Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (CinemArt)

ashtangi

Každý rok se objeví film, který sbírá nominace a nejrůznější ceny, a já to nechápu. Stejně jako loni Špinavý trik, rok před tím Terapie láskou, předtím Artist atd. Letos je tím filmem Birdman. Rozhodně si nemyslím, že je to špatný film, jen MNĚ se moc nelíbil. V roce 2014 vznikly mnohem lepší filmy. ()

Košoun

Několik dní hledám slova, jak správně okomentovat tento snímek, který je v mých očích mistrovské filmařské dílo, a to jak formou, tak obsahem. Neotřelý režijní přístup a kamera poskytují jedinečný plynulý zážitek, ty nádherné kamerové průlety útrobami divadla, hudební synchronizace s bicí soupravou... K tomu zajímavé lidské téma, které se dotýká každého z nás, o stárnutí. To sice, kromě napůl vyšinutého hlavního hrdiny, nepřináší žádné objevné myšlenky, ale rozhodně nenudí. A pak jsou tu naprosto dokonalé herecké výkony, především od Michaela Keatona a Edwarda Nortona (škoda, že jeho postava tam nemá v poslední třetině žádný prostor ani vyústění). Subjektivně jsem ještě nadšený z divadelního broadwayského prostředí. Nepíšu tento komentář v nějakém "hypu", na Birdmana jsem se těšil, ale s takovým respektem, že jdu na "Oscarový snímek", které běžně úplně nehltám. A dostal jsem něco, čemu bych dal i 6*. Uvidíme, jak mě to bude bavit podruhé, určitě ještě jednou zajdu... ()

tenced

Nudny divadelni dramo, ktery jenom klouze okolo zabavnych tematu. V kostce ostre nastavuje zrcadla, kopiruje Woodyho Allena a vsechno prijemny vysumi behem prvni pul hodinky. 119 minut bylo nekonecnejch. Norton vede. ()

joudas

Divný film. Ale to nemyslím nijak zle, naopak. Je sice pravda, že úplně nadšený jsem z něj nebyl, ale rozhodně se mi líbil a je natolik neobvyklý (ano, mluvím hlavně o "jednozáběrovém" podání a s tím spojené technické stránce), že je to ve srovnání s ostatními filmy svěží změna. ()

rexino

Písať o hereckom koncerte by už pri pohľade na ostatné komentáre bolo opakovanie. Snáď len pozdvihnem výkon Edwarda Nortona, ktorý som doslova žral. Neskutočne ma potešila nápaditosť kamery(fakt to vyzeralo ako bez strihu) a perfektný bubnový podmaz. Trocha ma sklamalo, že humoru tam bolo na komédiu trocha menej, ale celkový dojem bol veľmi dobrý. EDIT: 70% bola moja hranica kde svoje hodnotenie zmením, pretože toto je veľmi kvalitný film a také slabé hodnotenia si nezaslúži. Film absolútne dozrel tak, ako má. Je to v podstate film o všetkom v tejto dobe. A hlavne ukázal niektorým režisérom že kamera NEpatrí na statív. ()

edie sedgwic

Nie som si ista, ci by som uhadla, ze je to film z dielne Inarritu, ak by som uz predtym o filme nemala co-to zistene. Velmi zvlastny film, ktory sa velmi tazko zanrovo zaraduje a zaroven uplne odlisny od vsetkeho co doteraz natocil. Nie je to ten typicky mindfuck, na aky sme zvyknuti. Sice sa prelina realita s fantaziou, kazdopadne je to velmi realisticky film o vnutornom boji cloveka, ktory veskeru energiu a financie stavi na jedinu a nie prilis vysoku kartu. Reziserova genialita sa vyziev neboji a povedzme si pravdu: Mexican zaoberajuci sa americkou popkulturou a Broadwayom nie je zrovna bezny jav. A...popasoval sa s temou ako sa na niekoho jeho formatu patri. Klobuk dole aj hereckemu obsadeniu, aj ked su to vsetko herci, ktori uz neraz dokazali, ze si zasluzia miliony, ktore zarabaju. ()

frolish

Rozporuplne pocity. Prva tretina ma velmi vela vtipnych dialogov (vlastne vsetky Nortonove a Keaton-Galifianakis) a asi do polky stale dost silnych autentickych momentov (postelna scena a jej dohra v satni pri predpremiere, Nortonove vyznanie na streche), no v konecnom dosledku mi tam viac veci prekazalo. Od polky to totiz v mojich ociach trochu upada. Zapletka je taka nijaka, to kam mieri sa da odhadnut pri prvom Nortonovom naznaku, to ako tam mieri (hlasy) sme milionkrat videli inde a v tomto pripade mi to vobec nesadlo. Mal som z toho pocit, ze film je prilis zahladeny sam do seba, svojej formy a hereckej exhibicie, tvariac sa ze je nieco viac ako v skutocnosti je. To, ze Innaritu prechadza zo zaberu do zaberu bez strihu je fajn, ale po tretom raze to uz divaka neohuri a ta svojska hudba mi tam tiez velmi nepasovala. Ostavaju potom herci, ktori su vacsinu casu spolu so sikovne napisanymi dialogmi najvacsou oporou. Aj ti vsak miestami viditelne prehravaju - Keaton v dialogu s kritickou, Emma Stone (ktora sa do tej role napriek prijemnym scenam na streche zalostne nehodila) v nahnevanom monologu adresovanom otcovi. Vlastne bezchybne obsadeni a zahrani mi tam prisli len Zach Galifianakis a Naomi Watts (aj ked o najlepsie sceny sa postaral asi Norton), a to boli obaja s minimom priestoru. V poslednej tretine to na mna posobilo zvlastne, odtrhnuto od divaka, akoby sa film snazil podat staru znamu zapletku nasilu nevsednym sposobom a Keatonove trapenie som s nim prezival len minimalne. Zapamatam si z toho tucet scen ale uplne spokojny som na konci nebol. Silne 3. ()

Dalfor

Tento film mě absolutně nenadchl. Nudil jsem se od začátku až do konce (mimo několik minut). Ale herecké výkony jsou dobré, hudba taky celkem zajímavá. 2 hvězdičky by byly málo. 5-6/10 ()

tomashrabek

Film, ktorý si ma získal formou, ale obsahovo sa so mnou totálne minul. Všetky problémy sú tak vzdialené bežnému človeku, že spojiť sa s protagonistom na emocionálnej úrovni je fakt ťažké. Ako píše v komentári LiMa, jediné dva silnejšie momenty prichádzajú, keď je starnúci herec za zenitom konfrontovaný s kritičkou, a keď je konfrontovaný s predstavou toho, čo je v súčasnosti ideálom diváckeho vkusu. Inak je to len skvelá kamerová a triková jazda so skvelými hercami, ktorí si však od diváka držia bezpečný odstup. ()

Matli

Jediná věc, která mě na tomto filmu hodně zaujala bylo natočení skoro celého filmu bez jediného střihu (nebo to tak alespoň vypadá), takže klobouk dolu před kameramanem a střihačem. Herci se s tímto faktem taky slušně poprali, hlavně Norton, ale furt se to nedá srovnat s Nicolasem Cagem ve filmu Hadí oči. Každopádně divadlo nemusím a děj jsem taky nějak zvlášť nedal. Mrtě divných dialogů, u kterých by člověk usnul behem 15 minut, nebýt té kamery. 40% ()

dragoliz

Po vyše roku a pocitoch, že som si Birdmana nie celkom správne interpretoval, som podstúpil druhé "premietanie". Už so znalosťou deja som sa tak mohol sústrediť na Birdmanov unikátny štýl. A ten je skutočne znamenitý a povedal by som, že vďaka nemu hrá ten (ne)dej len druhé husle. Narozdiel od prvého zhliadnutia som sa bavil celý čas a s radosťou som sledoval - ale teraz pozor - nie ČO sa deje, ale AKO sa to deje. A to je problém. Pretože samotná forma by sa podľa môjho názoru nikdy nemala podriadiť štýlu. Prišiel som na to až dnes, ale Birdman je skutočne len prázdno s krásnym, trblietavým obalom. Dokazujú to aj slová Inarritu-a, ktorý priznal, že koniec je len improvizovaný a do kontextu pôvodného diela nepasujúci otravný prírastok. A zase - on aj pôsobí super, uhladene a tak, že tam má byť. Ale keď sa po dopozeraní zamyslíte, čo mal znamenať? Čo to bolo zač? A odpovede neprichádzajú, dačo je asi špatne. Aj preto som si najlepšie vystačil so svojím vlastným vysvetlením, ktoré by sa dalo vysloviť nejak takto - Celý film a jeho konflikt sa odohráva po osi Riggan vs. Birdman resp. ide o Rigganov vnútorný konflikt, kedy sa v ňom búri duša umelca a alternatíva lacnej prvoplánovej zábavy. A keď na konci Birdman prevezme kontrolu nad Rigganom so slovami, že diváci chcú krv a akciu, neposlúchne ho len Riggan, ale aj Inarritu. Vzniká tak nielen akcia "on stage", ale aj po nej nasledujúca prvoplánová sračka (ktorá už nesúvisí s predchádzajúcim dejom a je len Inarrituovým nediegetickým vkročením do diania), po ktorej diváci celú dobu tak dychtili. Birdman vyhral. Bodka. ()

Tereeeza

Vyžívám se ve filmech s řadou monologů a trefných dialogů, mám hodně ráda Alejandra a jeho práci s kamerou, ale přes to, že byl Michael Keaton vrácen na scénu v pravou chvíli, existencionální krize v hlavní roli jsme tu již měly a myslím, že i v trochu lepším provedení. Dlouho jsem se rozmýšlela, ale nakonec asi nemůžu dát víc jak 3*. ()

Mona-Lisa

Stejně dlouhé, jako nechat se ze začátku vtáhnout do této jízdy bez střihu, byla i doba jejího zpracování po závěrečných titulcích. Ani v nejmenším neupírám snahu o mapování vyhořelosti spojené s fantasmagorickými přeludy nebo jakýsi pokus o vzkříšení slávy a odtrhnutí nálepky blockbusterového super hrdiny. Někdy až existenciální či filozofické kecy se mi do nálady trefily, ale na můj vkus bylo mé oko podrobeno příliš "one man show", ostatní mohli dostat víc prostoru. Přesto, hvězdy si zaslouží dialogy na střechách, opeřený hlas děsící neohlášenou úlisností způsobujíc ježení chlupů, neuvěřitelný sex-appeal pana Nortona a comeback Keatona. ()

theSaint

Všichni, co dávájí méně jak 4*, nerozumí filmu (a celkově kinematografii) ani za mák. Verbal opět potvrdil svůj status 100% pozéra. ()

Jabro

Po technické stránce skvělý film (forma, kdy aktéry zabírá stále stejná kamera a není vidět ani jeden střih, přidává filmu dynamiku a pro mě to bylo strhující! Hereci podávají skvělé výkony! I přes tohle všechno mě film tolik neoslovil po obsahové stránce, proto tak příkré hodnocení, třeba ho časem změním.. ()

Druury

3x jsem koukal na začátek.. ale vypnul.. nějak mě to nelákalo. Jednoho dne jsm tomu ale dal šanci a naprosto mi to sedlo. Dobrý film. I Herci jsou jen lidi, dementi, kreténi a čubky.. co se děje v pozadí za divadelními prkny je zajímavý v tomhle filmu a Keaton to zahrál dobře. Ani mě nenasralo že to vyhrálo oscara. Takže tak. ()

warrenur

Podla mna len dalsi z filmov, ktore su nepravom nadhodnotene. Ci uz samotnou filmarskou, intelektualnou alebo inou "obcou". Ale k veci. Pribeh aj forma, kedy sa kamera naozaj nezastavila a celkom nevtieravo sa plazila okolo, za a popred aktualne hovoriacich hercov, ma zaujala. A podla mna rusivo neposobila. Ako forma istotne nie krok do prazdna. Myslim, ze i toto je jeden z najviac kladne hodnotenych stranok filmu...proste "ART". Druhou vecou bude, ze zobrazuje zivot "skutocnych" hercov, divadelnikov ako nieco realne, vynimocne. Proste ich "svet". Ja, na druhej strane, to vnimam ako obycajny, nie nezaujimavy pribeh. A filmy s rozpoltenou osobnostou a inymi psychickymi poruchami u mna uz davno nie su nieco extra. Skor sa to rokmi stava coraz vacsim a vacsim klise, po ktorom ako po barlicke filmari siahaju, ked si uz inak nevedia na platne rady. Naopak, vyzdvihnut mozem vyborneho Norton-a a kamera sa casto pozerala do "rybych" oci Emmy Stone, ktore ma fakt fascinovali. Close-face-to-face zabery sa mi celkom velmi pacili :) Hoci Emka sama....ee. :) Priemer s par zaujimavymi vystrelkami. Ako celok vsak, nic extra. Tak ako poslednych par ospevovanych filmov ma i tento naozaj miestami NUDIL. ()

Platom

Karamazovi v Hollywoodském hávu... Výborně zahraný film s naprosto jednoduchým avšak přirozeným dějem, který na diváka útočí autenticitou takové ráže, že je divák chvílemi součástí celého toho humbuku ohledně premiéry hry Riggana. Ovšem taková podívaná určitě nesedne každému. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka