Poklad na Stříbrném jezeře

Der Schatz im Silbersee

• Jugoslávie

Blago u srebrnom jezeru

• Francie

Le trésor du lac d'argent

• Československo

Poklad na Striebornom jazere

The Treasure of Silver Lake

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie / Francie, 1962, 111 min

Tak tohle je zkrátka klasika, za komančů bylo každé uvedení Mayovek doslova svátkem (a jistě nejen pro děti). Dnes se tomu člověk může leda smát, té všeobecné naivitě, striktně černobílým hrdinům, logickým kopancům v ději, trapným vtípkům, zřetelně malovaným kulisám... Mohla bych pokračovat ještě dlouho ve jmenování chyb, ale proč? Můj vzor a hrdina z dětských let byl Old Shatterhand - filmový i literární. Mayovky jsou zkrátka kult, ikdyž to možná mladší generace nepochopí. 79%(14.4.2009)

ČT1 HD - Filmová klasika, kterou musel vidět snad každý. Tenhle díl o Vinnetouovi a jeho rudém bratrovi byl vůbec první a není divu, že si diváci vyžádali i mnoho dalších pokračování (+ prequel). Tady není třeba hodnotit zvlášť herce či hudbu, prostě film je jako celek naprostým klenotem. 99% (with J.)(27.7.2016)

Der Schatz im Silbersee - Tento dnes již vpravdě legendární film má celou řadu následovníků v podobě dalších mayovských adaptací, stál u zrodu několika hereckých hvězd, oplývá nádhernou jugoslávskou krajinou a v neposlední řadě dal řádnou injekci tehdejší německé kinematografii v podobě peněz i spokojených diváků. Jeden z nejúspěšnějších zfilmovaných knih z pera Karla Maye......Scénář : Harald G. Petersson. .....Kamera: Ernst W. Kalinke. .....Hudba: Martin Böttcher. CHYBA VE FILMU - Když trampové zaútočí na Buttlerovu farmu a vyšlou k ní tři chlápky, co jí mají podpálit, Samuel Hopkins jednoho z nich zastřelí, ale v dalším záběru jsou zase všichni tři živí. Chyba kdy má jeden z indiánů na ruce hodinky už je vystřižená. CITÁT - Ať je vítán v této zemi nejslavnější mezi všemi! Nejznámější ze všech jmen, hrdina Old Shatterhand!..........(28.4.2011)

• UncleG

Typický příklad vinnetouovské filmové logiky: Padouši přijíždějí obléhat prérijní pevnůstku. Čytřicet jich přijede, sto jich je postříleno a dvěstě jich prchá z boje. (***) Indiáni útočí tak, že jezdí v kruhu kolem nepřátel, nechávají do sebe střílet a zuřivě povykují. (***) Nejgeniálnější repliku celého filmu pak pronese mladý komisař Šimanský: "Pomstím svého otce a sám při tom zahynu. Vlastníma rukama."(29.7.2012)

Obliba těchto záležitostí se nedá jen tak lehce vysvětlit, a nemyslím si, že právě já to přesně vyjádřím. Většina těchto pokusů definovat původ obliby mayovek končí špatně - četla jsem, že průměrný divák prý žádá nenáročný příběh s morálním ponaučením. Už tohle je blbost! Průměrný divák je při prvním kontaktu s tímto filmem asi 10ti leté dítě, a má-li mu toto nadšení zůstat tak rozhodně nemůže být průměrným. Průměrný divák totiž zapomíná na pocity, které mu dával film/kniha v dětství, jde spíš s dobou, a jen stěží nachází kvalitu na takovém filmu. Obyčejně ji hledá úplně špatně ...ve schematických postavách, v přímočarém příběhu... a nezamýšlí se nad něčím větším, nad vlastním zážitkem... Proč tedy racionálně zdůvodňovat to, že si občas rádi vychutnáváme chvíle s Pokladem na Stříbrném jezeře? Určitě mi už na něm nevadí (narozdíl od momentu, kdy jsem ho viděla poprvé po tom, co jsem ho přečetla), že vlastní poklad je uložen poněkud jinak atd.(3.11.2003)

• - Jiné názvy filmů:
    Belgie: Le Tresor du Lac d´Argent / De Schat in het Zilvermeer. Chile: El Tesoro del Lago de Plata. SR: Poklad na Sriebornom jazere. Dánsko: Skatten i Soelvsoen. Finsko: Hopeajärven aarre. Francie: Le Tresor du Lac d´Argent. Velká Británie: The Treasure of Silverlake. Holandsko: De Schat in het Zilvermeer. Itálie: Il Tesoro del Lago d´Argento. Jugoslávie: Blago u Srebrnom jezero. Rakousko: Der Schatz im Silbersee. Polsko: Skarb w Srebrnym jeziorze. Portugalsko: O Tesouro do Lago de Prata. Švédsko: Skatten i Silversjön. Švýcarsko: Der Schatz im Silbersee. Španělsko: El Tesoro del Lago de la Plata. USA: Treasure of Silver Lake. (hippyman)

• - Postava Fredovy (Götz George) přítelkyně Ellen Pattersonové (Karin Dor) má ve filmu minimum textu, přesto za celý snímek stihne provolat Fredovo jméno celkem 14x. (Caszidy)

• - První natočenou scénou byl souboj Old Shatterhanda s náčelníkem Utahů Velkým vlkem. (hippyman)