První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

geek.ondra

Po těch letech si strašně moc uvědomuji jak primitivní a zidealizovaný to vlastně je... ale i přesto je to prostě super. Legendární. 7,5/10 ()

HawkeyP

Nemálo filmů, které jsem jako malý miloval mě teď už nijak nebaví. Tenhle film jsem teď po letech viděl znovu a dojem zůstává, líbilo se mi to stejně jako když mi bylo 7, kdy jsem to viděl prvně. Zajímavé. ()

HonzaMag

Nesmrtelné volné zpracování mayovské klasiky. Charizmatická dvojice Lex Barker - Pierre Brice, nevinná Marie Versini, nádherná hudba, nezapomenutelné exteriéry, otravný Ralf Wolter (který na mne už tehdy působil jako rušivý element- tedy jestli se nepletu), svalovec Gojko Kamenná tvář Mitič (pozdější hrdina východních indiánek) a správně záporácký Mario Adorf. ()

waska

Klasika všech klasik. Začátek velkého přátelství a velkých dobroudružství, které jsem jako malý doslova žral. Co naplat, že filmy mají za sebou skoro půlku století, stále mě to baví úplně stejně. Howgh ()

bull!nka

Tento film je pro mě ztělesněné romantické a dobrodružné dětství...hudba je silná a funguje ve spojení s nádhernou krajinou perfektně dodnes... ()

Panacek

Z Barkera (a Rážova dabingu - furt mi v hlavě vyskakuje MUDr.Veselý ze SNB) se mi vždycky dělalo lehce na nic, o tom pitomci s foťákem nemluvě. Německej humor, to je fakt peklo. Z mojeho milovanýho Maye nezůstal kámen na kameni.....I když jako dítěti se mi to dost líbilo a tedy sypu nějaký hvězdičky. Měl jsem dokonce v pokladech na pouti vystřelenou černobílou pohlednici s fotkou z tohohle filmu, kde si kluci zrovna mísili krev. Vinnetou tam měl rozpáranej mundůr v podpaží, což mě dost mrzelo. ()

Armin82

Tento snímek,Poklad na Stříbrném jezeře,Rudý gentleman nebo Poslední výstřel...Je zbytečné komentovat každý díl zvlášť popř.nějak měnit hodnocení...u všech výše zmíněných snímků vládne silná nostalgie,všechny jsou na tom kvalitativně podobně,ve všech jsou dosti úsměvné souboje na blízko,ve všech hraje charismatický LEX BARKER a PIERRE BRICE,ve všech máme nějakýho super padoucha a krásnou ženu,zajímavou zápletku,parádní hudbu a v neposlední řadě NÁDHERNOU krajinu a i když to má podle mnohým s předlohou pramálo společného,jedno je jisté...Harald Reinl odvedl dobrou práci ---->plnej počet ! ()

Martin79

Naprostá klasika a vynikající, v podstatě první díl ságy, který u mně překonal jen Poklad na Stříbrném jezeře. Už jen jak slyším ústřední melodii... Je to bezva. ()

BAJOHA

Karel May a jeho Vinnetou. Ty knihy mi byly čteny jako malému klukovi. A filmy, ty se povedly víc jak parádně. Není co řešit ! ()

Acrobat

Nedá sa inak. Iba priniesť a vysloviť slová ktorých výklad pripúšťa len konformný súlad dokonalosti v jednoduchej podobe. Je nemožné sa odosobniť s dospievajúcimi časmi a knihy v lone. Východný blok v totálnej vôli ponúknuť nám nadčasové videnie Mayových romantických konštrukcií. Zgustnutie je kategoricky nevyhnutné. Bez exogénnych vplyvov. Nedá sa inak. Psychologická očista bez napojenia na akékoľvek faktory. Negližé... ()

Mik_e

Je to plné dějových nelogičností, škoda trochu té uspěchanosti vyprávění, ale jinak krása. Možná vůbec nejlepší a nejsilnější díl ( parádní scéna přepadení Roswellu, bitva u Nugget-silu). Další z klasických mayovek, kde se prostě pod 5* jít nedá. ()

danny_21

Asi trochu neobjektivní hodnocení, ale díky tomu kolik času jsem proležel v Mayovkách, kolik hodin proseděl u Tesly se nedá jinak. Dětská nezapomenutelná vzpomínka i na další 2 pokračování a Poklad na Stříbném jezeře, která nejde smazat, protože se vryla hluboko do Dannyho paměti. Další kopa příběhů s jedním, druhým nebo oběma hrdiny,jak knižní tak filmová už byla slabší, některá skoro až mizerná, ale Vincek s Oldou se stali legendou, myslím, že vysoké hodnocení se dá pochopit 90 % ()

Inozuka

Prvního Vinetoua jsem měl vždycky rád hlavně kvůli tomu, že Old Shatterhand ještě není zálesákem, ale normálním německým inženýrem s železnou pěstí. A pak ty nechtěné hlášky - nemůžeme vyhodit barák do povětří, protože je tam žena, ale klidně jím proženeme lokomotivu, nestřílejte jsme přátelé, indiánská férovka s děravou kánoí, Mr. Bankroft, Tangua apod. Prostě palba jako prase... ()

bearmeedek

Srdeční záležitost z mládí. Pohádka z Divokého západu, která splňuje všechny požadavky dobrodružného filmu. Mohu s odstupem času vidět znovu a znovu. Nesmrtelná hudba k filmu. ()

Lupes

Shlédl jsem s dětmi a s obavou, že po letech přijdou o další ideál dětství. Ale ono ne. Je pořád skvělý počin, dějově svižný, napínavý, drsný (zabití Belly šípem, závěrečná smrt Inču-čuny a Nšo-či) a přece odlehčený "vtipnými" postavičkami, tekže se na to dá koukat s omladinou. Knižní předloha dozněla mnoha změn, ale všechny k lepšímu. Prostě parádní záležitost, včetně vtipného rýpnutí do Britů (z Oxford Times). Jedinou nevýhodou je, že už týden máme doma neustálé přestřelky a zoufale se nám nedostává zbraní (o koních nemluvě).***** ()

rublik05

Snímek Vinnetou je kvalitativně víceméně srovnatelný s předchozím Pokladem, mě osobně však Poklad vždycky bavil o trochu více, ačkoli moc nedokážu vysvětlit, čím to je. Postavy jsou opět strašně sympatické, přestřelky fungují, záporáci jsou řádně slizcí a nechutní, hudba i prostředí bezkonkurenční. Příběh divákovi nastiňuje počátek vztahu a zrození pokrevního bratrství mezi ústřední dvojicí, což je možná důvod, proč mě předchozí snímek bavil o trochu víc, těžko říct. Každopádně nostalgie opět zafungovala, pobavil jsem se náramně, velice příjemná záležitost. 8/10. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015