jiného než plný počet hvězd. Jedna nominace na Oscara za make-up. ()

salalala

Velmi solidní komedie, která rozhodně naláká k přečtení knihy. První polovina je výborná a rozehrává skvělou zápletku (ne nepodobnou bratřím Coenům) a nabízí velké množství humoru a několik hlášek. Nechybí tomu tempo a bravurní timing vtípků. Herngren nepotřebuje monstrózní vizuál k tomu, aby upoutal a jeho styl je spíše nenápadný, ale stoprocentně funkční. Dokáže prodat scény, které by primárně k smíchu být neměly (chlapec si hraje s výbušninou a zabije jednoho boháče), tak, že se jim prostě divák směje. Celková pohodová atmosféra je jen ku prospěchu věci. Škoda, že od zhruba poloviny začne všechno pomalu upadat. Tempo najednou není tak svěží a i ony dvě linie se tu malinko bijí navzájem. Ta historická mi osobně přišla zajímavější, a i když je dost podobná Forrestu Gumpovi, nepůsobí jako "vykrádačka", ale jako taková variace. Možná i proto jsem měl dojem, že současná linie se do atmosféry příliš nehodí a chvílemi to bylo, jako bych sledoval dva jiné filmy. Obsazení bylo nicméně výborné a všichni hrají famózně a mají i smysl pro načasování humoru, takže nikdo neruší a všechno plyne, jak má. Ve výsledku tak jde o velmi vtipný film, který by potřeboval trošku prokrátit a být přímočařejší. Zábava je to ale slušná. 70% ()

beran-ek

Při čtení knihy jsem si říkal, že by to mohl být jeden z těch případů, u kterýho by filmová adaptace mohla předčít knižní předlohu. Nakonec tomu tak nebylo a potkat snímek náhodou při prolejzání severský kinematografie, bez znalosti předlohy a takový reklamy, ocenil bych ho asi víc. Takhle zklamání za nevyužitej potenciál a slabší čtyři. ()

togaf

Naprosto jsem chápala, proč stařík zdrhnul. Jeho šílená road movie byla vtipná takovým tím absurdním způsobem, kdy nevíte jestli se smát nebo jen nevěřícně zírat. Nečekala jsem, že by se mi tento film tak líbil, takže za milé překvapení dávám slabší 4 *. ()

Mr.Pumpkin

Knížku jsem četl a nevítal jsem ji úplně s bezbřehým nadšením jako všichni okolo mě, ale považuji ji za docela příjemně zábavnou oddychovku. Neměl jsem tedy nějak extremně vysoká očekávání (která by mohli mít obdivovatelé knižní předlohy), ale přesto jsem byl při závěrečných titulkách zklamán, a to poměrně výrazně. Chápu, že se film nemůže držet od začátku až do konce striktně předlohy, ale ve filmu toho chybí hodně (a podstatného!), několik věcí je změněných (ne až tak podstatných, ale přesto nikoliv ku prospěchu), dějová linie ze současnosti má neskutečně ošizený konec a ta z minulosti je utnutá rovnou úplně bez konce. Všechno je děsně uspěchané, kromě staříka není žádné z postav věnován vůbec žádný prostor a celkově je film hrozně epizodní (ještě víc než předloha), plochý, ale hlavně (což je naprosto zásadní) i úplně nezábavný. 35 % ()

Lucjen

Knihu Jonasa Jonassona som asi v tretine odložila a nechystám sa k nej vrátiť. Od filmu som teda nemala veľké očakávania, vlastne som sa naň ani nechystala, nebyť filmovej výzvy. Chápem, že sa snímok neberie vážne, chápem že to je komédia a presne viem, o čo filmu išlo. No mňa nijak výrazne neoslovilo nič, aj keď snaha tu skutočne bola. Nápad viac než zaujímavý, príbeh celkom odsýpal, pár vtipov sa podarilo, ale cez čo som sa nevedela preniesť, bolo herecké obsadenie. Ani jeden z hercov mi tak úplne nesadol no a ten storočný dedko mi liezol na nervy od začiatku do konca. Tretiu hviezdičku nakoniec ako-tak pridávam za veľmi príjemnú, hravú hudbu. ()

radektejkal

Říkám si: je Bonifáce, fouká studený severák, teplota kolem 5 stupňů a pořád prší; nebylo by špatné shlédnout něco veselého pro povzbuzení mysli. S tímto filmem (podobně jako dříve s Forrestem Gumpem) jsem to však netrefil. Guláš všeho, co by mohlo být směšné a veselé, se stále více stával nepoživatelným. A přitom jsem se opravdu chtěl pobavit a poveselit - nešlo to, i když jsem chtěl sebevíc. A tak si alespoň připomenu, u kterých filmů jsem se bavil a veselil: u grotesek s Keatonem a Lloydem? Rozhodně! U Chaplinových filmů? Vždycky! U Cikána a Friče? Podmínečně. U českého Formana? Ano! U Papouška? No. U Kusturici a dalších bývalých Jugoslávců? Jasně! U Woodyho Allena? Nikdy! A kdybych ještě chvíli přemýšlel, určitě by se ještě mnohé našlo... Stoletý staříku, jak těžké bylo udržet tě při životě! Další viz Dopitak, i když ten bere film přece jen na milost. ()

grogodil

Zabite ma, no kniha ma teda takto nepobavila. Bola fajn, ten absurdne zauzlený príbeh to ťahal, ale mal som problém so štýlom, akým bola napísaná, pretože veľké množstvo vtipných situácií si pri čítaní človek domyslel skôr, než došiel na koniec vety. Príbeh je vo filme síce na úkor stopáže pomerne slušne osekaný, upravený a v svižnom tempe natlačený do slabých dvoch hodiniek, no aj tak niektoré postavičky až trestuhodne vynechal (taký malý Kim Čong-il). Každopádne, to čo ostalo je krásne nasiaknuté škandinávskym cynickým čiernym humorom. Takže aj keď sú tu podaktoré postavy dosť odstrčené na vedľajšú koľaj (Benny, Gunilla), tak aj v tých pár štekoch a gestách v správny moment bolo často krát viac humoru, než v celej kapitole knihy (taký Herbert Einstein, či šéf gangu úplne skvelí). ()

Dont

Podobně jako Knězovy děti i Stoletý stařík přichází s nevšedním druhem humoru. Obvykle severskou ironii a sarkasmus přijímám poměrně kladně, tentokrát mi švédský černý humor až na výjimky nějak nesedl. Rozesmálo mě marné vysvětlování cesty v lágru, suverénně nejlepší scénkou pak byly okolnosti bourání Berlínské zdi. Jinak pro mě ale snímek vyzněl nečekaně do prázdna. Jednotlivé scénky nedržely pohromadě a chyběl tomu větší drive. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík