Petrolejový princ

Rampage at Apache Wells

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Jugoslávie, 1965, 87 min

• vesper001

Filmové mayovky lze rozdělit na skvělé, dobré a zbytečné. Olejový princ je hrdým obhájcem medailového postu třetí kategorie. Většinu odchylek od knižních předloh jsem ochotná, nebo alespoň schopná akceptovat, ale aby takový kluzký týpek jako Steward Granger nosil jméno Old Surehand, to je na mě trochu moc. Harald Leipnitz se sice hodně snaží vypadat jako Rik Battaglia, jenže mu chybí cca 99 % jeho charismatu. Přidávám hvězdičku za Maria Girottiho/Terence Hilla, pro kterého mám slabost, ale jinak je to slabota, to vám řeknu...(27.7.2011)

Nie je to žiadna katastrofa, ako by sa zdalo podľa hodnotení. Normálna winnetuovka s jednoduchým príbehom o rope, zlate a zákernosti, možno až priveľmi jednoduchým. Winnetou je jedinou stabilnou postavou, sršia z neho veľké indiánske myšlienky, a v tomto filme dostal dokonca aj svoj tradičný krásny hudobný motiv, čo nie je pravidlom pre tie menej podarené časti. Zostáva len záhadou, čo to bol za nápad nahradiť pokrvného brata trápnym Old Surehandom s jeho smiešnymi gestami a vystupovaním. –––– Aby mohl člověk důvěřovat, je třeba mít odvahu.(21.9.2016)

A tak teda nic moc, ne že bych čekal něco extra ale ty dříve narození, my vždy vyprávěly právě o tomhle díle že na něj ulítavaly. No dobře není to vůbec špatné jen jsem čekal taky něco lepšího, záporák je sice sympaťák a Terence Hill je prostě pro mě asi druhý westernový bůh, ale i tak nic objevného.(3.7.2011)

• eFOXsize

Trochu sympatičtější S.granger, přesto jeho výkon slabší. P. Brice naopak méně sympatický, výkon slabší. T.Hill stejně sympatický, ale on se sem prostě tak nějak nehodil, snad nepříliš dobře zvládnutá role. Celkově to působí jako "Mayovky frčí, pojďme taky jednu zkusit". Nepříliš promyšlené. Za mě 1,5*, zaokouhlím na horu za, ačkoliv nepovedeného, ale oblíbeného Terence Hilla a nepřehnanou délku :-)(19.7.2013)

• strikeman

Zajímavé - v téhle mayovce s Grangerem dostal sice Brice nejvíce prostoru, přesto však jde o nejhorší film ze Surehandovského triptychu. Je taky dost poznat, že se na jeho natáčení už dost šetřilo. Zápletka a vývoj děje jsou silně nedotažené, téměř tu chybí napětí a finále je totálně zpackané a nezáživné. Petrolejový princ má již blízko k tragédiím formátu Apanači a Old Firehand... 30%(17.7.2009)

• - První klapka zazněla 28. března 1965 v Zupci u Trebinje, poslední o 65 dní později, tedy v posední květnový den téhož roku. (hippyman)

• - Spoiler: Producent Horst Wendlandt původně zamýšlel, že se v závěru snímku setkají dvě ikony Divokého západu, které z mayovek známe: Old Shatterhand a Old Surehand. První jmenovaný měl spolu se Samem Hawkensem vystoupit v krátké scéně, která by předznamenávala připravovaný film Vinnetou - Poslední výstřel (1965). Plán byl takový, že se Vinnetou, Old Surehand, Old Shatterhand, Old Wabble a Sam Hawkens setkají u jezera Shelly a kantor Hampel pronese, že konečně našel tenora pro svou operu (totiž Old Shatterhanda). Posléze se skupina rozdělí, protože Vinnetou, Old Shatterhand a Sam Hawkens odjíždí vstříc novým dobrodružstvím. K tomu zaznívá hlas vypravěče: „Old Surehand věří, že se jedná jen o krátké odloučení. Ještě netuší, že svého věrného přítele Vinnetoua vidí naposledy, že už nikdy nebude bojovat po jeho boku, neboť Vinnetouova duše již brzy přijde do věčných lovišť.“ Střihač Hermann Haller však o báječnosti Wendlandtova nápadu pochyboval a poznamenal si: „Objeví se Old Shatterhand a Sam Hawkens. K čemu? K čemu tak velkolepé a nudné finále? Celá závěrečná scéna je zdlouhavá, nezajímavá a nedůležitá. A do toho ještě hlas vypravěče, který dělá reklamu novému filmu Vinnetou - Poslední výstřel.“ Poslední nadějí na uskutečnění tohoto konce byl fakt, že jak Lex Barker, tak i Stewart Granger neměli kvůli práci na společné natáčení čas. [Zdroj: Kritiky.cz) (cheyene)

• - Štáb provázelo většinou štěstí v neštěstí - během natáčení v divokém toku Cetina málem utonul jeden z kaskadérů, Stewarta Grangera zas málem trefila do obličeje hmota z hořícího kola. Jednoho z nejlepších plavců, Herberta Kerze, stáhnul pod ledovou osmistupňovou vodu vír a celé dvě minuty se nevynořil. Naštěstí vše dobře dopadlo. Nejhůře tak skončil Brice, který si způsobil tržnou ránu na ukazováčku. (hippyman)