Poklad na Stříbrném jezeře

Der Schatz im Silbersee

• Jugoslávie

Blago u srebrnom jezeru

• Francie

Le trésor du lac d'argent

• Československo

Poklad na Striebornom jazere

The Treasure of Silver Lake

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Francie, 1962, 111 min

Mayovky jsem nikdy nečetl, ale serie o Vinnetuovi a Shatterhandovi mě dostala, nevyvolala ve mně šílenství o jakém se zde dočítám...Nejspíš to bude tím, že jsem v té době byl na houbách, no dost možná ani tam ještě ne:-))Nicméně nejsem schopen spočítat, kolikrát jsem tohle viděl, škemral, aby mi to na TV pustili, ačkoliv jim to muselo lézt po těch letech už asi trochu na nervy...Bylo to zvláštní dětství na jedné straně Vinnetou a Old Shatterhand na druhé Želvy Ninja, i přes tuto generační propast zájmů se na tento i další filmy série s chutí podívám a zavzpomínám!A důvod proč to píšu zrovna sem, je, že tenhle díl jsem měl ze všech nejraději!(15.3.2005)

Tento film považuji ze jeden z nejlepších westernů vůbec. Atmosféra všech záběrů je nepřekonatelná jakýmikoliv dnešními pokusy technika při kolorování filmu. Neumyté a spocené tváře všech záporňáků nemají chybu. Ale pozor: Poklad na Stříbrném jezeře střeží starý indián a nenechá někoho poklad jen tak získat. Odvážný Vinnetou a silný Old Schatterhand se spolu vydávaji vstříc dalšímu nebezpečí.(18.9.2004)

Poklad na Stříbrném jezeře je obecně dobře hodnocen, protože jej valná většina hodnotících viděla v čase svého zrání potažmo v době šedého stereotypu přiblbých panelákových komedií a ideologických seriálů o životech kovaných soudruhů. Dnes z hlediska westernů se film jeví jako docela veselá parodie. Jenže, lze se na tento film zlobit? Lze jej nějak kárat za naprostou naivitu a neautentičnost? Normálně bych řekl, že je to nejlepší kovbojka, kterou jsem kdy viděl. Musel bych si ji ale pamatovat z dětství, ne ji vidět nedávno. Neříkám, i po letech ale může zapůsobit. Ti, co to ještě neviděli, musí hold překonat ten zub času a omluvit danou naivitu příběhu, jednání postav, mátožnost indiánů a vůbec neschopnost o nebetyčnou tupost padouchů. Navíc tento film dělá nezapomenutelný především hudební podkres a úchvatná příroda okolí Plitvických jezer v tehdejší Jugoslávii.(14.6.2011)

Vynikajúca Mayovka, čítal som aj knihu, tá sa mi páčila rovnako ako film. No radšej mám Winnetoua. Dlho som si síce nevedel nájsť cestu k westernu, raz prišlo obdobie, keď som zhliadol nejaké Mayovky a prirástli mi k srdcu. A tento pocit ešte viacej upevnila moja návšteva pred 7 rokmi na Plitvických jazerách v Chorvátsku, kde sa film natáčal. Fakt je to tam nádherné.(24.7.2007)

Film, který je sice Mayově předloze hodně vzdálen, ale rozhodně ne více, než je May vzdálen realitě Divokého Západu. Indiánská tematika je tu v roli jakéhosi pohádkového koření a možná by se film obešel i bez ní, ale kam by se potom poděl klukovský sen o dobrodružství v širých prériích, odvaze a pravém přátelství stvrzeném pokrevním bratrstvím.(8.12.2005)

• - Film držel ještě 40 let po premiéře rekord v délce nepřetržitého promítání v českých kinech. Promítal se celých 19 týdnů. (Terva)

• - Herec Herbert Lom, představitel šéfa bandy, je původem Čech. Narodil se v Praze a žil na Šumavě, kde měl jeho otec tiskárnu. (M.B)

• - Počas scény v bare odhrňuje Sam Hawkins (Ralf Wolter) záclonu pravou rukou, no pri následnom zábere zvonka už ľavou. (Methodix)