Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (CinemArt)

Gastovski

Není třeba dlouhého komentáře. Zkrátka jde o naprosto odzbrojující film, nad jehož nekonvenčností jsem ještě dlouho po projekci zůstal v němém úžasu. Pomyslná šestá * je za arytmické bicí a neskutečné kamerové jízdy. P.S. Druhá pojekce nutná! ()

piranha

Otravně ukvákané a pseudofilozofické kecy a bláboly zasazené do tmavých, značně nepřitažlivých chodbiček nějaké provlhlé budovy, o nichž si tvůrci myslí, že je příjemně ozvláštňují, když na konec každé věty dají slovo "ku*va"? Ne, děkuji! ()

Dejwosz

Birdman je asi 85 % emocí, pocitů, vztahů,...které lze skutečně vypozorovat v divadle. Řekl bych, že styl vyprávění filmu je styl, jakým se vypráví na divadle, akorát je pozorován kamerou (vždyť se jedná o "jeden záběr", na divadle také nejsou střihy). Jako student divadla jsem si u tohoto filmu totálně odpočinul. A věřím, že spoustu věcí "vyčte" jen málo lidí (i to může být důvod, proč film není tak moc oblíbený). Téma mainstreamu a menšinového publika (krásně ilustrované na velké produkci Phantom of the opera, která je jen přes ulici)....no konečně! Nemohu říct, že bych se chvíli nudil. Doslova jsem děj hltal. Prostě, oslava divadelního řemesla se vším všudy, co k němu patří. ()

Milwa

Aneb proč to všechno dělají? Úspěch, ocenění v kontrastu s nejistotou...taky jsem nevěděla, že FF zemřela ve stejný den jako MJ...Otroci úspěchu, zazáří, nebo shoří. Na druhé straně jsme my, znuděné tweetující publikum. ()

Derny

Hodně zajímavé postavy a s nimi spojené skvělé výkony herců. Taky luxusní styl plíživé kamery cestující mezi postavami. Jako ta kamera dokázala do problémů postav skvěle vtáhnout. Upřímně mě ale zklamal "konec po konci". I kvůli tomu ubírám hvězdu. ()

kamigava

Zajímavá forma zvítězila nad ne moc působivým obsahem. Toť vše. Podle mě si Birdman Oskara nezaslouží. Keatona mám rád. Ani v roli upadajícího herce mi nevadil. Nejvíce mě sral Norton, který mě měl srát a povedlo se mu to na jedničku. Komu se to nepovedlo, byla Emma Stone, která byla na pěst celou dobu. Musím na druhou stranu pochválit skvělou scénu s divadelní kritičkou a také mě velmi pobavilo netradiční pobíhání Keatona po nočním NY plném lidí. Věřte nebo ne, ale od Birdmana jsem opravdu čekal nějakou akční scénu s "fiktivním" superhrdinou Birdmanem, ale film spadl žánrově do psychologické černé komedie namísto akčního komiksu. Přišlo mi divné, že by neznámý komiksový film dostal najednou Oskara. To se ale bohužel nestává. Seru na Oskary. Udělal jsem velký skok vedle v mém očekávání. Možná po druhém zhlédnutí budu už správně naladěn a objevím ve filmu něco nového. ()

Richie24

Nechci se tu pouštět do debat, zda jsou Oskary pro tento film zasloužené či nikoli, nicméně IMHO je tento film úplně někde jinde, než jeho 67 % v ČSFD průměru. Mimořádná symbióza filmu a divadla, skvělé herectví a dostatečně dramatická zápletka. Já se teda nenudil ani v nejmenším. Přesvědčivé 4 ****. ()

avitakova

Hrozně lituju toho, že jsem na tomto filmu nebyla v kině. Záběry Emmanuela Lubezkia na plátně musely vypadat úplně dokonale. Jeho práci se dá doslova říkat umění a ještě v kombinaci s režií Alejandra to dává dohromady vážně film, který alespoň mě pohltil. A herecké obsazení? Jedna trefa do černého vedle druhé. Úžasný Michael Keaton si se svou rolí poradil líp než jsem ze začátku čekala. Co říct? Možná to, že tleskám! ()

Extrakritik

Zajímavý film,ale celkem nudný.Rozmýšlel jsem se mezi 2 a 3 hvězdičkama.Nakonec dávám 3* za originalitu,jestli se tomu tak dá říct. ()

melloun

Na Birdmana lze pohlížet různě. Lze sáhodlouze rozebírat všechny metafory, nastavená zrcadla a rýpání si do komiksovek. Nebo si zkrátka jen říct, že to byl docela psychouš, co to neměl v hlavě porovnaný. Každopádně kamera a hudba za jedna s hvězdičkou. Herecky taky vynikajicí. Michael Keaton dost dobrý, ale Emma Stone a Edward Norton ještě lepší, prostě super. Až mi to připomnělo, jaká je škoda, že se Edward nějak vytratil ze světa a netočí jak dřív. Myslel jsem, že mu to pomůže restartovat kariéru, ale jak tak koukám, moc to nepomohlo. :-\ ()

Gumby

Synekdocha NY v oskarový verzi. Tam kde Kaufman řezal do masa až na kost, Inarritu je tak škrabká po zádech. ()

Brunky

BOD 1. Dramatické, komediálne menej ale predsa, odzrkadľujúce hercov, herectvo ako také a ,,súčasný Hollywood,,. Našiel som tam veľa podnetov, dokonca myslím aj narážku na Keatonovho ,,vracajúceho Batmana,, z 92jého a mnoho ďalšieho. Čo sa spracovania týka, veľmi zaujímavá kamera, sledujúca postavy, veľmi málo strihov čo vcelku vytvára naozaj pútavú atmosféru, ktorú dokonale dozdobuje takmer neustále hrajúci, kvalitný, bubenický podmaz. Všetko toto krásne završuje epický koniec. K úplnému záveru pochvala pre všetkých zúčastnených hercov, aj keď ich zas tak veľa nebolo. Páčil sa mi aj Zach, ktorý dokázal, že dokáže hrať aj vážnejšie postavy (mimochodom nepochyboval som o tom), ale bohužiaľ, už ho aj tak majú všetci zaškatuľkovaného ako totálneho retard-herca. Áno aj o tomto vlastne ten film je, takže možno práve toto obsadenie má na to poukázať, i keď myslím, že chudák Zach si za to môže sám, ak by hral dajme tomu v 3 filmov rovnakého debila myslím, že sa to ešte dá spracovať ale v 9/10 to už je asi príliš. Nuž... BOD 2. Pre tých, ktorý nerozumejú, nechápu, nepotrpia si na veci vyššie uvedené v BODE 1, tak tým tento film neodporúčam ani zapnúť. Vo 5* filme hľadám, ale bohužiaľ niečo trošku iné, mal by to byť vyvážený stav medzi oboma bodmi a pre to *** ()

aslavey

Nepřišla na mě ani Nortonovská erekce (tenhle termín by se moh vžít), ani chuť lítat po ňjůjorku, ani si ustřelit nos, popravdě... v jednu chvíli jsem i usínal, ale když jsem se k filmu vrátil, zas mě do sebe vcucnul. A ani tou formou to asi nebylo. Je sice supr, páč člověk vlastně kouká na podivný a absurdní divadlo, kde se skáče v čase i prostoru a dimenzích a nebylo to ani tím vším filosofováním nad zkurvenou láskou, nebo herectvím/celebritstvím, ani perfektníma výkonama všech zúčastněných včetně Galiafikinaiasinakise. Tak sakra čím to bylo? ()

Rockerman

Alejandro Gonzáles Iňárritu je v mém pomyslném žebříčku oblíbenosti mezi prvními pěti režiséry. Miluju jeho "skládačkové" filmy, jako je "Amores perros" nebo "21 gramů", kdy nechává děj rozehrát na více úrovních, aby se to na závěr pěkně poskládalo a vše dávalo smysl. Už v "Biutiful" na tento způsob vyprávění rezignoval a nejinak je tomu i v "Birdmanovi". Je to silný film, ale téma mě, bohužel moc za srdce nechytlo. Příběh zneuznaného herce (baviče), který chce uspět za každou cenu a dělá pro to vše je dobrý, ale něco tomu prostě schází, aby byl výborný. To, co povyšuje film do nadprůměru jsou jednoznačně výkony herců. Zvláště Michael Keaton by si tu "oscarovou sošku" zasloužil, jako málokdo. Dobře hrají i ostatní a tak lze konstatovat, že výkony herců byly tentokrát lepší, než samotný film. P.S. Film dokládá v jak absurdní době žijeme. Zapomenutého herce Riggana už nikdo nezná, ale stačí, aby se nedobrovolně, náhodou prošel po ulici jen ve slipech, okamžitě je natočen a posléze má video na internetu za malou chvíli dva miliony shlédnutí a je slavný! ()

Ydrosten

Filmu jsem moc nerozumněl a ani mě moc nebavil. Lidi se zřejmně bojí vystupovat z řady a proto hodnotí všechny ty " divné " filmy stejně jako většina aby nebyly nějak odlišní. Já tomu klidně hodím 1 hvězdu a je mi jedno kdo mě zase nablije do pošty že mám čumět na Kačery a ne na artové skvosty světové kinematografie. Polibte mi ...... ()

Páně

Nikdy bych neřekl, že zrovna tohle Alejandro v sobě má. Ale když tedy jsme u toho, tak proč ne. Jakkoliv jsem jeho minulému počinu nakonec podlehl bez výhrad, v případě Birdmana je to fuška minimálně dvojnásobná. Birdman jako by snad byl natočen jen pro typologicky určité procento diváků a zbytek by měl nárok si ho užít jen při velmi specifické náladičce, či ve chvíli absolutního vcítění se do dění na plátně. Jinak se totiž může stát, a to velmi lehce, že se vás vůbec nedotkne. Dlouho, opravdu dlouho jsem si tentokrát musel v kebuli všechno srovnávat, i pár piv na to padlo. Nakonec však musím tuto od střihu téměř oproštěnou jízdu přecijen ocenit. Neboť její rozněžnělé vlny, jenž bijí střídavě do samotné dřeně kumštýřských útesů filmu a divadla, jsou vskutku roztomilé. Byť nejde pod kůži tolik jako ranná díla Alejandrova, kdež ovšem otázkou zůstává kdo a co je tím vinno, tak Birdman, jako dílo způsobující mnohé vjemy ze všech stran rozdmýchané, rozhodně funguje. ()

Majkak

Birdman přesně odhaluje ony pochybnosti, tápání, sny a hledání, čímž bude bližší lidem jakkoliv spojeným s uměleckou tvorbou. V divákovi plně doznívá až s určitým odstupem. Děj je mile zábavný, i když některá místa jsou samoúčelná a příliš spekulativní. Asi nejslabší je postava kritičky, chápu, že v průměru nejsou kritici příliš milováni, zvláště ti, kteří se věnují vlastní exhibici místo snaze porozumět. Ale ta postava je jen nepovedenou karikaturou. ()

Qeo

Opět film, který formou přebíjí obsah. Naštěstí to není tak markantní jako u Boyhood a dokonce to má i nabitý děj, šíleně rychlé dialogy a kameru, která tak v půlce filmu začne docela bolet. Takové tempo se nedalo úplně udržet po celou dobu a možná to bylo i trochu zbytečné. Každopádně parádní zážitek a herecké výkony na úrovni bohů. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka