Poklad na Stříbrném jezeře

Der Schatz im Silbersee

• Jugoslávie

Blago u srebrnom jezeru

• Francie

Le trésor du lac d'argent

• Československo

Poklad na Striebornom jazere

The Treasure of Silver Lake

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Francie, 1962, 111 min

První z filmů podle předlohy knih Karla Maye a hned takový úspěch. Film ve své době vyvolal doslova hysterii a hlavně (bohužel) nespočet zbytečných pokračování. Hercům se dá stěží co vytknout - i dnes působí jejich výkony přesvědčivě. I když Karl May psal o místě, jenž nepoznal, je filmová adaptace plná atmosféry té doby a oslavou vznešených ideálů. Klasika.(14.10.2005)

Naprostá klasika westernu a dobrodružného filmu na které je vidět, že jde natočit krásný film i bez počítačových efektů. Film má skvělou atmosféru i díky nádherné krajině a skvělé hudbě. Hrdinové jsou dost uhlazení a bezchybní dobráci, ale co, když na něčem vyrostete vryje se vám to do paměti a ani vám to nepřijde jako pohádka. Skvělý film, který je legendárně obsazený. Jasných 100% :)(8.1.2017)

Jednoznačně největší hit mého dětství (přetrvá však navěky). Och, jak rád bych se vrátil do dob, kdy jsme si doma hráli na Vinnetua a Oldu Shatterhanda. Vždycky mě při Mayovkách zavalí takový příjemný pocit nostalgie, jenž umocňuje geniální Bötcherova hudba a přenádherné scenérie jugoslávské přírody. P.S. Vždycky jsem se těšil na skoncování s úhlavními padouchy jednotlivých dílů:-) 10/10(24.1.2011)

Není co dodat, naprosto perfektní, s Mayovou předlohou to sice nemá mnoho společného, ale po vizuálně-umělecko-filmové stránce brilantní a český dabing společně s géniem v Mistru Bottcherovi coby hudebním skladateli......skvělé!!! Tentokrát navštívíme Stříbrné jezero s brutálním Cornelem Brinkleyem a jeho bandou trampů a banditů a proti nim opět skvělý Lex a Pierre..(26.8.2007)

ČT1 HD - Filmová klasika, kterou musel vidět snad každý. Tenhle díl o Vinnetouovi a jeho rudém bratrovi byl vůbec první a není divu, že si diváci vyžádali i mnoho dalších pokračování (+ prequel). Tady není třeba hodnotit zvlášť herce či hudbu, prostě film je jako celek naprostým klenotem. 99% (with J.)(27.7.2016)

• - Ve scéně, kde Cornel (Herbert Lom) se svými muži okupuje Buttlerovu farmu a chystá se na ni zaútočit, prochází kolem dvojice trampů, z nichž jeden se zasměje a pronese: "Chytrá hlava ten náš Cornel", přičemž za nimi napravo v dáli projíždí autobus s turisty. (MartinM)

• - Autorem scénáře je producentův dlouholetý známý Harald G. Petersson. (hippyman)

• - Výběr představitele náčelníka Apačů nebyl zrovna jednoduchý. Uvažovalo se např.o Heinzovi Ingo Hilgersovi, Carlosi Thompsonovi, Horstu Buchholzovi (jeden ze Sedmi statečných) nebo Christopheru Lee. Vybrán byl nakonec až pouhých pět týdnů před plánovaným začátkem natáčení Guy Williams. Jeho smlouvu však producent po setkání s Bricem zrušil. (hippyman)