Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Llano Estacado jako by bylo nejméně pohostinným místem na slunci. Přes tuto vyprahlou poušť musí projet kryté vozy přistěhovalců směřujících na Západ. Čeká je tu nejedna útrapa – nejen žhavá výheň, ale i Supové. Tak si říkají bandité, kteří přepadávají vysílené osadníky, aby se zákeřnou lstí zmocnili jejich majetku. Vinu pak svalují na hrdý indiánský kmen Šošonů. Mladý syn lovce medvědů Baumanna, Martin, společně s Vinnetouem a Old Surehandem chtějí toto místo zbavit jeho věčného prokletí. Je to však úkol nad jiné obtížný... Film Mezi supy vznikal jen několik týdnů po dokončení předchozí mayovky v produkci společnosti Rialto Film, druhého dílu centrální trilogie Vinnetou – Rudý gentleman. Původně měl ve vyprávění po boku indiánského náčelníka figurovat jeho chrabrý přítel Old Shatterhand v podání Lexe Barkera, ale pak se producentovi Horstovi Wendlandtovi podařilo angažovat Stewarta Grangera, hollywoodskou hvězdu předchozího desetiletí proslavenou snímky jako Doly krále Šalamouna a Scaramouche. Již hotový scénář byl následně přepracován, aby se druhou hlavní postavou vedle Vinnetoua stal doposud opomíjený hrdina z Mayových knih Old Surehand. Také štáb doznal změn, když se Wendlandtovi naskytla možnost spolupracovat s Alfredem Vohrerem, jenž byl do té doby smluvně vázaný s firmou Constantin, pro kterou točil veleúspěšnou sérii adaptací kriminálek Edgara Wallace. Postavu ústřední krásky tentokrát ztvárnila mezinárodně známá hvězda Elke Sommerová a part rozhodného a odvážného mladého muže si zopakoval Götz George. Vedlejší part náčelníka Šošonů Vokadeha zase představuje první větší indiánskou roli Gojka Mitiće, jenž v předchozích vinnetouovkách figuroval povětšinou jako kaskadér a o dva roky později si získal popularitu ústřední rolí v indiánce Synové Velké medvědice. Mezi supy se stejně jako předchozí mayovky stalo hitem, navzdory faktu, že skalní fandové série na film již v době jeho premiéry koukali skrze prsty. Vedle absence Lexe Barkera, je také popouzel fakt, že Stewart Granger k mayovskému mýtu přistupoval s legrací a nadhledem, neboť coby herec, jenž prošel řadou béčkových hollywoodských produkcí, neměl vůči německo-jugoslávským produkcím iluze. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (148)

vesper001 

všechny recenze uživatele

Ty dvě hvězdičky nejsou zasloužené. Jedna je pro Pierra Brice, protože ho mám ráda, druhá za to, že jsem se u téhle pseudomayovky docela upřímně zasmála. Tajemný míšenec Old Surehand je v knižní verzi moje oblíbená postava, jeho filmové alter-ego Čůrhend s ním ale nemá společnou ani třásničku na svém nažehleném oblečku. Olda Shatterhand se sice také zpravidla toulal po prérii pěkně učesán a hladce oholen, měl ale tak drtící charisma a sexappeal, že lehké nelogično divák rád přehlédl. Old Zářivý chrup je jen nechutně žoviální, nepříjemně kontaktní a navíc úchylný fetišista (líbá šípy a haní Stříbrnou pušku!). Vinnetoua očividně sere. Postava Old Wabblea má se starým podlým kovbojem z knihy společného asi tolik jako já s Čingischánem, Miss Annie nosí nemravné výstřihy (kam se na tuto ctnostnou pannu hrabou všechny lehké děvy z jiných dílů) a aby peklo bylo kompletní, straší tu Götz George s obvyklým přiblblým úsměvem v tradičně přiblblé roli. Jen za to ubohé medvídě, které toto panoptikum hrdinně oddělá hned na začátku, by všichni zasloužili prostoj u mučednického kůlu. Tvůrci pak, aby je duch Llana Estacada chodil strašit po nocích. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Asi to bude kacířská myšlenka, ale první dvě mayovky s Grangerem nejsou zase až tak špatné. Z hlediska románové věrohodnosti i lepší než třeba Vinnetou II. Výpravností jsou stejné jak "zlatá čtyřka", film má drajv, i pátrání po vrazích pí Baumannové není špatné, ovšem některé dějové lapsy (Old Surehand učil Vinnetoua střílet??), či zbytečně komická figurka Old Wabblea jsou za trest. Je dobře, že scénáristický tandem Keindorff & Sibelius napsali mayovku jen jednu. (Teda podle internetu jo, Old Surehanda, ale v titulcích uvedeni nejsou, možná je tenhle film důvod). 70%. ()

Reklama

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Mezi supy jsou hodně slabým odvarem oproti slavným čtyřem filmům s Vinnetouem. Jediné, co je tu pěkné, tak to jsou už klasicky chorvatské národní parky, jenže ty můžeme sledovat i v již zmíněných filmech. Děj je tu oproti nim o hodně slabší, takový průměrný. Bělošská banda Supů se vydává za indiány Šošony, pozabíjí Baumanovu rodinu a vypálí mu celou farmu. K tomu všemu se připlete svědek misionář, který vůbec nevypadá a nechová se jako misionář. Nejezdí na koni, přitom má kalhoty na koně. Oblečení má čisté jakoby si je zrovna koupil, přitom už cestuje týdny... Hledání pravých vrahů je takové slabé, chybí tu Lex Barker coby Old Shatterheand. Stewart Granger neboli Old Surehand jej nemůže nahradit. A Vinnetou je tam jen tak do počtu. Asi jen pro to, aby nalákal diváky, jinak jeho učinkování v tomto filmu vůbec nechápu. [3604. hodnocení, 113. komentář, 58%] ()

Campbell 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle díl mě přijde asi nejdrsnější mezi Mayovkama, a taky možná moje nejoblíbenější. Dokonce jsem se lehce zaposlouchal i do hudby, které by sice neškodilo přidat na akci ale samotná nezní nijak špatně. Hill znova boduje, Birce je pro mě stále n nijak oslnující, ale tohle je prostě asi nejlepší Mayovka. ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Old Surehand má možná přesnou mušku, ale jinak je v každém okamžiku na přesdržku. A není sám. Mezi supy se slaboduchým dějem potácí celé zástupy idiotů, kteží pronáší dementní věty nedávající smysl stejně jako nedávají smysl jejich skutky a myšlenkové pochody. Ať už jsou to lovci medvědů, Supové nebo indiáni. Posunují se ochornicky sepsanoui kompilací Syna lovce medvědů a Ducha Llana Estacada od jedné trapnosti ke druhé a mezi nimi se bezradně motá Pierre Brice se zoufalou zachránit alespoň zbytky atmosrféry a poetiky typické pro filmové mayovky. Tohle bylo hodně slabé. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (29)

  • Jméno Terence Hill se v titulcích neobjeví. Tehdy vystupoval pod svým skutečným jménem Mario Girotti. (ČSFD)
  • Jedná se o první zfilmovanou mayovku s Old Surehandem v podání Stewarta Grangera. Filmoví kritici jím byli nadšení, ale diváci nikoliv. I tak se ovšem jednalo o úspěšný film. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)
  • Natáčení filmu začalo 10. srpna a skončilo 15. října 1964. (hippyman)

Reklama

Reklama