Petrolejový princ

Petrolejový princ

Rampage at Apache Wells

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie, 1965, 87 min

Není to sice ničím výjimečná májovka, ale na druhou stranu splňuje to, co se od ní očekává. Trochu toho vtipu a srdnatý a odhodlaný boj dobra proti zlu. S vůní petroleje, varhanními tóny, nebezpečně vrhaným nožem a ledově studeným proudem jugoslávských řek. Nejdůležitější kladnou postavou je opět neomylně bystrý Old Surehand (Stewart Granger s hlasem Helmo Kindermanna), který musí dodržet svou přislíbenou ochranu nad osadníky. Nezištně mu pomáhá renesanční Apač Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Eckelmanna), který musí především hasit nepříjemné nedorozumění mezi osadníky a indiánským kmenem Navahů. Hlavním padouchem je všehoschopný Petrolejový princ (Harald Leipnitz), který za žádných okolností neváhá obětovat život druhých. S nevídanou oddaností a poslušností ho chrání jeho nejvěrnější muž, hluchoněmý Knife (Slobodan Dimitrijevič), s nutkavou vrhačskou vášní. Důležitou postavou je napravený falešný hráč Richard Forsythe (Terence Hill jako Mario Girotti s hlasem Christiana Wolffa), který chvilku lavíruje mezi dobrem a zlem. Ženy jsou zastoupeny mladou Lizzy Bergmann (půvabná Macha Méril) a ráznou paní Ebersbach (Antje Weissgerber). Z dalších rolí: nadšený předák osadníků Bill Campbell (Walter Barnes s hlasem Arnolda Marquise), dobře naladěný varhaník a iniciátor sborového zpívání Aurelius Hampel (Heinz Erhardt), prostoduchý Surehandův druh Old Wabble (Milan Srdoč s hlasem Hugo Schradera), zkorumpovaný bankéř Kovacz (Gerhard Frickhöffer) a naštvaný náčelník Navahů Mokaši (Milivoje Popovic-Mavid s hlasem Klause W. Krauseho). Pokud se jedinec neštítí jakéhokoliv skutku, může si přijít na velice slušnou finanční odměnu. Jen se nesmí narazit na ještě větší hovado, nebo na partu slušňáků kolem Surehanda. A malé děti zpívají píseň smrt fašismu za dohledu spokojeného varhaníka.(17.1.2016)

• Radiq

Chch, když dabuje Přeučil, tak mi to přijde, že Surehanda oslovuje jako Čurhend. Ale jinak je Surehand hrozně neuvěřitelnej blb - nevěřim mu nic - střílení, bitky, ani mu nežeru ty jeho chytrý kecy. Je to starej šedivej dědek, kterýho režisér chce vyzvednout na hrdinu. Čumim, že tam zase hraje Terence Hill, to už je několikátá mayovka v pořadí, což je trapny. Taky Walter Barnes už hrál v Mezi supy. Jinak už mě unavuje, jak píchnutí malym nožikem okamžitě člověka zabije, místo aby se chvilu mrskal v bolestech... Byla to fakt uplně o ničem tohleto...(23.9.2013)

• eFOXsize

Trochu sympatičtější S.granger, přesto jeho výkon slabší. P. Brice naopak méně sympatický, výkon slabší. T.Hill stejně sympatický, ale on se sem prostě tak nějak nehodil, snad nepříliš dobře zvládnutá role. Celkově to působí jako "Mayovky frčí, pojďme taky jednu zkusit". Nepříliš promyšlené. Za mě 1,5*, zaokouhlím na horu za, ačkoliv nepovedeného, ale oblíbeného Terence Hilla a nepřehnanou délku :-)(19.7.2013)

• Lukoboss

Po Posledním výstřelu skončila evidentně zlatá éra Mayových westernů, protože už následující Petrolejový princ působí jako parodie, a to hodně špatná. Docela lituju P. Brice, že do toho šel, protože to ostatní kolem je dost velký utrpení. Špatní a nesympatičtí herci, celková nuda a chvílema bych řekl až trapnost nad trapnost. Po vynikající sérii úpadek jak blázen.(9.8.2013)

On je to strašně jednoduchý film, ve kterém se opakují motivy z předchozích filmů, ale ten Petrolejový princ je tak jednoduchý padouch, zákeřný a šmejdský, že prostě nejde než přijmout tuhle jednoduchou hru dobra a zla a prostě si ji užít. Surehand je sympaťák a Vinnetou jakbysmet. Tohle nostalgické vzpomínání mě prostě baví.(17.2.2015)

• - Premiéra proběhla ve středu 25. března 1965 v mnichovském Mathäser-Filmpalastu. (hippyman)

• - Mezi 73 snímky promítanými v Německu v sezóně 1964/65 obsadil Petrolejový princ šesté místo. První byl Vinnetou – Rudý gentleman, hned v závěsu další Mayovka - Mezi Supy. (hippyman)

• - Hlavní padouši z obou snímků jsou inspirováni jedinou postavou z knihy. (Vojcl)