Poklad na Stříbrném jezeře

Der Schatz im Silbersee

• Jugoslávie

Blago u srebrnom jezeru

• Francie

Le trésor du lac d'argent

• Československo

Poklad na Striebornom jazere

The Treasure of Silver Lake

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Francie, 1962, 111 min

Hrdinové mého mládí a nesmrtelná klasika mezi westerny. Odvaha a bojovnost Vinnetoua, silné údery a pěsti Old Shatterhanda, zlí bandité, trempové a stateční indiáni. Vinnetou, Poklad na Stříbrném jezeře, Rudý gentleman a poslední výstřel, bezesporu nejlepší. Vždy se na ně rád podívám. Pierre Brice a Lex Barker byli určitě vhodní pro role našich starých hrdinů. Do mé paměti se zapsali nesmazatelně. 100%.(25.12.2015)

“Raz... dva... tri. Prásk, prásk, prásk! Chce ešte niekto niečo povedať?“ Mayova knižná predloha ide rozsahom cez 500 strán a kto ju čítal, bude krútiť nad tým, čo všetko vo filme nie je. V podstate nezostal kameň na kameni; napr. dobývaniu ranča je venovaného takmer viac času, ako samotnému pokladu. V mojich očiach tomuto dobrodružnému westernu výrazne pomáha, okrem krásnych koní, pestrá galéria hrdinov (Sam Hawkens, básnik, lovec motýľov lord Castlepool) a atmosféra Juhoslá-... Divokého Západu.(27.12.2004)

Jedu s Wilsonem, Knoxem a Hartleym k jeskyni. Když se do tří hodin nevrátím, toho chlapa pověste! (Podívá se na Ellen.) S ní si můžete dělat, co chcete...... Spolu s Červeným gantlemanom najlepší diel! Parádne prostredie, hudba, veľa prestreliek, hnusný záporák a celkovo tak nejak uvolnená atmosféra (žiadne veľké úmrtia ako - Vinnetuova sestra, otec alebo Vinnetou sám).(13.9.2011)

Moje nejoblíbenější Vinetuovka, od prvního shlédnutí až po to poslední, a to je někde v nedohlednu. Sám ani nevím kolik proběhlo repríz a kolikrát jsem si tu reprízu nenechal ujít. Ačkoliv se Lex Barker a Pierre Brice sešli poprvé, tak jsou něčekaně dobře sehranou dvojicí. Také je to nejvíce optimistický díl, jestli se nemýlím hehehe :)...protože nikdo z ústředních hrdinů neodejde do věčných lovišť. Hlavní záporák je skvělý, což je jistě dílem hereckého výkonu Herberta Loma. Vzpoměňte si na jeho pohled plný chtíče, když konečně najdou onen poklad. Celý příběh podtrhává jedinečná příroda a kvalitní hudební doprovod. Kdo by nechtěl na Plitvická jezera.(21.3.2007)

Třeba mi nebudete věřit, ale Poklad ve stříbrném jezeře a nezapomenutelného Vinnetoua jsem již četl ve škole pod lavicí a to ovlivnilo moji dětskou fantazii. Karel May byl vlastně v mém raném věku velmi oblíbený spisovatel, který brilantním dobrodružným dějem svých románů dovedl upoutat moji pozornost od prvé do poslední stránky a vedle exotického prostředí mi dal jakousi (sice idealizovanou představu hrdiny) se smyslem pro čest, statečnost, odvahu a jako malého kluka mě tehdy samozřejmě nenapadlo uvažovat o tom, jestli tyto příběhy napsané či zfilmované reálie jsou pravdivé, ale ani tento fakt nic nezmění na tom, že budu vždy vzpomínat jen a jen rád na čtivé indiánské a dobrodružné příběhy s nostalgií. Myslím, že filmové i knižní příběhy Karla Maye liší se od jiných v nejednom ohledu. Třeba i v tom, že zdůrazňoval rovnost všech ras. Bylo to tenkrát v kině na Vánoce, když jsem prožil nádherné dobrodružství s exotickým rámcem dalekého západu v lůně krásné přírody pohádkových jezer a prérii bývalé Jugoslávie. Dnes už ušlechtilý náčelník Apačů a Old Shatterhand žije pouze zasunut v mých vzpomínkách romantického dětství.(12.10.2009)

• - Představitelka Ellen, Karin Dor, byla manželkou režiséra Haralda Reinla. (Terva)

• - Boj o Butlerovu farmu, který se odehrává přibližně v polovině filmu, se natáčel celých šest dní. Během nich došlo k několika zraněním. (hippyman)

• - Jiné názvy filmů:
    Belgie: Le Tresor du Lac d´Argent / De Schat in het Zilvermeer. Chile: El Tesoro del Lago de Plata. SR: Poklad na Sriebornom jazere. Dánsko: Skatten i Soelvsoen. Finsko: Hopeajärven aarre. Francie: Le Tresor du Lac d´Argent. Velká Británie: The Treasure of Silverlake. Holandsko: De Schat in het Zilvermeer. Itálie: Il Tesoro del Lago d´Argento. Jugoslávie: Blago u Srebrnom jezero. Rakousko: Der Schatz im Silbersee. Polsko: Skarb w Srebrnym jeziorze. Portugalsko: O Tesouro do Lago de Prata. Švédsko: Skatten i Silversjön. Švýcarsko: Der Schatz im Silbersee. Španělsko: El Tesoro del Lago de la Plata. USA: Treasure of Silver Lake. (hippyman)