Nejdrsnější zpracování klasika E. A. Poea. Navždy bude Maria litovat dne, kdy se vzepřela vůli španělské inkvizice. Kdyby jen tehdy nevystoupila z davu na obranu toho nebožáka. Kdyby jen nezaujala svou odvahou ďábelského inkvizitora Torquemada. Kdyby jen.... Dnes už je to vše jedno. Obviněna z čarodějnictví, zneuctěna, brutálním způsobem připravena o jazyk, čeká Maria, až se k jejímu mladému zmučenému tělu přiblíží pověstné, ze všeho vysvobozující kyvadlo. Nebo je snad ve světě ještě spravedlnost a na dně jámy, mezi krysami, nakonec skončí ten pravý? (oficiální text distributora)

fcreading

Takže musím zdvovodniť že klasike sa to nevyrovná tá atmosféra tu chýba a dej tu je o niečo iný. Lance Henriksen ako inkvizitor je fakt vynikajúci o niečo lepší ako Vincent Price ale iba o niečo. Dej je o trošku slabší ako jeho predchodca. Keď to mám zhrnúť je to priemerné a ani to nenudí. ()

Siegmund

Knihu jsem nikdy nečetl. Kdysi jsem viděl jiné filmové zpracování. Bohužel nevím, jak dalece se film drží literární předlohy, ale pokud bych měl posuzovat film, tak nemám zcela jednotný názor. Byly chvíle, kdy jsem se zaujetím sledoval děj. Byly ovšem také chvíle, kdy mi děj připadal až moc naivní. Myslím, že pro ukrácení dlouhé chvíle nebo jako oddech od přihlouplých seriálů s nuceným smíchem se dá film zhlédnout. Ještě se musím zmínit o dabingu. Ten byl až na drobné výjimky dobrý. Nečeská intonace se objevila jen zřídka. ()

iolaos

...i osobita Gordonova verze, snad trinasobne sfilmovane poeovy predlohy, mi docela sedla. sice jakasi lacinost filmu srsela z ekranu v drtive vetsine stopaze a ohromne diry ve scenari nemohly ani divakovi-lajkovi uniknout, ale vse s prehledem zachranoval svym nehoraznym zjevem mistr vyjevu Henrikson, jehož role hlavniho inkvizitora byla sita presne na miru. Take si zaslouzi chvalu drsna, zneklidnujici atmosfera inkvizicnich rejdu a neutichajiciho narikani muchenych pri torturach....a o tom je vlasne horror....skoda, ze divaka spise odradi neprilis podarene finale... nebyt jisteho vyznamneho handicapu hlavni predstavitelky, dockal by se mozna mlynar i zasneneho francouzaka...6/10 ()

K.I.N.G.

Trochu mě překvapilo zdejší nižší hodnocení filmu. Nevím, nakolik bych to měl nazývat adaptací Poea, ale film je to vskutku dobrý. Obzvláště áčkový výkon Lance Henriksena, ostatně jako obvykle, stojí za vyzdvihnutí. Oliver Reed se v roli kardinála našel a b-hororový klasik a miláček Stuarta Gordona Jeffrey Combs byl ve své lehce komediální postavě také velkým obohacením pro film. Snímek je natočen v duchu, který by kdekdo mohl nazvat laciným šmejdem se skoro až telenovelovou nebo asyláckou atmosférou, ale já bych to nazval spíše jako vhodné fantaskní provedení. Mně se tohle líbilo. ()

Skip odpad!

Tak příšernou slátaninu, v níž hráli neskutečně trapně přehrávající herci, si skvělá Poeova literární předloha nezasloužila. ()

rastlinka

Tak teda úroveň filmu žiadna. Nepozdával sa mi tu ani Henriksen, ktorý býva zvyčajne veľmi dobrý. Ale svojim spôsobom to dokázalo pobaviť (v dobrom, aj v zlom), čo oceňujem asi najviac:) ()

GILLWANDER

Nedalo sa nevšimnúť si tých veľa béčkových scén, ktoré film úplne zničili a hlavného herca, ktorý bol fakt nechutný. Dve hviezdičky dávam z jediného dôvodu, a to takého, že jedna sa mi zdala málo... 45% ()

honajz2

Ano, s předlohou to minimální spojitost, zpracování je televizní, postava Torquemada se na začátku filmu chová celkem divně (třeba když mu ta holka políbí ruku), místy to má trapné dialogy a chvílemi to vypadá jako nějaké krvavé soft porno. Jenže zase na druhou stranu musím uznat, že je ten film dost napínavý, má i podmanivou a depresivní atmosféru a magor je tady prostě Magor s velkým M a i příběhem to není špatné, tudíž jako horor by to obstálo poměrně slušně. Jenom s předlohou to prostě má pramálo společného. Pak mě ještě teda vadil ten pohádkový happy end, ten se tam vůbec nehodil, ale i tak tu ty 3* nechám. ()

Hennes

Zpracovat Poea není určitě jednoduché, ale Stuart Gordon odvedl velmi slušnou práci. Atmosféra ve které je moc inkvizice nad vším je ztvárněna příjmně a nenuceně. Samozřejmě je na snímku vidět, zejména na interiérech, že se jedná o béčkovou produkci, ale herecké výkony Lance Henriksena či velmi pohledné Rony De Ricci (mimochodem ta natočila pouhé dva filmy, tento a v roce 1988 ještě hrála v roli Celie v dramatu PENITENT, pod rodným jménem Rona Freed) jsou na velmi dobré úrovni. Snímek svou stopáží není žádným protahovaným pokusem o velké dílo, ale stručným filmem o inkvizici a jejích praktikách ve středověku. ()

cariada

Tak nák jsem nevěděl co od toho čekat. Ale nakonec se to ukázalo jako velice povedené. Možná si bude říkat ,že je to místy než horor spíš historické drama ala Kladivo na čarodějnice. Vše se odehrává v 15 století ve Španělsku v odbodí inkvizice a nechvalně prosnulého inkvizitora Torguemandem ,který každého donutí přiznat se k čarodějnictví a když ho nezabijou při mučený tak plameny ukončí jeho trápení. Příběh se odehrává okolo manželského páru ,který se živí pekařinou. Jsou svědky popravy ,ale když se snaží odejít protože se na to nechtějí dívat jsou zadrženy a ženu Marii odvedou na výslech a mučení. Jsme s vědky krutých praktik při výslších. A rozdvojené osobnosti Torguemady. Manžel dělá vše ,aby svoji ženu zachránl. Kyvadlo se objeví až v závěru stějně jako jáma ,která je trochu jiná než jí znám z jiného filmu kde jsou v jámě hadi tady jsou tam špičatý kůly. ()

Rodriguez

Navždy budu litovat dne, kdy jsem viděl film Jáma a kyvadlo od režiséra Stuarta Gordona. Jediné pozitivum u mě naplňovali herecké legendy Lance Henriksen a Jeffrey Combs. Ať žije Edgar Allan Poe! 30% ()

Juto

Spisovateľ Edgar Allan Poe napísal skvelí roman, ale režisér natočil priemerný film. Tento film im proste nevyšiel. Režisér bol zlý a mál to režírovať niekto lepší. 4/10 ()

Koly

Nečekal jsem teda vůbec nic, ale to jsem Gordona šeredně podcenil! S nízkým rozpočtem se vypořádal s přehledem a za pomocí skvělé hudby a prostředí dokázal vytvořit atmosféru beznaděje, která mě přesvědčila, že i po roce 1990 má Gordon horrovému žánru ještě stále co říct (kdo nevěří, ať se podívá na jeho epizodu DREAMS IN THE WITCH-HOUSE ze seriálu MASTERS OF HORROR, nebo na skvělou adaptaci H.P. Lovecrafta DAGON). A teď pozor! Všechny klady jdou stranou před hereckým výkonem Lance Henriksena. Jde patrně o jednu z jeho nejlepších rolí vůbec. Takhle si představuju inkvizitora. Samozřejmě, že každý kdo trochu zná Gordona si nemohl nepovšimnout, že se zde opět vyskytuje jeho dvorní herec Jeffrey Combs. Jenže tentokrát nedostal tolik prostoru, jako obvykle. Vpodstatě celý snímek stojí a padá s Henriksenem a já se Gordonovi vůbec nedivím, že sázel hlavně na něho. Takového skvělého herce je třeba využít. Nabízí se srovnání s Cormanovou verzí, ale to je, myslím si, zbytečné. Film se, dle mého, netváří jako nějaký remake a jde si svou vlastní cestou. V čem má Cormanova verze jednoznačně navrch, je závěr. To je ostatně jediná výraznější kaňka na Gordonově verzi (takovou sračkovitou pohádkovou limonádu, jak vystriženou někde z argentinské telenovely, jsem fakt nerozdýchal). Nebýt toho, klidně bych šel na plný počet. ()

kosta73

Místy až skoro pohádkový příběh má s geniální Poeovou povídkou společné akorát téma inkvizice a hlavní dva mučící nástroje. Ty jsou vizuálně velmi umně zpracované ( no pravda, jáma mohla být děsivější ) a dodávají příběhu patřičnou působivost. Gordonovi téma středověkého čarodějnictví evidentně sedí a režisérův fanoušek má možnost si vychutnat spoustu typicky gordonovských znaků - parádní úvodní titulky, hudba, pestré barvy, dostatek gore, černohumorné glosy a pochopitelně přítomnost Jeffryho Combse. Henriksen v roli rozpolceného inkvizitora je očekávaně vynikající a můj milovaný Oliver Reed mohl sice dostat více prostoru, ale i tak mě jeho krátká přítomnost velmi potěšila. Někdo tu napsal, že si na tento film za pár let nikdo ani nevzpomene. Já na něj určitě nezapomenu! ()

st.verka

Jsem ráda, že jsem se zdejším hodnocením nenechala odradit a film jsem si koupila. Málokterý na mě tak silně zapůsobí. Padla z toho na mě pořádná deprese. Jak můžou lidé dělat něco takového jiným lidem ve jménu čehokoliv a potom klidně spát? Atmosféra filmu byla velmi působivá, jen ten "Happy end" byl trochu moc happy, proto ubírám jednu hvězdičku. ()

st.jim

Pohádka o statečném pekaři, který jde zachránit svoji milovanou Marušku ze spárů uchylného kyvadlo-jámo vraha. Přiznávám, že doba "hele, čarodejnice, upalme ji" byla hrozná a některé mučící mašinky byly opravdu děsivé, každopádně toto zpracování mě nechalo ledově klidným. Jednu hvězdičku ale dávám za Lance Henriksena, který si svoji roli opravdu užíval. ()

TO

Na pohled trochu jako televizní pohádka vyrobená českou televizí. Příběh sice prostý, jen o mučení, ale díky scénáristickým kličkám trochu zaujmout dokáže, hororové scény střední úrovně, tj. nebudete zavírat oči, ani si klepat na čelo. Ve výsledku to není nejhorší 50% ()

honz odpad!

Opravdu velké zklamání. Tato rádoby adaptace literární předlohy má k samotnému E.A.Poeovi více než daleko. Inkviziční vězení, místo aby vzbuzovalo strach, úzkost či beznaděj, je spíše amatérsky komické. Když k tomu připočteme hodně prostý scénář a prkenné herecké "výkony", dovede snímek skutečně dost zabrnkat na nervy, ale úplně jiným způsobem, než asi bylo původně zamýšleno. ()

drackula

Lance Henriksen je síce uveriteľný a miestami priam nadľudsky démonický, napriek tomu to tento film nedokázalo vymaniť z vôd priemeru. Do doby kým sa začne na plátne nieco diať sme svedkami neuveriteľnej nudy a miestami priam komických situácií, ktoré by som vo filme tohoto druhu urcite nečakal. Plusy tohto filmu sú teda jedine záver a už spomínaný Lance Henriksen. 55% ()