Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (Cinemart)

WAGHiSS

"A man becomes a critic when he cannot be an artist, in the same way that a man becomes an informer when he cannot be a soldier.” Zasloužený Oscar pro tenhle úlet. ()

Boro171

Film, ktorý získal štyri oskary, vrátane najlepšieho filmu, mierne zaostal za očakávaním, napriek tomu ponúka zaujímavé audiovizuálne spracovanie. Strihové triky, keď film vyzerá akoby bol celý natočený na jeden záber. Atmosféru umocňuje podľa mňa skvelý jazzovo-bubenícky soundtrack. Samotná príbehová linka tak trošku stroskotáva sama na sebe, keď rozpráva príbeh herca komixového hrdinu, ktorý prežíva krízu stredného veku, je zlým otcom a manželom a neustále bojuje so svojim alter egom Birdmanom. Útek pred zašlou hollywoodskou slávou predstavuje jeho vlastná divadelná inscenácia na Broadwayi. Samotné zasadenie do divadelného prostredia však prekonáva Rigganov vnútorný boj, ktorý mal byť zrejme ťahákom celého filmu. Oskary si zaslúžia predovšetkým herecké výkony, ktorým sa nedá vytknúť ani slovo. Avšak oskar za najlepší film mohol byť aj v iných rukách. ()

LencaN

Jednu hvězdu za zpracování. Víc nedám ani ránu. Bylo to nudné, zmatečné, nicneříkající, zbytečně užvaněné. Táhnout film v jednom záběru, kdy předěly jsou sice znát (vchod přes černé dveře, přecházející osoba v záběru nebo záběry na budovy), ale vypadalo to dobře a líbí se mi ten nápad, protože jsem si přišla jako že jsem nějaká muška nebo duch, který proplouvá tím divadlem a sleduje, jak se herci snaží, jak pláčou, jak se vztekají nad neúspěchy a polemizují nad důležitostí života brouka. Na druhou stranu mi to ale chvílemi nedělalo dobře na žaludek, zkrátka se ta kamera pohybovala na můj vkus až moc rychle, takže vidět to v kině, tak mám asi závrať. Herci byli šikovní, ale to neberu jako plus filmu, protože alespoň ti, které jsem znala hrají dobře vždy a všude. Birdmanovi jako příběhu se nedokážu dostat na kloub. Představitel kdysi slavného komiksového Birdmana najednou má divadlo, režíruje hru a sám v ní hraje. Přemýšlí nad tím, jestli je lepší být kvalitním hercem nebo celebritou známou jako bývalý hrdina. Slyší hlasy... asi svého svědomí, svého druhého pravého birdmanovského já. Co jsem nepobírala bylo to telepatické hýbání věcmi. Co to tady má co dělat? Jsem myslela, že je to realistický film a oni sem napasujou takové scifi. Přitom jim to nějak neladí dohromady - hýbe věcmi skutečně? Co ten let? Nebo to byla jízda taxíkem? A co ten závěr? Prostě to nesedí. Hlavně mě to vůbec nebavilo, nezaujalo mě to, chvíli jsem myslela, že to nedokoukám. Jako bych vlezla do hlavy nějakému opilému permoníkovi. ()

Mantazie

Film Birdman jsem se rozhodla zkouknout kvůli jeho nominacím na Oskara a jeho následným 4 výhrám. Musím říct, že s titulem „Nejlepší film" souhlasím zhruba jen z 75%. Co nám tedy Birdman nabízí? Geniální kameru skoro bez jediného střihu, díky které se umocňuje celý psycho-dojem z filmu, zajímavý vývoj bývalého slavného herce Riggana nebo například dobrý výkon mého oblíbeného Edwarda Nortona. Velice se mi líbila scéna rozhovoru Riggana a jeho dcery, kterou ztvártnila Emma Stone o tom, že nemá brát drogy. Většinou mi nevadí, když mi film nechá několik otázek nezodpovězených, ale v tomto případě mi docela odpovědi schází – hlavně jsem zmatená z poslední scény. To ale celému snímku dodává na originalitě a dramatičnosti. Myslím, že by tento film měl shlédnout každý, kdo má rád něco speciáního a rád se zamyslí nad tím, jak to vlastně všechno dopadlo. ()

Saxos

Nudné dokola stejné mletí dialogů, které si nepamatujete za jednu minutu, ale stejně je máte poslouchat dvě hodiny. Tak jak se vše motá kolem divadla, tak vznikl film připomínající divadelní kus oblastního divadla Vyšší horní Lhoty. Jazz bubínek tomu všemu dal správnou tečku. ()

paradoxman

Norton si to užil a já s ním. Zbytek ansámblu mě moc nenadchnul a celkově se Iňáritu opět musel obout do diváka tak, aby to aspoň na konci prostě vůbec nedávalo smysl. Jinak by to asi nebylo umění. ()

kacer4

Birdman ponúka pomerne dosť, ale je to tak neurčito natočené (teda film si môžete vysvetliť ako desiatimi spôsobmi), že to už nebolo zdravé. Herecky super, kamera a hudba geniálna, ale Oscar? Tá cena už fakt nemá tvár. ()

marekspanel

Tohle jsem ani nebral jako film, spíše jako jednu velkou haluz, motanice v něčí pomatené hlavě očima herce se syndromem vyhoření, zobrazenou super kamerou, ale zpětně velmi samoúčelně působící. Nejvíce mě asi zaujal hudební doprovod, skvěle doplňující tempo situací. Zajímavý počin, ale do artu to mělo daleko a do komerční sféry to zase nemělo žádnou kompaktnost. Po prvním shlédnutí za 4* a to ani pořád nevím proč, jelikož to ve mě nic nezanechalo. Ale po druhém shlédnutí a po oskarových výsledcích musím snížit na 3*. Aby vyhrála taková "věc" v nej kategoriích nad tak geniálním dílem jako Grandhotel, to je neodpustitelné!..prostě už od 12 let v řetězech to jde s nima rychle z kopce :/ ()

punco

Skvelá netradičná forma spracovania je zároveň najvačším paradoxom filmu, pretože práve vďaka nej je sledovanie priam vyčerpávajúcou diváckou záležitosťou....Od začiatku bolo jasné že tu sa chystá "soškovanie", ale za mňa max. v dvoch kategóriách a aj to len technických... ()

stanyko odpad!

Neskutocna sprostost urcena ludom, co povazuju aj cerveny stvorec na stene za umenie. Po hodine tej nudy som to uz nevydrzal a vypol to. Ten stupidne nudny dej vo mne zabil aku taku zvedavost o nadpirodzenych schopnostiach birdmana. Lutujem, ze som to nevypol uz po 10 minutach. ()

MiniRecenze

Tento snímek je zajímavý a svým způsobem vyjimečný.Herci hrají dobře a scénarista se opravdu vyřádil.Jsou zde vtipné momentky u kterých se zasmějete,ale je tu i ta dramatická čast,která mohla být trochu víc konkretnější.Nejvice vyjimečnou považuji práci s kamerou a samotným střihem,protože film působí ,jako by byl bez jediného střihu.Film na svou délku určitě zabaví a rychle uteče a nebýt nepřehledného dramatu šlo by hodnocení ještě výš.Ale i tak se jedná o DÍLO!!! ()

987Castiel

Teórií a vysvetlení, čo sa nám autor snažil povedať som si vytvoril hneď niekoľko a ďalší tucet následne ponachádzal. Nie je ale podstatné ako chcem film chápať pretože to neodvíja hodnotenie. Prečo dostalo toto Oscara? Úplne chápem (zatiaľ) "modré hodnotenie", pretože aj keď bola perfektná kamera, obsadenie... Nie je čo vytknúť ale problémom ostáva, že žiaľ nie je ani čo vyzdvihnúť... Nenudil som sa, ale nebol som ničím ohúrený. Žiadna zo scén nedokázala byť natoľko fenomenálna aby som ostal fascinovaný a to som od tak svetovo vychvaľovaného filmu veru očakával. ()

JoeSO odpad!

Kteří magoři tomuhle hnusu dali Oscara? Je to jeden z nejhorších filmů, které jsem kdy viděl a doslova jsem trpěl každou minutu. Dvě hodiny doslova o ničem a nedokážu pochopit, komu se tohle líbí. Asi nejsem ten typ, který v tom lehce najde skrytá svědectví či pointy. ()

PeteBuck

Tak tento film by som označil výrazom RIADNA HALUZ. Dej je ako-tak jasný, ale ten vnútorný Riggov hlas asi nebolo len jeho alter ego, ale asi aj znak duševnej poruchy. Je to jeden z tých filmov, kde sa odvíja dejová línia, ale zároveň tam dá režisér viacero náznakov, odbočiek, čo si možno vyložiť rôzne. A hlavne ten koniec. Tak ako to s ním teda bolo? Bolo ho treba hľadať dole na zemí, alebo....???? Podľa mňa to nie je nijaký zázrak, ale zasa ani žiadny prepad. Ako film v pohode, občas som sa celkom zasmial, Michael Keaton aj Edward Norton hrali skvele, za nich tá štvrtá hviezdička. Dali do toho fakt veľa. Tento film viacerým nesadol, lebo je to jedno z tých druhov diel, kde sa así hodí nálepa art film. Neviem, ako to inak nazvať. Ak má ten takýto druh filmov radi, mrknite sa na to. Celom pohoda. ()

bonovox

Nechápem toto nízke hodnotenie. Birdman je zaslúžene TOP film roka, zaslúžil si jednoznačne všetkých oscarov a všetky výročné ceny, dopiral by som ho aj Keatonovi. Vynikajúca kamera, pevná a istá réžia a hlavne hravý scenár, v ktorom sa všetci herci absolútne vyžívajú. Takto inovatívny a pritom zábavný film som už dlho nevidel. Krása filmového umenia pretavená do dokonalosti. ()

belinko

Pár skvelých hereckých výkonov, pár nezabudnuteľných scén (Emmin monológ), no zjavne som tomu filmu nepochopil do tej miery, aby som ho niekomu odporučil. Pre mňa prepadák, ktorému pochopí len ten, ktorý chce robiť dojem, akože "sa tomu rozumie", no pritom podľa mňa nemá páru o čo šlo. A to, o čo šlo nieje zas až také boom. 2* ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka