Petrolejový princ

Petrolejový princ

Rampage at Apache Wells

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie, 1965, 87 min

Nie je to žiadna katastrofa, ako by sa zdalo podľa hodnotení. Normálna winnetuovka s jednoduchým príbehom o rope, zlate a zákernosti, možno až priveľmi jednoduchým. Winnetou je jedinou stabilnou postavou, sršia z neho veľké indiánske myšlienky, a v tomto filme dostal dokonca aj svoj tradičný krásny hudobný motiv, čo nie je pravidlom pre tie menej podarené časti. Zostáva len záhadou, čo to bol za nápad nahradiť pokrvného brata trápnym Old Surehandom s jeho smiešnymi gestami a vystupovaním. –––– Aby mohl člověk důvěřovat, je třeba mít odvahu.(21.9.2016)

• helrohir

Z mayoviek so Surehandom ma táto bavila snáď najmenej. Už samotný príbeh o putovaní prisťahovalcov ktoviekam nie je bohvieakým lákadlom. K úbohosti Old Surehanda sa po tretí krát ani nemá význam vyjadrovať, taktiež mi začal vadiť aj Terence Hill, ktorý taktiež po tretí raz predstavoval obdobnú postavu a Vinneotuove silené výstupy mi tiež už tiež liezli hore krkom. Humorná zložka je skôr trápna než zábavná a niektoré scény si tiež mohli tvorcovia odpustiť. Mám na mysli hlavne scénu s plťou, počas ktorej som vždy prepol na iný kanál. 35%.(13.9.2014)

Koukatelná mayovka se solidním padouchem, který trapně ztratí glanc až v samotném závěru, Vinnetouem, který konečně nevypadá, že jen tak náhodou projíždí kolem, a i toho Grangera nejspíš konečně někdo srovnal, takže už není v každém záběru na přesdržku. Byť mimo plac byl údajně nesnesitelný dál a v plném rozsahu. Kupodivu ani příběh, ač je i tentokrát naivně prostoduchý, už nepůsobí tak amatérsky, přestože křečovitost se ani tentokrát nepovedlo zamaskovat a dokonce i průměrného stopaře dovede rovnou do tábora scénáristy. Celkem vzato je to i přes kritická slova pohodová jednohubka z mayovského univerza, která je lepší než ostatní Fire– i Sure– handovky.(22.7.2016)

• Crocuta

Pohrobek má naprostou pravdu, tento snímek je rozhodně nejslabším zpracováním románů Karla Maye. Kdo zná předlohu ví, že Old Surehand ani Old Wable zde nemají co pohledávat, naopak zde chybí Hobble Frank, Sam Hawkins, Tetka Drollová a (pomineme-li řadu jiných významných aktérů) zejména Old Shatterhand, jehož adorace v ROMÁNU Petrolejový princ je dovedena ad absurdum. Z předlohy převzal film jen název a notně zkomolenou zápletku s naftovým podvodem, jinak jde ale o takovou snůšku logických nesmyslů a filmařské svévole, že se Karel May musí obracet v hrobě ještě dnes (43 let po tomto ztvárnění jeho díla).(8.7.2007)

Jako malý jsem viděl všechny Mayovky z této slavné série, ale již dávno jsem je zapomněl. Proto je shlížím znovu a musím říct, že z těch, které jsem již opět viděl je tato nejslabší, komornější a s nejhorším scénářem. Ovšem vím, že možná, budou následovat i horší, proto se nebudu příliš rozepisovat.(24.1.2017)

• - Oba hlavní hrdinové si už od natáčení filmu Mezi Supy nemohli přijít na jméno, takže byl scénář upraven tak, aby se pokud možno na place moc nepotkávali. (hippyman)

• - První klapka zazněla 28. března 1965 v Zupci u Trebinje, poslední o 65 dní později, tedy v posední květnový den téhož roku. (hippyman)

• - Se svými 90 min 32 s, resp. 2477 m filmové pásky, je snímek třetí nejkratší zfilmovanou Mayovkou. (hippyman)