Poklad na Stříbrném jezeře

The Treasure of the Silver Lake

The Treasure of the Silver Lake

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Francie, 1962, 111 min

Tímto byl počat kult... Poklad je z celé "základní" vinnetouovské čtyřky tím nejlepším filmem, ale to pravé ztotožnění se s hrdiny nabízí až následující trilogie. I tak si strhující cestu k zrádnému pokladu vychutnám dodnes asi nejvíce... Herbert Lom vulgo lstivý Cornel je padouch jak se patří, Lord Castlepool zase šašek, na jakého se nezapomíná, a takové dobývání ranče... to je prostě "pifpaf" scéna jedna báseň, které rovno není. I když si odmyslím všudypřítomnou nostalgii, patří Poklad na stříbrném jezeře do zlatého fondu dobrodružných filmů...(27.6.2004)

Obliba těchto záležitostí se nedá jen tak lehce vysvětlit, a nemyslím si, že právě já to přesně vyjádřím. Většina těchto pokusů definovat původ obliby mayovek končí špatně - četla jsem, že průměrný divák prý žádá nenáročný příběh s morálním ponaučením. Už tohle je blbost! Průměrný divák je při prvním kontaktu s tímto filmem asi 10ti leté dítě, a má-li mu toto nadšení zůstat tak rozhodně nemůže být průměrným. Průměrný divák totiž zapomíná na pocity, které mu dával film/kniha v dětství, jde spíš s dobou, a jen stěží nachází kvalitu na takovém filmu. Obyčejně ji hledá úplně špatně ...ve schematických postavách, v přímočarém příběhu... a nezamýšlí se nad něčím větším, nad vlastním zážitkem... Proč tedy racionálně zdůvodňovat to, že si občas rádi vychutnáváme chvíle s Pokladem na Stříbrném jezeře? Určitě mi už na něm nevadí (narozdíl od momentu, kdy jsem ho viděla poprvé po tom, co jsem ho přečetla), že vlastní poklad je uložen poněkud jinak atd.(3.11.2003)

Jedu s Wilsonem, Knoxem a Hartleym k jeskyni. Když se do tří hodin nevrátím, toho chlapa pověste! (Podívá se na Ellen.) S ní si můžete dělat, co chcete...... Spolu s Červeným gantlemanom najlepší diel! Parádne prostredie, hudba, veľa prestreliek, hnusný záporák a celkovo tak nejak uvolnená atmosféra (žiadne veľké úmrtia ako - Vinnetuova sestra, otec alebo Vinnetou sám).(13.9.2011)

Co k tomu psat i pro mne je to legenda a asi nejlepsi mayovka z ustredni dvojice jsem tedy pravda vzdycky zral vic Barkera ale taky sem byl spis vic pres ty zaporaky a Herbert Lom je zkratka neprekonatelny nekompromisni a genialni uchvatna masakr scena je pak prepadeni Butlerovy farmy a asi zhruba 100 mrtvych za 15 minut v druhy pulce to pak sice lehce tempo ztraci ale ja stejne uz jenom z nostalgie pod tech pet jit nemuzu(22.6.2012)

První z filmů podle předlohy knih Karla Maye a hned takový úspěch. Film ve své době vyvolal doslova hysterii a hlavně (bohužel) nespočet zbytečných pokračování. Hercům se dá stěží co vytknout - i dnes působí jejich výkony přesvědčivě. I když Karl May psal o místě, jenž nepoznal, je filmová adaptace plná atmosféry té doby a oslavou vznešených ideálů. Klasika.(14.10.2005)

• - Motýl Papilio polymnestor parinda, kterého ve filmu chytá Lord Castlepool (Eddi Arent), se vyskytuje na Srí Lance a nikoliv v Severní Americe. (Caszidy)

• - V tomto i v ďalších filmoch série sa objavujú viaceré typy revolverov, ktoré boli vyvinuté až v 20. storočí, takže na Divokom západe nemajú čo robiť. (rasistik)

• - Dabování Vinnetoua (Pierre Brice) trvalo herci Stanislavu Fišerovi pouhé 4 hodiny. Jeho odměna pak tvořila 500 Kč. (M.B)