Old Surehand sleduje prérií stopu hledaného vraha a pátrání ho zavádí až k Petrolejovému princi. Tak se říká proradnému muži, který se právě chystá uskutečnit velký obchod. Hodlá zámožnému bankéři prodat naleziště petroleje. Potíž je v tom, že na prodávaném území žádný petrolej ve skutečnosti není. Proto se musí padouch zbavit i skupiny osadníků, která má na dané místo namířeno. Jeho němý zabiják a pravá ruka zavraždí v táboře přistěhovalců syna náčelníka Navajů. Podaří se Old Surehandovi a jeho příteli Vinnetouovi odvrátit hněv Navajů, ochránit osadníky a potrestat mazaného padoucha? ... Ačkoli ve stejnojmenné literární předloze z pera Karla Maye vystupuje po boku apačského náčelníka hrdinný Old Shatterhand, ve filmové verzi se místo něj objevuje Old Surehand ztvárněný někdejší hollywoodskou hvězdou Stewartem Grangerem. Prozaický důvod pro tuto obměnu spočívá ve faktu, že ikonický představitel Old Shatterhanda Lex Barker byl v době plánované výroby snímku zaměstnán natáčením mayovek z prostředí Orientu v produkci konkurenční firmy Artura Braunera. Producent Horst Wendlandt, jenž stojí za nejslavnějšími adaptacemi Mayových knih a jako první přišel s konceptem mayovské série, dané situace využil k tomu, aby znovu obsadil Grangera, kterého získal již pro předchozí snímek Mezi supy a hodlal s ním vytvořit samostatnou sérii. Podobné důvody vedly také k angažování nového režiséra Haralda Philippa, jenž předtím točil nejrůznější žánrové snímky. Oba Wendlandtovi kmenoví režiséři mayovek Harald Reinl a Alfred Vohrer se totiž chystali na natáčení dalších filmů. Rok 1965 ostatně představoval co do kvantity vrchol mayománie – do kin bylo uvedeno celkem osm filmů podle Mayových knih, čtyři z produkce Braunera, tři od Wendlandta a Poklad Inků vzniklý mimo „klasickou“ sérii bez účasti Pierra Brice nebo Lexe Barkera. Nicméně výsledkem bylo spíše přesycení zájmu diváků, které spolu s dalšími faktory již nadcházející rok přineslo konec filmových mayovek... Hereckému obsazení vévodí Stewart Granger, který postavu Old Surehanda pojal jako světáckého šviháka, jenž vše bere s notnou dávkou nadsázky. Pierre Brice a jeho Vinnetou hraje ve filmu spíše druhé housle a hlavnímu hrdinovi spíše sekunduje prosťáčkovský zmatkař Old Wabble v podání Milana Srdoče, (vystupujícího pod pseudonymem Paddy Fox). Titulního záporáka ztvárnil Harald Leipnitz a polepšeného karbaníka, jenž začne pomáhat osadníkům, zase Terence Hill, v titulcích uvedený ještě pod svým rodným jménem Mario Girotti. Part krásky v nesnázích získala francouzská herečka Macha Mérilová, která předtím hrála hlavní roli ve filmu Jeana-Luca Godarda Vdaná žena. (Česká televize)

kaylin

On je to strašně jednoduchý film, ve kterém se opakují motivy z předchozích filmů, ale ten Petrolejový princ je tak jednoduchý padouch, zákeřný a šmejdský, že prostě nejde než přijmout tuhle jednoduchou hru dobra a zla a prostě si ji užít. Surehand je sympaťák a Vinnetou jakbysmet. Tohle nostalgické vzpomínání mě prostě baví. ()

PlayEasy

Takže oproti starším májovkám s Old Shatterhandem je to celkem špatný, ale zase naopak nechápeme proč se to lidem tak moc nelíbilo, protože nějakou tu akci jsme si náhodou užili a zavzpomínali jsme si na své dětství kdy jsme Vinnetoua milovali, ale Old Shatterhand, motýlkář a skalpováný Sam Hawkens, kteří nám společně s Vinnetouem utvořili dětství a naučili nás milovat westerny, ale tenhle jsme si bohužel už nezamilovali, ale přesto na takový průměr to je. 55% ()

Historik

Solidně vystavěný příběh. Problém je ovšem v tom, že je to pořád dokola. Padouch, který chce poštvat indiány proti bílým, přičemž nejlepší bude zabít syna indiánského náčelníka. To samé je v Old Surehandovi. Ale co s tím? Ty filmy vznikaly takřka zároveň. Komu připsat prvenství a originalitu a koho odmítnout jako plagiátora? 70% ()

nash.

Koukatelná mayovka se solidním padouchem, který trapně ztratí glanc až v samotném závěru, Vinnetouem, který konečně nevypadá, že jen tak náhodou projíždí kolem, a i toho Grangera nejspíš konečně někdo srovnal, takže už není v každém záběru na přesdržku. Byť mimo plac byl údajně nesnesitelný dál a v plném rozsahu. Kupodivu ani příběh, ač je i tentokrát naivně prostoduchý, už nepůsobí tak amatérsky, přestože křečovitost se ani tentokrát nepovedlo zamaskovat a dokonce i průměrného stopaře dovede rovnou do tábora scénáristy. Celkem vzato je to i přes kritická slova pohodová jednohubka z mayovského univerza, která je lepší než ostatní Fire– i Sure– handovky. ()

Crocuta

Pohrobek má naprostou pravdu, tento snímek je rozhodně nejslabším zpracováním románů Karla Maye. Kdo zná předlohu ví, že Old Surehand ani Old Wable zde nemají co pohledávat, naopak zde chybí Hobble Frank, Sam Hawkins, Tetka Drollová a (pomineme-li řadu jiných významných aktérů) zejména Old Shatterhand, jehož adorace v ROMÁNU Petrolejový princ je dovedena ad absurdum. Z předlohy převzal film jen název a notně zkomolenou zápletku s naftovým podvodem, jinak jde ale o takovou snůšku logických nesmyslů a filmařské svévole, že se Karel May musí obracet v hrobě ještě dnes (43 let po tomto ztvárnění jeho díla). ()

• První klapka zazněla 28. března 1965 v Zupci u Trebinje, poslední o 65 dní později, tedy v posední květnový den téhož roku. (hippyman)
  • Se svými 90 min 32 s, resp. 2477 m filmové pásky, je snímek třetí nejkratší zfilmovanou Mayovkou. (hippyman)