Poklad na Stříbrném jezeře

Der Schatz im Silbersee

• Jugoslávie

Blago u srebrnom jezeru

• Francie

Le trésor du lac d'argent

• Československo

Poklad na Striebornom jazere

The Treasure of Silver Lake

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Francie, 1962, 111 min

Známe je všichni.. Pamatuju si, jak jsem jejich fotografie vystřihoval z novin a časopisů. A určitě jsem nebyl sám. V nákladné mezinárodní produkci, která konečně přinesla ozdravnou kůru pro německou kinematografii, vznikl snímek o idealistickém dobrodruhovi a náčelníkovi Apačů. Společně se vyrovnávají s nástrahami lží a násilí, bojují za spravedlnost a hrdinské činy jim vynesly nesmrtelný obdiv a slávu. Ostatní díly se stále vzdalovaly literární předloze, naivně ilustrovaly pohled na Divoký Západ. Poklad (s dalšími třemi filmy „klasické čtyřky“) ale přišel jako první (1962) a sice se dvojice hlavních aktérů už znala, ale i dnes po více než čtyřiceti lety je obrovským klenotem. Zářivé barvy, neustálé přestřelky, památné melodie, hrdinství – vše v širokoúhlém formátu, na to nelze zapomenout.(2.5.2006)

Třeba mi nebudete věřit, ale Poklad ve stříbrném jezeře a nezapomenutelného Vinnetoua jsem již četl ve škole pod lavicí a to ovlivnilo moji dětskou fantazii. Karel May byl vlastně v mém raném věku velmi oblíbený spisovatel, který brilantním dobrodružným dějem svých románů dovedl upoutat moji pozornost od prvé do poslední stránky a vedle exotického prostředí mi dal jakousi (sice idealizovanou představu hrdiny) se smyslem pro čest, statečnost, odvahu a jako malého kluka mě tehdy samozřejmě nenapadlo uvažovat o tom, jestli tyto příběhy napsané či zfilmované reálie jsou pravdivé, ale ani tento fakt nic nezmění na tom, že budu vždy vzpomínat jen a jen rád na čtivé indiánské a dobrodružné příběhy s nostalgií. Myslím, že filmové i knižní příběhy Karla Maye liší se od jiných v nejednom ohledu. Třeba i v tom, že zdůrazňoval rovnost všech ras. Bylo to tenkrát v kině na Vánoce, když jsem prožil nádherné dobrodružství s exotickým rámcem dalekého západu v lůně krásné přírody pohádkových jezer a prérii bývalé Jugoslávie. Dnes už ušlechtilý náčelník Apačů a Old Shatterhand žije pouze zasunut v mých vzpomínkách romantického dětství.(12.10.2009)

Jo, jo, Vinnetou a Stará Drtiruka - kdyby měli ještě o jednu kladnou povahovou vlastnost navíc, upadli by Matka Tereza a Gandhí do dějin zapomnění.. S přirovnáním "Poklad na stříbrném plátně" bych byl opatrný, nicméně to, že se jedná o nesmrtelnou klasiku eintopf-balkan westernu, nelze popřít a pokud někdo tvrdí, že ji ještě neviděl, tak doteď provádí každé ráno Samu Hawkensovi masáž vlasových kořínků. A mimochodem, můj nejoblíbenější díl kriminálky Místo činu. Schimanski ještě nebyl líný použít žiletku a hlavně v Duisburgu a jeho přilehlém okolí nepanoval tak hustý automobilový provoz..(7.7.2011)

• nascendi

V detstve som hltal jednu verneovku za druhou, takže na mayovky sa nedostalo. Keď potom v šesťdesiatych rokoch začali premietať jugoš-westerny tak som ich absolvoval iba v snahe nebyť v škole bielou vranou. Chýbajú mi nostalgické spomienky a bez nich sa takýto film nedá pozerať. Včera som sa o to pokúsil, ale mal som pocit, ako pri sledovaní Limonádového Joea, ktorý sa snaží brať sám seba vážne. Traparina na n-tú. Ani som to nedokázal dopozerať. Tie dve hviezdičky sú za Barkera a Bricea, pretože dali vzniknúť ďalšej mýtickej filmovej dvojici.(13.2.2012)

“Raz... dva... tri. Prásk, prásk, prásk! Chce ešte niekto niečo povedať?“ Mayova knižná predloha ide rozsahom cez 500 strán a kto ju čítal, bude krútiť nad tým, čo všetko vo filme nie je. V podstate nezostal kameň na kameni; napr. dobývaniu ranča je venovaného takmer viac času, ako samotnému pokladu. V mojich očiach tomuto dobrodružnému westernu výrazne pomáha, okrem krásnych koní, pestrá galéria hrdinov (Sam Hawkens, básnik, lovec motýľov lord Castlepool) a atmosféra Juhoslá-... Divokého Západu.(27.12.2004)

• - Režisér Harald Reinl sa rozhodol, že do role Vinnetoua obsadí Pierra Brica, na filmovom festivale v Berlíne v roku 1962, kde sa s ním náhodou stretol. (Raccoon.city)

• - Dabování Vinnetoua (Pierre Brice) trvalo herci Stanislavu Fišerovi pouhé 4 hodiny. Jeho odměna pak tvořila 500 Kč. (M.B)

• - Dva dny před uvedením neudělil Filmbewertungsstelle (FBW) - výbor hodnotící kvalitu filmů - snímku žádný predikát (označení kvality). FBW měl námitky zejména proti scénáři, hereckému selhání Marianne Hoppe i ostatních herců; práce kameramanů byla prý pouze průměrná. Diváci však na premiérách byli zcela okouzleni a mnohdy již v polovině filmu nadšeně aplaudovali. Film tak získal predikát po odvolání dodatečně. (hippyman)