Poklad na Stříbrném jezeře

Der Schatz im Silbersee

• Jugoslávie

Blago u srebrnom jezeru

• Francie

Le trésor du lac d'argent

• Československo

Poklad na Striebornom jazere

The Treasure of Silver Lake

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Francie, 1962, 111 min

Tímto byl počat kult... Poklad je z celé "základní" vinnetouovské čtyřky tím nejlepším filmem, ale to pravé ztotožnění se s hrdiny nabízí až následující trilogie. I tak si strhující cestu k zrádnému pokladu vychutnám dodnes asi nejvíce... Herbert Lom vulgo lstivý Cornel je padouch jak se patří, Lord Castlepool zase šašek, na jakého se nezapomíná, a takové dobývání ranče... to je prostě "pifpaf" scéna jedna báseň, které rovno není. I když si odmyslím všudypřítomnou nostalgii, patří Poklad na stříbrném jezeře do zlatého fondu dobrodružných filmů...(27.6.2004)

• sidonka

Tak to teda sorry, Vinnetou mě nikdy nebral, ani v dětství. Musíte mi to odpustit. Konečně se veřejně přiznávám k tomuto hříchu! Už jako dítěti a puberťačce se mi to zdálo dětinsky naivní a doteď mě to navíc ani nebaví. Vždyť já ty dvě hvězdy dávám "z donucení". Snad jen pro to, abych moc nevyčnívala z davu. Jindy bych si to vyčnívání ze stáda asi i dovolila, ale lajsnout si tohle? Vždyť nemít ráda zfilmované legendární mayovky, to je hotové barbarství!!! Dávám dvě hvězdy z donucení a víc po mně nechtějte!(3.7.2017)

Najstarší film zo série o Winnetouovi a Old Shatterhandovi a popritom najlepší. Iste nie je geniálny, už len skrz ten prechádzajúci autobus, siouxskú výšivku na náčelníkovi Apačov, rýchlo vyrobené zábrany, keď útočili na farmu, mnohé chyby a mnoho výrokov, nad ktorými som sa pousmial, ale ono je to tak krásne s krásnymi motívmi o láske, chamtivosti, pomoci dobrých indiánov a belochov proti zlým. Najmä scény s dobývaním farmy, bojom s indiánskym kmeňovým náčelníkom a pri Striebornom jazere, inak na nádherných Plitvických jazerách sú parádne. Je to rarita, aký skvost natočili o divokom západe ľudia, ktorí na divokom západe nikdy neboli a točili to v Juhoslávii. Príbehy o indiánoch, boji dobra a zla v krásnej panenskej prírode s množstvom rozmanitých postáv, ak sa dobre spracujú sú často nádherné, tento bol najviac.(21.9.2012)

Harald Reinl, Pierre Brice a Lex Barker asi ani netušili počas natáčania, akej filmovej zbožňovanej klasiky základy práve stavajú. Keď sa nič neočakáva, točia sa tie najväčšie skvosty. V prípade sequelov je už na vás vyvíjaný tlak a všetci očakávajú to, čo videli naposledy a ešte viac. Asi preto je Poklad najlepšou Mayovkou vôbec. Kedysi som čítal aj knihu, tiež v dobe, keď som pozeral tieto filmy každého pol roka (9.až 15. rok života) a musím priznať, že ma viac zaujal film.(31.8.2012)

Známe je všichni.. Pamatuju si, jak jsem jejich fotografie vystřihoval z novin a časopisů. A určitě jsem nebyl sám. V nákladné mezinárodní produkci, která konečně přinesla ozdravnou kůru pro německou kinematografii, vznikl snímek o idealistickém dobrodruhovi a náčelníkovi Apačů. Společně se vyrovnávají s nástrahami lží a násilí, bojují za spravedlnost a hrdinské činy jim vynesly nesmrtelný obdiv a slávu. Ostatní díly se stále vzdalovaly literární předloze, naivně ilustrovaly pohled na Divoký Západ. Poklad (s dalšími třemi filmy „klasické čtyřky“) ale přišel jako první (1962) a sice se dvojice hlavních aktérů už znala, ale i dnes po více než čtyřiceti lety je obrovským klenotem. Zářivé barvy, neustálé přestřelky, památné melodie, hrdinství – vše v širokoúhlém formátu, na to nelze zapomenout.(2.5.2006)

• - Vzhledem k původnímu plánu měly být chybějící scény dotočeny v ateliéru společnosti CCC, nakonec byl úkol svěřen záhřebskému Jadran Filmu. (hippyman)

• - Roli náčelníka Osagů hraje osobní kaskadér Pierra Brice – Chorvat Šimun Jagarineć. V menších úlohách se objevil třeba i v mayovkách Vinnetou – Poslední výstřel (1965), Old Surehand (1965) a Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti (1968). (Vojcl)

• - Film držel ještě 40 let po premiéře rekord v délce nepřetržitého promítání v českých kinech. Promítal se celých 19 týdnů. (Terva)